WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    20 (251)
Zdjecie

PAMIĄTKI ZE ŚWINOUJŚCIA?

Mowa oczywiście o handlu na promenadzie, wzdłuż wejść na plażę. Zapowiada się, że w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, pamiątki znad morza najpiękniejsze nie będą. Już teraz straszą nas bezguściem brzydkie przedmioty. Nie można też nazwać strojami plażowymi damską bieliznę bardzo osobistą. Trzeba by sobie nareszcie uświadomić, że pamiątkarstwo to także takie małe budowanie wizerunku miasta, ba, nawet jego prestiżu.

str. 9

Nie ma nadal zgody na przejazd samochodów przez przejście graniczne Świnoujście - Garz

Pieszo, rowerem lub autobusem

Budowa infrastruktury przejścia granicznego Świnoujście-Garz idzie pełną parą. Dla przypomnienia podajemy, że jest to inwestycja Wojewody Zachodniopomorskiego. Ma być zakończona w październiku tego roku. Kiedy w 2000 r. na szczeblu międzyrządowym zapadła decyzja o budowie przejścia granicznego Świnoujście-Garz, było wiadomo, że będzie to przejście piesze, rowerowe i autobusowe. Mając jednak na względzie budowę stałej przeprawy pomiędzy wyspami Uznam i Wolin oraz starania o to, aby ulice: Karsiborska i Pomorska były drogami o statusie krajowym, władze Świnoujścia zabiegały o to, aby przez to przejście mogły przejeżdżać również inne samochody, poza autobusami.

str. 12
Zdjecie

Papieski dąb na jubileusz

45-lecie WPN

W poniedziałek (22 bm.) w Centrum Edukacyjnym Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach świętowano 45-lecie WPN. Z tej okazji odbyła się uroczysta Sesja Rady Naukowej Parku z udziałem przedstawicieli wielu środowisk współpracujących i zaprzyjaźnionych z parkiem. Dyrektor WPN Ireneusz Lewicki odebrał tego dnia wiele ciepłych słów m.in. od przedstawicieli innych krajowych parków oraz zaprzyjaźnionego Parku Natury z niemieckiej części wyspy Uznam. W poniedziałkowych uroczystościach uczestniczyli również leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, samorządowcy z powiatów i gmin wyspy Wolin i Uznam, Straż Graniczna, policjanci, strażacy, a także geolodzy, którzy od wielu lat prowadzą badania naukowe na terenie parku. Na zdjęciu: Samorządowcy z powiatu kamieńskiego podarowali dyrekcji WPN płyte z prezentacją walorów nie tylko WPN, ale również wszystkich powiatowych gmin, oraz rycine z panoramoą Wolina wykonaną przez... urzędnika wolińskiego Urzędu Gminy.

str. 3

Nowa świnoujska praktyka dzierżawna

Prawo tego wprost nie zabrania, Rada Miasta Świnoujścia swymi uchwałami akceptuje, a jednak nowa praktyka bezprzetargowego oddawania w dzierżawę miejskich terenów często z późniejszą możliwością ich wykupu budzi pewien niepokój i rodzi podejrzenia o istnieniu jakiegoś drugiego dna takich transakcji. Tym bardziej, że w sprawie niektórych tych terenów wcześniej występował np. do Prezydenta Miasta Świnoujścia inny podmiot. Żadna odpowiedź na pismo jednak od prezydenta Janusza Żmurkiewicza nie napłynęła, za to kto inny otrzymał teren. Ostatnio bezprzetargowo tereny w mieście otrzymały firmy KREATINA, AKS i NAVIKON. Na najbliższej czwartkowej sesji Rady Miasta ta praktyka ma objąć kolejną firmę zajmującą się budową lodowisk.

str. 4
Zdjecie

Rzeczoznawca potwierdzi wielkość odszkodowania

Milionowe wyrżnięcie drzew

W ubiegłym tygodniu po sygnałach od Czytelników i naszej interwencji świnoujski Urząd Miasta zainteresował się wycinką drzew na wydzierżawionej od Miasta działce. Jak się niestety potwierdziło nielegalna, bez jakiejkolwiek zgody wycinka odbywała się na należącej do Miasta działce (“Nabrzeże 87”) wydzierżawionej na okres 10 lat w lutym 2005 r Portowi Handlowemu Świnoujście. Na terenie usytuowanym tuż za Porta-Petrol w kierunku Mulnika, który porastały częściowo drzewa jest teraz niemal pustynia. Skrzętnie wycięto tam wszystko co przesłaniało widok drugiego brzegu kanału.

str. 5

Kolejny przetarg na stoiska handlowe przy promenadzie

Zgodnie z ustawą o uzdrowiskach i uchwałą Rady Miasta od tego roku zmieniają się zasady handlu na promenadzie. Dotychczasowe stanowiska handlowe znikają z samej promenady. Miejsca pod handel wyznaczono w pasie wydmowym na przedłużeniu ul. Energetyków, ul. Nowowiejskiego oraz ul. Prusa. Pod handel przygotowano tam miejsca dla 44 stoisk. Pierwszy przetarg odbył się 26 kwietnia br. Wówczas znalazło się 29 osób chętnych na najatrakcyjniejsze miejsca w tym rejonie. Kolejny przetarg odbył się 9 maja br. Tym razem znaleźli się chętni na pozostałe z pierwszego przetargu stanowiska przy ul. Energetyków i ul. Nowowiejskiego. Oba przetargi były przetargami ograniczonymi.

str. 5

Czy były szpital JAR znajdzie nabywcę?

W maju ubiegłego roku Rada Miasta uchwaliła, że nieruchomość obejmującą grunt i budynki dawnego szpitala po JAR położoną przy ul. Wyspiańskiego należy przeznaczyć pod jedną z funkcji: zabudowę szpitalną, sanatoryjno-leczniczą wraz z bazą hotelową, zabudowę hotelowo-pensjonatową oraz wczasową z usługami towarzyszącymi. Na sprzedaż nieruchomości miasto ogłosiło przetarg. Ceną wywoławczą była kwota 6.957 tys.zł. Wysokość wadium, które przed przetargiem mieli wpłacić potencjalni nabywcy ustalono na 500 tys.zł. Pierwszy przetarg odbył się w dniu 27.01 br., drugi 07.04 br.

str. 7

Dzierżawcy schroniska dla zwierząt mówią o sobie

Wokół nowego schroniska dla zwierząt stworzyła się niezdrowa atmosfera. Złożyło się na to wiele czynników. Najpierw rosły koszty jego budowy, w związku z czym Miasto okroiło projekt do niezbędnego minimum. Potem zajmowała się nim Komisja Rewizyjna Urzędu Miasta, na której wniosek Rada Miasta skierowała sprawę do zbadania przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Emocje wzbudził też przetarg na dzierżawcę schroniska, a właściwie podmiot, który przetarg wygrał, czyli Zachodniopomorskie Towarzystwo Praw Zwierząt ze Stargardu Szczecińskiego. Pisaliśmy o tym na łamach naszego tygodnika (nr.16).Towarzystwo jest młodą organizacją, bo powstało zaledwie 22 lutego 2005 r., ale jak mówi jego prezes Roman Wojnarowski, członkowie do niego należący mają wieloletnie doświadczenie w pracy ze zwierzętami.

str. 13
Zdjecie

Open Sea - otwarte morze

Po plenerze wernisaż

(MIĘDZYZDROJE). Nie codziennie udaje się zgromadzić tak wybitnych malarzy w jednym miejscu (na zdjęciu). Reprezentują główne ośrodki twórcze z całej Polski. Do kurortu przyjechali, by wspólnie - podczas pierwszego Pleneru Malarstwa Współczesnego “Open Sea - Otwarte Morze” - czerpać inspirację z morskiego otoczenia. W sobotę w Międzynarodowym Domu Kultury otwarto poplenerową wystawę ich prac.

str. 9

Sporu o maszt ciąg dalszy

O tej sprawie pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach, ale przypomnijmy, że w 2004 roku Polkomtel S.A. wystąpił do Urzędu Miejskiego w Świnoujściu z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, jakim miała być stacja bazowa telefonii cyfrowej Plus GSM zlokalizowana w Karsiborze o wysokości 72,5 m. Maszt stanąć miałby na prywatnej działce należącej do mieszkańca (biznesmena) Czarnogłowów. Opracowany został Raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, wykonano Analizę ekspozycji planowanej stacji bazowej, powstał też Raport o oddziaływaniu na środowisko. Świnoujscy radni dwukrotnie negatywnie opiniowali zamiar budowy masztu. Z postawieniem masztu nie godzą się mieszkańcy wyspy, którzy także dwukrotnie zbierali podpisy pod protestem w tej sprawie. Sprawa oparła się nawet o Ministra Środowiska.

str. 11
Zdjecie

Na deptaku w Świnoujściu

Realnych kształtów zaczęły ostatnio nabierać ulice Monte Cassino i Boh. Września. Trwające od ubiegłego roku prace związane z zmianą nawierzchni i budową elementów małej architektury dobiegają końca. Od lipca ulice zamknięte zostaną dla ruchu kołowego, z wyjątkiem samochodów dostarczających towar do placówek handlowych zlokalizowanych przy tych ulicach i samochodów zajmujących się wywozem nieczystości. Czynności te powinny jednak odbywać się w godzinach rannych tak, aby nie utrudniały pieszym poruszania się po deptaku, gdyż taki charakter będą miały od lipca obie te ulice. Uliczne deptaki w Świnoujściu nie są niczym nowym. Podobne istnieją w wielu miejscowościach a zwłaszcza tych, do których przyjeżdża się na wypoczynek.

str. 6

Budowa mola strategicznym zadaniem dla kolejnej Rady Miasta

Molo nadal na papierze

Od wielu lat mieszkańcom Świnoujścia i turystom marzy się molo. Było ono ujmowane we wszystkich dotychczasowych planach zagospodarowania przestrzennego. Niestety było tylko na papierze. W powojennym Świnoujściu, żadnej z ekip rządzących miastem nie udało się zrealizować budowy mola. Czy się starały? Innym się to udało, chociażby sąsiednim Międzyzdrojom. Nie mówiąc już o kilkunastu innych o wiele mniejszych miejscowościach położonych wzdłuż morskiego wybrzeża. Odrobina nadziei pojawiła się w 1992 r. w momencie wydzierżawienia niemieckiej firmie terenów pod budowę tzw. Baltic Parku, którego jednym z elementów miało być molo. Ten inwestor okazał się jednak kompletnie nierzetelny. Przez kilka lat nie zrealizował niczego. Ostatecznie teren zmienił właściciela. W tej chwili na 2/3 terenu Baltic Parku prawo wieczystego użytkowania posiada firma Developpmen&Turistic. Na pozostałą część prawo wieczystego użytkowania ma firma Thorkild Kristensen Holding S.A. Pierwsza z firm jest niezmiennie od lat nierzetelna więc na budowę mola z jej strony liczyć nie można. Druga buduje jedynie apartamentowce.

str. 8
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski