WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    28 (259)

Świnoujskie kąpielisko w pierwszej trójce

Dzisiaj (wtorek 18 lipca) zostaną ogłoszone wyniki IV Rankingu Kąpielisk Nadmorskich prowadzonego przez tygodnik “POLITYKA”. Uroczystość odbędzie się w Świnoujściu o godzinie 15.30 przy muszli koncertowej na promenadzie. Nasze miasto znalazło się w pierwszej trójce tego rankingu, a być może zostanie nawet zwycięzcą rywalizacji o “gwiazdki na piasku”.

str. 3
Zdjecie

PTTK w nowej siedzibie

W minioną sobotę (15.07.) z udziałem władz Miasta, Zarządu Oddziału, przewodników, działaczy i zaproszonych gości odbyło się otwarcie nowej siedziby Zarządu Oddziału Morskiego PTTK w Świnoujściu, która obecnie mieści się przy ul. Monte Cassino 17/3. To dwa kroki do nowego deptaka, jednocześnie przy najbardziej zabytkowej uliczce naszego miasta.

str. 5

Piechota w sprawie Filińskiej

Jacek Piechota, poseł na Sejm RP, w trakcie ostatniego posiedzenia Izby, złożył adresowane do Ministra Skarbu Państwa zapytanie poselskie o przesłanki odwołania 4 lipca br. wieloletniej prezes świnoujskiego Uzdrowiska Krystyny Filińskiej.

str. 9
Zdjecie

Kurort na wizji

Kawa, czy herbata?

Po kilku latach przerwy miasto po raz drugi znalazło na trasie filmowców z popularnego programu telewizyjnego “Kawa, czy herbata”. Mogły się o tym przekonać poranne ptaszki, które śniadanie mają zwyczaj spędzać przed szklanym ekranem bowiem dwugodzinny program “na żywo” promujący Międzyzdroje rozpoczął się już o 6 rano w piątek (14 bm.).

str. 3

Ośmiu rannych

Czołowo na łuku

Osiem osób zostało rannych w kraksie na trasie nr 3 tuż pod Międzyzdrojami. Do wypadku doszło w czwartek po południu na łuku przed skrzyżowaniem z drogą do Wapnicy.

str. 5

Czasowy szok płatnego parkowania

Wraz z sezonem letnim ruszyła w mieście płatna strefa parkowania w dzielnicy nadmorskiej. Nie wszyscy mogą się do tego przyzwyczaić i dlatego skarżą się na te niedogodności. Najwięcej telefonów do redakcji było w sprawie parkowania przy Zakładzie Przyrodoleczniczym “Rusałka”. Tam przyjeżdżają samochodami ludzie korzystający z zabiegów leczniczych. Są zdania, że nie powinni płacić za parkowanie. Skarżą się też lekarze, którzy z wielokrotnymi wizytami przyjeżdżają do chorych przebywających na terenie dzielnicy nadmorskiej. Inne głosy czytelników informują, że strefy są słabo oznakowane. Za postawienie samochodu przy budynku wczasowym muszą zapłacić 3 zł.

str. 4

Burmistrz wrócił do pracy

Henryk Jabłoński po uprawomocnieniu się wydanego na niego wyroku w sprawie kradzieży prądu przez pracowników międzyzdrojskiego rejonu energetycznego, i wygaśnięciu burmistrzowskiego mandatu, wrócił do swojego zakładu pracy. Przed aferą pełnił funkcję dyrektora rejonu, aktualne zatrudniony jest jako specjalista ds. administracyjnych w Sekcji Administracyjnej Rejonu Dystrybucji Międzyzdroje.

str. 6
Zdjecie

Nasi żeglarze OPTY- mistycznie

W dniach 14 - 16 lipca br. młodzi żeglarze UKS KEJA ze Świnoujścia trenowani przez Jerzego Millera świetnie spisali się w regatach pn.: Szczecinecki Puchar Optymista zaliczanych do Pucharu Polski. Świnoujski klub reprezentowali: Adriana Miller (klasa OPTY), Adriana Czysieska i Artur Miller (klasa ISA 407). Nasi młodzi żeglarze po raz pierwszy startowali w tej rangi regatach obok wytrawnych zawodników z Poznania, Łodzi, Torunia, Gdyni, Ustki, Złocieńca, Chojnic, Mielna, Kamienia Pomorskiego i Szczecinka.

str. 3

Z wielką pompą na granicy...

Przekazanie terenu pod kolejkę UBB

W poniedziałek, 24 lipca br. o godzinie 13.00, na przystanku końcowym kolejki UBB /po niemieckiej stronie/ odbędzie się uroczyste przekazanie nieruchomości pod budowę niemieckiej kolejki uzdrowiskowej w Świnoujściu. W uroczystości udział wezmą przedstawiciele ministerstw transportu Polski i Niemiec, Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, przedstawiciele władz samorządowych gmin przygranicznych.

str. 5
Zdjecie

Motorówka wpadła na pal

W środę (12.07.) około godziny 18.30 na kanale w Przytorze płynąca motorówka wpadła na pal - pozostałość po częściowo rozebranym starym, spróchniałym pomoście. Motorówką płynęły trzy osoby - mężczyzna, który kierował łodzią oraz dwie kobiety. Jedna z nich 22-letnia mieszkanka Świnoujścia, która siedziała na dziobie łodzi doznała złamania nogi. Na miejsce wypadku przybyła policja, OSP z Przytoru oraz karetka pogotowia ratunkowego.

str. 7

ŚWINOUJSKIE MATURY w liczbach i procentach

W Świnoujściu tego roku do matur w szkołach publicznych przystąpiło ogółem 434 abiturientów, w pozostałych 52 czyli łącznie 486. Jak udał się pierwszy sprawdzian "dorosłości" w nowych ramach? Ano tak: Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I z Oddziałami Integracyjnymi na 226 maturzystów 16 nie zdało egzaminu - zdało 92,9%.

str. 7
Zdjecie

Jest paliwo!

Po wielu perypetiach proceduralnych w końcu udało się! Od ponad roku (o czym sukcesywnie pisaliśmy) czynione były starania o otworzenie stacji paliw dla jachtów w miejskiej marinie na Basenie Północnym. W minioną środę szczecińska firma PETRO TRANS zainstalowała wreszcie zbiornik i nareszcie żeglarze nie będą biegali z... kanistrami do stacji benzynowej. Jest to o tyle ważne, że np. ubiegłej jesieni jedna z większych jednostek, jakie zawinęły do mariny potrzebowała - drobiazg - 12 tys. litrów paliwa. Ponieważ nie było takiej możliwości - Anglicy powiedzieli, że więcej już do nas nie zawiną. Teraz może jednak?...

str. 8
Zdjecie

Nowa świetlna tablica informacyjna

W środę (12 lipca) w godzinach popołudniowych uruchomiona została nowa świetlna tablica informacyjna. Na ścianie kamienicy nr 55 przy ul. Konstytucji 3 Maja staraniem Wydziału Rozwoju Miasta świnoujskiego Urzędu Miasta tuż obok naszego herbu pod balkonem umieszczono czarną tablicę. Wyświetlane są na niej podstawowe informacje takie jak dzień tygodnia, godzina, temperatura powietrza, kto danego dnia obchodzi imieniny, a nawet najbliższe, wiodące imprezy kulturalne.

str. 4
Zdjecie

Z GWIAZDAMI bardziej lokalnie?

GWIAZDY mówią jednym głosem: "Klimat niewielkich Międzyzdrojów jest niepowtarzalny". Owa kameralność pozwoliła wypracować tak oryginalną imprezę, jaką był Wakacyjny Festiwal Gwiazd. Dla jednych "jarmark próżności", "wakacje z drinkiem na koszt sponsorów", dla innych jedyna okazja na bezpośredni kontakt z twarzami srebrnego ekranu. Nawet jeśli ktoś trafił do kurortu w tym czasie przypadkowo, nie mógł nie zauważyć tego blasku. A teraz Gdańsk. Choć oprawa bogatsza i z większym rozmachem - tego nadmorskiego, małomiasteczkowego klimatu Stolica Trójmiasta nie wypracuje za żadne pieniądze.

str. 6

FLOTA forever?

Wszystko jest w trakcie...

...powiedział nam w poniedziałek 17 lipca znany działacz MKS FLOTA Tadeusz Leszczyński. To w trakcie odnosi się do sytuacji drużyny piłkarskiej, która niebawem (już 5 sierpnia) rozpocznie po spadku rozgrywki w IV lidze. Leszczyński zapowiada grę aż sześciu zawodników z poprzedniej trzecioligowej drużyny (Sergiusz Prusak, Marek Łapiński, Piotr Klęczar, Rafał Franke, Marek Niewiada i Dariusz Mączniański) oraz nieco tajemniczo udział pozostałych zawodników z Województwa Zachodniopomorskiego.

str. 3
Zdjecie

Koncertowe lato w Świnoujściu

W minioną niedzielę (16.07.) w Świnoujsciu odbył się wielki koncert trasy RMF FM zatytułowanej “Koncertowe lato”. Tłumy świnoujścian i turystów bawiły się na dawnym polu namiotowym przy dźwiękach muzyki, uczestnicząc także w licznych konkursach. Na scenie m.in. wystąpiła Ewelina Flinta (na zdjęciu) i zespół Myslowitz.

str. 3
Zdjecie

Dzięki Ci za to, że byłeś wśród nas

Mariusz odpłynął...

17 lipca po ciężkiej chorobie odszedł od nas w swój ostatni, najdłuższy rejs nasz redakcyjny Kolega, Przyjaciel, Żeglarz, Ratownik WOPR, Człowiek Morza, Dziennikarz ... MARIUSZ ĆWIAKOWSKI Gdzieś tam, gdzie nieśmiertelne żyje, Gdzieś tam, gdzie źródło prawdy bije, Gdzie zło i dobro traci sens, W ostatni popłynę rejs... Gdzieś tam, na drugą stronę cienia, Gdzieś tam, gdzie duch materię zmienia, Przejmę ostatnią z wacht, Do kei przytulę jacht... Gdzieś tam, na krańcach Wielkiej Wody, Gdzieś tam, gdzie giną ludzkie drogi, Gdzieś tam, gdzie siedzi stary, siwy Bóg, Jest dom naszych wszystkich dusz. ("Gdzieś tam"- Jerzy Porębski) Pogrzeb Mariusza odbędzie się w piątek 21 lipca o godzinie 13.00 na Cmentarzu Komunalnym w Świnoujściu. O godzinie 9.00 odbędzie się msza żałobna w kościele p.w.bł. Michała Kozala przy ul. Toruńskiej. WYSPIARZ niebieski

W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski