Cztery żaglowce regatowe w Świnoujściu
Dzisiaj (wtorek 7 sierpnia) będziemy gościć w Świnoujściu cztery żaglowce z The Tall Ships Races 2007. Tego dnia około godziny 14.00 wpłynie do Świnoujścia drugi co do wielkości uczestnik regat - rosyjski „KRUZENSHTERN”, polskie jednostki „DAR MŁODZIEŻY” i ORP „ISKRA” oraz kanadyjska „CONCORDIA”. Wszystkie dobiją do nabrzeża w okolicach kapitanatu, przy Wybrzeżu Władysława IV. Do dnia następnego przy nabrzeżu pozostanie jedynie "CONCORDIA". Przypomnijmy, że w regatach wśród największych żaglowców klasy A zwyciężył norweski CHRISTIAN RADICH wyprzedzając „KRUZENSHTERNA” oraz norweskiego „SORLANDETA”. W klasie B dominowały jachty szwedzkie „HELENA” przed „GRATITUDE” oraz „GRATIĄ”. W klasi C wygrał „DAR SZCZECINA”.
Po dwóch latach, dzięki badaniom DNA
Powraca sprawa morderstwa w pasazu
Po dwóch latach od niewyjaśnionego dotychczas morderstwa dokonanego w Pasażu Centrum w Świnoujściu sprawa powraca. Wszystko jak się dowiedzieliśmy dzięki zatrzymaniu przed kilkoma dniami dwóch sprawców przestępstwa dokonanego na terenie Województwa Zachodniopomorskiego. Sprawdzany z policyjną bazą danych kod DNA jednego z nich jest identyczny z materiałem genetycznym pobranym na miejscu zbrodni w Świnoujściu (między innymi z naskórka pod paznokciami ofiary). Jeden z nieustalonych dotąd sprawców zabójstwa został ustalony w związku z ostatnim napadem rabunkowym na jubilera. Na podstawie przeprowadzonych badań genetycznych stwierdzono, że to ten sam sprawca - powiedział nam wczoraj prokurator Marcin Lorenc z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Natomiast rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie nadkom. Maciej Karczyński jak stwierdził “dla dobra śledztwa” odmówił udzielenia jakichkolwiek informacji. Podejrzany według prokuratora M. Lorenca to 32 letni mężczyzna o inicjałach P.K. Nieoficjalnie wiemy, że mężczyzna ten zatrzymany w areszcie jest byłym mieszkańcem Świnoujścia, którego wujek pracował w tutejszej milicji i policji. Był w Świnoujściu wcześniej notowany z powodu uwikłania w sprawę kradzieży samochodów. Sprawą zajmuje się Prokuratura Szczecin Zachód. Mamy nadzieję, że postępowanie przyniesie ostateczne rozwiązanie szczegółów tej zbrodni.
Porozumienie o stałym połączeniu podpisane
Na zwołanej poniedziałkowej konferencji prasowej (6 bm.) prezydent Janusz Żmurkiewicz poinformował o jego zdaniem historycznej chwili jaką jest podpisanie porozumienia na rzecz budowy stałego połączenia drogowego pomiędzy wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu. Zostało ono zawarte w piątek 3 sierpnia. Dokument podpisali Minister Transportu Jerzy Polaczek, Jacek Bojarowicz, Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (z upoważnienia Zbigniewa Kotlarka Generalnego Dyrektora) oraz prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz.
Prace na Basenie Bosmańskim rozpoczęte
Po perypetiach związanych z finansowaniem przebudowy Basenu Bosmańskiego wreszcie rozpoczęły się prace związane z jego przebudową. We środę minionego tygodnia odbyła się pierwsza narada koordynacyjna. Uprzątnięto teren basenu tak, aby swobodnie można było rozpoczynać inwestycję. Rozebrane zostały wszystkie stare obiekty. Wykonawca przystąpił do prac przygotowawczych pod fundament budynku socjalnego. Niebawem rusza prace hydrotechniczne. Ba terenie basenu będzie wykonane nowe nabrzeże. W części basen zostanie pogłębiony.
Bez wstęgi i okazjonalnych przemówień
Budynek socjalny w końcu otwarty
W poniedziałek 6 bm. po kilku przekładanych terminach dokonano w końcu, bynajmniej nieuroczystego otwarcia budynku socjalnego na terenie Basenu Północnego. Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Janusza Żmurkiewicza podczas do południowej konferencji prasowej budynek miał już być eksploatowany od godziny 11.00.
Kolejny miesiąc opóźnienia
Zaplanowane na koniec sierpnia zakończenie robót związanych z przebudową szpitala przy ul. Mieszka I nie zostanie zrealizowane. Termin przesunięto o kolejny miesiąc. - W zasadniczych robotach sierpniowy termin zostanie dotrzymany. Natomiast roboty wykończeniowe zakończone zostaną we wrześniu. W październiku powinien nastąpić rozruch szpitala. To są skomplikowane roboty. Jest tam cała masa prac wykończeniowych, które muszą być wykonana na szczególnie wysokim poziomie. Nie są to roboty standardowe. Mamy też problem z Zakładem Energetycznym. Obawiamy się, że ENEA może nam skomplikować rozruch szpitala. Dyskutujemy o terminie, ale oni też mają problemy z wykonawstwem. Oceniamy, że energetyka spóźniła się ze swoimi pracami około trzech miesięcy. Badamy sprawę, czy rozruch będzie można wykonać na awaryjnym zasilaniu. Sytuacja ta tylko potwierdza to, co się dzieje z budownictwem w Polsce - informuje naczelnik Wydziału Inżyniera Miasta Barbara Michalska.
Zmiana organizacji ruchu w zawieszeniu
Z końcem czerwca miały być zakończone prace związane ze zmianą organizacji ruchu na terenie Świnoujścia. Od planowanego terminu minęło więcej jak miesiąc i nie bardzo widać żeby się coś zmieniło, a zapowiadano przecież nawet rewolucyjne zmiany... - Prace zostały zrealizowane po części. Wymieniliśmy dotychczasowe znaki drogowe na znaki nowej generacji na krajówce. Natomiast korektę organizacji ruchu w mieście wykonaliśmy częściowo. Został zmieniony ruch na ul Staszica i ul. Wilków Morskich. W tej chwili zmieniany jest na ul. Poznańskiej. Wielu prac nie udało się wykonać z uwagi na padający deszcz - dotyczy to np. ul. Chopina. Musi być ileś dni sucho, żeby niektóre oznakowania wykonać. Mieliśmy jeszcze zmieniać zasady organizacji ruchu na osiedlach mieszkaniowych takich jak Osiedle Posejdon czy Zachodnie. Miała to być istotna zmiana, w której projektant zaproponował skrzyżowania równorzędne. W pierwszej wersji byliśmy do tego rozwiązania przekonani. Miało nastąpić zmniejszenie stosowania ilości znaków drogowych, a z uwagi na istniejący tam ruch zasada prawej ręki powinna się sprawdzić. Projekt długo było opiniowany przez policję, dlatego, że miała ona inne zdanie. Trochę obawiała się takich zmian. Temat odłożyliśmy na zasadzie - przemyśleć to jeszcze raz i jesienią wrócić do niego. Może przydałaby się tutaj opinia użytkowników ruchu? Mnie się jednak wydaje, że zasada prawej ręki na osiedlach domków jednorodzinnych jest dobrą zasadą, kiedy ulice powinny być podporządkowane, nie tak, że jest jakaś przejazdowa. Na pewno pierwszeństwo powinny mieć główne ciągi np. z komunikacją autobusową. Z tym tematem jeszcze się oswajamy - mówi Barbara Michalska naczelnik Wydziału Inżyniera Miasta.
Ścieżki rowerowe nie dla pieszych!
Rowerzyści korzystający ze ścieżek rowerowych na terenie miasta skarżą się na pieszych, że ci robiąc sobie deptak ze ścieżek zakłócają bezpieczeństwo ruchu. Niestety jest to prawda. Piesi nie przestrzegają zasad, ignorują znaki drogowe. Spacerują swobodnie po ścieżkach przeznaczonych dla rowerów i jeszcze mają pretensję, że zwraca się im uwagę. Takie przypadki miały miejsce ostatnio na ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Żeromskiego. Nagminnie piesi korzystają ze ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Moniuszki. Poruszają się nią nawet matki z wózkami, a przecież po drugiej stronie ulicy jest szeroki chodnik, na którym wszyscy piesi znajdą dla siebie miejsce. Podobnie jest na ul. Wojska Polskiego. Odwrotna sytuacja ma miejsce na ul. Grunwaldzkiej, gdzie rowerzystów można spotkać na chodniku, chociaż po drugiej stronie ulicy istnieje wygodna, szeroka ścieżka rowerowa. Przechodnie muszą w popłochu ustępować miejsca jednośladom.
Mieszkanie na własność
Z końcem lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nowelizacja pozwala na przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Zgodnie z ustawą spółdzielnie mają trzy miesiące od dnia złożenia wniosku przez członka spółdzielni na dokonanie przekształcenie. Czy świnoujskie spółdzielnie zdążą tego dokonać w ustawowym terminie? W spółdzielni „Przymorze” większość mieszkań jest już wykupionych, więc zainteresowanie wykupem w tej chwili jest niewielkie. Do ubiegłego piątku wpłynęło 5 wniosków. Do spółdzielni „Stoczniowiec” wpłynęło zaledwie kilka wniosków na przekształcenie. Jak nam powiedziano w tej spółdzielni spora ilość członków jest zadłużona. Mają zaległości w opłatach czynszowych, co jest przeszkodą w wykupie mieszkań. Więcej zainteresowanych wykupem jest w spółdzielni „Odra”. Tutaj złożono około 170 wniosków. Najwięcej wniosków wpłynęło do spółdzielni „Słowianin”, bo około 1 tys. Nic jednak dziwnego, bo jest to największa w mieście spółdzielnia licząca około 6,5 tys. członków.
Druga młodość Fortu Gerharda
Jeszcze kilka lat temu zaniedbane głównie XIX wieczne umocnienia Fortu Wschodniego Twierdzy Świnoujście były w opłakanym stanie. Zabytek sztuki militarnej miał jednak szczęście - trafił w dobre ręce. Piotr Piwowarczyk i Towarzystwo imienia Karola Estreichera zadbali o przywrócenie blasku starym murom i fortecznym zakamarkom. Żmudna wieloletnia praca zaczyna teraz przynosić znaczące efekty. Po odnowieniu głównych pomieszczeń reduty gromadzone od kilku lat wyjątkowe eksponaty, które zalegają pomieszczenia magazynowe już do 15 sierpnia tego roku znajdą swoje poczesne miejsce, ku uciesze zwiedzających. Z pewnością zachwycą one niejedne oczy i to nie tylko pasjonatów militariów. O zmianach i nowych nabytkach tego fortu zwanego Fortem Gerharda opowiada dobry duch tego przedsięwzięcia Piotr Piwowarczyk.
Układ z Schengen - korzyści i zmiany
Jeśli tegoroczne jesienne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej nie zadecyduje inaczej to z dniem 1 stycznia 2008 roku Polska przystąpi do układu z Schengen. Będzie to ważne wydarzenie szczególnie dla Świnoujścia, a mimo to wielu mieszkańców nawet nie słyszało o układzie, który jest kolejnym etapem polskiej integracji z Unią Europejską. Zawarty w 1985 roku w Luksemburgu układ znosi kontrolę osób wszelkiej narodowości przekraczających granice pomiędzy państwami UE. Przyjęcie jego przepisów jest jednym z wymogów stawianych przed państwami kandydującymi do UE. Zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych pociąga za sobą obowiązek wzmocnienia kontroli na granicach zewnętrznych, które aktualnie są wschodnimi granicami Polski.
Lato z radiem w Świnoujściu
Na świnoujskim Basenie Północnym w niedzielę 5 sierpnia zawitało po raz XII Lato z Radiem. Od godziny 16.00 trwały koncerty i konkursy. Na estradzie wystąpiły gwiazdy i gwiazdki polskiej estrady.
Ulica Marynarzy będzie sucha
Obfite opady powodują od lat zalewanie niektórych ulic w mieście. Należą do nich między innymi ulica Marynarzy w centrum miasta i ul. Grodzka na Osiedlu Zachodnim. Powodem jest brak lub wadliwa instalacja odbioru wód deszczowych. Po opadach trudno jest tymi ulicami przejechać. Denerwują się mieszkańcy, denerwują się kierowcy samochodów.
wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl