WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    32/419

Pozwolenie na budowę węzła Parłówko

Wojewoda zachodniopomorski wydał 5 sierpnia pozwolenie na budowę węzła Parłówko wraz z obwodnicą miejscowości Troszyn oraz Ostromice, w ciągu drogi krajowej nr 3. Decyzja otrzymała klauzulę natychmiastowej wykonalności, dzięki czemu wnioskodawca – GDDKiA może ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji już teraz.

 

W ramach wartej ok. 210 mln zł inwestycji zbudowane zostanie prawie 12 km drogi: jednojezdniowy odcinek - przez Troszyn, dwujezdniowy - pomiędzy Troszynem i Ostromicami oraz dwupoziomowy węzeł drogowy „Parłówko”. Dodatkowo wybudowane zostaną wiadukt i kładka nad projektowaną drogą nr 3, most nad rzeką Grzybnicą, wiadukt nad linią kolejową Szczecin Dąbie-Świnoujście oraz przejazd nad drogą ekspresową w Ostromicach.

Przebudowana zostanie infrastruktura techniczna kolidująca z projektowanym przedsięwzięciem. Powstaną też drogi zbiorcze - obsługujące tereny przyległe, ekrany dźwiękochłonne, zieleń izolująca, przejścia dla małych zwierząt, kanalizacja deszczowa i oświetlenie drogi.

- To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Zachodniopomorskiem – mówi wojewoda Marcin Zydorowicz. – Nie tylko znacznie poprawi bezpieczeństwo dojazdu nad morze turystom i mieszkańcom regionu oraz komfort życia mieszkańców Troszyna i Ostrowic, ale także usprawni połączenie drogowe do portów w Świnoujściu i Szczecinie – dodaje wojewoda Zydorowicz.

 

str. 3

Koniec napowietrznego ciepłociągu

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w maju tego roku zakończyło prace związane z ułożeniem nowej trasy ciepłociągu biegnącego od ul. Marynarzy do ul. Daszyńskiego. Rurociąg ułożono na terenach należących do przedsiębiorstwa, bliżej budynków ciepłowni. Ta przebudowa pozwoliła na likwidację napowietrznego ciepłociągu (na zdjęciu) biegnącego wzdłuż ul. Wybrzeże Władysława IV. Zmiana pozwoli także PEC-owi na przekazanie części terenów pod przebudowę ul. Daszyńskiego.

 

- W końcowej fazie jest rozbiórka starego ciepłociągu. Sama sieć przełączona została jeszcze w maju. Następnym krokiem będzie budowa nowego muru oporowego. Miasto wywłaszcza nas pod drogę. W tym rejonie powstanie też nowy parking od strony kanału. Po wybudowaniu muru oporowego będzie też rozbudowany o kolejne stanowiska parking przy sklepie NETTO.

Przełożenie 500 m ciepłociągu kosztowało niecałe 500 tys. zł. Były to niezbędne prace, ponieważ studium uwarunkowań dla Świnoujścia zabrania budowy tego typu sieci napowietrznych ze względów estetycznych. Obecnie trwa z urzędu procedura wywłaszczeniowa, na co pozwala specustawa drogowa. Jak to zostanie zakończone to sprawą biegłego będzie określenie wysokości odszkodowania, jakie Miasto będzie musiało zapłacić przedsiębiorstwu. Trudno jest w tej chwili powiedzieć, na jakiej będzie to zasadzie. Mamy nadzieję, że ten proces zakończy się do końca roku – mówi Romuald Głowacki dyrektor Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świnoujściu.

Po zakończeniu letniego sezonu rozpocznie się przebudowa ul. Daszyńskiego. Dzięki nowemu usytuowaniu w terenie ulica zostanie wyprostowana. Obecny przebieg utrudnia przemieszczanie się pojazdów ta ulicą. Będzie to kolejny etap przebudowy trasy, którą w przyszłości pobiegnie ruch samochodowy z ul. Grunwaldzkiej w kierunku ul. Chrobrego. Wymagać to będzie także przebudowy ul. Wybrzeże Władysława IV.

str. 5

Choroba zapanowała, ale czyja?

Wycinka na Gdańskiej

Trwa wycinka drzew na ulicy Gdańskiej. Z dwudziestu rosnących tam lip drobnolistnych, ściętych zostanie dziewięć. Cztery drzewa znajdujące się w lepszym stanie będą poddane pielęgnacji w postaci czyszczenia zgnilizny oraz podcinaniu ich na bieżąco, zaś pozostałe zostaną tylko podcięte - poinformowała nas Grażyna Melerska, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Świnoujście. Działania zostały poczynione na wniosek zaniepokojonych mieszkańców tej ulicy.

 

To mieszkańcy wystosowali pismo do władz miasta, w którym poprosili o interwencję w tej sprawie, gdyż jak twierdzili nadgniłe drzewa zagrażają ich bezpieczeństwu. Jako jedną z możliwych przyczyn pogarszającego się stanu drzew podawali oni odbywające się kilka lat temu na tej ulicy roboty wodociągowe. Robotnicy rozkopując drogę mogli uszkodzić system korzeniowy, co stanowiłoby bezpośrednią przyczynę tego, że lipy zaczęły chorować. Mieszkańcy skarżyli się już wcześniej na problem z tymi drzewami, ponieważ przez korony przechodziły linie wysokiego napięcia. Ekspertyza wykonana przez dendrologów Państwa Dylawerskich z Międzyzdrojów (znanych także z ekspertyzy potwierdzającej konieczność wycięcia drzew pod planowana budowę I. Eris) stwierdziła, że drzewa są w złym stanie zdrowotnym, mają zgniły system korzeniowy, rozwiniętą zgniliznę kominową oraz liczne grzyby.

 

Urząd Miasta podjął więc decyzję o usunięciu drzew będących w najgorszym stanie. Rozważane jest również jak nam powiedziano w Urzędzie usunięcie tam reszty drzew i zastąpienie ich nowymi, jednak nie zostało to jeszcze zdecydowane, bo jak dotąd nie są znane plany związane z przyszłą rozbudową tej ulicy.

***

Tym sposobem kolejna ze świnoujskich ulic w znacznej mierze utraci swoją zieleń zieleni, której i tak przynajmniej w centrum naszego miasta brakuje. Póki co na ul. Gdańskiej wycięto 6 drzew z 9 wyznaczonych do usunięcia. Natomiast nie wyglądają one wcale na aż tak chore, żeby trzeba było je usunąć. Wystarczy popatrzeć na odsłonięte pnie przy ziemi z których tylko jeden ma wyraźną wyżartą chorobą dziurę rzędu kilku procent całości przekroju pnia. Pozostałe nie wykazują widocznych objawów choroby (jeden ze ściętych pni na zdjęciu), no chyba, że po prostu miały zachorować i... zachorowały więc trzeba je było wyciąć. Taka gospodarka naszym dobrem jakim jest zieleń szokuje. W cywilizowanych krajach jest to nie do pomyślenia. Jeśli są nawet jakieś całkiem drobne zmiany w pniach wyciętych na Gdańskiej lip( w wieku 75-80 lat) to z pewnością można to zrzucić na karb wcześniejszych drastycznych przycinek jakie zastosowano nie tylko na tej świnoujskiej ulicy. Jak nam powiedzieli przyrodnicy wycięte lipy mogły żyć jeszcze przynajmniej kilkadziesiąt lat. To co się stało na Gdańskiej to zapewne początek dalszej intensywnej wycinki drzew w innych miejscach naszego miasta. Z pewnością tak jak już dawno zapowiadaliśmy na skutek nadmiernych przycinek i ogłowień drzew siła rzeczy będą one bardziej podatne na zachorowania co da pretekst do ich usunięcia. Pewnie, po nas choćby potop Panie Prezydencie, nieprawdaż?.

Jakie reguły przy wycince kierują „specjalistami” i świnoujskimi urzędnikami niech świadczy widok żyjącego drzewa na ul. Piłsudskiego z którego blisko 60 % pnia wyżarła choroba (na zdjęciu) i jakoś nie zostało usunięte. Może dlatego, że tam nikomu nie przeszkadza, natomiast chorobowe urojenia na Gdańskiej zaowocowały właśnie wycięciem 80-letnich lip.

 

str. 5

Polska Fundacja Morska złożyła wniosek o dzierżawę

W dniu 5 sierpnia br., Polska Fundacja Morska złożyła wniosek do Prezydenta Świnoujścia o dzierżawę wpisanej do rejestru zabytkowej hali na terenie przystani żeglarskiej Basen Północny w Świnoujściu.

 

Wybór tej konkretnej lokalizacji spowodowany został warunkami finansowania inwestycji z środków Unii Europejskiej umożliwiającej adaptację, remont i przystosowanie obiektów na cele kulturalno-edukacyjne. Obecne Programy EU nie przewidują możliwości pozyskania środków na budowę nowego obiektu od podstaw, a co za tym idzie możliwość realizacji Muzeum Żeglarstwa w innym miejscu na terenie miasta Świnoujścia. Po akceptacji wniosku przez prezydenta oraz w dalszej kolejności przez radnych miasta Świnoujścia przedłożone zostaną wnioski o dofinansowanie projektu do instytucji będących dysponentami środków unijnych na podstawie istniejących programów i zadań co pozwoli na szybką realizację inwestycji.

 

Polska Fundacja Morska

 

***

To dość optymistyczne założenie Polskiej Fundacji Morskiej zakładające pozyskanie środków unijnych budzi jednak pewne zastrzeżenia. Aktualnie większość programów z których można podjąć starania o otrzymanie środków jest już na finiszu. Pozostał jeden z programów dotyczący m.in. obiektów zabytkowych z którego pieniądze można będzie jeszcze uzyskać składając wnioski w przyszłorocznym naborze ( dofinansowanie możliwe w wysokości 75% lub 40 %). Nie wyczerpuje to jednak listy problemów jakimi obarczony jest ten zamysł. Pomimo bowiem nowych regulacji prawnych umożliwiających pozyskanie unijnej zaliczki na poczet ostatecznego rozliczenia inwestycji pozostaje taki „drobiazg” jak konieczność posiadania własnego wkładu finansowego. Wiadomo, że obiekt jest zabytkowy, a więc i koszty związane z realizacją tego zadania już w założeniach są znaczne, czy zatem Fundację będzie na to stać ?.

 

str. 8

Wyspiarskie gimnazja w ocenie komisji egzaminacyjnej

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki badania dotyczące egzaminów końcowych w polskich gimnazjach prowadzone przez ostatnie trzy lat. Badania te to europejski projekt pn. "Badania dotyczące rozwoju metodologii szacowania wskaźnika edukacyjnej wartości dodanej (EWD)" jest realizowany w ramach działania 3.2. "Rozwój systemu egzaminów zewnętrznych", priorytetu III: "Wysoka jakość systemu oświaty", programu operacyjnego "Kapitał Ludzki". Projekt ten zaplanowano na lata 2007-2013.

 

Na podstawie uzyskanych wskaźników komisja egzaminacyjna określiła przynależność poszczególnych gimnazjów do grup: szkoły sukcesu - gimnazja o wysokich wynikach egzaminacyjnych i wysokiej efektywności nauczania; szkoły wspierające - gimnazja o niskich wynikach egzaminacyjnych, ale wysokiej efektywności; Szkoły wymagające pomocy - gimnazja o niskich wynikach egzaminacyjnych i niskiej efektywności nauczania; szkoły niewykorzystanych możliwości - gimnazja o wysokich wynikach egzaminacyjnych oraz niskiej efektywności nauczania; szkoły neutralne - gimnazja, w których notujemy zarówno średni w skali kraju poziom wyników egzaminacyjnych, jak i przeciętną efektywność.

W badaniach zastosowano metodę EWD. Metoda EWD to zestaw technik statystycznych pozwalających zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania, czyli edukacyjną wartością dodaną. EWD jest miarą efektywności nauczania w danej szkole. W skali kraju wskaźnik EWD ma z definicji wartość równą zeru. Wartość dodatnia EWD wskazuje na ponadprzeciętną efektywność nauczania, wartość ujemna na niższą niż przeciętna efektywność. Wskaźnik EWD dla gimnazjum mówi o tym, na ile wysokie/niskie wyniki egzaminu gimnazjalnego uzyskali uczniowie w porównaniu do gimnazjów w całej Polsce o danym poziomie zasobów na wejściu. W wypadku gimnazjów najlepszą, dostępną miarą zasobów na wejściu są wyniki uczniów na sprawdzianie po szkole podstawowej. Wyniki sprawdzianu mówią nie tylko o poziomie osiągnięć szkolnych ucznia na progu gimnazjum, ale są też „nośnikiem” informacji o środowisku rodzinnym dziecka, o jego poziomie zdolności i motywacji szkolnej.

Do czego może służyć metoda EWD? Można wskazać trzy podstawowe zastosowania metody EWD: zachęcanie szkół do doskonalenia nauczania; rozliczanie i wspieranie rozwoju szkół;

dostarczanie informacji dla rodziców i uczniów przydatnych przy wyborze szkoły.

Jak w tych badaniach wypadły gimnazja ze Świnoujścia, Międzyzdrojów i Wolina? O tym mówią poniższe wyniki.

 

Gimnazjum Fundacji „Logos”

Na podstawie 57 wyników egzaminacyjnych komisja zakwalifikowała to gimnazjum w części humanistycznej do szkoły sukcesu. Wyniki końcowe egzaminów gimnazjalnych przekroczyły średnio 15 punktów w stosunku do przeciętnej krajowej. Natomiast przeciętny uczeń tego gimnazjum uzyskał 3 do 7 punktów więcej niż na egzaminach końcowych w szkole podstawowej (EWD). W części matematyczno- przyrodniczej szkoła zaliczona została również do szkoły sukcesu. Wyniki końcowych egzaminów mieszczą się w granicach 7 do 12 punktów więcej w stosunku do przeciętnej krajowej. Uzyskanie w granicach 0 do 4 punktów więcej przez przeciętnego ucznia na egzaminie końcowych w stosunku do wyniku uzyskanego na poziomie szkoły podstawowej wskazuje na to, że szkoła zbliża się do szkół o niewykorzystanych możliwościach w tym zakresie.

 

Gimnazjum Zespołu Szkół nr 4

Do szkoły sukcesu zaliczono także to gimnazjum. W części humanistycznej przeciętny uczeń uzyskał od 0 do 3 punktów więcej niż w szkole podstawowej. Wyniki końcowego egzaminu gimnazjalnego to od 1 do 6 punktów więcej w stosunku do przeciętnej krajowej. Podobne wyniki szkoła uzyskała w części matematyczno przyrodniczej. Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej po zbadaniu 98 wyników egzaminacyjnych szkoła znajduje się na granicy szkoły o niewykorzystanych możliwościach.

 

Gimnazjum Publiczne nr 1

Po przeanalizowaniu 563 wyników egzaminów gimnazjum znalazło sklasyfikowane tak jak 50 % gimnazjów w Polsce. Wskaźnik EWD osiągnięty w części humanistycznej mieści się w granicach o 0,5 do –1. Uczniowie tej szkoły na egzaminach końcowych uzyskali średnio od 1 do 2 punktów powyżej przeciętnej w Polsce. Z tego powodu mieści się w granicach szkół o nie wykorzystanych możliwościach. Jeśli chodzi o część matematyczno- przyrodniczą kwalifikuje się do szkół sukcesu na granicy szkoły o niewykorzystanych możliwościach. Wskaźnik EWD mieści się w granicach od 0 do 1 punktu. Wyniki egzaminów końcowych w granicach 2 do 4 punktów powyżej przeciętnej.

 

Gimnazjum Publiczne nr 2

W przypadku tego gimnazjum komisja oceniała 296 wyników. W obu częściach – humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej szkoła mieści się w granicach wyników, jakie osiągnęło 50 % polskich gimnazjów. Położenie na stosownym wykresie wskazuje, że szkoła w ¼ mieści się w przedziale szkół: wspierających, sukcesu, niewykorzystanych możliwoúci z tendencjŕ zbliýania sić do szkóů wymagajŕcych pomocy.

 

Gimnazjum Publiczne nr 3

Na podstawie 161 wyników ustalono, że to gimnazjum w części humanistycznej jest szkołą wspierającą z niewielką tendencją zbliżania się do szkoły sukcesu. Jeśli chodzi o część matematyczno-przyrodniczą jest szkołą wymagającą pomocy. Wyniki egzaminów końcowych z tych przedmiotów to 5 punktów poniżej przeciętnej krajowej. Przeciętny uczeń tego gimnazjum osiągną –2,5 punktu mniej niż na egzaminie końcowym w szkole podstawowej.

 

Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Szkoły Gimnazjalnej

W przypadku tego gimnazjum CKE oceniała 37 wyników. W części humanistycznej usytuowanie na wykresie wskazuje, że szkoła mieści się po części w każdym z rodzajów szkół z tendencją do większego wchodzenia do przedziału szkoły sukcesu i szkoły niewykorzystanych możliwości. Podobnie jest w części matematyczno-przyrodniczej. Tu jednak szkoła ma większe tendencje zbliżania się do szkoły sukcesu.

 

Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej

Z uwagi na małą liczbę uczniów to gimnazjum nie zakwalifikowało się do badań prowadzonych przez Centralna Komisję Egzaminacyjną

 

Gimnazjum Specjalne

Również tego gimnazjum nie wzięto pod uwagę w przeprowadzanych badaniach.

 

Gimnazjum dla Dorosłych Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego

Komisja nie analizowała danych dotyczących tego gimnazjum.

 

Gimnazjum nr. 1 im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach

W części humanistycznej o tej szkole można mówić jako o szkole sukcesu. Wskaźnik EWD mieści się w granicach od –0,5 do 2 punktów. Uczniowie na egzaminie końcowym osiągnęli wynik w granicach od 0 do 3 punktów wyższy od średniej krajowej. To położenie na wykresie wskazuje jednak, że szkoła ma tendencję do zbliżania się do granicy szkoły o niewykorzystanych możliwościach. Jeśli chodzi o część matematyczno-przyrodniczą jest szkołą wymagająca pomocy z tendencją przesuwania się w kierunku do przedziału szkół o niewykorzystanych możliwościach. Komisja zbadała 258 wyników tego gimnazjum.

 

Publiczne Gimnazjum w Wolinie

Na podstawie 286 wyników komisja ustaliła, iż w części humanistycznej gimnazjum kwalifikuje się do szkół sukcesu zbliżających się do kategorii szkół wspierających. Jeśli chodzi o część matematyczno-przyrodniczą znajduje się na podobnym poziomie, ale z nieco większą tendencją do szkoły sukcesu.

 

***

 

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wynika badań na stronie www.cke.scholaris.pl. Publikacja ma charakter pilotażowy. Zapowiedziano również, że jeszcze w tym roku opublikowane zostaną pilotażowo wyniki trzyletnich badań szkół maturalnych.

 

str. 11

Nabór do II edtcji programu przebudowy dróg lokalnych

Rozpoczyna się II edycja Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008-2011. Wnioski można będzie składać od 1 do 30 września. Już teraz samorządy mają możliwość zapoznania się z założeniami programu
i przygotowania projektów.

 

W tym roku zakładana jest zmiana podziału środków dotacji pomiędzy województwa. Założenia uwzględniają powierzchnię i liczbę ludności województw oraz łączną długość znajdujących się na ich obszarze dróg gminnych i powiatowych o twardej nawierzchni. Połowa ogólnej sumy dotacji celowej z budżetu państwa ma podlegać równemu podziałowi pomiędzy województwa, natomiast pozostała kwota dzielona będzie proporcjonalnie do średniej arytmetycznej wyznaczonych dla każdego województwa parametrów: ludnościowo-obszarowego i drogowego. Dla Zachodniopomorskiego zarezerwowano prawie 57,6 mln zł.

 

Do pierwszej, ogłoszonej w ubiegłym roku edycji programu zakwalifikowane zostały początkowo 34 projekty. Dzięki 11,5 mln zł oszczędności w inwestycjach, dofinansowanie uzyskało dodatkowo 5 gmin i 2 powiaty. W sumie w ramach NPPDL za kwotę 62,5 mln zł modernizowanych jest 17 dróg powiatowych i 24 gminne,
o łącznej długości 126,5 km.

 

- Ubiegłoroczne doświadczenia pokazały, że nasze samorządy, pomimo krótkiego czasu na przygotowanie projektów, sprawnie przystąpiły do programu – mówi wojewoda Marcin Zydorowicz. – W tym roku gminy i powiaty mają dodatkowy miesiąc oraz doświadczenie, więc spodziewamy się świetnie przygotowanych projektów
i dużej rywalizacji. Pod koniec sierpnia planujemy w urzędzie spotkania informacyjne, podczas których odpowiemy na pytania dotyczące programu
– dodaje wojewoda Zydorowicz.

str. 19
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski