Archeologiczne odkrycie
Osada przy krajowej trasie
Na ślady osady sprzed kilku tysięcy lat natrafiono podczas robót przy przebudowie drogi krajowej nr 3. Teren w pobliżu skrzyżowania krajowej trójki z drogą powiatową wiodącą do sołectw wyłączono z prac budowlanych. Do pracy wyruszyli tam archeolodzy. Możliwe, że jest to jedna z najstarszych osad ludzkich odkrytych na wyspie Wolin. Nie wykluczone, że są to ślady ludzkiej obecności sprzed ponad 5 tysięcy lat. Archeolodzy - pod kierunkiem Błażeja Stanisławskiego, szefa placówki archeologicznej Polskiej Akademii Nauk w Wolinie - odkryli kilka miejsc gdzie znajdują się ślady po ogniskach.
Sandra w finale
Świnoujścianka, ubiegłoroczna absolwentka „Mieszka”, obecnie studentka Uniwersytetu Szczecińskiego, Sandra Jakubowiak dostała się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii poezja śpiewana. Sandra „śpiewająco” przeszła wszystkie etapy tego konkursu - eliminacje w Świnoujściu, półfinał wojewódzki w Szczecinie Dąbiu oraz finał wojewódzki w Szczecinie. Teraz zaśpiewa w finale.
Ściółka w "CENTRALI"
Przez trzy dni (3-5 bm.) chętni oglądali i oklaskiwali kolejną ciekawą propozycją artystyczną, którą nazwano Island Sounds Ściółka. Komisarzami całego przedsięwzięcia byli Dariusz Ryżczak i Andrzej Pawełczyk. Niewątpliwym zaskoczeniem dla wszystkich była kolekcja ubiorów (?), strojów (?) autorstwa Magdaleny Buchałow, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale tkaniny i ubioru. Zaprezentowana kolekcja (na zdjęciu) przypominała baśniowy świat mody, zawierający także elementy orientalne i japońskie klimaty. Autorka była już wielokrotnie nagradzana na różnego rodzaju targach i pokazach konkursowych mody w latach 2001 - 2006. Gorącymi brawami zebrała za swój występ poznańska skrzypaczka Anna Zielińska (absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, podwójna stypendystka Ministra Kultury 2004 i 2007r.), znana już świnoujskiej publiczności z poprzednich występów (była m.in. współlaureatką Grand Prix Famy w latach 2001 i 2006). repertuar obejmuje utwory najmłodszej generacji polskich kompozytorów jak i dzieła uznanych kompozytorów. Jej bardzo oryginalne ich wykonanie polega na zestawieniu dźwięku skrzypiec z dźwiękami elektronicznymi. Występowała na wielu scenach praktycznie na całym świecie. Bywalcy Jazz Clubu "Centrala" w ciągu trwania "Ściółki" wysłuchali także wielu propozycji muzycznych, przeważnie w tonie bluesa i jazzu.
Solo na perkusji
(MIĘDZYZDROJE). Wielka szkoda, że ten koncert odbył się niemal przy pustej widowni. Nie wiadomo, czy zawinił brak odpowiedniej reklamy, słoneczna pogoda za oknami Międzynarodowego Domu Kultury, czy też niedowiarstwo - że na perkusji można zagrać koncert… solo. Kilkanaście bębnów, talerzy w połączeniu z muzyką elektroniczną oraz niezwykła dawka energii i emocji utalentowanego Przemka Knopika - wystarczyło by w piątkowy wieczór wypełnić salę teatralną MDK magią rytmów nawiązujących do funky, fusion i jazzu. Przemek Knopik pochodzi z Otwocka. Jest jednym z nielicznych perkusistów, który jest w stanie zagrać koncert solo.
Gang narkotykowy rozbity
Funkcjonariusze Straży Granicznej RP we współdziałaniu z holenderskimi organami ścigania udaremnili przemyt 1,5 tony haszyszu z Maroka do Polski. Zatrzymano cztery osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i usiłowanie dokonania jednego z największych przemytów narkotyku o czarnorynkowej wartości 44 milionów złotych. Sprawa miała swój początek w kwietniu bieżącego roku w Rotterdamie, gdzie Holendrzy w kontenerze płynącym z Maroka ujawnili i zajęli 1480 kilogramów haszyszu. Ustalono, że narkotyki miały trafić do Polski o czym została powiadomiona Polska Straż Graniczna. W konsekwencji, w Holandii 1475 kilogramów narkotyku usunięto z kontenera i zniszczono, do Polski popłynęło 5 kilogramów haszyszu, które funkcjonariusze Straży Granicznej zajęli jako dowód popełnienia przestępstwa i przystąpili do czynności związanych z zatrzymaniem organizatorów przerzutu. Do dzisiaj, w ramach śledztwa prowadzonego przez Wydział VI ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Gdańsku i Morski Oddział Straży Granicznej, funkcjonariusze nasi zatrzymali czterech organizatorów przemytu - trzech w Sławnie w woj. zachodnio-pomorskim i jednego w Pucku w woj. pomorskim. Po przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstwa i przesłuchaniu ich w charakterze podejrzanych, Sąd Rejonowy w Gdańsku, na wniosek prokuratora, zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Czas matur
Punktualnie o godz. 9.00, w piątek 4 maja br, rozpoczęły się matury w publicznych i niepublicznych szkołach ponadgimnazjalnych. W tym roku w Świnoujściu do matury przystąpiło 525 abiturientów szkół dla młodzieży. W Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi - 221, w Zespole Szkół na ul. Gdyńskiej - 94, w Zespole Szkół Morskich - 116, w Zespole Szkół Medycznych - 19, w WZDZ Technikum Elektrycznym - 24, w Liceum Ogólnokształcącym STSG - 16, w Liceum Ogólnokształcącym LOGOS - 24, w Liceum Katolickim - 11. Tego dnia odbył się egzamin pisemny z języka polskiego. W kolejnych dniach maturzyści będą musieli jeszcze przystąpić obowiązkowo do dwu egzaminów pisemnych - z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu (lub przedmiotów - maksymalnie trzech). Maturzyści muszą także zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. W trakcie egzaminu pisemnego na sali nie można mieć maskotek, komórek, jedzenia ani picia. Trzeba natomiast mieć ze sobą dowód osobisty. Za ściąganie grozi unieważnienie egzaminu. Prace nie są podpisywane imieniem i nazwiskiem, lecz są kodowane. Sprawdzą je nauczyciele z ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych.
5Status drogi przeszkodą w budowie tunelu
Nie tak dawno jeszcze głośno było wokół idei budowy tunelu, po czym informacje o tej inwestycji jakby zamarły. Jak nas zapewniano w świnoujskim Urzędzie Miasta nadal jednak sprawa tunelu posuwa się do przodu pomimo braku inwestora i 70 mln. zł. Tempo tego posuwania się jest wyraźnie żółwie, a przeszkodą jest teraz status drogi, która prowadzi do stałej przeprawy pod Świną. - Uzyskaliśmy informację od pani Iwony Stępień-Pilipczuk, zastępcy dyrektora szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że zastanawiają się nad tym co zrobić, by to oni podjęli budowę tunelu. Mogłoby tak być wtedy, kiedy droga krajowa nr 3 do Świnoujścia miałaby status drogi ekspresowej - mówi Robert Karelus, rzecznik prasowy. Natomiast według dotychczasowych zamierzeń droga ekspresowa S-3 ma się zaczynać dopiero w Parłówku, a na odcinku Świnoujście-Parłówko zaplanowano tylko jedną jezdnię. Zaskakujące! Nie tak dawno przecież świnoujskie władze zapewniały, że wystarczy do budowy tunelu droga krajowa, aż po granicę Świnoujście-Garz i z uzyskanej zgody na takie przemianowanie uczyniono wielki sukces. Teraz okazuje się, że już nie wystarcza droga krajowa i musi być ekspresowa! Czyżby kolejnym etapem była konieczność wybudowania autostrady do tunelu?
Koncert na jubileusz
(MIĘDZYZDROJE). Przez kilka weekendowych dni przebywali w kurorcie chórzyści z Chóru Politechniki Szczecińskiej „Collegium Maiorum” na obozie przygotowującym ich do nagrania najnowszych płyt. Przy okazji zaśpiewali również w Międzynarodowym Domu Kultury. W sobotni wieczór mieszkańcy i goście kurortu wysłuchali niezwykłego koncertu a’caplella pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego. Tego wieczoru zaprosili słuchaczy na tradycyjne kurpiowskie wesele. Nawiązano również do tradycyjnej muzyki podhalańskiej przybliżając narodowe tradycje tego regionu. Koncertem szczecińskiego chóru zakończono w gminie kilkudniowe uroczystości związane z 60-leciem nadania Międzyzdrojom praw miejskich.
Święto śledzia (mniam!)
Około trzy tysiące gości i mieszkańców miasta wzięło udział w imprezie zorganizowanej 1 maja przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia na Basenie Północnym. Święto śledzia zaistniało kilka lat temu w hołdzie i uznaniu dla pracy ludzi na morzu, a szczególnie rybaków. Tegoroczne odbyło się z wyjątkowym rozmachem. Można było zdegustować ponad dwadzieścia potraw ze śledzi przyrządzonych na najróżniejsze sposoby, które zostaną zapewne "tajemnicą kuchni", ale smakowały - mniam! Świnoujscy rybacy przygotowali wędzone ryby: sandacze, łososie, belony no i oczywiście - śledzie. Atrakcją było pieczywo wypieczone w kształcie rybek. Przygotowana loteria fantowa została tym razem "rozbita" - wszystkie losy (no i fanty) rozeszły się błyskawicznie. Wypieczony chleb w kształcie ogromnej ryby został sprzedany na zaimprowizowanej licytacji za... 50 zł! Bardzo bogaty był program artystyczny, w którym udział wzięli głównie mieszkańcy z wysp, a całą imprezą dyrygował Ryszard Muzaj. Kto wystąpił? Tak wielu, że nie wiem, czy wszystkich wyliczę, wszak występy trwały pięć godzin. Na estradzie zaprezentowali się soliści ze Studium Piosenki MDK prowadzeni przez Inę Porębską: A. Kowalski, P. Nesterowicz, M. Okońska, M. Piasecka, K. Stanny, O. Szyszko, L. Walkiewicz. Zagrał i zaśpiewał znany zespół Karsiborzanie. Rewelacją okazał się występ Antosia Kamińskiego (śpiew, gitara) ucznia III klasy i jego młodszej koleżanki Kimberly Sas, która z towarzyszeniem Krzysia Lorka (cała trójka z STSG) i profesora Jerzego Porębskiego wyśpiewała piosenkę ... no bo mój marynarz tata... Klasą samą dla siebie okazał się występ zespołów prowadzonych przez Annę Wolską - Dziuba z Klubu Garnizonowego wraz ze znakomitą solistką Angeliką Heberlej (zdobywczynią nagród w wielu konkursach krajowych). Oklaskiwano występy Stana Iwana, Jerzego Porębskiego, Andrzeja Warzechy i Ryszarda Muzaja. Wiele aplauzu wśród publiczności zebrali karatecy ze Świnoujskiej Akademii Karate Kyokushin
Jubileusz miasta
(MIĘDZYZDROJE) W czasie świąt Konstytucji 3 Maja mieszkańcy świętowali 60. rocznicę nadania praw miejskich. Symbolicznie, bowiem w niegdzie w archiwach nie odnaleziono konkretnej daty. Wiadomo tylko, że stało się to w maju 1947 roku. Z tej okazji w mieście przez kilka dni odbywały się koncerty i festyny. W czwartek, delegacje związkowe i zakładowe złożyły wiązanki pod Pomnikiem Żołnierza, zaś ulicami miasta przemaszerowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Poli Negri z Lipna. Natomiast podczas czwartkowej, uroczystej X Sesji Rady Miejskiej minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wręczył sześciu wyróżnionym mieszkańcom tytuły „Zasłużonych dla Międzyzdrojów” (na zdjęciu wyróżnienie odbiera Lech Zużałek, kustosz Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego). - Cieszę się, że władze miasta myślą o wielopłaszczyznowym, gospodarczym i kulturalnym rozwoju miasta. Miasto ma duży potencjał i plaże jakich nie ma nawet nad morzem Śródziemnym. To trzeba wykorzystać. Dlatego z wielkim entuzjazmem będę udzielał władzom potrzebnego wsparcia - zadeklarował minister Kazimierz M. Ujazdowski.
Zaginął świnoujścianin
W dniu 4 maja br. zaginął zamieszkały na stałe w Świnoujściu Mirosław Dymkowski s. Edwarda Rysopis: wiek z wyglądu 57 lat, wzrost 172 cm, waga 80 kg, sylwetka krępa, włosy blond, oczy niebieskie, twarz owalna, nos średni, uszy średnie, uzębienie-braki znaki szczególne: blizna na nosie, tatuaż na lewej ręce - kotwica z datą 1970, czerwone znamię w okolicy pasa w kształcie owalu Ktokolwiek może udzielić informacji na temat miejsca pobytu zaginionego-proszony jest o kontakt osobisty lub telefoniczny z KMP w Świnoujściu. tel. 091326-75-12, 091 326-75-41 lub 997-alarmowy. zdjęcie zaginionego w załączeniu.
Dowody ważne do końca roku
Według ustawy z dnia 12 września 2002r., zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz ustawy o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 183, poz. 1522) dowody osobiste wydane przed dniem 1 stycznia 2001 r. zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2007 r. Kto do tego czasu nie wymieni starego dowodu będzie miał poważne problemy w załatwianiu spraw urzędowych, przy których trzeba legitymować się dowodem osobistym, a nie każde z nich honorują prawo jazdy lub paszport. W tej chwili to „ostatni dzwonek”, żeby złożyć wniosek na wydanie nowego dowodu. Im bliżej końca roku tym dłużej będziemy musieli czekać na jego wydanie.
Witaj Maj, 3 Maj
Z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zespole Szkół Publicznych z Klasami Integracyjnymi nr 4 odbył się turniej historyczny, w którym brali uczniowie klas VI. Turniej składał się z trzech części. W pierwszej części oceniana była wiedza z okresu rządów ostatniego króla elekcyjnego Stanisława Poniatowskiego. Uczniowie musieli rozpoznać na portretach trzy osoby związane z tym okresem, zaznaczyć na mapkach ziemie zajęte w I rozbiorze przez zaborców oraz napisać, jakie państwo zajęło dane ziemie, a także uzupełnić ćwiczenie związane z XVIII w. W drugiej części były konkurencje sportowe w połączeniu z wiedzą historyczną. W jednej z nich trzeba było po biegu rozwiązać krzyżówkę na czas. W trzeciej części oceniano formy dopingu, jakim poszczególne klasy wspomagały swoich kolegów rozwiązujących testy. Po podliczeniu zdobytych przez uczniów punktów okazało się, że pierwsze miejsce przypadło w udziale klasie VI a. Następne miejsca zajęły kolejno klasy: VI f, VI b. Klasy VI d i VI e zajęły czwarte miejsce exequo. Piąte miejsce zajęła klasa VI c. Nagrodami w turnieju były dyplomy, słodycze i szkolne przyborniki. Turniej przygotowały nauczycielki historii Mirosława Nowak i Urszula Miszuk.
Najstarszy w gminie
101 lat minęło
(MIĘDZYZDROJE). 1 maja Józef Rzeczycki, najstarszy mieszkaniec gminy, świętował swoje 101 urodziny. Z tej okazji w niewielkim domku położonym na obrzeżach miasta odwiedził go burmistrz gminy w towarzystwie sekretarza miasta (na zdjęciu). - Optymizm i pogoda ducha, które Panu towarzyszą są częścią recepty na długowieczność. Gratuluję Panu tej wspaniałej rocznicy. To dla mnie zaszczyt, że mogę uścisnąć Pana dłoń - zwrócił się do jubilata burmistrz Leszek Dorosz. Podczas wizyty goście próbowali dowiedzieć się od pana Józefa w czym tkwi sekret długiego życia? - Codziennie garść leków i napar z pokrzywy - śmieje się jubilat.
Łatwiej zostać prezesem
Na stronie internetowej www.uzdrowisko.pl ukazało się ogłoszenie o postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowisko członka zarządku (czytaj: głównego księgowego) IV kadencji w "Uzdrowisku Świnoujście" SA. Po uważnym przeczytaniu treści ogłoszenia każdy dojdzie do takiego wniosku jak w tytule, bo w konkursie na stanowisko prezesa tak obniżone zostały wymagania kwalifikacyjne, że wygrał go ten, który miał wygrać, wyprzedzając przy okazji dwóch doktorów (stopień naukowy), specjalistów w branżach ekonomia - turystyka i jednego specjalistę, który wiele, wiele lat zarządzał kompleksem sanatoryjno - wypoczynkowym. Natomiast dla głównego księgowego poprzeczka została postawiona wysoko. Oprócz rutynowo składanych dokumentów trzeba być magistrem ze szczególnym uwzględnieniem dotychczasowych osiągnięć zawodowych, trzeba mieć dokument potwierdzający doświadczenie zawodowe pozwalające na nadzorowanie pracy działu finansowo - księgowego. Trzeba mieć w małym palcu informacje o branży uzdrowiskowo - turystycznej. Trzeba być kryształowo czystym, jako że wymagany jest świstek o tym, że złożyło się Ministrowi Skarbu pt.: "oświadczenie lustracyjne". Trzeba napisać do pięciu stron tekstu nt. Strategii funkcjonowania "Uzdrowiska Świnoujście" SA. W toku rozmowy kwalifikacyjnej szczególnie się oceni wiedzę o działalności spółki, znajomość zagadnień umiejętności zarządzania i kierowania zespołem, wiedzę o spółkach handlowych (z udziałem Skarbu Państwa), o zasadach wynagradzania. Trzeba mieć koncepcję funkcjonowania i rozwoju spółki. I wreszcie trzeba mieć doświadczenie w sprawowaniu funkcji członka zarządu no i koniecznie te "dotychczasowe osiągnięcia zawodowe". Oczywiście nie przytoczę tu wszystkich "trzeba", bo jest tego bardzo wiele na stronie internetowej.
W ważnych sprawach
Skonsultują z mieszkańcami
(MIĘDZYZDROJE) Wkrótce wejdzie w życie uchwała Rady Miejskiej mówiąca o konsultacjach władz z mieszkańcami w sprawach ważnych dla gminy. Konsultacje społeczne mają przybrać formę powszechnego głosowania, ankiety lub zbierania opinii na zebraniach z mieszkańcami. Podjęta uchwała określa zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy Międzyzdroje w przypadkach określonych w ustawach oraz w innych sprawach ważnych dla gminy. W konsultacjach mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie i zgłosić swoje wnioski co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy poddanej konsultacji, jednak ich opinie nie będą miały charakteru wiążącego dla organu gminy. Z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji może wystąpić Rada Miejska, burmistrz, grupa 5 radnych, klub radnych lub grupa co najmniej 100 mieszkańców gminy. O przeprowadzeniu konsultacji decydować będzie Rada Miejska w formie uchwały. Wniosek o przeprowadzenie konsultacji rada powinna rozpatrzyć w terminie 30 dni od daty jego wpływy do biura rady.
W SP nr 6 powiało "wielkim swiatem"
W dniu 24 kwietnia 2007 roku w Szkole Podstawowej Nr.6 w Świnoujściu odbyło się galowe przedstawienie musicalu znanego amerykańskiego autora musicali dla dzieci Raymonda Lombardiego. Nie byłoby może nic szczególnego w tym wydarzeniu, - ot, jedno z wielu w życiu szkoły, gdyby nie fakt ogromnego zaangażowania młodzieży, a przede wszystkim inspiratorki tego wydarzenia, nauczycielki języka angielskiego pani Joanny Szczuchniak. „Up, Up and Away”/ tytuł anglojęzyczny sztuki /- został podarowany młodzieży Szkoły Podstawowej Nr.6 przez samego autora. Wszystko zaczęło się zupełnie prozaicznie. Nauczycielka Joanna Szczuchniak żeglując po stronach internetowych natrafiła na ślad autora i jego prac. Nawiązała z nim pisemny kontakt, prosząc jednocześnie o nieodpłatne udostępnienie tekstów przedstawienia, jak i pozwolenie wystawienie musicalu w polskiej szkole. Raymond Lombardi wyraził zgodę podając jednocześnie „klucz” umożliwiający ściągnięcie z jego strony internetowej zarówno tekstów aktorskich jak i piosenek występujących w kompozycji. Ponieważ musical w oryginale pisany był dla dzieci, dla których język angielski jest językiem narodowym , wyraził też zgodę na poczynienie pewnych, czasami daleko idących zmian w celu uzyskania lepszego odbioru przez polskich uczniów. Przedstawienie składa się z 6 scen aktorskich przeplatanych 7 piosenkami, śpiewanymi przez chórek. Opowiada historię rzymskiego centuriona Flawiusza, wysłanego z misją odszukania zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Flawiusz do swoich poszukiwań wykorzystuje napotkane na ulicach Jerozolimy dzieci. Są to uliczne rozrabiaki.
Dzień Flagi Narodowej
Mało, kto zapewne pamięta, że w maju oprócz święta pracy obchodzonego 1 maja, święta niepodległości, przypadającego na dzień 3 maja od 2004 r. także 2 maja jest świętem. Tego dnia obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Święto to ustanowił Sejm jako wyraz szacunku dla symboli narodowych. W tym miejscu warto chyba przypomnieć pokrótce historię naszych barw narodowych. Biało-czerwona Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej. Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Wykorzystywany był on jako symbol dostojeństwa i bogactwa. Z uwagi na cenę barwnika potrzebnego do uzyskania tego koloru mało, kto mógł sobie na niego pozwolić, dlatego też był on wykorzystywany jedynie przez najbogatszą szlachtę i dostojników państwowych. Po raz pierwszy regulacja prawna polskiej flagi została przyjęta w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831: Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były. Przyjęto na posiedzeniu Izby Poselskiej dnia 7 lutego 1831 roku. Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił sejm odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919. W ustawie podano: "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny - biały, dolny zaś - czerwony."
wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl