Paulinka mieszka w Świnoujściu. Ma 12 lat...
PODARUJ MI CHOĆBY JEDEN DZIEŃ
Kiedy miała cztery latka zoperowano jej guza szyszynki. Po operacji szybko wracała do zdrowia. Minęło kilka lat. Paulinka poszła do szkoły. I nic nie zapowiadało dramatycznego obrotu sprawy. Kilka tygodni temu w wyniku zastosowanej radioterapii pojawiły się krwiaki na mózgu. Najbardziej zagrażający jest na pniu mózgu. Ten praktycznie wyłączył Paulinkę z prawie wszystkich funkcji życiowych. Nagle. Pilnie potrzeby jest wózek, który kosztuje około 4 tys. zł. Narodowy Fundusz Zdrowia na ten cel może wydać 1,8 tys. zł. Przydałby się materac przeciwodleżynowy oraz robot do rozdrabniania jedzenia gdyż Paulinka na już problemy z przełykaniem oraz wiele innych rzeczy które mogą być niezbędne do dalszej egzystencji. Obecnie dziewczynka jest pod opieką hospicjum, a jej stan pogarsza się z każdym dniem. I nikt tak naprawdę nie wie ile jej czasu zostało... Wiadomo jedno, że można jej pomóc w przeżyciu każdego następnego dnia, następnej nocy SOS! SOS! Konto HOSPICJUM: Kredyt Bank II/Oddz. Szczecin 87 1500 1722 1217 2007 6831 0000 z dopiskiem: darowizna dla Paulinki.
WIZYTA POSŁÓW
W minioną sobotę Świnoujście odwiedziło trzech posłów Platformy Obywatelskiej: Magdalena Kochan, Jan Rokita i Sławomir Nitras, którzy spotkali się z mieszkańcami miasta w Jazz Klubie Centrala. Mnie by się marzyło aby władza w Polsce na różnych szczeblach nie była w rękach ludzi bezmyślnych, celebrujących przecinanie wstęgi, wygłaszających nudne przemówienia albo w rękach małego, zakompleksionego, pełnego złości na świat, patrzącego wyłącznie w przeszłość urzędnika - mówił m.in. Jan Rokita. - Kobiety u władzy są dynamitem, wulkanem energii, pomysłów, inicjatyw. I przed takimi kobietami mężczyźni wykazują olbrzymi respekt. Posłowie odpowiadali na pytania z sali, które tyczyły rynku pracy dla młodych, potwierdzali słuszność idei budowy tunelu. Pytania tyczyły przyszłości polskiego rybołówstwa, zwłaszcza w kontekście nieistniejącej dzisiaj ODRY i kadry, która wykształcona w kraju, pracuje dla obcych armatorów.
str. 3Obietnice po czterech latach
Za kilka dni wraz z wynikami wyborów samorządowych definitywnie zakończy się miniona, czteroletnia kadencja obecnego prezydenta. Kto będzie pełnić tę najważniejszą w mieście funkcję, w najbliższych latach pozostaje sprawą otwartą, zależną wyłącznie od głosów wyborców. O prezydencki fotel, przynależne mu splendory oraz nieodłączne troski i problemy zabiega siedmiu kandydatów. Mamy w tym gronie pięciu, którzy próbowali swych sił już przed czterema laty (Irena Kurszewska, Stanisław Możejko, Zbigniew Pomieczyński, Edward Zając i Janusz Żmurkiewicz), dwóch z praktyką prezydencką (St. Możejko i J. Żmurkiewicz) oraz dwóch z doświadczeniami wiceprezydentów (Z. Pomieczyński i Ryszard Teterycz). Zanim jednak pójdziemy do urn wyborczych, wzbogaceni, a częściej raczej otumanieni zapisami aktualnych programów wyborczych i licznymi obietnicami kandydatów, trzeba tak dla porządku, na zasadzie krótkiego podsumowania przypomnieć niektóre zapowiedzi i efekty działań prezydenta mijającej kadencji.
str. 4 i 9ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Tegoroczne Święto Niepodległości odbywa się w przeddzień wyborów samorządowych, dlatego też w związku z ciszą wyborczą w programie obchodów nie są przewidziane żadne wystąpienia. Mieszkańcy Miasta mogą wziąć udział o godz. 10.00 w uroczystej mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla. Oprawą mszy będą poczty sztandarowe, kompania honorowa i Orkiestra 8 FOW.
str. 8Jesienna cofka
W związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi 1 listopada świnoujskie promu miały trudności z dobijaniem i odbijaniem na obu przeprawach. - W centrum 1.11. nie było przerwy w kursowaniu promów - mówi dyrektor ŻŚ Leszek Paprzycki - tyle tylko, że z uwagi na wysoki stan wody miały kłopoty z dobijaniem, a samo przejście promu trwało 20 - 25 minut, natomiast "karsibory" około 15.00 zostały odstawione. Następnego dnia przeprawa w centrum odbywała się normalnie, a na dużej przeprawie promy ruszyły dopiero kiedy wiatr osłabł, około godz. 10.00. Jednak nadal utrzymywał się wysoki stan wody i przeprawiały się tylko samochody ciężarowe. Około południa sytuacja się unormowała. Sztorm na Bałtyku zapowiadali synoptycy już 28 października, hydrolodzy ostrzegali, że mogą zostać przekroczone stany alarmowe, a woda może zmyć odcinki plaż. Tak też i się stało. Foto. A. Kubasik
str. 5Kosztowne, ale niezbędne
Dwa miliony siedemset tysięcy złotych kosztować będzie miasto łatanie niektórych ulic w mieście, czyli robienia tzw. nakładek. Takie nakładki położone zostały lub kładzione są na jezdniach kilku ulic. Na Warszowie nakładka położona została na ul. Barlickiego, ul.Pomorskiej a także na części ul. Ludzi Morza. - Dlaczego nie na całym odcinku ul. Ludzi Morza? Bo odcinek od skrzyżowania z ul. Wolińską do ul.Sołtana wymaga gruntownej przebudowy. Nie ma tam profilów. Musielibyśmy dokonać rozbiórek przy przekraczaniu torów kolejowych, ale nie możemy ruszyć rzędnych przejazdów. Nawet gdybyśmy dzisiaj zdarli istniejącą tam nawierzchnię bitumiczną to zostałby spód, który jest prawdopodobnie z kostki i tłucznia. Nie jest to praca na tą porę. Ponadto przed pierwszym przejazdem mamy po prawej stronie szkołę i istniejące tam chodniki i zatokę. Wiązałoby się to z ogromną przebudową, z którą musimy poczekać do wiosny. Teraz mogliśmy wykonać tylko to, co umożliwia płynny ruch - mówi Dorota Wiśniewska z Wydziału Inżyniera Miasta. Foto. mar
str. 5Nauczyciel ze statusem funkcjonariusza publicznego?
Nauczyciel ze statusem funkcjonariusza publicznego to jeden z pomysłów na uzdrowienie sytuacji w polskich szkołach. Nie jest to jedyny pomysł. Kary w postaci prac społecznych dla uczniów za złe zachowanie i łamanie szkolnego regulaminu, całkowity zakaz używania telefonów komórkowych, zmniejszenie klas i ich podział na żeńskie i męskie, wprowadzenie szkół o zaostrzonym rygorze dla tych, którzy notorycznie sprawiają kłopoty, kary finansowe nakładane na rodziców, to propozycje, o których słyszymy w ostatnim czasie. Jest to nic innego jak tylko ograniczenie nadmiaru przywilejów, jakie w ostatnich latach uczniowie otrzymali nie tylko od władz oświatowych. Zabieranie czegoś zazwyczaj powoduje protesty. Dlatego jest potrzeba wprowadzenia tych zmian w taki sposób, aby zrozumieli je także uczniowie. Jakie w tym wszystkim prawa i jaka odpowiedzialność ciąży na nauczycielach? To na nich scedowano obowiązek wychowywania młodzieży i to oni mają być srodze karani za niedopełnienie tego obowiązku. Czy rzeczywiście tak powinno być, że tylko na szkole spoczywa obowiązek wychowania?
str. 619 listopada wyjeżdża wraz z polską reprezentacją dziewcząt i chłopców do Japonii na Sztafetę Maratońską , która zostanie rozegrana na ulicach Chiba City. Poszczególni uczestnicy sztafety będą mieli do pokonania dystans 5 lub 10 km.
Krótkie spotkanie z RENATĄ PLIŚ
Wyspiarz niebieski: Wyjeżdżasz niebawem do Japonii. Zakwalifikowano Cię do składu... Renata Pliś: Do sztafety maratońskiej ostatecznie zakwalifikowałam się wygrywając bieg śniadaniowy, który odbył się w Warszawie 1 października br. Z tego biegu do sztafety zakwalifikowano pięć pierwszych pań, które minęły linię mety. W.n.: Trudno Cię spotkać w Świnoujściu... R.P.: Faktycznie. Co prawda mieszkam w Świnoujściu, ale najczęściej przebywam w Krakowie. Tam mam trenera, a jest nim Zbigniew Król. Stale też uczestniczę w różnego rodzaju obozach. W tym roku najdalej od kraju byłam na zgrupowaniu dla kadry olimpijskiej w pobliżu Johannesburga (RPA), na przygotowaniach do halowych mistrzostw świata. Wywiozłam stamtąd niezapomniane wrażenia! Ostatnim obozem był wysokogórski w Sankt Moritz (Szawjcaria). Caly cykl szkoleniowy od początku roku wyglądał w skrócie tak: styczeń - RPA, potem Spała, w maju Maroko, starty, czerwiec - Szwajcaria, starty poza granicami, starty i obozy w kraju... Foto. mar
str. 12(...) Zróbmy wspólnie wszystko, aby życie sportowe szkół było aktywne, a każda sala sportowa oraz boiska były zapełnione przez rzeszę uczniów uprawiających sport lub uczestniczących w zorganizowanych zajęciach sportowo - rekreacyjnych (...)
RAPORT O STANIE SPORTU SZKOLNEGO
Cytat na wstępie pochodzi z kalendarza imprez szkolnych na rok 2006/2007 pod egidą Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego woj. zachodniopomorskiego. Apel jest skierowany do samorządów, prezydentów, starostów, burmistrzów, dyrektorów szkół, nauczycieli wf, działaczy wreszcie do uczniów. Kalendarz przewiduje imprezy w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (szkoły podstawowe), Gimnazjady, Liceliady w wielu bardzo różnych dyscyplinach sportu. Gama propozycji szeroka, jest więc czym zainteresować młodych. W wydaniu tym opublikowano także wyniki sportowego współzawodnictwa w roku szkolnym 2005/2006 szkół i powiatów zachodniopomorskiego.
str. 20Nie płacisz - czeka cię eksmisja
Adaptacja dawnego hotelu pracowniczego przy ul. Modrzejewskiej na lokale socjalne stała się dla zarządców lokali mieszkalnych częściowym rozwiązaniem problemu zaległości czynszowych. Do tego, bowiem budynku systematycznie eksmitowani są ci, którzy czynszu nie płacą. Eksmisja jest najbardziej radykalnym sposobem rozstania się lokatora i właściciela mieszkania. W wyniku nowelizacji przepisów o ochronie praw lokatorów oraz zmiany kodeksu postępowania cywilnego od ubiegłego roku obowiązują nowe zasady przeprowadzania eksmisji. Nie ma już możliwości tzw. eksmisji na bruk, gdyż były najemca dzięki zmianie ustawy zyskał prawo do pomieszczenia tymczasowego, do którego można go przeprowadzić. To gmina lub najemca muszą wskazać osobie eksmitowanej, nie mającej prawa do lokalu socjalnego, pomieszczenie tymczasowe. Zmieniły się też przepisy o lokalach socjalnych.
str. 26Ile wydają komitety wyborcze na kampanię
Niezależny bezpartyjny Komitet Wyborczy Wyborców Solidarni dla Rozwoju Miasta Świnoujścia, z którego na stanowisko prezydenta miasta startuje Zbigniew Pomieczyński oraz 42 kandydatów na radnych, finansuje się sam. Z własnych składek kandydaci zebrali sumę około 30 tys.zł. Z tych pieniędzy sfinansowano między innymi spoty i prasową kampanię wyborczą. Komitet Wyborczy Wyborców „Na Wyspach” - również bezpartyjny, na swoją kampanię wyborczą zebrał wśród 39 kandydatów na radnych i sporej rzeszy sympatyków sumę około 50 tys.zł. Pieniądze posłużyły m.in. na reklamę telewizyjną, prasową, plakaty.
str. 3wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl