WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    23 (254)
Zdjecie

Rozśpiewany "Kliper"

7 bm. Szkoła Podstawowa nr 9 w Przytorze była po raz czwarty organizatorem Międzyszkolnego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej. Na festiwal ten chętnie przyjeżdżają zespoły spoza Świnoujścia jako, że zabawa jest przednia, a strona organizacyjna tej imprezy bez zarzutu. Przewodniczącym Jury (jak i w latach poprzednich) był Profesor polskiej piosenki o morzu - Jerzy Porębski, ponadto jurorami byli opiekunowie wszystkich zespołów startujących w konkursie. To bardzo kompetentne Jury oceniało wykonawców w trzech kategoriach. I tak w kat. dzieci młodszych spośród solistów I miejsce zajęła podopieczna Małgorzaty Pateckiej Daria Królikowska ze SP nr 9, II miejsce Marta Krzyżaniak także ze SP nr 9 - podopieczna Alicji Miller. Z zespołów I miejsce wyśpiewał sobie zespół ze SP nr 1 Świnoujście, prowadzony przez Małgorzatę Leśniewską, II miejsce zespół Szkwał z Dziwnowa prowadzony przez Renatę Klimecką. W kat. dzieci starszych I miejsce Jury przyznało zespołowi Złota nutka z Krępska z prowadzącą Wiolettą Słomińską, II miejsce zespołowi Piano - pianissimo ze SP z Wapnicy wraz z prowadzącą Katarzyną Piotrowską oraz trzy równorzędne trzecie miejsca zespołom: Brygantyna i Kliper (na naszej okładce) ze SP nr 9 w Przytorze i ich opiekunce Alicji Miller i zespołowi Tymczasem ze SP nr 6 ze Świnoujścia i opiekunce Małgorzacie Podkaura. Na zdjęciu zespoł z STSG - zdobywcy I miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych

str. 7

Dzieci i modzie, nauczyciele, trenerzy i inni wyróżnieni za osiągniecia w nauce, sporcie i działalności artystycznej

Prymus 2006

W środę (7 czerwca br.) w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury odbyło się podsumowanie roku szkolnego 2005/2006. Prezydent Miasta spotkał się z dziećmi i młodzieżą, nauczycielami, trenerami oraz rodzicami, wręczając wyróżnienia za osiągnięcia w nauce, sporcie i działalności artystycznej

str. 3 i 9
Zdjecie

Przygraniczny granat wywieziony

W poniedziałek 5 czerwca na terenie budowy w ramach przygotowania infrastruktury przejścia granicznego Świnoujście-Garz został znaleziony niebezpieczny niewybuch. Przy wysypywaniu piasku z wykopu został odsłonięty niemiecki uzbrojony granat moździerzowy kalibru 120 milimetrów.

str. 6
Zdjecie

Muzyka na światowym poziomie w Szczecinie

Jan Garbarek na dziedzińcu zamku

W minioną środę (7 czerwca) na dziedzińcu Zamku Książąt pomorskich w Szczecinie odbył się niezwykły koncert. Wirtuozerie gry na głównie saksofonach zaprezentował Jan Garbarek (na zdjęciu) - absolutny nr 1 europejskiego jazzu i world music. Ten norweski artysta z polskimi korzeniami od ponad 40 lat występuje na estradzie, a jego sława wykracza poza krąg słuchaczy jazzu i world music, kwalifikując go do niekwestionowanych muzycznych sław.

str. 3

Kolejne uzgodnienia w sprawie UBB

W marcu tego roku miasto podpisało z UBB umową na dzierżawę nieruchomości położonych wzdłuż Wojska Polskiego, gdzie do końca 2007 r. ma być wybudowana linia kolejowa, będąca przedłużeniem linii, która w tej chwili kończy bieg przy granicy po niemieckiej stronie. W dniu 6 czerwca br. w świnoujskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie polskiej i niemieckiej strony dotyczące realizacji tego zadania.

str. 5
Zdjecie

VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

Świnoujskie Wieczory Organowe

W minioną sobotę Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia - organizator Festiwalu - przygotował miłośnikom muzyki niespodziankę, a był nią wspaniały koncert inauguracyjny w kościele pw. Chrystusa Króla. Po raz pierwszy w dziejach Festiwalu wystąpiła orkiestra, a była nią istniejąca od 1948 roku Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej im. M. Karłowicza pod dyrekcją Zygmunta Rycherta, który jest także jej dyrektorem artystycznym.

str. 3

Świetna forma Renaty i Agnieszki

Rekord za rekordem

Podczas poniedziałkowego (5.06.) międzynarodowego mityngu lekkoatletycznego Internationales Pfingstsportfest, który odbył się w Rehlingen (Niemcy) zawodniczka MKL MARATON Renata Pliś w biegu na 800 m zajęła IV miejsce z bardzo dobrym czasem 2:03,11. Wynik ten jest jej kolejnym rekordem życiowy jaki pobiła w przeciągu dziewięciu dni (poprzedni w Bydgoszczy podczas zawodów ligowych). To nie wszystko. Kilka dni potem na mityngu w Kolonii wystartowała na 1500 m i z czasem 4:11,42 ustanowiła kolejny swój r.ż. Po powrocie do kraju wystartowała w minioną niedzielę w mityngu la z okazji 100-lecia Cracovii, gdzie na 800 m zajęła I miejsce z czasem 2:02,83 (następny r.ż.). W równie rewelacyjnej formie jest Agnieszka Sowińska SPORTING Międzyzdroje, podopieczna trenera Roberta Leszczyńskiego.

str. 3
Zdjecie

Uwaga: dezorganizacja w centrum!

102 w przebudowie

Trwająca modernizacja krajowej drogi 102 w Międzyzdrojach, którą mieszkańcy obserwują od jesieni ubegłego roku, w minionym tygodniu dotarła do skrzyżówania w centrum miasta. Pierwszym owocem związanej z tym deorganizacji ruchu była sobotnia (10 bm.) kolizja przy ul. Kolejowej. Na szczęście nie groźna. - To efekt tego, że wielu mieszkańców pokonuje znajome uliczki "na pamięć" - komentują zainteresowani. Prace na głównej drodze odbywają się etapowo. W tej chwili budowlańcy pracują na trzech odcinkach. W tych miejscach ruch odbywa się wahadłowo. Pierwszy etap jest już na ukończeniu. Wykonawca dotarł już do głównego skrzyzowania przy PTTK, gdzie planowanych jest najwięcej zmian. Mieszkańcy z niepokojem obserwują trwające od kilku miesięcy roboty drogowe. 3

str.

Wykonane prace nie musiały być wykonane. Zadziwiające ekspertyzy.

Drzwi dzwiom nierówne

Jakiś czas temu Prezydent Miasta zawarł porozumienie z Dowódcą Straży Granicznej o przejęciu budynku przy ul. Szkolnej 13 i 13 A, by po jego skomunalizowaniu mieszkańcy mogli wykupić mieszkania na warunkach takich, jakie określa Uchwała Rady Miasta w przypadku mieszkań komunalnych (z 95% bonifikatą). W trakcie inwentaryzacji okazało się, że większość mieszkańców w różnym okresie czasu, nie uzyskując stosownych pozwoleń wynikających z prawa budowlanego zabudowała pomieszczenia, które ujawniła inwentaryzacja. W związku z tym Miasto nie mogło uzyskać zgody Powiatowego Nadzoru Budowlanego na przejęcie tych zabudowań. Inaczej mówiąc - budynek ten nie mógł być przejęty do użytkowania.

str. 5
Zdjecie

Reorganizacja?!

Oficjalny komunikat otrzymany z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu brzmi następująco: Zmiany dotyczące Rewiru Dzielnicowych w Warszowie są związane z planowaną reorganizacją Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Nie znaczy to, że z prawobrzeżnej części Miasta zostaną wycofani Policjanci. Służba będzie utrzymywana w tym rejonie, w takiej samej liczbie i na tych samych zasadach - całodobowo. W zasadzie zmiany dotyczą rezygnacji z budynku, w którym obecnie mieści się Rewir Dzielnicowych, z uwagi na jego zły stan techniczny. Na zdjeciu budynek warszowskiego posterunku

str. 6

Jak w domu

Tak czuli się na pewno mieszkańcy dzielnicy Przytór - Łunowo podczas sobotniego pikniku rodzinnego, w którym wzięła udział trudna do policzenia ilość mieszkańców nie tylko z tej dzielnicy. Z pewnością była to cyfra powyżej tysiąca osób, nie licząc młodych obywateli przywiezionych na wózkach. Organizatorami dwunastogodzinnego pikniku byli: Zarząd Osiedla Przytór - Łunowo, Szkoła Podstawowa nr 9, Miejski Dom Kultury, Państwowa Straż Pożarna i radny tejże dzielnicy - Sławomir Nowicki. Przy organizowaniu i przeprowadzeniu imprezy spontanicznie pomagało wielu mieszkańców, m.in. członkowie Koła PZERiI w Przytorze. Tradycyjnie, jak w latach poprzednich, tak i teraz zaproszono Przewodniczącego Rady Miasta, Prezydenta Miasta, jego współpracowników oraz księdza proboszcza Wiesława Kluczyńskiego.

str. 10
Zdjecie

Jubileusze i Jubilaci

W piątek (9 bm.) w Urzędzie Stanu Cywilnego z okazji Złotych Godów cztery pary małżeńskie zostały odznaczone przez Prezydenta Miasta medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

str. 4

Odkrycie lubelskich naukowców

Szrotówek kasztanowiaczek, to maleńki motylek zagrażający kasztanowcom w całej Europie. Rozpoczęto jego zwalczanie, lecz jak dotąd mało skutecznie. Szkodnik ten może doprowadzić nawet do całkowitego wyniszczenia kasztanowców. Walka z nim prowadzona jest także w Świnoujściu, oczywiście nie wszędzie, ale w miarę posiadanych środków.

str. 13
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski