festiwal pod znakiem komara
Nagrody na FAMIE rozdzielone
W minionym tygodniu tegoroczna FAMA po czterogodzinnym, nocnym koncercie finałowym, trwającym z soboty na niedzielę pożegnała się już ze Świnoujściem. Podczas tej 37 edycji festiwalu przewinęło się łącznie około 400 uczestników, którzy rotacyjnie przebywali w naszym mieście. Każdego dnia podczas festiwalu mieszkało, pracowało i tworzyło na wyspie około 230 osób, czego finalnym efektem był jedyny w tym roku koncert w amfiteatrze. Zaprezentowano na nim grono najlepszych wykonawców z różnych dziedzin sztuki i nurtów artystycznych jakie przewinęły się w czasie warsztatów, spektakli, happeningów i różnych występów. Finał był godnym zwieńczeniem tegorocznej FAMY. Rozpoczął go utwór specjalnie skomponowany ku czci ofiar niedawnego wypadku polskich pielgrzymów pod Grenoble. Po tej chwili zadum nastąpiła eksplozja dźwięków, słów, ekscytującego wokalu, gestów, tanecznych kroków oraz ekspresyjnych popisów taneczno - akrobatycznych momentami z pogranicza sztuki kaskaderskiej. Słyszane więc niekiedy zapowiedzi o upadku kultury studenckiej można było spokojnie włożyć między bajki, oglądając i słuchając nowej fali wielu młodych twórców mocno zaangażowanych w to co robią i prezentujących nie tylko w naszej ocenie niezły poziom artystyczny. Furorę zrobiła grupa taneczno - akrobatyczna ART GYM TEAM z Krakowa, wokalistki Marysia Krawczyk, Małgosia Janek, Agnieszka Trzepizór, Ula Szajko i Joanna Lewandowska, zespoły PODOBA MI SIĘ, MAMA SELITA, PRZEPRASZAM i „JE DWOJE”, kabarety SZARPANINA i IDEA oraz TEATR OGNIA vel. KUPA ŻONGLERÓW i BIG BAND FAMA pod dyrekcją Włodzimierza Pawlika. Motywem przewodnim koncertu,który przewijał się w tekstach i docinkach był KOMAR, najczęściej spotykane i najbardziej upierdliwe oraz żądne krwi stworzenie na wyspach.
Pamięć o trgedii pod Grenoble
Koncert o północy
W środę 25 lipca w świnoujskim amfiteatrze o godz. 23.59 rozpoczął się koncert charytatywny z którego dochód będzie przeznaczony dla ofiar tragicznego wypadku polskiego autokaru koło Grenoble oraz ich rodzin. Koncert otworzył prezydent Janusz Żmurkiewicz witając wszystkich jego uczestników. Dziękując za wsparcie prezydent ogłosił symboliczną chwilę ciszy. Trwała ona w blasku płonących na stopniach amfiteatru symbolicznych 26 świec upamiętniających osoby, które zginęły podczas wypadku.
Umowa o stałym połaczeniu w tym tygodniu
W ciągu kilku najbliższych dni w Ministerstwie Transportu w Warszawie zostanie podpisana trójstronna umowa w sprawie stałego połączenia międzywyspowego. Dokument podpisze minister Jerzy Polaczek, Lech Bartnik, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz. Treść umowy dotyczy podziału kompetencji i obowiązków przy realizacji inwestycji budowy stałego połączenia wysp Uznam i Wolin. Treść umowy będzie przedstawiona na specjalnej konferencji, po powrocie prezydenta do Świnoujścia - zapowiedział w poniedziałek 30 lipca Robert Karelus, rzecznik prasowy prezydenta miasta.
Basenowe perypetie
Tematowi świnoujskiej mariny poświęciliśmy już sporo miejsca. Temat ten okazuje się być ciągle aktualny. Jeszcze w 2006 r. zapewniano nas („Wyspiarz niebieski” nr 14 z 2006 r str. 4), a za naszym pośrednictwem mieszkańców Miasta, że sprawy różnych remontów, także podłączenia mediów (woda, gaz, energia elektryczna) są bardzo ważne, bo od tego zależy przyszłość mariny zarówno pod kątem jej funkcjonalności z myślą o żeglarzach jak i z myślą o ewentualnych przyszłych dzierżawcach czy inwestorach. W kwietniu 2006 r. była mowa o tym, że nowy budynek socjalny dla żeglarzy powstanie pod koniec sezonu turystycznego, ale roku... 2006. Mamy koniec lipca 2007 r. i co? Z radością stwierdzić należy, że budynek ów właśnie stanął ( na zdjęciu). Postawiono go z wielkimi problemami, ale to wcale nie znaczy, że jest czynny. A nie jest przyjęty (odebrany) przez zamawiającego (Miasto) dlatego albowiem właśnie doprowadzany jest do terenu basenu gaz. Gaz doprowadza szczeciński Zakład Gazowniczy. Jak nas zapewniono w Wydziale Inżyniera Miasta, 31 lipca br. ma dojść do podpisania umowy na dostawę gazu. Zapewniono nas także, że do czasu „wielkich żagli” (7 sierpnia br.), czyli przysłowiowym „rzutem na taśmę”budynek zostanie udostępniony użytkownikom.
Konsorcjum zamiast ZMPSiŚ
W dniu 11 lipca tego roku została podpisana warunkowa umowa sprzedaży 45% udziałów spółki Port Handlowy Świnoujście. Po przetargu nabywa je Konsorcjum składające sie z trzech podmiotów gospodarczych Przedsiębiorstwa Transportu Kolejowego z Zabrza, „Odratrans” oraz Port Serwisu. Ostatnia z tych firm będzie posiadaczem 1,5 5 udziałów, a pozostałe dwie dziela miedzy siebie po 50% pozostałej ilości udziałów. Tym samym dotychczasowy właściciel tego pakietu udziałów - Zarząd Morskich Portów Szczecina i Świnoujścia (ZMPSiŚ) nie będzie już posiadał w PHŚ żadnych udziałów, nadal jednak pozostanie właścicielem całej infrastruktury. Innymi słowy ZMPSiŚ utraci prawo do corocznej dywidendy, ale będzie pobierał niemałe opłaty z tytułu użytkowania portowej infrastruktury. - Teraz pozostaje czekać około dwóch miesięcy na zgodę dotyczącą tej transakcji ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Później jeszcze akceptacja Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia, które oficjalnie powinno zaakceptować nowych właścicieli - mówi Marek Kowalewski, prezes PHŚ
Płomienie w świnoujskim amfiteatrze
W niedzielę 29 lipca o godzinie 5.45 wybuchł pożar na scenie świnoujskiego amfiteatru, gdzie był zainstalowany jeszcze sprzęt oświetleniowy używany przez organizatorów Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej. Wcześniej bowiem tuż po 1.30 zakończył się koncert finałowy tegorocznej FAMY. Z uwagi na procedury związane z konieczną obecnością przedstawiciela miejscowej energetyki przy odłączeniu kabli z pobliskiego transformatora demontaż pozostałego sprzętu miał nastąpić dopiero w niedzielę rano.
W kasku czy bez?
Od kilku lat, głównie latem, powraca pytanie, czy rowerzyści powinni jeździć w kaskach? Jest wysoce prawdopodobne, że niedługo w Polsce będzie obowiązek jazdy na rowerze w kasku. Resort transportu pracuje nad przepisami, według których wszyscy rowerzyści poniżej 18. roku życia będą musieli, poruszając się po drogach publicznych, nosić kaski. Za brak kasku grozić będzie mandat w wysokości do 100 złotych. Pomysł wprowadzenia jazdy na rowerze w kaskach nie jest nowy. Pojawił się na początku lat dziewięćdziesiątych, jednak wówczas nie spotkał się on z aprobatą. Obecnie takie rozwiązanie popieraj większość polityków.
Straż miejska po świnoujsku
Straż miejska (gminna) jest samorządową umundurowaną formacją, utworzoną do ochrony porządku publicznego na terenie gminy. Straż spełnia służebną rolę wobec społeczności lokalnej, wykonując swe zadania z poszanowaniem godności i praw obywateli. Podstawowym aktem prawnym, określającym podstawy prawne, działania i kompetencje straży, jest ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779). Straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego. W Świnoujściu, mieście ponad 40. tysięcznym jest obecnie 4. (słownie:CZTERECH) strażników.
Ruch na promenadzie czyli promenadowe "atrakcje"
Ruch na promenadzie czyli promenadowe „atrakcje” Wszyscy wiemy, że Wybrzeże Bałtyku jest wymarzonym miejscem na wypoczynek. Że powietrze, że klimat, że plaże i kąpieliska, że promenady... Do najpiękniejszych miejscowości w zachodniopomorskim zaliczane są m.in. Świnoujście, Międzyzdroje. W obu tych miastach promenady zwane inaczej „deptakami” są najbardziej obleganymi (poza plażą) miejscami i to bez względu na pogodę. Dlatego też przy owych promenadach skupiają się różnego rodzaju punkty handlowe od tych z jedzeniem przez stoiska pamiątkarskie, na różnego rodzaju wypożyczalniach skończywszy. Do tego dodać jeszcze należy, że na promenadzie rozrywają wszystkich różnego rodzaju zespoły, artyści malują portrety „z natury”, na ławkach zasiadają spacerowicze (w celach różnych). Właściwie bez względu na pogodę na promenadzie jest ciągle ruch. Wśród tłumu spacerujących biegają dzieciaki nie bacząc na ilość osób. Dlatego zdarza się i tak, że jakieś rozpędzone maleństwo wpadnie na wyrośniętego dorosłego wklepując w niego niejako automatycznie lodzika z wafelkiem albo goferka ze stosikiem „zbitej” śmietany, na czubku której i jakaś jagódka się zdarzy.
TV Świnoujście wznowiła nadawanie
Jak nas poinformował red. Leszek Wątkowski, po półtorarocznej przerwie, od tygodnia (czyli od poprzedniego poniedziałku) wznowiła realizację i emisję programów lokalnych TV Świnoujście, której programy przygotowują obecnie dwie osoby: Leszek Wątkowski i Tomasz Sawicki. Programy te składają się z dwóch części: półgodzinnej mówiącej o Świnoujściu, a drugie pół godziny wypełniają programy nadsyłane z Vectry. W każdy poniedziałek, środę i piątek o godz. 18.00 emitowany jest program premierowy, którego powtórki można oglądać na okrągło przez całą dobę, a które rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie (w tzw. Pętli).
Dzieci w Śmietniku
Szkolne wakacje na półmetku. Większość dzieci spędza je w domu. Rodziców nie stać na wysłanie dzieci na kolonie czy obóz. Na terenie miasta nie prowadzi się też akcji letnich. Dzieci się nudzą. Nie każde dziecko ma komputer, który jest wypełnieniem wolnego czasu. Zazwyczaj przebywają na podwórkach, wałęsają się po mieście. Na podwórkach jedną z zabaw jest penetrowanie śmietników usytuowanych pod blokami. Ostatnio byliśmy świadkami takiej zabawy kilkorga dzieci w wieku około 10-12 lat.
Jeszcze raz prawda o karsiborskiej stacji
Budowa stacji uzdatniania wody rozpoczęła się od momentu podpisania umowy pomiędzy Zarządem Miasta Świnoujście z Przedsiębiorstwem Budowlanym Ciroko sp. z o.o. w Szczecinie w dniu 19 października 1993 r. Jej treść dotyczyła budowy stacji uzdatniania wody w Karsiborzu. W nawiązaniu do opublikowanego sprostowania jakie przysłała do nas firma Ciroko odnosząc się do artykułu pt. "Jak to zleciało"... ponownie zamieszczamy skróty publikowanych przez lata materiałów (w tym sporo cytatów) na ten temat, zdecydowanie w swym wymiarze odbiegających od stanowiska wspomnianej firmy.
Opieka nad bezdomnymi
Na terenie Świnoujścia Instytut Charytatywny św. Brata Alberta prowadzi schronisko dla osób bezdomnych - kobiet z dziećmi i mężczyzn, a także osób niepełnosprawnych, chorych, uzależnionych. Działa także na rzecz więźniów i byłych więźniów. Co roku od wiosny do jesieni trwa migracja bezrobotnych z jednego krańca kraju na drugi. Osoby odczuwają potrzebę zmian, szukają lepszych warunków. Niejednokrotnie z powodów osobistych chcą zmienić miejsce bytowania. Tak też dzieje się w schronisku w naszym mieście. Warunki tutaj może nie są luksusowe, ale jest dach nad głową, jedzenie, jakiś przyodziewek, a co dla niektórych najważniejsze - pomoc lekarską. Aby to wszystko otrzymać zgłaszający się do świnoujskiego schroniska musi spełnić podstawowy warunek - musi przestać pić. Jeżeli ktoś złamie umowę musi schronisko opuścić.
wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl