WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    25 (256)
Zdjecie

Upane Dni Morza

Pogoda dopisała. Humory też. No i frekwencja. Na wszystkich imprezach. Nawet tych towarzyszących. W dniu szantowym (piątek) dzieci bawiły się świetnie podczas programu pod umownym tytułem Piraci, miastem zaczął rządzić wszechwładny Neptun z małżonkę, któremu symboliczny klucz do miasta przekazał prezydent Janusz Żmurkiewicz, a cała świta Neptuna wraz z Orkiestrą 8 FOW przemaszerowała przez promenadę. Występy znanych zespołów skupiły przy muszli koncertowej liczną rzeszę widzów. Większość czekała na występ zespołu PRZEJAZDEM. W tym roku był on szczególny ponieważ Tomek wyjeżdża do Norwegii (!) "za chlebem", a Paweł właśnie zmieniał stan cywilny. Takie świąteczne święto. Niestety część publiczności w trakcie koncertu ubyła by wziąć udział w obrzędzie nocy świętojańskiej przygotowanym przez młodzież z filii MDK i z ZSM (patrz "wyłowione"). Sam obrzęd został przedstawiony ciekawie, w szczególnej scenerii, jaką jest plaża, wg. bardzo dobrego scenariusza opracowanego przez Bożenę Rogowską. A skoki przez ogień! Oj, była zabawa!

str. 11

Nie ma chętnych?

Plaża bez ratowników

Niewykluczone, że tegoroczny sezon Międzyzdroje rozpocznie bez... ratowników na plaży. Żaden z dwóch zorganizowanych przez gminę przetargów nie przyniósł rozstrzygnięcia. Do urzędu nie wpłynęła żadna oferta. Gmina będzie negocjować. Władze miasta poszukują chętnych z uprawnieniami, którzy zabezpieczyli by 1 km odcinek plaży po stronie zachodniej i wschodniej w okresie od 01 lipca do 31 sierpnia. Kolejnego przetargu już nie będzie.

str. 6
Zdjecie

XIX regaty DNI MORZA

W niedzielę (25.06.) zakończyły się XIX Regaty DNI MORZA, które tradycyjnie już zorganizował świnoujski Jacht Klub MW KOTWICA. Wystartowało w nich 19 jednostek w trzech klasach. Sędzią głównym regat był Tomasz Paterkowski. Po trzech wyścigach w klasie IMS I miejsce zajął S/Y TRADEWINDS (SP SŻR) z kpt. Januszem Olszewskim, II - S/Y DRUZGOTEK (JK AZS) - kpt. Tadeusz Kiszka, III - S/Y SAFARI - kpt. Patryk Zbroja. W klasie KWR I miejsce wywalczył S/Y WISŁA (YKP) - kpt. Adam Lisiecki, II - S/Y DOBRAWA (LOK) - kpt. Andrzej Golczewski, III - S/Y HORNET (JK MW KOTWICA) - kpt. Tadeusz Ciemny.

str. 21
Zdjecie

Rewelacja fesiwalowa

Bez wątpienia wydarzeniem artystycznym tegorocznego VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego był sobotni koncert w ramach Świnoujskich Wieczorów Organowych z udziałem prof. Georgija Agratiny (cymbały, fletnia Pana) z Ukrainy i Roberta Grudnia (organy). Jakże pięknie i inaczej brzmiała muzyka z pierwiastkami ludowymi Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, muzyka filmowa, jakże zabrzmiało Bolero M. Ravela na organach! G. Agratina (na foto) odniósł ostatnio ogromne sukcesy koncertując z Symfonią Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka i Krzysztofa Pendereckiego, koncertował także w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

str. 3
Zdjecie

Po wyroku na burmistrza

Zastępca na komisarza?

W piątek radni podjęli uchwałę o wygaśnięciu mandatu burmistrza Międzyzdrojów Henryka Jabłońskiego. Zdecydowali również wystąpić do wojewody z prośbą i sugestią - kogo widzieliby w roli zarządcy komisarycznego do czasu jesiennych wyborów samorządowych. Kandydaturę wskazaną przez wojewodę zachodniopomorskiego musi zaakceptować premier RP. Funkcję burmistrza Międzyzdrojów H. Jabłoński (SLD) stracił 14 czerwca br. po tym jak sąd apelacyjny w Szczecinie podtrzymał wyrok wydany wiosną ubiegłego roku przez świnoujski sąd w sprawie kradzieży prądu przez pracowników rejonu energetycznego w Międzyzdrojach, którego był dyrektorem.

str. 3
Zdjecie

“Dzieciątko Boże uczyń cud raz jeszcze, większy niż bitwa wygrana nam z wrogiem, polskie serca ujmij w jedne kleszcze, żeby jedną oddychać Polską, jednym Bogiem.” (Fragment wiersza recytowanego przez kilkunastoletniego Andrzeja Germa

Teraz bliżej do Polski

Kilku mieszkańców Świnoujścia opłaciło i zorganizowało przyjazd na wakacje do Świnoujścia 15 dzieci polskiego pochodzenia z Borysławia na Ukrainie. Borysław to 40 tysięczne miasto położone w Karpatach, w województwie lwowskim, 75 km od granicy z Polską a 120 km od Lwowa. Miasto jest rozległe, składa się z czterech dzielnic. Nasi goście pochodzą z dzielnicy Bania Solna, gdzie mieszka najwięcej Polaków, a gdzie kiedyś wydobywano sól i ziemny wosk. Inicjatorem zaproszenia dzieci do Polski jest Piotr Sowa - prezes spółki “Koros”, który dwa lata temu, w czasie pobytu w Truskawcu na Ukrainie, obejrzał występ dzieci z sobotniej polskiej szkoły w odległym o 6 km Borysławiu. Odwiedził szkołę i wówczas to padła obietnica zaproszenia kilkorga dzieci na wakacje do Świnoujścia.

str. 13

Za sprzedaż pojarowskiego szpitala

Mamy mieć siedem milionów

W piątek, 23 czerwca rozstrzygnięte zostały negocjacje w sprawie sprzedaży jednej z najatrakcyjniejszych nieruchomości położonej w Świnoujściu- 4 hektarowej działki wraz ze szpitalem pojarowskim. Przystąpiły do nich dwie firmy Leo - Karli - Sanatorium z Połczyna Zdroju oraz katowicka spółka Opal, wpłacając wadium w wysokości po 0,5 miliona złotych każda. W wyniku negocjacji Miasto ma się wzbogacić o 7 milionów złotych. Połczyńska firma, wygrywając negocjacje, zobligowała się, do końca miesiąca ,wpłacić 100 tysięcy złotych zadatku oraz podpisać umowę przedwstępną jeszcze w tym tygodniu.

str. 4
Zdjecie

40 lat bazy promowej

Jubileuszowa wystawa w MDK

W galerii ART. Miejskiego Domu Kultury z okazji 40. Rocznicy powstania Bazy Promów Morskich w Świnoujściu, w czwartek 22 czerwca została otwarta jubileuszowa wystawa fotograficzna. Gospodarzami uroczystości był Wojciech Szlachcikowski prezes spółki Terminal Promowy Świnoujście (na foto z prawej) i Dariusz Rutkowski prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (na foto z lewej). Wystawa prezentuje rozwój bazy promowej, a szczególne emocje wśród zwiedzających wzbudziły zdjęcia z początków istnienia firmy, które w sposób wymowny udowodniły ogrom zmian jakie nastąpiły od bazy do dzisiejszego terminalu.

str. 5

Zamiast Wakacyjnego festiwalu Gwiazd

Zachodniopomorskie Lato z Gwiazdami

Przedsięwzięcie pod tym hasłem odbędzie się w dniach 7-9 lipca w Międzyzdrojach. Czy będzie to kontynuacja założeń twórców Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd, który po 10 latach przeniósł się do Gdańska? Organizatorzy mają nadzieję, że nowa impreza nie tylko zgromadzi tłumy turystów, ale - podobnie jak WFG - spotka się z życzliwością i zainteresowaniem osób świata filmu, teatru, muzyki i sceny.

str. 3
Zdjecie

41. MFPCh rozpoczęty

Finał w piątek

W niedzielny wieczór (25 czerwca br.) w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach rozpoczął się 41. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpił Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej Im. Prof. Jana Szyrockiego (na zdjęciu). Po śmierci założyciela szczecińskiego chóru prof. Jana Szyrockiego - w latach 2003-2005 funkcję dyrygenta Chóru pełnił dr Richard Zielinski z Uniwersytetu Południowej Florydy w Tamapa w USA. Od 2005 roku Dyrygentem i Dyrektorem Artystycznym CHAPS jest doktor chóralistyki, aranżer i kompozytor Roman Illa Drozd.

str. 4

Hotelowe przepychanki

Już kilka razy pisaliśmy o słynnej już sprawie dotyczącej prowadzenia jednego ze świnoujskich hoteli dawniej należącego do Kombinatu Bumar-Łabędy. Dzierżawcy tego hotelu nie z własnej woli ustąpili nowemu nabywcy hotelu a nadal wątpliwości budziły towarzyszące temu okoliczności. W ostatnich dniach mieliśmy okazję zapoznać się z wyrokiem Sądu Okregowego w szczecinie Wydział II Cywilny Odwoławczy z dnia 20 kwietnia br. Sad nakazuje Państwu Jadwidze i Lechowi K. przywrócenie naruszonego posiadania Wioletcie Gejer.

str. 9
Zdjecie

Posterunek zostanie

Ponad dwa tygodnie temu podano oficjalny komunikat Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, z którego wynikało, że nastąpić mają zmiany dotyczące Rewiru Dzielnicowych na Warszowie (czytaj Wyspiarz niebieski nr 23). Polegać one miały na przekazaniu budynku przy ul. Sosnowej do dyspozycji Komendanta Wojewódzkiego, a Rewir Dzielnicowych miałby być punktem przyjęcia interesantów. Przeciwko temu ostro zaprotestowali mieszkańcy Prawobrzeża. Na ręce świnoujskiego Komendanta przekazano pismo, pod którym podpisały się Zarządy Osiadli Warszów, Przytór - Łunowo, Rada Sołecka Karsibór. Do pisma załączono także kilkaset podpisów mieszkańców.

str. 5

Dorsze, łososie, śledzie... i rybacy

Podczas negocjowania warunków przystąpienia Polski do UE (2004) zupełnie pominięta została sprawa odszkodowań dla rybaków za postój podczas okresu ochronnego na dorsze. Polski Rząd w r. 2005 obiecał rybakom odszkodowania, ale zarówno system jak i kwoty były tak bardzo niskie, że część rybaków zmuszona została do rezygnacji ze swojego zawodu. Od maja tegoż roku zezłomowano prawie 40% polskiej floty rybackiej. Sytuacja dla polskiego rybołówstwa staje się wręcz dramatyczna. W tym roku zdesperowani rybacy zapowiedzieli, że jeśli nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie między nimi i rządem, to blokować będą porty i łowić nawet podczas okresu ochronnego. Tu trzeba podkreślić, że w innych krajach europejskich (UE) takich jak np. Niemcy, Dania, Szwecja rybakom są wypłacane godne pieniądze, takie, że starczają na opłacenie zatrudnionych złóg i na bieżące utrzymanie jednostek w portach.

str. 8 i 12
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski