WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    21 (252)
Zdjecie

Woliński Park Narodowy został utworzony - decyzją Rady Ministrów - w roku 1960. Uzasadnienie przyrodnicze tej decyzji było oparte na wieloletnich - rozpoczętych w 1946 roku - badaniach naukowych pracowników Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu

Dąb papieski w WPN - 45-lecie Wolińskiego Parku Narodowego

W tym roku Woliński Park Narodowy obchodzi 45-lecie powstania. W ubiegłym tygodniu z tej okazji w Centrum Edukacyjnym WPN odbyła się uroczysta Sesja Rady Naukowej Parku z udziałem przedstawicieli wielu środowisk współpracujących i zaprzyjaźnionych z parkiem. Podczas spotkania omówiono dotychczasowe działania oraz dalsze kierunki rozwoju działalności ochronnej, turystycznej, dydaktycznej i naukowej. Ukoronowaniem jubileuszowej uroczystości było posadzenie przez gości na terenie dyrekcji WPN papieskiego dębu (zdjęcie na okładce), którego sadzonkę wyhodowano z nasion najstarszego w Polsce dębu "Chrobry", rosnącego w województwie lubelskim. Sadzonkę hodowano od roku 2002. 28 kwietnia 2004 roku została ona poświęcona przez papieża Jana Pawła II.

str. 13

Będzie sztuczne lodowisko

Jeden z punktów ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta, który wzbudził gorącą debatę poświęcony był sprawie wydzierżawienia nieruchomości Spółce z o.o. Polskie Lodowiska w Szczecinie. Zamierza ona budować w Świnoujściu odkryte sztuczne lodowisko. Lodowisko ma powstać w obrębie budowanego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji przy ul. Matejki, w miejscu, na którym miało powstać małe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią.

str. 3

W miejsce WFG

Lato z Gwiazdami?

(MIĘDZYZDROJE) Władze miasta przymierzają się do zorganizowania imprezy ph. "Lato z Gwiazdami". W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel ćwierć miliona złotych. To pięć razy więcej od kwoty, jaką miasto wspierało Wakacyjny Festiwal Gwiazd, który w tym roku (m.in. ze względów finansowych) opuścił kurort i przeniósł się do Gdańska.

str. 5
Zdjecie

Hotel i baza w jednym

Pogotowie na nowo

Ponad 2 miliony złotych kosztowała rozbudowa Filii Pogotowia Ratunkowego w Międzyzdrojach. Inwestycja została w całości sfinansowana ze środków własnych Wojewówódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W sobotę (27 bm.) uroczyście otwarto odnowioną siedzibę. Placówka będzie pełniła nie tylko funkcję ratunkową, ale także hotelową i wypoczynkową.

str. 3

Niemcy są przeciwni

Na sesji Rady Miasta w dniu 25 maja br. prezydent Janusz Żmurkiewicz poinformował, że uczestniczył w spotkaniu, które odbywa się dwa razy w roku w Szczecinie w sprawie przejść granicznych w województwie zachodniopomorskim. Uczestniczą w nim m.in.: przedstawiciele wojewody, straży granicznej szczebla wojewódzkiego i centralnego, marszałka województwa. - Po raz pierwszy strona niemiecka w sposób jednoznaczny i zdecydowany wypowiedziała się negatywnie odnośnie naszych propozycji dotyczących przejść granicznych w Świnoujściu.

str. 3
Zdjecie

Marta Gortad mistrzynią

25 maja w Gimnazjum Publicznym nr 3 odbyła się II edycja międzyszkolnego konkursu literackiego o tytuł Gimnazjalnego Mistrza Języka Polskiego. W tym roku tematem konkursu była Biblia w literaturze i sztuce. W szranki stanęło szesnaścioro uczniów ze Świnoujścia i Wolina (GP 1, 2,3, STSG, ZSP 4 i GP Wolin). Mieli przed sobą niełatwe zadania. Trzeba było odszukać znaczenia frazeologizmów (to sprawiało uczniom najwięcej problemów), wyjaśnić znaczenia podanych zwrotów i wyrażeń, dokonać analizy obrazu Michała Anioła Stworzenie Adama, a także porównać dwa obrazy dotyczące przypowieści o synu marnotrwanym pędzla Hieronima Boscha i Rembrandta Van Rijn. Marta Gortad na zdjeciu druga z prawej

str. 5

Nowa siedziba pogotowia już w czerwcu

Z końcem czerwca świnoujskie pogotowie powinno przenieść się do nowej siedziby przy ul.Mieszka I (dawne laboratorium szpitalne). 20 czerwca kończy się umowa na dzierżawę pomieszczeń w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym “Fregata” przy ul. Żeromskiego, do których przeniosło się w ubiegłym roku pogotowie z uwagi na prowadzoną modernizację szpitala przy ul. Mieszka I.

str. 7
Zdjecie

WIADUKT BĘDZIE nieco później

Sprawa budowy wiaduktu na przedłużeniu ul. Odrzańskiej, nad ulicą Wolińską ma swój początek od czasu spotkań mieszkańców z kandydatami na radnych Przytoru - Łunowa. Wówczas gorącym orędownikiem tego tematu był Tadeusz Rakszawa - obecnie Przewodniczący Rady Osiedla. Po wyborach do Rady Miasta, potem do Rady Osiedla temat został ponownie podjęty. Podczas spotkań mieszkańców z władzami Miasta sporo na ten temat mówiono, interpelacje składał radny Sławomir Nowicki. W końcu Wydział Inżyniera Miasta zaproponował połączenie budowy wiaduktu z remontem trasy E-3 i budową ronda (Wolińska - Pomorska - Odrzańska). Na zdjęciu: Trwa budowa ronda na trasie E3. Tutaj wybodowany będzie także wiadukt

str. 10

Pod lupę oświadczenia majątkowe

Przez kilka kolejnych tygodni pisać będziemy o dochodach urzędników samorządowych i radnych obecnej kadencji. Zgodnie z obowiązkiem złożyli oni już stosowne oświadczenia majątkowe za 2005 r. Większość z nich opublikowana jest na stronie internetowej Urzędu Miasta. Porównując oświadczenia majątkowe złożone za 2005 r. do oświadczeń z 2004 r. ustalimy, w jakim stopniu zwiększył się majątek tych osób. Zaczynamy od radnych.

str. 13
Zdjecie

Poetycko... i fotograficznie

W piątek 26 maja w Bibliotece Miejskiej w Świnoujściu odbyło się poetyckie spotkanie autorskie pt. "Z wyobraźnią bez granic" z udziałem świnoujścianki Ewy Bugajnej oraz mieszkańca Konina Tomasza Jankowskiego, który ma w swoim dorobku 6 wydanych tomików poezji.. Oboje są członkami Ogólnopolskiego Klubu Literackiego “Niebieskie Pióro” przy Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Na zdjeciu od lewej: Elżbieta Kośmider, Ewa Bugajna, Iwona Dominiak i Tomasz Jankowski

str. 9
Zdjecie

Słowo wandal oznacza człowieka niszczącego czyjąś własność bez wyraźnego celu. Słowo to pochodzi od starożytnego germańskiego plemienia Wandalów i po raz pierwszy użyte zostało w XVIII-wiecznej Francji. Postępowanie wandalów jest często

Nie ma przyzwolenia na wandalizm

Wandalizm jest zjawiskiem, którym dotknięte jest nie tylko Świnoujście. Dotyczy ono wszystkim miast, dużych i małych. Zjawisko to będzie dokuczliwe tak długo dopóki wandale będą bezkarni lub będą czekać na wyroki przez wiele miesięcy - na wyroki, które zdaniem większości, zbyt łagodnie traktują osoby niszczące to, co znajdzie się na ich drodze. O aktach wandalizmu w naszym mieście pisaliśmy już wielokrotnie i będziemy nadal je opisywać (na zdjęciu przykładowy efekt niedawnych “występów”).

str. 6

Miasto zyskało 1,5 mln złotych

Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, przychyliła się do wniosku Prezydenta Miasta Świnoujścia i na posiedzeniu w dniu 19 maja br. postanowiła umorzyć kwotę nieco ponad 1 575 tys. zł stanowiącą 30% pożyczki udzielonej Miastu przed 10 laty. Pożyczka była wówczas przyznana na podstawie umowy zawartej w grudniu 1996 r. z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania " Gospodarka ściekowa miasta Świnoujścia w zakresie gospodarki osadami", czyli na świnoujską oczyszczalnię ścieków.

str. 5
Zdjecie

Wolin się bawił

W miniona sobotę (27 maja) Burmistrz Wolina oraz Ośrodek Kultury Miasta i Gminy Wolin z jego energiczną szefową Ewą Grzybowską na miejskiej plaży zorganizowali dla wolińskich dzieci i rodziców niezwykle udana imprezę “Dzień Strażaka i Dzieciaka”.

str. 9

Pobiegł rewelacyjnie

Świnoujski maratończyk st. bosm. Aleksander Borkowski, reprezentujący 8 FOW 28 maja wystartował w Maratonie Europejskim na trasie Goerlitz - Zgorzelec, w którym zajął świetne IX miejsce w klasyfikacji open, a swojej kategorii wiekowej M-50 - I miejsce z czasem 3:03,28. To już jego szósty tegoroczny klasyczny maraton.

str. 3
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski