WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    29 (260)
Zdjecie

Świnoujście zwyciężyło!

W prestiżowym, już IV Rankingu Kąpielisk Morskich, prowadzonym rokrocznie przez tygodnik “POLITYKA” zwyciężyło Świnoujście. We wtorek 18. lipca w godzinach popołudniowych zastępca redaktora naczelnego tego tygodnika Witold Pawłowski wręczał zwycięzcom nagrody przy świnoujskiej muszli. Nagrodę - “Błękitny Puchar Polityki” za zwycięstwo odebrali zastępcy prezydenta Leon R. Kowalski i Andrzej Szczodry oraz Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Bartkowiak (zdjęcie na okładce) . Świnoujście z uzyskanymi 99 punktami (w tym 68 za plażę) o 5 pkt. wyprzedziło Ustkę i o 8 pkt. Gdańsk Molo. Międzyzdroje w rankingu, określanym także jako “Gwiazdki na Piasku” zdobyły 80 pkt. (w tym 54 za plażę) zajmując 20 miejsce. Na zdjęciu Leon R. Kowalski z pucharem

str. 3
Zdjecie

Powodzenia i do dzieła...

...tymi słowy zachęcał wczoraj (24 lipca) niemieckich inwestorów z UBB zastępca prezydenta Andrzej Szczodry oficjalnie przekazując w użytkowanie pas ziemi w Świnoujściu pod kolejkę uzdrowiskową. Uroczystość podpisania aktu przekazania działki odbyła się na granicy Świnoujście-Ahlbeck po niemieckiej stronie tuż przy pasie granicznym, gdzie dotychczas kończyły się toru kolejki UBB.

str. 9

SĄ FUNDUSZE NA BASEN

20 lipca br. w Gdyni obradował Komitet Sterujący Sektorowego Programu Operacyjnego" Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004 - 2006", którego członkiem jest m.in. Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Krzysztof Modliński, przyjął na posiedzeniu do sfinansowania trzy wnioski z naszego województwa, w tym dla Świnoujścia na kwotę 16 428 899 złotych (100% wartości netto całego remontu) na realizację inwestycji pod nazwą Zagospodarowanie Basenu Bosmańskiego w Świnoujściu na bazę rybacką.

str. 9
Zdjecie

Kolejna nielegalna wycinka drzew

Nie dość, że niezgodnie ze sztuką, w majestacie prawa “obrzępala” się w Świnoujściu często aż o 60% korony wielu drzew, to dodatkowo dochodzi też do ich licznych, nielegalnych wycinek. Nad tym procederem chyba już nikt w Świnoujściu nie panuje, nawet miłościwie nam panujący Ogrodnik Miasta. My natomiast pisaliśmy o tych co bardziej spektakularnych, nielegalnych działaniach. Wspomnijmy choćby o wycięciu bez pozwolenia 99 drzew przy Ośrodku "ELDORADO" na ul. Uzdrowiskowej, czy drzew i krzewów na dzierżawionym od Miasta Nabrzeżu 87. Obiema sprawami zajmuje się nadal Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu. Dziś kolejny przykład bezmyślnego niszczenia naszego wspólnego dobra. W minioną sobotę (22 lipca) w godzinach dopołudniowych w najlepsze trwała wycinka siedmiu drzew.

str. 9

Szukano siedmiolatki, znaleziono nastolatka

Chłopiec walczy o życie

W niedzielę (23 bm.) w Międzyzdrojach podczas akcji poszukiwania 7-letniej dziewczynki, na dnie morza znaleziono 14-letniego chłopca z Konina. Nie wiadomo czy przeżyje. Do późnych godzin nocnych nie odzyskał przytomności. Dziewczynkę odnaleziono 3 km dalej - całą i zdrową.

str. 3
Zdjecie

ORP "Grunwald" (811) zbudowano w Stoczni Północnej w Gdańsku w 1973 r. W Marynarce Wojennej RP służył 32 lata. Pod biało-czerwoną banderą, jako okręt dowodzenia przepłynął łącznie 70 tys. mil morskich. Obecnie jego zadania może wykonywać

“Grunwald” dalej niczyj

Jak nas poinformowano w biurze ds. kontaktów z mediami Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie były ORP Grunwald już dwukrotnie nie znalazł nabywcy. W pierwszym przetargu okręt wyceniono na kwotę 8 mln złotych, w drugim na 7,2 mln. Do poprzednich przetargów nie zgłosił się żaden oferent - powiedziała nam Grażyna Kluczyńska. Zgodnie z przepisami następny przetarg ogłoszony zostanie w sierpniu br. i oczywiście jego cena zostanie obniżona. Ogłoszenie o przetargu zostanie zamieszczone na naszej stronie internetowej, w siedzibie Oddziału Terenowego i prawdopodobnie w dzienniku "Rzeczpospolita".

str. 22

Związki bronią złodzieja?

Dyscyplinarki dla skazanych

Zarząd ENEA SA. i dyrekcja podjęli decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu grupy 21 pracowników międzyzdrojskiego rejonu skazanych w połowie czerwca br. prawomocnym wyrokiem w sprawie kradzieży prądu. Związki zawodowe działające przy zakładzie, po otrzymaniu listy osób przeznaczonych do zwolnienia w trybie dyscyplinarnym, wzięły w obronę dwóch swoich członków. Jak się okazało, jeden z nich kilka dni temu znów został przyłapany na kradzieży prądu.

str. 4
Zdjecie

Policjanci świętowali

Kilkudziesięciu policjantów z Komendy Miejskiej Policji uczestniczyło w uroczystej odprawie zorganizowanej w poniedziałek (24 bm.) w DW "Swarożyc" z okazji Święta Policji. Tego dnia wielu funkcjonariuszy zostało odznaczonych i awansowanych na wyższe stopnie policyjne.

str. 9

W PORTACH W SZCZECINIE I ŚWINOUJŚCIU

Dobre półrocze

Dobrze zakończyło się pierwsze półrocze bieżącego roku na nabrzeżach położonych w granicach portów w Szczecinie i Świnoujściu przeładowano 9 533,9 tys. ton ładunków tj. aż o 22,5% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Aż o 65.5% wzrosły przeładunki węgla z 1 876,2 tys. ton w pierwszym półroczu 2005 roku do poziomu 3 104,5 tys. ton w pierwszym półroczu bieżącego roku.

str. 11
Zdjecie

Dwudniowy festyn na deptaku w centrum

W piątek 28 lipca o godzinie 16.00 w sposób bardzo nietypowy nastąpi uroczyste oddanie do użytku mieszkańcom i gościom Świnoujścia deptaka pieszego na części ulic Bohaterów Września i Monte Cassino wraz z ich skrzyżowaniem. Tego i następnego dnia prowadzący działalność handlową, gastronomiczną i usługową w tym rejonie miasta, zapraszają wszystkich na specjalny festyn przygotowany wspólnie z Urzędem Miasta.

str. 5
Zdjecie

Nowy burmistrz stawia na promocję

- Nie wziąłem się znikąd. Nie przyjechałem by kogokolwiek pouczać. Chciałbym, aby Międzyzdroje miały taką rangę na jaka zasługują - powiedział świnoujścianin Leszek Dorosz z Prawa i Sprawiedliwości, który w środę (19 bm.) podczas sesji rady miejskiej, został zaprzysiężony na burmistrza miasta. O tego dnia zasiada w fotelu zwolnionym przez Henryka Jabłońskiego, którego mandat wygasł po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie kradzieży prądu. Na zdjeciu: Pierwszy kontakt nowego burmistrza (na zdjęciu z prawej strony) z mieszkańcami Miedzyzdrojów.

str. 6

VI Regaty Czterech Zakątków zakończone

Odbyły się w dniach 16 - 18 lipca br. Na starcie w Ronne (Dania) zameldowało się 28 jachtów z czterech krajów: Polski, Niemiec, Danii i Szwecji. Na pierwszym etapie z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych (brak wiatru) wycofało się wiele załóg. Pierwsze jachty zameldowały się na mecie o północy 16 bm., następne wpływały do Basenu Północnego sukcesywnie aż do rana, a wśród nich jedyny reprezentujący Świnoujście S/Y BOSMAT z JK MW "Kotwica" z kpt. Andrzejem Szwabą.

str. 11
Zdjecie

Więcej parkingów w centrum

Zamknięcie dla ruchu samochodowego ulic Boh.Września i fragmentu ul. Monte Cassino zmobilizowało władze miasta do szukania możliwości parkowania samochodów w innych rejonach centrum miasta. I tak parking dla kilkunastu samochodów powstaje na miejscu wyburzonego kina przy ul. Armii Krajowej. Na ten parking będzie można wjechać od Pl. Wolności (na zdjęciu).

str. 6

Bogdanowicz przewodniczącą RN ZMPSiŚ

W dniu 21 lipca odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. po zmianach w tym gremium dokonanych w dniu 28 czerwca br. Wówczas to decyzją Ministra Skarbu Państwa członkami Rady Nadzorczej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. zostali reprezentujący Skarb Państwa: Elżbieta Dudarewicz, Janusz Catewicz, Piotr Skobel, Włodzimierz Zasadzki, Kazimierz Winnicki, Adrian Markiewicz.

str. 5
Zdjecie

Dzięki Ci za to, że byłeś wśród nas

Mariusz odpłynął...

17 lipca po ciężkiej chorobie odszedł od nas w swój ostatni, najdłuższy rejs nasz redakcyjny Kolega, Przyjaciel, Żeglarz, Ratownik WOPR, Człowiek Morza, Dziennikarz ... MARIUSZ ĆWIAKOWSKI Pogrzeb Mariusza odbył się w piątek 21 lipca o godzinie 13.00 na Cmentarzu Komunalnym w Świnoujściu. Tego dnia o godzinie 9.00 odprawiona została msza żałobna w kościele p.w.bł. Michała Kozala przy ul. Toruńskiej. W ostatniej drodze tej jakże znanej świnoujskiej postaci towarzyszyli obok żony, dzieci i rodziny tłumnie nie tylko mieszkańcy naszego miasta. Mariusza żegnała muzyka, którą tak w życiu cenił. Dźwięki trąbki i syreny z jednostek pływających oddały Mu należny hołd. Mariusz był osobą powszechnie znaną i cenioną. Był tym, który potrafił sobie zaskarbić sympatie innych. Nic co z wodą związane nie było Mu obce i nie kryło przed Nim tajemnic. Jako wieloletni ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ratował ludzkie życie i szkolił swoich następców. Również żagle zawsze były dla Niego ważne. Pływał na wielkich żaglowcach, także na małych jachtach wychowując kolejne pokolenia miłośników morza i pasjonatów żeglarstwa. Wielu ukończyło u niego także kursy motorowodniackie zdobywając szlify niezbędne do uzyskania patentów pozwalających poczuć smak prędkości w ślizgu na wodzie. Jego praca zawodowa była związana z morzami i oceanami świata. Pracował w Urzędzie Morskim, pływał jako szyper na pilotówkach, jako oficer na żaglowcach polskich i obcych bander prowadzących szkoły pod żaglami. Został członkiem elitarnej Republiki Karaibskiej zrzeszającej żeglarzy z całego świata podtrzymujących pirackie legendy. Przez wiele lat Mariusz był aktywnym dziennikarzem radiowym i prasowym. Jako jedna z dwóch osób prowadził od 1 lipca 1996 r. pierwsze audycje w lokalnej świnoujskiej rozgłośni radiowej “RADIO 44”. Później miał swoje stałe programy radiowe, a jego zamiłowanie do muzyki rockowej i popowej oraz głęboka znajomość tematyki z nimi związanej przysporzyła mu szerokiego grona słuchaczy. Zajmował się również popularyzowaniem wiedzy o komputerach i programach komputerowych i to zarówno w RADIU 44 jak i na łamach “Wyspiarza” i “Wyspiarza niebieskiego”. W świnoujskich tygodnikach niejednokrotnie pisywał na tematy związane z morzem, podróżami w odległe, mało nam znane zakątki świata oraz o gospodarce morskiej, sprawach miasta, także i o tych, jakże ważnych dla nas wszystkich problemach ludzkich. W swoim każdym działaniu zawsze starał się być perfekcyjny, oddany sprawie i niezwykle obowiązkowy, co jest już od dawna rzadko spotykaną postawą. Cześć Jego pamięci... Z zadumą i z pochylonym czołem żegnamy naszego Kolegę Mariusza Ćwiakowskiego. Redakcja

W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski