WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    26 (257)
Zdjecie

MISTRZOWIE Z WARSZAWY

Plażowe kopanie

Dziennikarze z ośmiu rozgłośni radiowych w kraju spotkali sie na świnoujskiej plaży 28 czerwca, gdzie rozegrane zostały II Mistrzostwa Dziennikarzy Rozgłośni Radiowych w plażowej piłce nożnej BALTIC RADIO CUP 2006.

str. 21
Zdjecie

Błękitna flaga na świnoujskiej plaży

W sobotę na świnoujskiej plaży odbyła się ceremonia wręczenia i podniesienia na maszt symbolu Błękitnej Flagi, najwyższego międzynarodowego wyróżnienia, jakie może otrzymać kąpielisko. Świnoujście jest, w tym roku jedynym kąpieliskiem w województwie zachodniopomorskim i drugim obok Gdańska w Polsce, które otrzymało tę prestiżową nagrodę.

str. 5
Zdjecie

Odpływające paliwo...

...oczywiście w czasie albowiem mija prawie rok od kiedy to przez Miasto została przyjęta oferta szczecińskiej firmy "Petro Trans" zainstalowanie na Basenie Północnym punktu poboru paliwa dla przypływających tam jachtów. Podobno w ubiegłym roku tak bardzo wydłużały się procedury papierkowe, że stosowne pozwolenie firma ta otrzymała dopiero w końcu sierpnia. Wówczas to stwierdziła ona, że po szczycie sezonu żeglarskiego nie opłaca się taka inwestycja i instalację przeniesiono na rok 2006.

str. 4
Zdjecie

Granica na biurku premiera

Armator wznowił rejsy

Niemiecki armator Adler - Schiffe od soboty wznowił rejsy wycieczkowe z przystani przy molo w Międzyzdrojach. Ponownie zdecydował się na rejsy z przesiadką w Świnoujściu, bowiem stracił cierpliwość i wiarę w dobre intencję urzędników państwowych. Od dwóch lat czeka na ustanowienie morskiej granicy przy molo. Rozporządzenie w tej sprawie jest gotowe od dawna, ale utknęło na biurku premiera RP, który powinien dokument podpisać. Włodarze kurortu zapewniają, że stanie się to wkrótce. Armator ma jednak już dość kolejnych obiecywanych dat.

str. 3 i 4

Lato z Gwiazdami na start!

W piątek (7 lipca) rozpocznie się po raz pierwszy Zachodniopomorskie Lato z Gwiazdami w Międzyzdrojach. Impreza potrwa do niedzieli. Formuła i program spotkania jest łudząco zbliżony do Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd. Jednak zdecydowanie skromniejszy i bez słynnej Promenady Gwiazd. Oficjalne otwarcie Zachodniopomorskiego Lata z Gwiazdami 2006 nastąpi w piątek o godz. 21.30 na scenie przy promenadzie. Oprawą będzie recital Janusza Radka "Dom za miastem". Tego dnia jednak imprezy będą odbywać się już od rana.

str. 3

Państwowe pieniądze ma prywatnym koncie

Malwersacja w świnoujskim szpitalu!

Księgowa świnoujskiego szpitala przelewała szpitalne pieniądze na swoje prywatne konto. O tym fakcie zastępca prezydenta Leon R. Kowalski poinformował radnych na sesji Rady Miasta w dniu 29 czerwca br. Malwersację wykryła kontrola wydatków za lata 2005 - 2006 r. przeprowadzona w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpitala Miejskiego w Świnoujściu przez Wydział Audytu Wewnętrznego Urzędu Miasta. Księgowa szpitala, 41-letnia Magdalena L. została zawieszona w swoich czynnościach.

str. 3
Zdjecie

Ruszył nowy punkt informacji turystycznej

Na terenie Basenu Północnego ruszył sezonowy punkt informacji turystycznej. Placówka mieści się w odrestaurowanej, zabytkowej wieżyczce wodowskaźnikowej. Całkowity koszt remontu wieżyczki to ponad 100 tysiecy złotych, z czego część pochodziła z funduszy pojarowskich. Wyposażenie obiektu finansowane było z funduszy zewnętrznych - uzyskanych w ramach projektu “Maritour - rozwój marketingu turystyki morskiej”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej programu Interreg III B. W samym programie Maritour uczestniczą partnerzy z Niemiec, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, krajów nadbałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii) i obwodu Kaliningradzkiego. Polskę oprócz Świnoujścia reprezentują Gdynia oraz Sopot.

str. 12
Zdjecie

Prokurator umorzył sprawę

ZWOPR znów na plaży

Na 800 metrach plaży w Międzyzdrojach od początku lipca pojawili się ratownicy, którzy strzec będą bezpieczeństwa kąpiących do końca sezonu. Wiadomo, że będą to - podobnie jak w ubiegłym roku - ratownicy z Zachodniopomorskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Oficjalnej umowy miasta ze ZWOPR-em wybranym w negocjacjach po dwóch nieudanych przetargach jeszcze nie ma - ze względu na brak burmistrza, który dokument musi podpisać.

str. 9
Zdjecie

41. MFPCh zakończony

Złoty Dyplom dla "Logosu"

Chór "Logos" ze Świnoujścia zwyciężył w kategorii chórów dziecięcych podczas 41. Międzynarodowego Festwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Świnoujścianie zdobyli Złoty Dyplom oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. W piątek (30 czerwca br.) w Międzynarodowym Domu Kultury odbył się finał festiwalu. W tegorocznym konkursie wystąpiło 11 chórów z Polski, Rosji, Niemiec i Węgier.

str. 3

Wojewoda wybrał, premier musi podpisać

Spadochroniarz z PiS-u?

Świnoujścianin Leszek Dorosz z Prawa i Sprawiedliwości zostanie zarządcą komisarycznym w Międzyzdrojach. Takiego wyboru dokonał Wojewoda Zachodniopomorski Robert Krupowicz. Teraz jego decyzję musi zaakceptować premier RP. W poniedziałek nie było jeszcze wiadomo, czy dokument został podpisany.

str. 3
Zdjecie

Nowe atrakcje w bunkrze V-3

Eksponaty dostarczają mieszkańcy

WICKO. Przez ostatni rok - od czasu otwarcia niewielkiego muzeum w bunkrze po pociskach do wyrzutni rakietowych V-3 - we wnętrzu przybywa historycznych eksponatów. Dostarczają ich sami mieszkańcy, bowiem tutejsze okolice bogate są w powojenne pamiątki. Nowością wśród ekspozycji są m.in. "panorama artyleryjska" - unikatowe urządzenie do rozpoznawania terenu - przekazana przez pana Bogdana Jastrzębskiego z Lubina, szczątki wieżyczki strzeleckiej z samolotu zestrzelonego nad Zalewem Szczecińskiem (fragmenty wyłowił i przekazał do muzeum pan Krzysztof Banach), mauser - najbardziej popularny karabin z okresu II wojny światowej, wypożyczony przez Zbigniewa Sikorę, strażnika miejskiego z Międzyzdrojów oraz zbiornik desantu morskiego armii niemieckiej z 1945. Na zdjęciu: Wielkie śniegowce - zimowe buty wartownicze, eksponat z kolekcji pana Wójtowicza prowadzącego muzeum zabawek w Wapnicy.

str. 12

Harcerskie lato i nie tylko

Lato, to pora, kiedy uaktywniają się harcerze, choć i zimą też mają pełne ręce roboty. Należy tu wspomnieć chociażby Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, w której od lat świnoujscy harcerze biorą czynny udział. Świnoujski hufiec skupia ponad 200 osób, dzielących się na 12 jednostek statutowych, czyli drużyn, gromad zuchowych, Harcerskiego Kręgu Seniora i Klubu Łącznościowego. Na temat sytuacji harcerzy w naszym mieście rozmawialiśmy z Komendantem Hufca ZHP Markiem Niewiarowskim.

str. 18

Kontrowersje wokół schroniska

Ostatnio wiele emocji skupia na sobie nowe schronisko dla zwierząt, a także jego prowadzący. Przypomnijmy, że konkurs na prowadzenie nowo wybudowanego schroniska wygrała najtańsza oferta na jego prowadzenie, która została złożona przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Praw Zwierząt ze Stargardu Szczecińskiego. Zwierzęta ze starego schroniska przy ul. 11 Listopada miały być przetransportowane do nowowybudowanych pomieszczeń sukcesywnie, tak, by zakończyć ich przewożenie do końca wypowiedzenia poprzedniego zarządzającego schroniskiem, tj. do 11 czerwca br. Tak też było. Do 11 czerwca przekazanych zostało ogółem 65 psów i 61 kotów. Wszystkie psy zostały spisane i dokładnie opisane w protokóle sporządzonym przez przekazującego. Niestety, na żadnym z tych protokółów nie ma podpisu odbierającego.

str. 9
Zdjecie

X- lecie zespołu "Karsiborzanie"

Jubileusz tego znanego i lubianego zespołu był pretekstem do zorganizowania czerwcowego festynu w Karsiborze. Wystąpili jubilaci, zespół SZTORM, a zabawa trwała do trzeciej nad ranem. W części oficjalnej zespół otrzymał upominki ufundowane przez Radę Sołecką (ze środków statutowych) i od Miejskiego Domu Kultury. W imprezie honorowymi gośćmi byli jego pierwsi członkowie. Wszystko zaczęło się od kapeli Jantarki, którą tworzyło pięcioosobowe rodzeństwo GAŁKÓW z Warszowa (IV.1996). Kapela znalazła swoje miejsce w karsiborskiej filii MDK, a opieką otoczyła ich kierowniczka filii - Bożena Rogowska.

str. 19
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski