Doktor Eris w Świnoujściu
Tak jak wcześniej zapowiadaliśmy wczoraj ( poniedziałek,14 maja), w Urzędzie Miasta Świnoujścia odbyło się spotkanie prezydenta Janusza Żmurkiewicza oraz radnych Rady Miasta z przedstawicielami Spółki "Hotele Spa dr Irena Eris" sp.z o.o. Celem spotkania, w którym udział wzięła dr Irena Eris (na zdjęciu) wraz z mężem oraz przedstawiciele Biura Architektonicznego Girtler § Girtler, było przedstawienie przedsięwzięcia, które inwestor zamierza zrealizować w Świnoujściu. - Chcielibyśmy, żeby to była wizytówka miasta - powiedziała na wstępie I. Eris. W założeniu kompleks ma powstać w świnoujskim pasie wydmowym nieopodal wiatraka. Obejmuje budowę pięciogwiazdkowego hotelu SPA z ok. 80 pokojami usytuowanymi na 5-6 piętrach (wszystkie z widokiem na morze) oraz basenami, w tym także zewnętrznym i restauracją na najwyższym piętrze.
Świnoujście po raz drugi z Błękitną Flagą
Jury Międzynarodowe Programu Błękitna Flaga na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia br. w Kopenhadze podjęło ostateczną decyzję o przyznaniu znaku Błękitnej Flagi w sezonie 2007 kąpielisku „Świnoujście-Uznam”. Ponadto, w sezonie 2007 Jury Międzynarodowe uhonorowało znakiem Błękitnej Flagi kąpieliska w Krynicy Morskiej, Ustroniu Morskim, Sztutowie, Kątach Rybackich, Mrzeżynie, Pogorzelicy i Pobierowie, a także Port Jachtowy w Łebie, Przystań Żeglarską w Kamieniu Pomorskim oraz mariny w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie.
Hotel w elewatorze?
(WOLIN) Prawdopodobnie w piątek (18 bm.) podpisany zostanie akt notarialny dotyczący sprzedaży wolińskiego elewatora. Prywatni właściciele obiektu, państwo Kalbarczykowie, którzy kilka lat temu kupili elewatory od Państwowych Zakładów Zbożowych, planują zbyć zabytkowy spichlerz (na zdjęciu) na rzecz litewskiej spółki UAB „Dersus”, która planuje urządzić w nim luksusowy hotel, a przy nim wybudować przystań dla jachtów.
Szkodzą, nie szkodzą, szkodzą, nie szkodzą...
Konfliktowy kwartał
Widoczny na zdjęciu okładkowym kwartał naszego Miasta ograniczony ulicami Hołdu Pruskiego, Wyszyńskiego, Paderewskiego i Piłsudskiego oraz prowadzone tam nowe inwestycje stały się zarzewiem konfliktu pomiędzy lokalną władzą, inwestorem, a częścią mieszkańców. Wszystko było dobrze kiedy przez lata życie na zapleczu starych kamienic przy ul. H. Pruskiego toczyło się swym sennym, niemal wiejskim nurtem. Momentem przełomowym były pierwsze w okolicy budowy bloków apartamentowych, sprzedaż przez miasto gruntów wewnątrz kwartału, wyznaczanie tam zmiennych granic działek, pękanie starych kamienic, osypywanie się z nich tynku i plany dalszej budowy kolejnego bloku, okna w okna ze starymi kamienicami. Kiedyś plan zagospodarowania tego terenu zakładał, że wewnątrz kwartału powstanie skwer, ale wielki boom na budownictwo położył temu kres, niejako za plecami okolicznych mieszkańców. O całej sprawie pisaliśmy już kilka razy na naszych łamach, ale wciąż pojawiają się nowe okoliczności, a wartki nurt zdarzeń wymaga dalszego zajmowania się tym konfliktem. Pomimo próby ostatecznego bowiem wyjaśnienia czy powstające nowe budynki szkodzą czy też nie starym kamienicom nadal brak jest jednoznacznej odpowiedzi na ten temat.
Biegali, bo chcieli
Cała Polska biega - pod takim hasłem w minioną niedzielę odbył się bieg masowy z udziałem około trzystu mieszkańców miasta. Trasa biegu wiodła nad samym brzegiem morza. Można było spróbować swoich sił na dwóch dystansach 3 i 6 km. Przepraszam, na trzech, bo na 100 m pobiegły przedszkolaki. Ilość chętnych do biegania bardzo ucieszyła organizatorów, którym generalnie był Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta, a koordynatorem Klub Biegacza Jogging. Większość uczestników zdecydowała przebiec cały dystans. Pierwsze wrażenia po minięciu linii mety: Tomasz Zych, uczeń klasy VI SP nr 2, drugi na mecie: Moja pani powiedziała, że bardzo dobrze biegam, to pobiegłem. Biegałem już przełaje i wtedy byłem siódmy, dzisiaj drugi. Chciałbym teraz pójść do szkoły sportowej, do GP 1. Poza bieganiem gram w kosza i w piłkę siatkową. W ogóle lubię sport. Janusz Walkowiak, trener: Uważam, że to bardzo fajna impreza. Rzadko tyle ludzi widać na starcie. Ten bieg może dorównuje naszemu "Konstytucji", bo na starcie widziałem bardzo dużo osób, w różnym wieku. Dobrze, że są takie masowe biegi, to może więcej osób zacznie biegać dla zdrowia.
Dwie nadzwyczajne sesje jednego dnia
Na poniedziałek 14 maja zaplanowano w Świnoujściu dwie nadzwyczajne sesje Rady Miasta. Podczas pierwszej o godzinie 18.00 radni mieli zająć się stałym połączeniem wysp Uznam i Wolin. W jej trakcie przewidziano podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania zaliczenia drogi krajowej nr 93 do klasy dróg ekspresowych. Formalnie pozwoli to na wyłączenie Prezydenta Miasta z roli zarządcy tej drogi. Przypomnijmy, że wcześniej prezydent upierał się przy tym, iż wystarczy droga krajowa aby móc realizować tunel i otrzymanie w końcu takiego statusu było określane jako wyjątkowy sukces władz miasta. Teraz się już o tym nie wspomina. Przy okazji jeśli jednak status tej drogi krajowej zmieni się na ekspresową, co wymaga daleko idących zmian (m.in. czteropasmowa jezdnia), to jak się to ma do trwających już robót w węźle międzyzdrojskim? Czy po zakończeniu tej trwającej już w najlepsze inwestycji ponownie ten teren zostanie zamieniony w kolejny plac budowy ? Kolejna uchwała w tej pierwszej nadzwyczajnej sesji to upoważnienie prezydenta do zawierania porozumień z GDDKiA obejmujących realizację stałego połączenia pomiędzy wyspami, w zakresie koniecznym do wykonania prac przedprojektowych. Druga tego dnia sesja, zaplanowana pół godziny później dotyczy zlecenia Komisji Rewizyjnej Rady Miasta wszechstronnego zbadania dokumentów i okoliczności przygotowania do sprzedaży mieszkania komunalnego położonego przy ul. Piłsudskiego 23 na rzecz małżonka obecnej Skarbnik Miasta Świnoujścia.
Ich patronem św Florian
Kult św. Floriana wzmógł się w Polsce i Krakowie po roku 1528, kiedy to ogromny pożar strawił Kleparz - dzielnicę Krakowa, a ocalał jedynie kościół św. Floriana. Odtąd zaczęto czcić św. Floriana w Polsce jako patrona od pożogi ognia i jako opiekuna straży pożarnej. Na pamiątkę dnia śmierci św. Floriana (zginął za wiarę chrześcijańską za czasów cesarza Dioklecjana) 4 maja jest w Polsce Dniem Straży Pożarnej. Z tej okazji odbywa się szereg uroczystości w jednostkach straży pożarnej. Świnoujska uroczystość przeniesiona została na 12 maj. Tego dnia odbył się uroczysty apel, na którym m.in. strażakom wręczone zostały awanse na wyższe stopnie oficerski i wyróżnienia. Z rozkazu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej stopień starszego aspiranta został nadany Krystynie Drynkowskiej, stopień aspiranta Dorocie Jagielskiej, Markowi Wieczorkowi, Andrzejowi Skorczykowi. Z rozkazu Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej stopnie młodszego ogniomistrza otrzymali: Justyna Sapalska, Damian Maksymowicz, Robert Kulig, Marcin Jurewicz. Z tego samego nadania stopień ogniomistrza otrzymał Ireneusz Serokos, stopień starszego sekcyjnego Artur Jakubiak.
Nie ma szans na uzdrowisko?
Koordynator ocenił
(MIĘDZYZDROJE). Miasto nie ma szans na uzyskanie statusu uzdrowiska - ocenił Włodzimierz Śliwiński, koordynator wydziału uzdrowisk ministerstwa zdrowia. W czwartek (10 bm.) w urzędzie miasta odbyło się spotkanie z udziałem zainteresowanych mieszkańców. Większość z przybyłych to zwolennicy wyodrębnienia strefy uzdrowiskowej w mieście. Koordynator Śliwiński, został zaproszony przez burmistrza, by wyjaśnić szczegółowo zasady tworzenia uzdrowisk oraz związane z tym korzyści i ograniczenia. - Z mojego punktu widzenia na dzień dzisiejszy Międzyzdroje nie mają szans na uzyskanie statusu uzdrowiska. W mieście brakuje odpowiednich terenów wolnych od apartamentowców i odpowiednio zazielenionych - stwierdził fachowiec.
Gwiazdy i gwiazdki w sezonie
Sezon letni przed nami. Czas wakacji to także wzmożona działalność kulturalna w miejscowościach wypoczynkowych. Również Świnoujście przygotowuje się pod tym względem, aby wypoczywającym nad morzem turystom, a także mieszkańcom miasta dostarczyć nieco rozrywki. Na temat tegorocznego sezonu artystycznego rozmawialiśmy z Barbarą Okoń dyrektorem Miejskiego Domu Kultury. Co w muszli koncertowej ? - Do letnich wydarzeń kulturalnych przygotowujemy się już od stycznia br. Oprócz sztandarowych imprez, które się odbędą, bardzo poważnie przygotowujemy się do koncertów promenadowych i animacji kulturalnych w muszli koncertowej. Chcielibyśmy dotrzeć do wszystkich widzów zaczynając od najmłodszych, a skończywszy na najstarszym pokoleniu. Z prezentacjami w muszli ruszamy już od początku czerwca w weekendy. Natomiast od 15 czerwca w tygodniu poprzedzającym Dni Morza, zaczniemy animacje kulturalne i koncerty codzienne z dużym naciskiem na piątek, sobotę i niedzielę, kiedy w Świnoujściu przebywa najwięcej ludzi. Planujemy tematyczne spotkania, które będą rozłożone na cały tydzień. Poniedziałki chcemy zrobić filmowe dla wszystkich za darmo. Mają to być projekcje dla dzieci i dla dorosłych. Jeśli się to spodoba wypoczywającym być może te projekcje zostaną rozszerzone na inne dni, w różnych godzinach. Od wtorku do czwartku będziemy organizować dwugodzinne zajęcia rekreacyjne dla różnych grup wiekowych. Będą to konkursy, zgaduj-zgadule, ciekawostki plastyczne i muzyczne, pokazy iluzjonistów, zajęcia taneczne z publicznością. Po nich odbywać się będą wieczorne bezpłatne koncerty z cyklu „Muzyczna promenada”. Natomiast w pozostałe trzy dni będą rozbudowane koncerty. Tak będzie do końca sierpnia - mówi Barbara Okoń. Imprezy w amfiteatrze Mimo trudności finansowych i różnych przeszkód technicznych jeszcze w tym roku uruchomiony zastanie amfiteatr bez remontu kapitalnego. Z eksploatacji wyłączony zostanie balkon.
Złota muszla
Łódzki oddział Gazety Wyborczej i Radio ESKA są od sześciu lat organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu BZDURA ROKU. Nagrodą w konkursie jest prawdziwa, fajansowa muszla klozetowa pomalowana na kolor złoty wręczana w czasie wielkiej gali w mieście Łodzi. Jest to bardzo specyficzny, wręcz wyjątkowy wyraz uznania dla polityków, w tym samorządowców, którzy w ramach pełnienia swoich obowiązków popełnili czyn delikatnie mówiąc- nieracjonalny, by nie powiedzieć wprost- idiotyczny. W województwie zachodniopomorskim wyróżniony tą nagrodą został w 2005 roku prezydent Szczecina Marian Jurczyk, który wydał zarządzenie wprowadzające opłatę wnoszoną przez interesantów za czas pracy urzędnika magistratu niezbędny do przygotowania danych w konkretnej sprawie. Minutę czasu prezydent wycenił na 30 groszy, a godzinę na 18 złotych. Dziś Złota Muszla być może jest ukryta w przepastnych piwnicach szczecińskiego ratusza, bądź spełnia swoją merytoryczną rolę w prezydenckiej willi postawionej na bakier z prawem, na terenach ogrodów działkowych. Nagroda w konkursie Bzdura Roku nie jest mile widzianą przez samorządowców. Jakby nie było, to trudno jest się nią chwalić, chociaż pocieszeniem może być to, że laureata poznaje cała Polska. Piszę o tym nie bez powodu. Otrzymałem poufną informację o wysłaniu przez grupę obywateli naszego miasta stosownego wniosku do organizatorów konkursu. Występują oni o nagrodę dla prezydenta Janusza Żmurkiewicza za ogromną aktywność na rzecz budowy przejścia granicznego Świnoujście - Garz i doprowadzenie do jego zbudowania w przededniu przystąpienia Polski do Porozumienia z Schengen. Przejście graniczne dla pieszych, rowerzystów i autokarów kosztujące łącznie ponad 18 milionów złotych z nowym rokiem przestanie spełniać swoje zadanie. Prezydent zamierza wówczas przeznaczyć budynki warte 11 milionów złotych na hurtownię warzyw i owoców.
Nauczyciele protestują
Od lutego br. trwa akcja protestacyjna Związku Nauczycielstwa Polskiego, który nie zgadza się na niszczenie polskiej edukacji przez koalicyjny rząd i kierownictwo Ministerstwa Edukacji Narodowej. 28 lutego br ZNP wszedł w spór zbiorowy z rządem. Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemów w szkolnictwie były negocjacje i prośby do ministra Romana Giertycha, aby zechciał zapraszać ZNP na konsultacje przy wypracowywaniu stanowisk i ustaw dotyczących oświaty. Do tej pory związek ten jest pomijany w konsultacjach, mimo, że skupia wokół siebie ponad 300 tys. osób. Kolejnym była manifestacja pracowników oświaty w Warszawie w dniu 17 marca. Od 7 maja trwa w szkołach i placówkach oświatowych pogotowie strajkowe ZNP. Zostały w nich wywieszone flagi związkowe i plakaty informacyjne. O to, czego domagają się związkowcy zapytaliśmy Helenę Frankowska prezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Świnoujściu. - Przede wszystkim domagamy się utrzymania po 2007 r. uprawnień emerytalnych dla nauczycieli na dotychczasowych zasadach i objęcie ich emeryturami pomostowymi. Żeby nauczyciel miał możliwość odejścia spełniając warunki ustawy pomostowej po osiągnięciu danego wieku. Trudno dziś powiedzieć czy nam się to uda. Rozmowy prowadzone w tej sprawie z premierem Lepperem dają taką nadzieję, ale jakie będą efekty nie wiadomo. Obiecano nam, że nasz obywatelski projekt ustawy w tej sprawie będzie wzięty pod uwagę dopiero w czerwcu. A dla nauczyciela jest to bardzo termin niekorzystny, ponieważ ruch służbowy nauczycieli jest do 31 maja. Do tego czasu należy określić stosunek pracy i przechodzenie na emeryturę - mówi Helena Frankowska.
Oszustki znów w akcji
Na początku kwietnia bieżącego roku Komenda Miejska Policji w Świnoujściu informowała, o dwóch przypadkach kradzieży pieniędzy oraz biżuterii na szkodę osób starszych. Wówczas nieznane kobiety podające się za pracownice Opieki Społecznej , wykorzystując ludzką naiwność splądrowały mieszkania dwójki sędziwych mieszkańców naszego miasta. O całej tej sytuacji informowaliśmy także na naszych łamach przestrzegając mieszkańców przed takim procederem. Zamieściliśmy nawet informacje o konieczności sprawdzania legitymacji pracowników socjalnych. Niestety pomimo ostrzeżeń do podobnego zdarzenia doszło 8 maja w godzinach między 10.00 - 11.00 na ul. Matejki 43. Tym razem ofiarą stał się 90-latek. Do starszego mężczyzny przyszły dwie kobiety w wieku około 30-40 lat podając się za pracownice „ośrodka”. Kradzieży pieniędzy w kwocie 900 zł dokonały pod pozorem wykonania „zabiegu”. Pokrzywdzony powiadomił o kradzieży pieniędzy policję, a KMP w Świnoujściu prowadzi obecnie czynności zmierzające do ustalenia sprawczyń.
Dzień Europy w GP 2
Blisko stu uczniów trzech szkół: Gimnazjum Maxim Gorki z Heringsdorfu, Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I z Klasami Integracyjnymi i Gimnazjum Publicznego nr 2 wzięło udział jako wykonawcy w imprezie Witaj Europo, która odbyła się 9 maja w GP 2. W tym roku tematem wiodącym była Wielka Brytania (obyczaje, humor, niuanse językowe), przygotowany przez uczniów klasy pierwszej GP 2, LO i z Hernigsdorfu. Drugim tematem byli nasi najbliżsi sąsiedzi - Niemcy, który został zrealizowany przez klasy z projektu polsko - niemieckiego prowadzonego w GP 2 i w Heringsdorfie. Wszyscy się świetnie bawili.
Lekcja patriotyzmu
W Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnym nr 4 przy ul. Szkolnej odbył się kolejny konkurs historyczny. Tym razem dotyczył XVIII w. - Oświecenia w Polsce ze szczególnym naciskiem na Ustawę Rządową - Konstytucję 3 Maja. W konkursie brali udział uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1, Gimnazjum Publicznego nr 2 i Gimnazjum Integracyjnego nr 4. Jurorami byli nauczyciele historii poszczególnych gimnazjów. Pytania były związane z architekturą tego okresu, Krzyżem Virtuti Militari, były zadania związane z merytoryczną wiedzą dotyczącą tego okresu. W jednym z zadań uczestnicy konkursu musieli uzasadnić tezę, wypisać argumenty oraz przyjąć stanowisko czy Stanisław August Poniatowski był postacią negatywną czy pozytywną. Za każde z zadań przyznawane były punkty. Zwycięzcą w konkursie został zespół Gimnazjum Integracyjnego nr 4 w składzie: Anna Bomba, Aleksandra Worona, Katarzyna Janik (na zdjęciu) osiągając 34 punkty.
wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl