WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    24 (255)
Zdjecie

Jest wyrok w sprawie energetyków

Burmistrz nie jest już burmistrzem

Po trzech latach procesów sprawa karna międzyzdrojskich energetyków jest zakończona. W środę (14 bm.) Wydział Karny Odwoławczego Sądu Okręgowego w Szczecinie wydał werdykt utrzymujący w mocy wyrok na burmistrza Międzyzdrojów oraz pozostałych 33 pracowników rejonu. Burmistrz Henryk Jabłoński (na zdjęciu) prawomocnym wyrokiem został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. To oznacza, że jego mandat wygasł. Wraz z nim - zgodnie z prawem - swoje urzędowe stanowisko stracił również jego zastępca Bogusław Tomczyk. Uchwałę o wygaśnięciu muszą podjąć międzyzdrojscy radni. Nie znany jest jeszcze dokładny termin sesji, na której się to stanie. - Wystąpiłem do sądu okręgowego o wydanie odpisu wyroku. Jest to niezbędne do przygotowania uchwały. Chcę wyjaśnić również kilka kwestii prawnych, które są dla mnie niejasne. Dopiero wówczas wyznaczę termin sesji - mówi Jan Magda, przewodniczący Rady Miejskiej.

str. 3

Autobusowa promocja

Dwóch się bije - trzeci korzysta?...

Tuż przed sezonem na trasie Międzyzdroje - Świnoujście pomiędzy przewoźnikami autobusowymi rozpoczął się kolejny etap walki o klienta. Tym razem prywatny przewoźnik z Międzydrojów wprowadził promocję obniżając ceny biletów o... 30%. Oferta potrwa do końca czerwca br. Walka o pasażerów rozpoczęła się rok temu, kiedy świnoujski zakład komunikacji wprowadził na trasę - przez kilkanaście lat obsługiwaną jedynie przez międzyzdrojskiego prywaciarza - autobusy linii nr 10. Konkurencja ze Świnoujścia zaproponowała klientom nowsze wozy i tańsze bilety. Odpowiedzią na tę ofertę było obniżenie cen biletów miesięcznych oraz wprowadzenie przez miedzyzdrojskiego przewoźnika zniżek dla emerytów i rencistów.

str. 5
Zdjecie

Drogowcy na cenzurowanym

Wydział Inżyniera Miasta nie ma szczęścia do wykonawców robót drogowych. Prowadzone w wielu rejonach miasta prace drogowe przedłużają się w nieskończoność. Także ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Nawierzchnia do wymiany Już w ubiegłym roku po oddaniu do użytku nowej nawierzchni ul. Armii Krajowej gołym okiem widać było, że nie jest taka, jaka być powinna. W gorący dzień asfalt lepi się do opon samochodów i butów przechodniów. Po prostu ma płynną konsystencję. Nie pomogło wysypywanie na asfalt żwirku i piasku. Ostatnie posypywanie spowodowało tylko to, że ulica tonęła w tumanie kurzu. Jak nas poinformowano w Wydziale Inżyniera Miasta w tym tygodniu powinien rozpocząć roboty wykonawca, który wymieni wadliwą nawierzchnię tej ulicy.

str. 6

Wyrok w sprawie nagłośnienia w Internecie sprawy nieuczciwego sprzedawcy butów odroczony na rok.

Buty za 5 tys. zł

Sprawa wadliwych butów sportowych, które we wrześniu ubiegłego roku kupił 17 letni Marcin R. w sklepie przy ul. Piłsudskiego, jednym z dwu sklepów z takim obuwiem, jakie prowadzi Krzysztof L, trafiła pod koniec ubiegłego roku do sądu. Jeden proces wytoczył Marcin R. właścicielowi sklepu, bo ten nie chciał zwrócić ani butów ani pieniędzy, pomimo, że na wadę wskazało orzeczenie biegłego, powołanego w tej sprawie. Z drugim pozwem wystąpił natomiast przeciwko Marcinowi R. właściciel sklepu, bo jego zdaniem zamieszczenie w Internecie przez Marcina przestrogi, że nie warto kupować butów w tym sklepie, przyczyniło się między innymi do obniżenia tam poziomu sprzedaży.

str. 8
Zdjecie

VI Przygodowy Rajd Orła Bielika

W dniach 17-18 bm. odbył się “VI Przygodowy Rajd Orła Bielika”. Trasa tegorocznego rajdu została poprowadzona głównie na terenie niemieckiej części wyspy Uznam oraz w rejonie Świnoujścia i Międzyzdrojów. Długość trasy tego rajdu musiała zostać zmieniona w trakcie z uwagi na warunki atmosferyczne. Uczestnicy tegorocznego rajdu musieli pokonać: 1 km pływania w morzu, 19 km rolkami, 30 km kajakami, 71 km pieszo i 130 km rowerami. Łączna długość trasy 251 km, przewyższeń ponad 900 metrów

str. 21

41. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej

Start w niedzielę

W niedzielę w Międzynarodowym Domu Kultury w Miedzyzdrojach rozpocznie się 41 Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej. Tegoroczny konkurs potrwa 6 dni, udział w nim weźmie 12 zespołów, w tym chóry z Międzyzdrojów i Świnoujścia. Istotną zmianą w tym roku będzie fakt, że chóry przyjeżdżają do Miedzyzdrojów na dłużej niż regulaminowe 2 dni, co umożliwi zorganizowanie dla chórzystów wspólnych spotkań na plaży przy ognisku.

str. 3
Zdjecie

Tajemnica cmentarnej kaplicy

Kaplica cmentarna doczekała się remontu. Na prace remontowe zostanie ogłoszony przetarg. Jeżeli przebiegnie w zakładanym terminie to ma szansę rozpocząć się jeszcze latem. Na ten cel Miasto zarezerwowało w budżecie około 200 tys.zł. Projekt remontu zakłada wymianę stolarki okiennej, wymianę okładzin ściennych. Zmieniony zostanie także układ funkcjonalny niektórych pomieszczeń. Kaplica ma być też wyposażona w nową chłodziarkę do przechowywania zwłok. - Jesteśmy w trakcie zmian projektowych. Projekt przewidywał budowę podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Wybudowanie takiego podjazdu bardzo by jednak zeszpeciło wygląd zewnętrzny kaplicy. Dlatego zdecydowano, że podjazdu nie będzie, natomiast zakupiony zostanie podnośnik schodowy za kwotę 10 tys.zł - mówi Leszek Kozłowski z Wydziału Inżyniera Miasta. Niewiele osób wie, że konstrukcja obecnej kaplicy skrywa pewną tajemnicę.

str. 5

Śmierć podczas kąpieli w Karsiborze

W środę dniu 14 czerwca doszło do nieszczęśliwego wypadku na karsiborskim kąpielisku. Utonęła tam kobieta w wieku 46 lat , która kąpała się samotnie na nierozpoznanym i niestrzeżonym kąpielisku, z którego zwyczajowo korzystają mieszkańcy Karsiborza.

str. 5
Zdjecie

Wyspiarskie sylwestki

Medycyna i żeglarstwo

Andrzej Władyka - Lekarz dermatolog, Lekarz Uzdrowiskowy i Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej. Mieszka w Świnoujściu od 1962 r. W trzy miesiące po przyjeździe był już Kierownikiem Powiatowej Przychodni Obwodowej. Tę funkcje pełnił przez 10 lat. Potem był Kierownikiem Wydziału Zdrowia do czasu kiedy zlikwidowano te struktury. Dzięki jego inicjatywie i staraniom powstała u nas Szkoła Medyczna. Od 1981 r., aż do przejścia w 2000 r. na emeryturę był ordynatorem Oddziału Dermatologicznego świnoujskiego szpitala. W latach 1992-99 był również wicedyrektorem ds. lecznictwa świnoujskiego Uzdrowiska, a w trakcie został również Lekarzem Uzdrowiskowym, którą to funkcję pełni do dziś. Prowadzi jednocześnie prywatną praktykę jako lekarz dermatolog.

str. 13
Zdjecie

Film, jakiego jeszcze nie było

"Hi Way" z kabaretem MUMIO

22 bm. O godz. 22.30 w klubie “Teatralna” przy Pl. Słowiańskim wyświetlany będzie film "Hi Way". Kino drogi, postoju i pobocza. Eksplozja poczucia humoru, czyli pierwszy film fabularny na podstawie scenariusza w reżyserii Jacka Borusińskiego. W rolach głównych występują Jacek Borusiński i Dariusz Basiński, znani dotąd z działalności scenicznej pod szyldem “Mumio” oraz z kultowych reklam Plus GSM. Wstęp 10 zł. Więcej o filmie www.kinoswiat.pl/film_hiway.asp

str. 20
Zdjecie

Jaki będzie mój wkład w ich przyszłość

Moja Ojczyzna, moja gmina

W dniach 8-9 bm. w Ustroniu Morskim ogłoszono wyniki VI edycji konkursu literackiego pt. ”Morze, a moja duża i mała ojczyzna”, temat tegorocznej pracy brzmiał: “Moja Ojczyzna, moja gmina - jaki będzie mój wkład w ich przyszłość”. Patronat nad konkursem przejęło Ministerstwo Edukacji Narodowej a organizatorem jest Związek Miast i Gmin Morskich z siedzibą w Gdańsku, który w swoich szeregach zrzesza wszystkie miasta i gminy położone w pasie nadmorskim począwszy od wybrzeża wschodniego (Sztutowo) do wybrzeża zachodniego (Świnoujście). W Świnoujściu już po raz kolejny w zorganizowaniu tego konkursu pośredniczył Młodzieżowy Dom Kultury. Na zdjęciu od lewej w pierwszym rzędzie. Sławomir Ruszkowski (członek zarzadu ZMiGM, delegat miasta Trzebiatów, Adam Budka - sekretarz Gminy Ustronie Morskie, laureaci Katarzyna Plitt - Cedry Wielkie IV miejsce, Kinga Nurczyńska Świnoujście III miejsce, Justyna Pawlak Słupsk- I miejsce, Magdalena Kuliś Kołobrzeg - II miejsce, KrzysztoF Pyzia Trzebiatów - V miejsce, Karolina Szlewska Postomino gmina Ustka - wyróżnienie.

str. 10

TRZY BIEDY

Pierwsza

Małe mieszkanko na poddaszu. Pokój z kuchnią. Mieszka w nim trzyosobowa rodzina. Niewiele mebli i widać już wielu osobom służyły. Na podłodze sfatygowana wykładzina. Biednie, ale w każdym kącie wzorowa, wręcz sterylna czystość. Ona - niewysoka, ciemne włosy przedzielone siwymi pasemkami, piwne duże oczy. Inwalidka, ma chore stawy, najbardziej kolanowe. Bywają dni, że nie może wstać z łóżka. Z tegoż powodu nigdy nie pracowała zawodowo, ale otrzymuje parę groszy z tytułu renty inwalidzkiej. On kiedyś pracował w "Odrze" - na lądzie jako szeregowy pracownik fizyczny. Po likwidacji zakładu zarejestrował się jako bezrobotny.

str. 12

Koncert specjalny

24 czerwca w kościele pw. Chrystusa Króla odbędzie się koncert włączony w Dni Morza, który zapowiada się rewelacyjne. Z uwagi na wykonawców i repertuar. Na fletni Pana i na cymbałach zagra ulubieniec festiwalowej publiczności profesor Akademii Muzycznej z Kijowa Georgij AGRATINA. Na organach twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w 48 miastach na terenie Polski, laureat wielu nagród, m.in. Ministra Kultury i Sztuki, dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia, obchodzący w tym roku 20-lecie pracy artystycznej Robert GRUDZIEŃ.

str. 20
Zdjecie

Z WPN do stolicy

Jam jest godło

Jedynie do końca czerwca br. będzie można w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego w Miedzyzdrojach oglądać wystawę pt. ,,Jam jest Godło” poświęconą Orłowi Białemu - symbolowi polskości. W lipcu międzyzdrojska ekspozycja pojedzie do Warszawy, gdzie zostanie wyeksponowana w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury.

str. 3

POLSKO - NIEMIECKI PROJEKT TEATRALNY

W ub. tygodniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II i uczniowie Ewangelickiej Szkoły Podstawowej w Benz w ramach Polsko - Niemieckiego Roku 2006 zaprezentowały wspólnie przygotowany polsko - niemiecki projekt teatralny pt.: Sny Pana Jana. Premiery odbyły się: 12 czerwca 2006 w Benz i dzień później w przytorskiej szkole. A oto młodzi, świetnie zapowiadający się aktorzy: Daria Królikowska, Marcel Kryjak, Karol Mikiciuk, Olga Nowicka, Maria Patecka, Weronika Perucka, Piotr Tkaczonek i Mikołaj Zajączkowski i ze szkoły niemieckiej: Jennifer Bruss, Pauline Holmer, Johanna i Martha Hoppe, Sabine Kromwijk, Karoline Ploetz, Laura Puhler i Adrian Siemer.

str. 11
Zdjecie

Po tygodniu czytania

Dzieci napisały do autorki

W ramach kampanii “Cała Polska czyta dzieciom” w dniach 4-10 czerwca Przedszkole Miejskie w Międzyzdrojach wzięło udział w V Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. Celem kampanii jest zainteresowanie i zachęcenie rodziców do czytania dzieciom. Międzyzdrojskim maluchom zaprezentowano twórczość Joanny Kulmowej. Prezentację rozpoczęto nauką wierszapt: “List do Andersena” podsumowujący znaną już dzieciom twórczość Hansa Christiana Andersena. Kolejne dni to poznanie przygód hilarego (parasola) i bosmanbuta (buta), które dzięki aktorskim zdolnościom pana Andrzeja Mleczko, byłego dyrektora Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach, stały się prawdziwą przygodą.

str. 20

Śmiecie jak kukułcze jaja

Nagminną rzeczą, nie tylko w Świnoujściu, podrzucanie własnych śmieci do cudzych pojemników. Pozwala to nieuczciwym na zawieranie umowy z firmami wywożącymi śmieci na rzadsze opróżnienie własnych pojemników. Do takiej metody uciekają się głównie podmioty prowadzące działalność gospodarczą np. gastronomiczną. Byliśmy świadkami takiej “operacji”, kiedy to pod jeden z bloków na Osiedlu Zachodnim podjechał samochód reklamujący znaną w Świnoujściu pizzerię. Z wnętrza samochodu wyładowano trzy duże worki na śmiecie zawierające pojemniki po majonezie, keczupie i innych produktach oraz zużyte tacki i kartony. Worki wylądowały w kontenerze stojącym przy tym budynku. Zajęły niemal całą jego pojemność. W porze zamykania sklepów można też zaobserwować ich personel podrzucający woreczki ze śmieciami do miejskich śmietniczek.

str. 4
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski