WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    27 (258)
Zdjecie

Na głębokiej wodzie

Gwiazdy budzą się po zachodzie?

Zaczęło się dość niepokojąco: pustkami w hotelu i przed. Wczesny wieczór, a w drzwiach żadnego ochroniarza. No bo po co, jeśli przed drzwiami zero fanów? A w środku - zero Gwiazd? Nic się nie dzieje? (...) - Kiedy półtora miesiąca temu informacje prasowe doniosły nam, że po 10 latach Wakacyjny Festiwal Gwiazd opuszcza Miedzyzdroje zdecydowaliśmy, że tak łatwo się nie poddamy. Podjęliśmy się wyzwania, choć wpuszczono nas na głęboką wodę, a i czasu było niewiele - mówi Jan Magda, przewodniczący Rady Miejskiej. - To co się dzieję jest dowodem na to, że potrafimy zrobić to sami. Mam nadzieję, że z czasem Zachodniopomorskie Lato z Gwiazdami rozwinie się i wypracuje własną tradycję. Będziemy mieli więcej czasu na przygotowanie kolejnej edycji. Na zdjeciu Agnieszka Fritkau - Perepeczko z tłumem fanów

str. 3 i 12
Zdjecie

Duński AKS otworzył pierwszą halę

W ubiegłym tygodniu oficjalnie ruszyła działalność w nowej hali produkcyjnej duńskiego Holdingu AKS (Anton Kjaer & søn). Uroczyste oddanie do użytku tego obiektu odbyło się we wtorek 4 lipca, a przecięcia wstęgi dokonał właściciel tej jednej z największych firm duńskich - Bjarne Kjaer (syn założyciela holdingu) oraz zastępca prezydenta Miasta Andrzej Szczodry. Przy tej okazji B. Kjaer serdecznie podziękował za nieocenioną pomoc w uruchomieniu firmy w Świnoujściu naszym władzom lokalnym w osobach prezydenta Janusza Żmurkiewicza oraz z-cy prezydenta A, Szczodrego. Zapowiedział także dalszą rozbudowę potencjału AKS w Świnoujściu z pożytkiem dla Miasta i duńskiego holdingu. Na zdjęciu Bjarne Kjaer (w środku) ze swoimi pracownikami w Świnoujściu

str. 3

Odwołanie przyszło faksem

Zazwyczaj tak się dzieje, że wraz ze zmianami w rządzie następują zmiany w ministerstwach. Po nich zmiany sięgają jednostek im podległych. Nie ważne są tu kompetencje ani praca wykonana na rzecz poszczególnych zakładów pracy. Ważne są głowy. Tak też stało się w Uzdrowisku Świnoujście S.A. spółce w 100% skarbu państwa. 30 czerwca o godz. 15,45 przyszedł do firmy faks z Ministerstwa Skarbu Państwa, na końcu którego znalazło się zdanie, że z tym dniem odwołuje się Krystynę Filińską ze stanowiska prezesa Uzdrowiska-Świnoujuście. - W poniedziałek otrzymaliśmy faks, którym powiadomiono nas o przydzieleniu dodatkowych pieniędzy z przeznaczeniem na remont “Bursztynu” (7 mln.zł- przyp.red.), o tym, że pracownicy dostaną nagrody z zysku. W ostatnim, lakonicznym zdaniu była informacje, że odwołuje się ze składu zarządu prezes Krystynę Filińską, bez żadnego uzasadnienia (...) - mówi Krystyna Filińska.

str. 7
Zdjecie

Poszukiwacze skarbów

Oczyścili plażę

Zaroiło się na plaży od wakacyjnych atrakcji. W ubiegłą środę (5 bm.) w Międzyzdrojach pażowicze bawili się z Polskim Radiem Szczecin w poszukiwaczy skarbów. Radiowcy o świcie w piasku na różnych głębokościach ukryli kilkadziesiąt butelek z informacją w środku o wykopanej nagrodzie. Na hasło "START!" ciągu zaledwie kilku minut pustynny, monotonny krajobraz plaży przy molo zamienił się w teren bardzo zróżnicowany: od wysokich wzgórz po dość głębokie doliny.

str. 20
Zdjecie

V Festiwal folkloru i sztuki ludowej

"Lato nad Świną"

Niedzielnym pożegnalnym koncertem zatytułowanym Od Bałtyku do Tatr zakończył się sześciodniowy V Festiwal Folkloru, którego koncerty odbywały się na terenie miasta i w pobliskich niemieckich kurortach. Do udziału w festiwalu zostało zaproszonych pięć zespołów, których występy oceniało Jury w składzie: Kazimierz Miler (etnomuzykolog) - przewodniczący, Anna Kask i dr Bogdan Matlawski. Jury po czterech dniach prezentacji wszystkich uczestników zdecydowało przyznać GRAND PRIX Festiwalu - Perłową Muszlę Bałtyku i nagrodę Prezydenta Miasta Świnoujście Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca MIETNIOWIACY z Wieliczki za całokształt prezentacji festiwalowych. Na zdjeciu Laureaci Grand Prix Festiwalu

str. 6
Zdjecie

Agnieszka Mistrzynią Polski

Podczas minionego weekendu (8-9.07.) na nowo wyremontowanym stadionie w Słupsku odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w lekkiej atletyce. Wspaniale spisała się zawodniczka KB SPORTING Międzyzdroje Agnieszka Sowińska podopieczna Roberta Leszczyńskiego, która dystans 800 m pokonała w czasie 2:08.76, zajęła I miejsce i zdobyła tytuł mistrzyni Polski. Foto. A. Kubasik

str. 3
Zdjecie

Kolejna ścieżka w budowie

Trwają już intensywne prace przy budowie usytuowanej metr od krawędzi jezdni ścieżki rowerowej na ul. Karsiborskiej, w kierunku do karsiborskiej przeprawy promowej. Ta dwumetrowej szerokości, dwukierunkowa ścieżka rowerowa liczyć będzie 5124 metry i zostanie dołączona do odcinka już istniejącego przy ul. Nowokarsioborskiej.

str. 4

Ratownicze mistrzostwa startują w Świnoujściu

W sobotę (15 lipca) w Świnoujściu, rusza piąta edycja Mistrzostw NIVEA Ratowników WOPR. W tym roku odbędą się cztery - a nie trzy jak dotychczas - turnieje eliminacyjne, a w finałach drużyny kobiece i męskie walczyć będą po raz pierwszy o terenowe quady Suzuki 500. W Mistrzostwach wezmą też udział studenci i studentki z 6 miast, uczestnicy akcji “Zostań Ratownikiem WOPR z NIVEA”. Będzie gorąco. Nie tylko z powodu upałów.

str. 20
Zdjecie

Do Księgi Guinessa?

Codziennie w godzinach przedwieczornych (z uwagi na upały) w muszli koncertowej odbywają się bardzo różnorodne konkursy dla młodych prowadzone przez Małgorzatę Patecką, Natalię Rula, Piotra Miazgę i Wandę Denga. Każdy chętny może wystąpić na deskach scenicznych. Jak do tej pory zadziwił najbardziej wszystkich chłopiec z Konina, który akompaniując sobie na gitarze zaimprowizował kilkadziesiąt zwrotek piosenki o lecie, gorące brawa zebrały tańczące dzieci. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymują nagrody - słodkości ufundowane przez firmę E. Wedla.

str. 3
Zdjecie

Starczy na komin i elewację

Norwegowie dzieciom

Czterdzieści pięć tysięcy złotych otrzymały dzieci z Domu dziecka w Lubinie od norweskiego przedsiębiorcy. Dzięki tej pomocy będzie można wyremontować, pęknięty i nieczynny od kilku miesięcy komin. Pieniędzy wystarczy też na ocieplenie przed zimą północnej ściany budynku.

str. 5
Zdjecie

Horror w korku

Prawdziwy horror przeżyli zmotoryzowani, którzy w czasie weekendu wybrali się do Międzyzdrojów. Prowadzone w różnych punktach remonty nawierzchni skutecznie zablokowały drogi w centrum. Nie zdały egzaminu światła, które na dwóch odcinkach regulowały ruch wahadłowy. Odcinki były krótsze niż sznur samochodów, dlatego w efekcie pojazdy blokowały się nawzajem. W szczycie przejazd przez dwukilometrowy odcinek zajmował kierowcom tyle czsu, co... dojazd do Szczecina.

str. 4
Zdjecie

Termin minął, roboty trwają

Pomimo upływu terminu, firma Energopol - wykonawca robót w ulicy Konstytucji 3 Maja ostatecznie nie zeszła jeszcze z placu budowy. W ubiegłym tygodniu w najlepsze trwały tam jeszcze różne roboty. Jak długo wykonawca zamierza pozostać na budowie? zapytaliśmy Barbarę Michalska naczelnika Wydziału Inżyniera Miasta. - Są tam dwie sprawy. Jest kontrakt podstawowy, są też zlecone roboty dodatkowe. W tej chwili wykonawca usuwa usterki w kontrakcie podstawowym oraz wykonuje roboty dodatkowe.

str. 8

Okrasa (Karol) na okrasę

8 bm. w muszli koncertowej pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odbył się V Konkurs Kulinarny "Śledziowe fantazje", który zorganizowali: Biuro Reklamy i Promocji TV Świnoujście oraz Urząd Miasta. Do konkursu zgłosiło się 16 restauracji, a ostatecznie wystawiło się 10. Jury pod kierownictwem Karola Okrasy składało się ze znanych artystów scen polskich, a oceniało walory smakowe, wygląd i nazwy własne potraw.

str. 12
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski