WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    14 (296)
Zdjecie

Kombatanci z prezydentem

Jak ptaki z rozbitych gniazd

Ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski był honorowym gościem podczas czwartkowego (29 marca br.), uroczystego otwarcia unikatowej wystawy w Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach pt. „Jak ptaki z rozbitych gniazd. Żołnierze tułacze”. Na to wyjątkowe spotkanie z prezydentem przybyli do Międzyzdrojów wojewoda zachodniopomorski Robert Krupowicz, Sławomir Radoń, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych oraz kombatanci Armii Krajowej i garstka Sybiraków, którzy - jak tytułowi bohaterowie wystawy - po wojnie nigdy nie wrócili do swoich gniazd. Jak podkreślali, czekali na to spotkanie przez wiele lat. Wszyscy bardzo ciepło przyjęli byłego prezydenta RP, który jest dla wielu symbolem ciągłości władzy: w grudniu 1990 na Zamku Królewskim w Warszawie przekazał insygnia władzy prezydenckiej Lechowi Wałęsie. Burmistrz gminy Leszek Dorosz wręczył wyjątkowemu gościowi - w imieniu mieszkańców - pokaźny bursztyn samorodek oprawiony przez miejscowego handlarza Zbigniewa Kamińskiego (na zdjęciu). Eksponaty, udostępnione przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i zaprezentowane w pałacyku Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego, dokumentują historię życia żołnierzy na uchodźstwie. Pochodzą one z bogatej kolekcji podpułkownika Mieczysława Białkiewicza i jego żony Aleksandry, którzy po wojnie rozpoczęli nowe życie na obczyźnie.

Po pacie nowe otwarcie w świnoujskiej Radzie

Świnoujscy radni z przerwami przez dwa dni (27-28 marca) obradowali na nadzwyczajnej sesji porządkującej sprawy Rady Miasta, wynikające z niezgodnego z przepisami udziału w pracach Rady byłego radnego Sławomira Nowickiego, który wcześniej utracił prawo wybieralności. Zanosiło się początkowo na pata, w sytuacji kiedy radni prawicy w ogóle zakwestionowali możliwość zwołania sesji przez radnego seniora (Czesława Krygiera). Radni nie powołali też w skład Rady ( po Nowickim ) kolejnego z listy Zdzisława Merchelskiego, co utrzymywało podział głosów opozycji do koalicji w Radzie w stosunku 10 : 10. Groziło to w konsekwencji przy przedłużaniu się takiego stanu wprowadzeniem przez premiera zarządu komisarycznego w mieście. Po kilku przerwach w obradach pierwszego dnia już w środę radni zebrali się ponownie. Noc widocznie miała jednak kolosalny wpływ na nastroje i diametralnie zmieniła sytuację w drugiej części tej sesji nazwanej też „naprawczą” . Rada wyszła na prostą po tym jak najwyraźniej dotychczasową koalicję sprzyjającą prezydentowi Januszowi Żmurkiewiczowi zasilił niedawny jego zagorzały przeciwnik radny Zbigniew Pomieczyński wraz z radną Katarzyną Pawlicką. Dzięki temu zmienił się w Radzie układ sił i znowu powstała koalicja szerokiej lewicowej większości. Radni po przyjęciu do swojego grona Zdzisława Merchelskiego i rezygnacji Joanny Agatowskiej (SLD) z funkcji przewodniczącej Rady oraz rezygnacji Czesława Krygiera i Ryszarda Teterycza z funkcji wiceprzewodniczący wybrali czternastoma głosami w głosowaniu tajnym nowego przewodniczącego Rady - Zbigniewa Pomieczyńskiego. Z grona czterech kandydatów wybrano też tylko dwóch wiceprzewodniczących - Joannę Agatowską (16 głosami) i Ryszarda Teterycza (13 głosami).

Błekitna Flaga po raz drugi?

Już po raz drugi Jury Krajowe Programu Błękitna Flaga w Polsce udzieliło kąpielisku „Świnoujście-Uznam” rekomendacji do przyznania międzynarodowego znaku Błękitnej Flagi w sezonie 2007 Pozytywne rekomendacje jurorów otrzymało łącznie w tym roku 13 obiektów: kąpieliska w Krynicy Morskiej, Świnoujściu, Ustroniu Morskim, Pobierowie, Pogorzelicy, Mrzeżynie, Sztutowie i Kątach Rybackich, a także Port Jachtowy w Łebie, Przystań Żeglarska w Kamieniu Pomorskim oraz mariny w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie. Wyróżnienie Krajowe Programu Błękitna Flaga w Polsce w sezonie letnim 2007 otrzymało 5 kąpielisk: Gdańsk-Brzeźno, Gdańsk-Stogi, Sopot, Ustka oraz Dąbki. Do pilotażu Programu Błękitna Flaga w sezonie 2007 zakwalifikowały się kąpieliska we Władysławowie, Darłowie, Kołobrzegu i Dźwirzynie. Rekomendacja udzielona przez Jury Krajowe jest warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji o przyznaniu Błękitnej Flagi przez Jury Międzynarodowe na posiedzeniu, które odbędzie się w Kopenhadze w dniu 28 kwietnia br.

Nowy przewodniczący RM Świnoujście

Przedświąteczne zmiany

Wyspiarz niebieski: przed pamiętną sesją, która odbywała się w kilku odsłonach było wiele spekulacji, nie padało oficjalnie Pana nazwisko jako kandydata na przewodniczącego... Zbigniew Pomieczyński: Sytuacja była patowa. Dzień przed wyborami, wieczorem zaproponowano mi kandydowanie na przewodniczącego rady. Wówczas odpowiedziałem, że się zastanowię nad tą ofertą i na godzinę przed sesją dam odpowiedź. Myślałem także nad kandydaturą Pani Kurszewskiej. Potem dowiedziałem się, że nawet w dziesiątce po prawej stronie nie było jedności, że były niestety dwie drużyny i każdy chciał upiec własną pieczeń. W dniu, w którym była sesja dowiedziałem się, że jest jeszcze inny scenariusz. I wcale nie chodziło o stanowisko w radzie, ale o to żeby w ogóle zlikwidować Radę i stanowisko Prezydenta Miasta i żeby był komisarz, który zastąpi oba organy. Taki komisarz, to co najmniej dwa lata, a przez ten czas Miasto poniosłoby starty nie do odrobienia. Komisarz nie ma uprawnień Rady, nie może podejmować żadnych decyzji dot. inwestycji, występować o pieniądze unijne. A przecież bez środków zewnętrznych Miasto by się nie rozwijało. Dlatego na godzinę przed sesją doszedłem do wniosku, że będę kandydował na stanowisko przewodniczącego. Z nikim się nie układałem, nie zawierałem żadnych porozumień, nie wszedłem do żadnej koalicji. Po prostu zgodziłem się dla ratowania sytuacji. W.n.: Mówi się o tym, że zawarł Pan układ z SLD... Z.P.: Propozycję do kandydowania przedłożyła mi dziesiątka z prawej strony. Od samego początku byłem jedynym kandydatem z tej strony na przewodniczącego. Były to ustalenia przewodniczących klubów: moim przewodniczącym był Pan Możejko, z PiS Pan Mrozek, a z PO Pani Kurszewska. Potem okazało, że w rozmowach z SLD, moje nazwisko podobno w ogóle nie padło.

Stanowisko w sprawie przeprawy centrum

Prawie dwie godziny zajęła radnym na sesji w dniu 29 marca br. sprawa uchwalenia stanowiska w przedmiocie przepraw promowych, popierającego działania Prezydenta Miasta, mające na celu utrzymanie dotychczasowego sposobu przeprawiania się mieszkańców Świnoujścia promami „Bielik”. Wojewoda Zachodniopomorski w wystąpieniu pokontrolnym zalecił zmiany dotyczące organizacji ruchu - tj. unieważnienie identyfikatorów uprawniających mieszkańców do przeprawiania się w centrum miasta w dni robocze, w godzinach od 4.00 do 22.00. Tym samym polecił udostępnienie przeprawy promowej w centrum miasta wszystkim, którzy będą z tej przeprawy chcieli skorzystać. Wojewoda pozostawił natomiast wybór - przeprawa bezpłatna lub też płatna, dla wszystkich bez wyjątku. Część radnych wyrażała swoje niezadowolenie, w stosunku do zaleceń wojewody. Radni podkreślali, że miasto nie jest przygotowane na zwiększenie ruchu samochodowego w rejonie przepraw „Bielików” zarówno na prawobrzeżu jak również na lewobrzeżu. Udostępnienie przeprawy w centrum spowoduje wydłużenie się czasu oczekiwania na prom, co znacznie utrudni dojazd do pracy osobom zatrudnionym na obu wyspach. Aby ten ruch rozładować miasto będzie musiało zdobyć pieniądze na uruchomienie kolejnego, trzeciego promu na tej przeprawie, co z uwagi na to, że brakuje ich na funkcjonowanie dwóch, nie będzie sprawą łatwą. Inni radni brali wojewodę w obronę uważając, że stoi on tylko na straży prawa. Niestety nie odbyło się bez chęci upolitycznienia sprawy przeprawy promowej w centrum miasta. Ostatecznie uchwałę przegłosowano

PGNiG powołuje spólkę do budowy terminalu LNG w Świnoujściu

Walne Zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA wyraziło zgodę na utworzenie spółki PLNG (Polskie LNG Sp. z o.o), która będzie realizowała projekt budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu, a w późniejszym etapie zajmie się jego eksploatacją (działalnością regazyfikacyjną). PGNiG SA obejmie 100% udziałów w spółce. Kapitał zakładowy spółki będzie wynosił 28 milionów złotych. Do końca 2007 roku nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego o łączną kwotę 22 mln złotych. Siedzibą spółki będzie Świnoujście.

Czipowanie psów obowiązuje

Koniec z bezpańskimi psami. Rada Miasta Świnoujścia podjęła uchwałę o obowiązkowym rejestrowaniu i czipowaniu psów. Zdaniem projektodawców uchwały ma to zapobiec zagrożeniom i uciążliwościom dla ludzi powodowanym przez psy, a także zwiększy kontrolę podatków od psów. Uchwała ma wejść w życie w 14 dni od momentu ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. W myśl uchwały każdy posiadacz psa zamieszkujący w Świnoujściu ma obowiązek zarejestrowania i trwałego oznakowania poprzez wszczepienie pod skórę elektronicznego mikroprocesora przez lekarza weterynarii, w okresie 6 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszych zasad. Jedynie w przypadku nabycia szczeniaka oznakowania należy dokonać przed ukończeniem 12 - miesiąca życia psa. Natomiast w przypadku wejścia w posiadanie psa dorosłego należy tego zabiegu dokonać w terminie 30 dni od dnia jego nabycia

Baba z szfranem czyli Święta za pasem

Stół, jak ma być zastawiony na Wielkanoc: baby różnego rodzaju, placki, mazurki, torty, indyków dwa, jeden z żółtem nadzieniem, drugi z mięsem. Szynek dwie, jedna ze skórą wędzona i upieczona, druga z dzika albo wieprza marynowana bez skóry. Kiełbasy wędzone rozmaite odgotowane i świeżo opiekane. Zwierzyna: zając, cietrzew, głuszce, słomki, kaczki, pieczeń sarnia. Prosięta ze słodkim i gorzkim nadzieniem. Pieczeń cielęca. Jaja czerwone odgotowane. Ser świeży ze śmietaną i kminem, masło świeże. Baranek pieczony kto chce. (Poniższe przepisy pochodzą z książki "Kucharka szlachecka" autorstwa M. i K. Marciszewskich, wydanej w 1884 r. w Kijowie. W niektórych przepisach zachowana oryginalną pisownię, więc współcześnie będą to błędy np. ortograficzne). Przed nami trzy niepowtarzalne dni. Tak, tak. Trzy. Najpierw Wielka Sobota. Od rana po całym domu królują zapachy kuchenne, a już najbardziej wtedy, kiedy wrócimy z kościoła ze święconką. Szynka, kiełbasa, wielkanocne ciasta... Nareszcie Wielka Niedziela. Siadamy przy rodzinnym stole, dzielimy się święconką... Świętujemy. A na stole chrupiący indyk, jagnięcina, schab nadziewany śliwkami, szynka, żurawina, marynowane grzybki i gruszki... Lany Poniedziałek. Wszystko ciągle pachnie, ale do tego dodajemy polewanie się wodą (oczywiście w granicach rozsądku). A na stole pasztet z zająca, żur, baby, makowce, mazurki, serniki...

Nadwyżka budżetowa podzielona

Na czwartkowej (29 marca) sesji radni podzielili nadwyżkę budżetową za 2006 r. Suma tej nadwyżki to 15,7 mln. zł. Z nadwyżki ponad 500 tys. zł przeznaczono na zakup od firmy niemieckiej używanych autobusów Man dla Spółki Komunikacja Autobusowa. Około 600 tys. zł przeznaczono na zadania inwestycyjne związane z budową przystani jachtowej na Basenie Północnym. Z nadwyżki realizowane będzie także zadanie inwestycyjne polegające na przygotowaniu terenów przyległych do Basenu Mulnik na cele parku przemysłowo-usługowego wraz z akwenem wodnym i nabrzeżami. Na to zadanie przeznaczono 1,8 mln. zł. Kolejne inwestycje realizowane z tych środków to zadania z zakresu dróg gminnych. Między innymi budowa ul. Herbowej, przebudowa ul. Szmaragdowej, budowa drogi ul. Chełmońskiego i Malczewskiego, budowa ciągu pieszo-rowerowego przy ul. 1 Maja w Karsiborze. Z nadwyżki przeznaczono na te zadania 1,07 mln. zł. Za kwotę 750 zł przeprowadzony zostanie także remont jezdni i chodników dróg powiatowych. 300 tys. zł przeznaczono na wybudowanie parkingu i miejsca postojowego dla dorożek przy ul. Wojska Polskiego. W ramach wydatkowania nadwyżki 100 tys. zł przeznaczono na przebudowę Placu Wolności. 315 tys. zł otrzyma na swoje zadania Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który między innymi przeprowadzi remont pomieszczeń w budynku przy ul. Piłsudskiego z przeznaczeniem na Ośrodek Wsparcia - Dzienny Dom Pomocy, a także na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach administrowanych przez ZGM.

Zdjecie

Poczet odkrywców i zdobywców Ameryki Łacińskiej

Cztery miesiące po ukazaniu się książki pt. MUMIE na rynku księgarskim, 22 marca br. ukazała się następna publikacja świnoujścianina Jarosława Molendy "POCZET ODKRYWCÓW I ZDOBYWCÓW AMERYKI ŁACIŃSKIEJ" Tym razem książkę wydał Dom Wydawniczy Bellona. - Doskonała publikacja dla wszystkich miłośników historii Ameryki Łacińskiej. Autor wnikliwie przedstawia dzieje odkryć geograficznych i wypraw konkwistadorów, takich jak Hernan Cortez czy Francisco Pizarro, historię zagłady państw Azteków i Inków. Opowiada o poszukiwaniu El Dorado, legendy krainy złota, która swoją magią przyciągała wszelkich awanturników, gnanych żądzą zdobycia bogactwa, zaszczytów i sławy oraz zapałem misyjnym"- czytamy na okładce. I rzeczywiście książkę czyta się jednym tchem. Na jej kartkach sensacja goni sensację.

Zdjecie

Przedświateczny konkurs pisankowy

Tradycyjnie jak co roku Miejski Dom Kultury w Świnoujściu zorganizował ogólnopolski konkurs na Pisankę Wielkanocną. Wpłynęło łącznie 412 pisanek z różnych regionów kraju, wykonanych w technikach tradycyjnych takich jak kraszanki, drapanki, oklejanki, batik, a także zdobionych metodami niekonwencjonalnymi. Czteroosobowe jury przyznało Grand Prix Krystianowi Tatulowi z Gorzowa Wielkopolskiego (autor na zdjęciu ze zwycięską pracą). Nagrody i wyróżnienia przyznano również w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Zdjecie

Pechowy kurs ze Świnmoujścia

Spłonął autobus

(WISEŁKA) W sobotę (31 marca) ok. godz. 12 w południe tuż przed Wisełką stanął w płomieniach autobus (na zdjęciu po akcji gaszenia) należący do PPKS Kamień Pomorski, jadący ze Świnoujścia do Kamienia Pomorskiego. Prawdopodobnie przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Przed przyjazdem strażaków kierowca ewakuował wszystkich (ośmiu) pasażerów, którzy wyszli z opresji bez szwanku.

Ramię w ramię z mistrzami

(MIĘDZYZDROJE) Międzyzdroje to najmniejsza miejscowość w kraju, w której wraz z początkiem kwietnia ruszył ogólnopolski program „Ścieżki Biegowe”. Podobne mają już w kilkunastu największych miastach m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Szczecinie. - Międzyzdroje zostały wyróżnione ze względu na nasz ośrodek, który pilotuje program w całej Polsce - informuje Bogusław Mamiński, prezes Klubu Biegacza „Sporting”. Od niedzieli (1 bm.) ruszyła na międzyzdrojskiej promenadzie Ścieżka Biegowa, gdzie do końca roku szkolnego i po wakacjach aż do jesieni będzie można nieodpłatnie uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych prowadzonych przez trenerów Nike lub biegać we własnym zakresie korzystając z programów treningowych opracowanych przez trenerów lekkiej atletyki.

Morderca i gwałciciel skazany

W czerwcu ub.r. 14 - letni Dawid J. zgwałcił i zamordował swoją 13 - letnią koleżankę - Sylwię z Sulikowa - małej wioski koło Kamienia Pomorskiego. Został ujęty po pięćdziesięciu dniach. Po zatrzymaniu długo nie przyznawał się do winy, dopiero po otrzymaniu wyników badań DNA opisał szczegółowo jak doszło do gwaltu i morderstwa. 30 marca br. młodociany (prawdopodobnie najmłodszy przestępca na tle seksualnym w Europie) morderca stanął przed Sądem Rejonowym w Świnoujściu. Prokurator postawił mu dwa zarzuty: zgwałcenia i zabójstwa. Sąd w piątek 30 marca skazał go na pobyt w zakładzie poprawczym do ukończenia 21 roku życia, czyli przez najbliższych sześć lat

Kasacji wyroku nie będzie

Sąd Najwyższy oddalił wniosek o kasację wyroku, który to wniosek złożyło Polskie Ratownictwo Okrętowe w sprawie Mulnika. Najwyższa Izba Kontroli po zbadaniu dokumentów uznała, że PRO niesłusznie otrzymało zapłatę za prace przy oczyszczaniu Basenu Mulnik z niewybuchów. Sprawa zaczęła się osiem lat temu, kiedy to ówczesny prezydent Miasta - Stanisław Możejko stwierdził, że miny były podrzucane i zerwał umowę z PRO. Do sądu sprawę podały obie strony: PRO domagało się zapłaty jeszcze ponad 2 mln zł., natomiast Miasto zwrotu 4 mln zł. za niewykonane prace. Sądy obu instancji orzekały nieważność zawartej umowy albowiem Miasto nie miało prawa zawarcia tej umowy, ponieważ pieniądze na oczyszczanie Mulnika pochodziły z budżetu państwa. Czy państwo będzie dochodziło swoich praw w sądzie - nie wiadomo.

Zdjecie

Przyszłość straży pożarnej

Z początkiem marca rozpoczęła się reorganizacja straży pożarnej w Polsce. Dotyczy ona również jednostek w Świnoujściu. Po zmianach zamiast dwu jednostek ratowniczo gaśniczych mamy jedną, ale za to w dwu siedzibach. W całej Polsce ma, bowiem obowiązywać zasada 1 strażaka na 1000 mieszkańców, niezależnie od innych czynników wpływających na bezpieczeństwo pożarowe. Na temat początków reorganizacji, bo nie jest ona jeszcze zakończona, i jej skutków na terenie miasta rozmawialiśmy z Witoldem Kaliszem Komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu i przewodniczącym Związku Zawodowego „Florian” Waldemarem Boratyńskim. O 22 etaty mniej - Świnoujska Straż Pożarna przechodzi reorganizację. Stan docelowy narzucony w regulaminie organizacyjnym osiągniemy w dniu 31 sierpnia br. To jest umowna data wynikająca z przepisów prawa. Generalnie ta reorganizacja spowodowała zmniejszenie o 22 etaty w Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej. O tyle fizycznie jest mniej funkcjonariuszy. W efekcie z obu jednostek ratowniczo gaśniczych, czyli nr 1 będącej tu w siedzibie komendy i nr 2 na Warszowie, została jedna jednostka ratowniczo gaśnicza. Ta jednostka to na dzień dzisiejszy 48 etatów funkcjonariuszy .Obecnie nie można jeszcze mówić o rozdziale etatów pomiędzy oba miejsca pełnienia służby. Przymierzam się do szerszej analizy związanej z zabezpieczeniem operacyjnym i z pewną czasowością występowania zdarzeń związanych z warunkami pogodowymi i specyfiką tego terenu. Myślę, że to będzie decydujący element, który określi, jakie siły i środki będą w obu jednostkach - mówi komendant Witold Kalisz. Część osób odejdzie ze służby na emerytury. 80% zredukowanych znalazła lub znajdzie pracę w straży pożarnej w Szczecinie i Goleniowie.

Zdjecie

Lokalna polityka morska

W ostatnich dziesięciu latach decyzje dotyczące zadań z zakresu szeroko rozumianej gospodarki morskiej były podejmowane przez władze miasta bez wcześniejszej dyskusji w gronie specjalistów. Czy miało to negatywny wpływ na poziom ich realizacji? Odpowiedź na to bardzo istotne pytanie, z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, a także na charakter tygodnika nie może być pełna. Postaram się jednak przedstawić kilka charakterystycznych przykładów pozwalających czytelnikom na wyrobienie własnej opinii. Wcześniej jednak kilka słów komentarza. W morskim mieście, jakim niewątpliwie jest Świnoujście, nie można wymagać od prezydenta i jego najbliższego otoczenia dogłębnej znajomości spraw związanych z morzem. Ta tematyka jest bowiem niezwykle specyficzna, a przy tym bardzo często wykraczająca poza zakres spraw bezpośrednio podległych samorządowi miasta Dlatego właśnie w procesach decyzyjnych konieczna jest pomoc fachowców, ludzi spoza kręgów władzy, ludzi spoza polityki. Faktem jest, że żaden z dotychczasowych prezydentów Świnoujścia, w odróżnieniu od swoich odpowiedników z Gdańska, Gdyni, czy też z innych morskich miast, nie widział dotąd potrzeby merytorycznej dyskusji z osobami będącymi kompetentnymi w tej akurat dziedzinie. Mimo, że w radzie miasta zawsze znajdowały się osoby związane z portem lub żeglugą nigdy nie widziały one potrzeby angażowania się w sprawy morskie. Tak jest i obecnie. Własnym nicnierobieniem zaprzeczają słowom, które głosiły w trakcie kampanii wyborczej. A przecież oddając na nich swój głos oczekiwaliśmy z ich strony skutecznych zabiegów o to, by tematy związane z portem, stocznią, żeglugą, przeprawą promową, infrastrukturą portową, żeglarstwem były w kręgu zainteresowań lokalnej władzy. Nie tylko na czas Dni Morza, nie tylko w chwilach powtarzających się co kilka lat kryzysów, ale w każdym momencie kiedy wymaga tego interes naszego portowego miasta i jego mieszkańców. Sposób w jaki w Świnoujściu podejmuje się ważne decyzje w sprawach morskich, jest moim zdaniem mało konstruktywny i co potwierdza praktyka, niesie za sobą spore ryzyko niepowodzenia.

W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski