WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    16 (298)
Zdjecie

Nuncjusz Apostolski poswiecił "Księżówkę Północy"

W minioną środę wizytę w świnoujskiej parafii Kościoła pod wezwaniem Bł. Michała Kozala złożył Nuncjusz Apostolski w Polsce Arcybiskup Józef Kowalczyk. Celem wizyty Nuncjusza było poświęcenie nowego domu modlitewno - rekolekcyjnego dla księży, który został wybudowany na terenie parafii przy ul. Gdańskiej. Przed uroczystością Nuncjusz spotkał się w Kościele z wiernymi tej parafii. Przyjazd Nuncjusza do Świnoujścia wiązał się także z uhonorowaniem mieszkańca Świnoujścia - Mariana Sienkiewicza Wielkim Orderem Świętego Ottona (na zdjęciu) Odznaczenie to przyznawane jest katolikom świeckim, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju Kościoła na Pomorzu Zachodnim. Odznaczenie takie przyznawane jest przez Kościół bardzo rzadko. Jak podkreślał proboszcz parafii ks. Roman Garbicz zasługi Mariana Sienkiewicza i jego żony Bożeny są niemałe. Małżonkowie są mocno zaangażowani w życie Kościoła, a pomoc swoją świadczą od 16 lat.

Zdjecie

ZUS w Świnoujsciu od 2 maja br.

Kilka miesięcy trwał remont części budynku po internacie szkolnym przy ul. Niedziałkowskiego. Tę część budynku nabył Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych, aby przenieść do niego oddział funkcjonujący do tej pory w Międzyzdrojach. Budynek jest już gotowy i w tej chwili trwa przeprowadzka poszczególnych pionów tej instytucji. Przeprowadzka potrwa do końca miesiąca, a oddział już świnoujskiego ZUS zacznie w pełni funkcjonować w naszym mieście od 2 maja br.

Eliminacja konkurenta, a moze szukanie kozła ofiarnego?

Stanisław Możejko zajmie się tunelem?

Prezydent Janusz Żmurkiewicz publicznie przed kamerami Telewizji Słowianin powiedział, że radny Stanisław Możejko mógłby jako osoba znająca się na rzeczy zająć się tunelową inwestycją w Świnoujściu jako pracownik Urzędu Miasta. Prezydent planuje o czym już pisaliśmy wystąpić z wnioskiem do Ministra Transportu o przekazanie 2. mln. zł z rezerwy budżetowej na studium wykonalności tunelu. - Zamierzam właśnie rozszerzyć skład wydziału, który będzie się zajmował tunelem o jedną osobę. Nie wiem jeszcze czy będzie to Wydział Rozwoju Miasta czy też Inżyniera Miasta - powiedział nam wczoraj (16 bm.) prezydent Żmurkiewicz - Ponieważ Pan Możejko zajmował się przez lata tunelem i ma wiedzę w tym zakresie nie widzę żadnych przeszkód żeby był tutaj zatrudniony jako pracownik wydziału zajmującego się tym tematem. Złożyłem taką deklarację i skontaktuję się w tej sprawie z radnym Stanisławem Możejką. Oczywiście i tak mogę go przyjąć do pracy zgodnie z zasadami na podstawie przeprowadzonego konkursu - stwierdza prezydent. J. Żmurkiewicz uznał w rozmowie, że w sytuacji kiedy St. Możejko podjąłby pracę w urzędzie musiałby zgodnie z przepisami zrezygnować z mandatu radnego.

Karsibór bez Rady i Sołtysa

27 marca br. cała Rada Sołecka Karsibora złożyła rezygnację (oprócz Piotra Fabiszewskiego, który obecnie przebywa w Anglii), a więc mieszkańców Karsibora w najbliższym czasie czekają wybory. Jako powód rezygnacji członkowie podali "niemożność dogadania się z sołtysem". - Dla mnie to jest totalna bzdura - mówi sołtys (w tej chwili już były) Zdzisław Merchelski. - Moim zdaniem zabrakło im po prostu chęci do pracy, zabrakło im czasu, zabrakło im serca, żeby pracować dla dobra społeczeństwa Karsibora. - Jeśli o mnie chodzi, to właśnie złożyłem pisemną rezygnację z funkcji sołtysa, ponieważ niedawno zostałem radnym Rady Miasta. Teraz w Karsiborze odbyć się muszą wybory całej rady sołeckiej, które zorganizuje Miasto. Kiedy, w jakim terminie - nie wiem.

Zamiast sześciu cztery

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta, która odbyła się 13 kwietnia br. poświęcona była uchwaleniu zmian do podjętych w marcu tego roku uchwał dotyczących budowy boisk szkolnych przy udziale funduszy europejskich oraz przygotowania programu profilaktycznego p.n. „Zdrowi Wyspiarze - wdrożenie programu profilaktyki zdrowotnej poprzez stworzenie stref rekreacji dziecięcej w Świnoujściu. W trakcie sesji marcowej uchwalono, że w ramach tego programu zostanie wybudowanych sześć boisk szkolnych. Uchwałę podejmowano na podstawie szacunkowych danych dotyczących kosztów budowy. Po wykonaniu dokumentacji okazało się, że budowa sześciu boisk przekracza zaplanowaną w budżecie kwotę wkładu własnego Miasta na te inwestycje i możliwe będzie wybudowanie jedynie 4 boisk przyszkolnych. Boiska powstać mają przy: ul. Narutowicza 10, ul. Szkolnej 1, ul. Staszica 17 i ul. Niedziałkowskiego 2. Będą one służyły jako ogólnodostępne strefy rekreacji dziecięcej. - Z planu wypadły dwa boiska: przy ul. Białoruskiej na Warszowie i na ul. Kościuszki. Dlaczego te dwa. Najważniejszym kryterium była ocena jak ilość dzieci i młodzieży będzie mogła z danego boiska korzystać. Najmniej korzystny wskaźnik dotyczył ul. Białoruskiej. Natomiast, dlaczego ul. Kościuszki, otóż w sąsiedztwie Gimnazjum nr 2 będziemy budować dwa inne boiska - przy ul. Szkolnej i przy„ Mieszku”. Może to nie jest w bezpośrednim sąsiedztwie ale stosunkowo blisko. To był argument za tym, żeby to boisko skreślić - tłumaczył zastępca prezydenta Andrzej Szczodry.

Zdjecie

Na budowie nigdy nie ma komfortu

Rybacy mają żal

Mają żal do władz miasta. O co? Ano o to, że nie dotrzymały one obiecanych terminów i warunków ich przeniesienia na czas remontu z Basenu Bosmańskiego do Basenu Północnego. Kilku z nich zaledwie stacjonuje w Basenie Północnym, reszta w Karsiborze, Przytorze, nawet w Dziwnowie albo ciągle jeszcze w Basenie Bosmańskim. - Mieliśmy mieć przygotowane odpowiednie warunki do cumowania - mówi jeden z armatorów, który dobija do nabrzeża w Basenie Północnym. - Tutaj, gdzie obecnie stoimy, to jest także miejsce tymczasowe, bo nabrzeże dla nas wyznaczone, jest ciągle w trakcie remontu. Utrudniony jest dojazd do przystani od strony ulicy Jachtowej. Nie mamy gdzie zdawać ryby, bo żaden odbiorca nie będzie się przeprawiał na lewobrzeże promem po odbiór ryby do jednego, czy dwóch rybaków, bo jest to dla niego nieopłacalne, a poza tym nie ma gdzie tego zrobić. Dla nas po każdym odłowieniu są same straty. Nie mamy gdzie przechowywać ryby, a jedynymi odbiorcami są nieliczni mieszkańcy miasta, których prywatnie powiadomiliśmy, gdzie stoimy. A ci, po przyjechaniu na Basen Północny muszą pieszo pokonać sporą odległość od parkingu do nabrzeża, a potem targać z powrotem przez ok. 500 m siaty z rybami. To jest nie do przyjęcia. Podobno nabrzeże dla nas przystosowane ma być gotowe za miesiąc, ale czy ten termin będzie dotrzymany - śmiem wątpić, patrząc na dotychczasowy postęp prac. A obiecanych pomostów jak nie było, tak nie ma. Zastępca prezydenta Andrzej Szczodry na spotkaniu z rybakami w połowie stycznia br. przedstawił konkretne propozycje naszego bytowania na czas remontu. I co z tego zostało dotrzymane? Na razie niewiele. A to jest nasz zawód. Nasza praca, którą odnoszę wrażenie, w tym mieście niewielu szanuje. A już na pewno nie władze miasta. I rzeczywiście. Z pokładu łodzi kutrowej aby podać złowioną rybę na nabrzeże trzeba siłacza, bo z pokładu do wysokości nabrzeża to spokojnie ze dwa metry. Każda skrzynia z rybami waży... A ile takich skrzyń trzeba przemieścić z pokładu na ląd? Nie ma mediów. Nie ma nawet wody, żeby umyć ręce przed wyjściem z pracy, że o toalecie nie wspomnę, gdyż do takiej trzeba wędrować kilkaset metrów.

Absolutorium, plany i gabinet

(MIĘDZYZDROJE) Ocena wykonania ubiegłorocznego budżetu i udzielenie absolutorium burmistrzowi oraz podjęcie uchwał w sprawie planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego wschodniej i zachodniej części promenady to najważniejsze tematy, które zostaną omówione na czwartkowej (19 bm.) sesji Rady Miejskiej. Radni zastanowią się również nad tym, czy wydzierżawić bezprzetargowo budynek Gabinetu Figur Woskowych na kolejne 30 lat.

Klubowy jubileusz

ZŁOTA FLOTA

Na sobotę 21 kwietnia zapowiedziane są uroczystości inaugurujące obchody 50-lecia powstania Miejskiego Klubu Sportowego FLOTA. W programie o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Stanisława i Bonifacego przy ul. Siemiradzkiego msza święta połączona z poświęceniem klubowego sztandaru. Natomiast o godzinie 13.00 przewidziano uroczyste posiedzenie Zarządu Klubu oficjalnie inaugurujące obchody.

Zdjecie

Przetargi na roboty drogowe

(MIĘDZYZDROJE) Radni pozwolili burmistrzowi na wydzierżawienie od Funduszu Wczasów Pracowniczych dwóch pomieszczeń biurowych na I piętrze oraz dwóch pomieszczeń biurowych na II piętrze budynku, w którym aktualnie mieści się Ośrodek Pomocy Społecznej (na zdjęciu). Osiemdziesiąt sześć metrów kw. dzierżawionej powierzchni w budynku stojącym naprzeciwko Urzędu Miejskiego, przeznaczone zostanie na działalność biura promocji, kultury, sportu i organizacji społecznych Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Miasto planuje urządzić w nich m.in. biuro ds. promocji , w którym uruchomione będzie Europejskie Centrum Różnorodności Biologiczne

Przetargi na roboty drogowe

Miasto będzie w tym roku prowadzić wiele prac drogowych. Aktualnie trwają przetargi na niektóre z nich. - W rozstrzyganiu mamy w tej chwili dwa przetargi. Pierwszy dotyczy remontu nawierzchni chodnika ul. Bursztynowej. Wpłynęły cztery oferty, z czego w czasie prac komisji okazało się, że dwie oferty musimy odrzucić, bo nie spełniają warunków naszej specyfikacji. Z pozostałych dwóch ofert, jednego z oferentów musimy poprosić jeszcze o złożenie wyjaśnień. To jest formalność. Będziemy mieć dwie oferty i z tych ofert wybierzemy najkorzystniejszą. Kolejny przetarg to przetarg na przebudowę promenady, wykonanie ścieżki rowerowej i zieleni na wysokości Baltic Parku. Tutaj zgłosiło się pięć firm. Rozrzut cenowy jest bardzo du

Prezydent do ministra w sprawie przeprawy CENTRUM

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz złożył odwołanie do Ministra Transportu od decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego ,dotyczącej wprowadzenia zasad ogólnej dostępności dla użytkowników przeprawy promowej CENTRUM w Świnoujściu. Prezydent wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i umorzenie postępowania. Zarzucił podjętej decyzji m.in. naruszenie prawa materialnego. Zgodnie z możliwościami jakie daje ustawa Prawo o ruchu drogowym nie uwzględnia ona -co niezwykle istotne - ważnego interesu społeczności lokalnej Miasta Świnoujścia. Wojewoda w opinii prezydenta bezpodstawnie przyjął bowiem, iż interes ogólnospołeczny wymaga zmiany organizacji ruchu na przeprawie promowej, a przy tym zupełnie nie uwzględnił, a w zasadzie pominął potrzeby społeczności lokalnej Świnoujścia. W uzasadnieniu do odwołania od decyzji Wojewody podkreślono, że ustawa Prawo o ruchu drogowym ustala iż to właśnie prezydent miasta zarządza ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych. Ustawa ta nie precyzuje natomiast pojęcia „zarządu ruchem drogowym”, jak również nie precyzuje, jakie wymogi winien uwzględniać organ zarządzający ruchem przy ustalaniu zasad organizacji ruchu. Dalej czytamy, że decyzja wojewody jest nietrafna i dotknięta istotnymi brakami formalnymi. Prezydent w swoim wystąpieniu podkreśla także specyfikę Miasta Świnoujście, które jest jedynym miastem na prawach powiatu w Polsce, w którym łączność pomiędzy dwoma częściami miasta odbywa się jedynie poprzez przeprawy promowe

Oszczędność = Brud

Coraz częściej zaskakują w Świnoujściu odrażające widoki przepełnionych pojemników na śmieci z których odpady wysypują się na zewnątrz zaśmiecając najbliższą okolicę. Jeśli wieje wiatr, którego przecież u nas nigdy nie brakuje, śmieci z takich pojemników fruwają i dużo dalej, powodując odczucie panoszenia się brudu w całym mieście. Nie zastanawiając się głębiej nad tym śmieciowym problemem można przyjąć najprostszą tezę, że firmy, które zajmują się sprzątaniem miasta po prostu niewłaściwie wykonują swoje zadania. Jakże jednak mylne są takie wnioski. Prawda jest bowiem taka, że brud generalnie rodzi się u nas z ...oszczędności. Obie firmy wywożą śmieci zgodnie z zawartymi umowami z miastem, ze spółdzielniami, wspólnotami czy indywidualnymi klientami. Chciałyby wywozić częściej i więcej, gdyż z tego przecież żyją. To wszystko jednak kosztuje, a tendencja w społeczeństwie jest prosta - trzeba oszczędzać i to na czym się tylko da. W efekcie prowadzi to do częstego zmniejszania przez klientów obu firm częstotliwości wywozu śmieci oraz pojemności pojemników. Naturalną koleją rzeczy takiego stanu jest to, iż ilości wysypywanych śmieci błyskawicznie przepełniają pojemniki, a brudy rozsypują się dookoła.

Z ostatniej chwili

Uzdrowiskowe konkursy - ciąg dalszy

W minioną sobotę (14.04) odbyły się posłuchania konkursowe kandydatów na stanowisko prezesa IV kadencji świnioujskiego Uzdrowiska, którego wyniki miały być ogłoszone przez Ministra Skarbu po walnym zgrmadzeniu członków w czerwcu 2007 r. (patrz str.11). Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, wśród ubiegających się o stanowisko prezesa "Uzdrowiska Świnoujście" było dwóch kandydatów z tytułem doktora: jeden z nich doktor nauk ekonomicznych, drugi - wykładowca wyższej uczelni turystyczno - rekreacyjnej. Wszystko wskazuje jednak na to, że bez względu na ilość i "jakość" startujących, bez względu na ich założenia programowe dla przyszłości świnoujskiego uzdrowiska, wynik konkursu został przywieziony "w teczce". Dlaczego, zapytacie. Otóż dlatego, że prezesem został... Piotr Głod

Gmina dołoży do zabytków

(MIĘDZYZDROJE) Wkrótce właściciele zabytków będą mogli zwracać się do gminy o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Radni zdecydowali, że z budżetu gminy mogą być udzielane dotacje celowe, których zadaniem będzie wspieranie działań właścicieli zabytków dla zapewnienia ochrony i konserwacji wartościowych elementów zabytkowych, które mają istotne znaczenie w kreowaniu wizerunku kurortu. W budżecie na ten rok będzie zarezerwowane na ten cel ok. 200 tys. złotych. Ustalono, że dotacja może być udzielona w wysokości do 10 % nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru i do 100 % nakładów koniecznych jeżeli zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Dotacja na prace konserwatorskie lub restauratorskie zabytku ruchomego (tj. zabytkowe meble, dzieła sztuki, instrumenty muzyczne itp.) nie może przekroczyć 10 % robót nakładów koniecznych.

Zdjecie

Umierają pierwsze drzewa

Na skutek prowadzonej akcji tzw. „estetyzacji zieleni” polegającej na nadmiernym cięciu koron i pni drzew, co totalnie skrytykowali niezależni dendrolodzy z Akademii Rolniczej w Szczecinie umierają już pierwsze drzewa rosnące wzdłuż świnoujskich ulic. Na zdjęciu obok obumarły kasztanowiec, który został wcześniej ogłowiony, a teraz nie wypuścił już żadnego listka.

Felieton nieco polityczny

Czy fakt wzmocnienia koalicji przez radnych Katarzynę Pawlicką i Zbigniewa Pomieczyńskiego można nazwać „nowym rozdaniem” w lokalnej polityce? Na pewno tak. Obecnie koalicja ma większość umożliwiającą realizację praktycznie wszystkich planowanych zadań. To bardzo dobrze, o ile są one zgodne z oczekiwaniami lokalnej społeczności, a nie służą załatwianiu „prywaty”. Mam też nadzieję, że dzisiejsza siła rządzących nie oznacza szykanowania w jakikolwiek sposób radnych opozycji, że wreszcie będą oni traktowani jako partnerzy. Dobrze temu wróży fakt zmiany na stanowisku przewodniczącego rady miasta. Warto jednak zastanowić się, dlaczego do tego wzmocnienia doszło tak późno. Gdyby zaraz po wyborach cała trójka radnych, a więc Katarzyna Pawlicka, Zbigniew Pomieczyński i Stanisław Huszcza, zasiliłaby koalicję skupioną wokół SLD, zostałoby to zapewne odebrane pozytywnie. Oczywiście nie przez wszystkich. Niektórzy z wyborców i tak poczuliby się oszukani, inni uznaliby to za zagranie na faul. Jednak należy pamiętać, że w polityce najważniejszą cechą jest skuteczność. Dotyczy to zarówno wielkiej polityki jak i tej gminnej, małomiasteczkowej. Nie można osiągać sukcesów stojąc z boku, w dodatku w towarzystwie totalnie zakompleksionym, agresywnym i żądnym krwi. Nie jest to absolutnie krytykowanie realizującej swoje konstytucyjne zadania wszelkiej opozycji. Powyższe zdanie dotyczy wyłącznie naszego, świnoujskiego, mocno „zaperzonego” ogródka. Jak długo bowiem można uprawiać politykę w stylu radnego Stanisława Możejki. Mimo wielu słusznych wniosków, uwag i opinii zgłaszanych przez niego w trakcie sesji rady, mimo ogromnej aktywności w rozwiązywaniu problemów mieszkańców, radny Możejko skazany jest na porażkę. Sposób w jaki walczy ze sprawującymi władzę przysparza mu coraz więcej wrogów, powoduje także kurczenie się wydawałoby się „żelaznego” elektoratu. Podejrzliwość, nieufność, prezentowanie wirtualnych dowodów na popełnienie przestępstwa przez sprawujących władzę, potrafią zniechęcić każdego rozsądnego człowieka

Zdjecie

Pamięci tych, których nie ma

Świnoujskim cmentarzom na naszych łamach poświęciliśmy wiele miejsca. Ostatnio pisaliśmy o tym, jak zniknął cmentarzyk w Ognicy, a po resztkach grobów został samotnie stojący kamienny cokolik w miejscu pochówku żołnierzy z I wojny światowej, którzy ranni, na rekonwalescencję przywożeni byli do Świnoujścia, także na prawobrzeże. W minionych i jedynie słusznych latach (oprócz współczesnych), w ramach "czynu partyjnego" rozebrany został poniemiecki cmentarz przy ul. Chopina, o którym dzisiaj obiegowo mówi się mało kulturalnie - grób Hansa. I rzecz głównie o tym będzie. Rozebrane zostały tam bowiem grobowce rodzinne, zniknęła kaplica cmentarna, rozwalono pojedyńcze groby, a płyty i głazy nagrobne porozkruszano i zostały one użyte w celach różnych, m.in. do wykonania obmurówki obrzeży tego dzisiejszego parku. Od strony ul. Herberta na niektórych kamieniach odczytać można wyryte imiona, fragmenty nazwisk, miejscowości, dat...

szkolna współpraca owocuje

(WAPNICA) Udział w edukacyjnym projekcie organizowanym w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III to sposób, w jaki Szkoła Podstawowa nr 2 planuje poszerzać swoje możliwości edukacyjne i wychowawcze. Główny cel projektu to nawiązanie znajomości i ścisłej współpracy transgranicznej między szkołami w Wapnicy i Sellinie. - Liczymy na to, że dzięki kontaktom z niemieckimi rówieśnikami, w trakcie których nasi uczniowie zaprezentują swoją „małą ojczyznę”, zostaną przełamane bariery wynikające z nieznajomości obu kultur, ale również te, które mają źródło w uprzedzeniach podyktowanych historią narodów - podkreśla Bogumiła Popko, dyrektorka podstawówki w Wapnicy.

Zdjecie

Marian Zawisza i jego fotografie Świnoujścia przez pryzmat sportu

Wyspiarz niebieski: Związany ze Świnoujściem od... Marian Zawisza: Do Świnoujścia przyjechałem 15 kwietnia 1962 r. na trzy miesiące i to trwa do dzisiaj. Przyjechałem tutaj, żeby zorganizować międzynarodowe centrum wypoczynku studenckiego. A z "Flotą" związany jestem od sierpnia 1969 r., kiedy to przewodniczyłem świnoujskiej delegacji na tygodniu polskim w Nakskov (Dania), podczas którego odbywało się wodowanie statku "Władysławowo", odbył się wówczas także mecz piłki nożnej pomiędzy zespołami Nakskov i Świnoujścia, który wygraliśmy 1 : 7. Wtedy to przyrzekłem polskiemu ambasadorowi w Kopenhadze, że zajmę się rozwojem tej dziedziny sportu w Świnoujściu. Nie było to dla mnie trudne, bo podczas studiów czynnie uprawiałem sport. W.n.: W ciągu trzech miesięcy powstała książka - monografia... M.Z.: W styczniu br. prezes Edward Rozwałka i dyrektor Tadeusz Leszczyński zaproponowali mi opracowanie wydawnictwa jubileuszowego historii MKS FLOTA, na co wyraziłem zgodę, ponieważ z klubem jestem związany niewiele mniej jak 50 lat. Ten klub jest mi bardzo bliski. Czasu na opracowanie było bardzo mało, ale się udało. Po dwóch dniach przemyśleń miałem gotowy już zarys pracy, który został zaakceptowany i bez większych korekt został on zrealizowany. Jest to ponad wszelką wątpliwość fotografia sportowa Świnoujścia i każdy, kto do niej sięgnie, nie będzie jej musiał dokładnie czytać, wystarczy, że zajrzy, odczyta fragment, obejrzy zdjęcia... Klub ten przyczynił się do integracji naszej społeczności poprzez uczestnictwo, kibicowanie, działanie, sponsorowanie. Monografia ta jest udokumentowana faktami, nazwiskami, wydarzeniami. To właściwie także najnowsza historia Świnoujścia, bo wiąże się ona także z historią klubu. Do dzisiaj żyją ludzie, którzy przed powołaniem klubu byli w Świnoujściu pierwszymi osadnikami. W tej pracy nie ma dokumentacji z lat 1945 - 1956, ale jest wymienione wielosekcyjne koło "Kolejarza", które w swoich początkach działało przy "Odrze" (zostało rozwiązane w 1966 r.). Potem były próby "Gromu", "Budowlanych", ale kluby te nie działały zbyt długo. Wszystko rozbijało się o pieniądze, ale i o wytrwałość działaczy.

Kiedy matka jest za dobra

Kiedy kobieta jest dorosła, ma swoją rodzinę mamy wrażenie, że jej matka nie ma już na nią nadmiernego wpływu. Człowiek dojrzały osiąga emocjonalną niezależność od rodziców. To ładna teoria, która rzadziej niż myślimy sprawdza się w praktyce. Stosunki matki z dorosłą córką mogą układać się różnie. Jedną z możliwych wersji jest „zbyt dobra” matka. To taka matka, która jest chętna do pomocy na każde zawołanie. Bez zawołania także. Zrobi nam zakupy, ugotuje niedzielny obiad dla naszej rodziny, zrobi dla nas weki na zimę, przyniesie latem owoce i warzywa ze swojej działki. Prawda, że jest kochana? Drugiej takiej ze świecą szukać. Córka też się stara o matkę. Dzwoni do niej codziennie. Często ją odwiedza. Martwi się o jej zdrowie, próbuje pomóc w pracach na działce. Dlaczego więc córka bywa wściekła na matkę, a matka czuje się rozżalona, że nie może jej zadowolić? Co kryje się za tym pozornie sielankowym obrazem wzajemnej troski i pomocy?

50-lecie FLOTY

Już za kilka dni Złoty Jubileusz Floty Świnoujście. Przez wiele lat Flota była "oazą" na pustynnej mapie sportowej tego regionu. Biorąc pod uwagę warunki polityczne, gospodarcze i społeczne nie można przecenić tego jak wiele Świnoujście zawdzięcza klubowi, który szkolił przez lata młodzież sportową i promował miasto. Reprezentowany poziom piłkarski był adekwatny do zapotrzebowania społecznego i rzadko zdarzało się, że drużyna wypadała z kręgu rozgrywek ogólnopolskich. Mimo kilku spektakularnych zwycięstw w pucharach Polski, Flota nie zdołała jednak zaistnieć w wyższych klasach rozgrywkowych jak choćby w II lidze, o której marzyło wielu kibiców i działaczy. Zawsze coś stawało na przeszkodzie, a to finanse, a to brak dobrej bazy sportowej. To drugie było główną przeszkodą, w tym ażeby wychować wybitnych zawodników. Pustynne boisko tzw. "starej Floty" przez lata było bowiem jedynym miejscem szkolenia narybku piłkarskiego. Mimo wszystko nawet w takich warunkach potrafiono wyszkolić od podstaw lub podnieść wartości przybyłych z zewnątrz , świetnych zawodników, którzy stanowili w różnych okresach czasu o sile tego zespołu. Byli to między innymi: Mariusz Witkowski, Roman Krzysztofowicz, Leszek Zakrzewski, Sergiusz Prusak, Leszek Labiś, Henryk Polarczyk, Waldemar Broniecki, Marcin Bochen, Bartosz Fąrfara , Tomasz Przybylski , Duszyński, Sylwester Kawczyński, Piotr Pecyna i Krzysztof. Mikuła W ostatnich latach brylowali grający trener Andrzej Miązek. Kilku zawodników zaistniało w wyższych klasach rozgrywkowych, byli to: Jarosław Dunajko, Leszek Barczyk, Jacek Przybylski, Jacek Ratajczak, Kamil Jakubiak czy Andrzej Wójcicki. Jednak najbardziej Flota poszczycić się może wychowanym od podstaw w Świnoujściu Marcinem Adamskim, który wspiął się na wyżyny piłkarskie grając z powodzeniem w I ligowym Zagłębiu Lublin, by później w barwach Rapidu Wieden (na zdjęciu) zdobyć tytuł Mistrza Austrii, walczyć w pucharach UEFA oraz elitarnej Lidze Mistrzów, po wyeliminowaniu Lokomotiwu Moskwa. Marcin Adamski reprezentował także Polskę na arenie międzynarodowej

Zdjecie

Rowerem na 80, 160 i 240 kilometrów

W sobotę 14. kwietnia odbył się „VII Supermaraton Rowerowy im. Olka Czapnika”. Uczestnicy imprezy mieli do wyboru trzy trasy o długości 80 km, 160 km i 240 km. Trasa tegorocznego supermaratonu wiodła ze Świnoujścia przez Międzyzdroje, Wisełkę, Kołczewo, Międzywodzie, Unin, Wolin, Dargobadz, Łunowo do mety w Świnoujściu. Na starcie tegorocznej imprezy stanęła rekordowa ilość uczestników, bo aż 188 z całej Polski i z Niemiec, w tym 14 kobiet. Na dystansie 240 km wśród mężczyzn zdecydowanie wygrał Robert Peterczuk z Klubu Sportowego „UZNAM” Świnoujście w czasie 6 godz. 28 minut, a wśród kobiet Joanna Liczner z Intersport Team AZS Politechnika Wrocław w czasie 7 godz. 41 minut (oboje na foto)

W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski