Żaglowce przepłynęły
Nieprzebrane tłumy ludzi obserwowały we wtorek 7 sierpnia wyjście z portu jednostek uczestniczących i towarzyszących The Tall Ships Races 2007 po finale regat jaki odbył się w Szczecinie. Wiele osób zwiedziło też pokłady żaglowców jakie zacumowały w Świnoujściu. Przez kilka godzin można było wejść na „KRUZENSHTERNA” , „DAR MŁODZIEŻY”, „CONCORDIĘ”, „ISKRĘ” i „FRYDERYKA CHOPINA”. Następnego dnia do godziny 12.00 możliwe było wejście na kanadyjską „CONCORDIĘ”, która wypłynęła z portu o 13.00. Na nabrzeże 13 (zewnętrzne Basenu Północnego) był także podstawiony na dwa dni do zwiedzania okręt 8 FOW.
Wiatrakowy rejs - Bard Bałtyku 2007
Jedną z imprez XXIII Pływającego Festiwalu Piosenki Morskiej „Wiatrak 2007” był Międzynarodowy Wiatrakowy Rejs Morski na trasie Świnoujście - Bornholm - Świnoujście. W sobotni ranek (11 sierpnia) wypływających w rejs promem m/f POMERANIA żegnał deszcz. Jednak spokojny tego dnia Bałtyk już po godzinie rejsu lśnił promieniami słońca. W słońcu rozpoczął się na promie wielki koncert, w którym brały udział znane w Polsce i na całym świecie znakomite zespoły prezentujące między innymi szanty: Jerzy Porębski i Stare Dzwony, Mechanicy Szanty, Klang, JMR, Ryczące Dwudziestki, Segars, Stary Szmugler, Przejazdem.
Po tragicznym wypadku w Grenoble
Na lotnisko w Goleniowie przyleciała 9 bm. dwójka pielgrzymów ze Świnoujścia rannych w wypadku polskiego autokaru w Grenoble. Po przylocie Remisława Fusiarz i Wacław Pollak zostali przewiezieni do szpitala w Zdunowie. Poprzedniego dnia wyjaśniła się sprawa pieniędzy w ramach pomocy finansowej rządu RP dla pielgrzymów i rodzin ofiar tej katastrofy. Zostały one przelane z konta Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na konta gmin, z których pochodzą poszkodowani. Łączna kwota jednorazowej pomocy finansowej dla poszkodowanych z województwa zachodniopomorskiego zamyka się kwotą 2 mln 675 tys. zł.
Podlana świetlica
Zapowiadana przez władze Miasta i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Świnoujściu Świetlica Dziecięca w budynku socjalnym przy ul. Modrzejewskiej została oddana do użytku. Sporo pomieszczeń faktycznie spełnia tam swoje zadania. Niestety nie wszystkie. Po intensywnych opadach deszczu w lipcu, któregoś ranka po weekendzie 21-22 lipca, dwa pomieszczenie w części usytuowanej najniżej w podpiwniczeniu, pracownicy świetlicy zastali w wodzie.
Nie udało się przed sezonem i regatami
Niestety nie udało się przed sezonem doprowadzenie do końca remontu ul. B.Chrobrego, jednej z ważniejszych ulic w mieście jeśli chodzi o dojazd do dzielnicy nadmorskiej. W tej chwili ulicą dojedziemy od przeprawy promowej do skrzyżowania z ul. Słowackiego. Dalej jest ona nieprzejezdna. Kogo za taki stan rzeczy winić? Urzędników, wykonawców…? - Faktem jest, że odcinek, na którym układane były w ubiegłym roku sieci ma wykonaną nieprawidłową podbudowę. Zmuszeni jesteśmy wymienić tą podbudowę a to wiąże się z całkowitym zamknięciem ulicy na odcinku od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do ul. Uzdrowiskowej. Te roboty planujemy rozpocząć nie wcześniej niż 20 sierpnia br. Mam nadzieję, że rozpoczęcie robót w tym terminie nie spowoduje większych narzekań wczasowiczów dojeżdżających do ośrodków wypoczynkowych, bo będzie to już praktycznie koniec sezonu - mówi Dorota Wiśniewska z Wydziału Inżyniera Miasta.
Wiatraczkowi laureaci
W czwartym dniu trwania Tygodnia Kultury Morskiej (9.08) odbył się tradycyjny Ogólnopolski Konkurs Piosenki Morskiej dla dzieci do lat 15 pod nazwą Wiatraczek. Jury w składzie: Helena Porębska, Dominika Żytkowska, Andrzej Korycki przyznało Grand Prix zespołowi ANTIDOTUM z Żyrardowa (na zdjęciu). W kategorii wiekowej do lat 9 I miejsce przyznano Angelice Kozak z Trzcianki, w kategorii 10 - 12 lat I miejsce zajął Antoni Kamiński ze Świnoujścia (na zdjęciu), II miejsce Aleksandra Gójska z Warszawy, III miejsce Dagmara Bilińska z Trzcianki i wyróżniono zespół HEMAM z Gorzowa Wielkopolskiego. W kategorii wiekowej 13 - 15 lat I miejsce zajął zespół Dzieci Dunajca z Bialego Dunajca, II miejsce - Łukasz Gocławski z Trzcianki, III miejsce - Dominika Białoń z Białego Dunajca i Beata Kawczyńska z Koszalina, a wyróżnienia przyznano Natalii Gralińskiej z Czarnkowa i Annie Pietrucha z Żyrardowa.
Nie ujete w ewidencji
Na naszych łamach co jakiś czas opisujemy stan nawierzchni świnoujskich ulic. Uważam, że się czepiamy. Owszem, należy krytykować sfuszerowane nawierzchnie jezdni, źle ułożone chodniki, ale te nowe, te, które budowano współcześnie. Natomiast ulice takie jak np.: Skandynawska, Sztormowa, Wrzosowa, Brzozowa, Wyspowa, Lechicka, Łużycka, Krzywoustego, część Piastowskiej (od strony Chrobrego do Monte Cassino), fragment Wybrzeża Władysława IV (od stacji CPN do Basenu Północnego) i inne podobne, należałoby zostawić w stanie obecnym. Nic przy tych ulicach nie grzebać, bo stanowią one niezwykle cenne dla miasta zabytki.
Szansą rodziny zastępcze
Rodziny zastępcze są instytucjami pomocy społecznej tworzonymi w celu zapewnienia opieki dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej z powodu wystąpienia w ich rodzinach różnego rodzaju sytuacji kryzysowych takich jak: sieroctwo, ubóstwo, złe warunki mieszkaniowe, brak pracy, alkoholizm i inne uzależnienia czy skutki przedwczesnego macierzyństwa. Rodzina zastępcza jest usługą zarówno na rzecz dzieci jak i ich rodziców biologicznych. Daje dzieciom i rodzicom szansę, aby wyeliminować objawy i przyczyny kryzysu np. poprzez: leczenie lub specjalistyczną terapię, uporządkowanie sytuacji bytowej, udział w szkoleniach lub warsztatach dla rodziców itp. Celem działania rodziny zastępczej jest wzmocnienie rodziny naturalnej, tak, aby dziecko mogło do niej powrócić i przygotowanie dziecka do tego powrotu poprzez zaleczenie ran z przeszłości, wzmocnienie poczucia własnej wartości dziecka i wyrobienie w nim umiejętności tworzenia trwałych związków emocjonalnych.
Koniki Morskie rozdane
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego organizowanego od kilku lat przez Klub Literacki "Na Wyspie" była jedną z imprez mieszczących się w ramach "Tygodnia Kultury Morskiej". Natomiast konkurs ten od trzech lat stał się konkursem o zasięgu międzynarodowym, ba nawet światowym. W tym roku głównym jego tematem były "morskie żywioły", drugi temat zawarto w haśle "przyroda". W konkursie mogły uczestniczyć osoby powyżej 15 roku życia, wszyscy ci, którzy nadesłali po trzy utwory nigdzie dotychczas nie publikowane. Że zasięg konkursu jest znaczący świadczy fakt, że prace napłynęły m.in. . z Sieniawy, Suwałk, Świerza, Nowego Targu, Kowar, Głogowa, Poznania, Zagórzyc Dworskich, Zręcin, Majdana Królewskiego, Lubartowa, Deszczna, Jasienicy, Postomina, Wieliczki, Pszczyny, także z Kalifornii (USA), z Niemiec.
I po regatach
Sukces. Sukces. To słowo najczęściej słyszymy w opiniach o właśnie zakończonym finale regat The Tall Ships’ Races w Szczecinie. Dla każdego, kto tak jak ja, przez wszystkie dni trwania imprezy był jej uczestnikiem, ta wysoka ocena jest jak najbardziej zasłużoną. Setka podziwianych żaglowców, blisko dwa miliony wspaniale bawiących się ludzi, koncerty, interesujące spotkania, wystawy, regaty teatralne, morskie spotkania filmowe, warsztaty marynistyczne, zawody sportowe załóg, jarmarki, wesołe miasteczko, bary pod „chmurką”, itd. itd. Do tego wszystkiego wielka dbałość wszystkich służb o porządek i mimo rzeki piwa z browaru głównego sponsora- bardzo rzadkie przypadki zakłócenia porządku publicznego. Dość powiedzieć, że bezpieczeństwa strzegło 1000 policjantów, 600 pracowników ochrony i 105 strażników miejskich.
Nasi czworonożni przyjaciele - czy na pewno?
Wakacje w pełni i wszyscy staramy się je wykorzystać jak najlepiej. Całe rodziny pakują się i wyjeżdżają zwiedzać Polskę i nie tylko. I wtedy właśnie pojawia się problem: co zrobić z psem czy kotem, który do tej pory wiernie dotrzymywał nam towarzystwa. Niestety często okazuje się, iż nasz czworonożny przyjaciel przestaje być przyjacielem, a staje się przeszkodą, której należy się pozbyć. W każde wakacje powtarza się problem porzuconych zwierząt, które pozbawione domu i pozostawione same sobie trafiają do schroniska.
wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl