Przeprawa promowa polską racją stanu
Przeprawowa zadyma
Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce, do którego, żeby dojechać trzeba przeprawić się promem. Takie położenie ma wiele zalet, ale ma też sporo wad. Te ostatnie zważywszy na aspekt finansowy, są chyba poważniejsze. Atrakcja dla turystów a konieczność dla mieszkańców sporo bowiem kosztuje. Z budżetu państwa miasto otrzymuje dofinansowanie na utrzymanie przepraw promowych 19 314 tys. zł. Kwota ta nie była zmieniana od trzech lat. Ponieważ jest to tylko dofinansowanie, resztę funduszy musi pokrywać budżet miasta. Tylko w ubiegłym roku miasto wydatkowało na ten cel 885.887 zł. Nie jest jednak w stanie udźwignąć ciężaru czekających go remontów jednostek promowych, głównie na przeprawie karsiborskiej. Ministerstwo Transportu sugeruje płatną przeprawę Ostatnio w mieście rozeszła się wiadomość, że przeprawiać będziemy się za pieniądze, bo nie ma, za co remontować promów. Co mówi na ten temat zastępca prezydenta Andrzej Szczodry?
str. 3 i 6Błękitna Flaga jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych
Błękitna Flaga dla Świnoujścia i Gdańska
Jury Międzynarodowego programu Błękitna Flaga, na posiedzeniu, które odbyło się w Kopenhadze w dniu 28 kwietnia br. podjęło decyzje o przyznaniu znaku Błękitnej Flagi w sezonie 2006 kąpielisku “Uznam-Świnoujście”. Oprócz Świnoujścia wyróżnienie takie stanowiące ekologiczny znak jakości otrzymało w Polsce jedynie kąpielisko Molo Gdańsk Brzeźno. W staraniach o tę flagę (na zdjęciu) brało natomiast udział sześć kąpielisk. Warto podkreślić, że podstawowe znaczenie przy przyznawaniu tego nobilitującego dla kąpieliska znaku miała jakość i czystość naszych wód. Ponadto oceniane są działania ekologiczne na rzecz społeczeństwa, selektywna zbiórka odpadów na kąpielisku, ratownictwo wodne, dbałość o niepełnosprawnych (dostosowanie wejść i toalet) oraz dogodny dojazd w najbliższą okolicę różnymi środkami transportu i wjazd na samą plażę dla służb ratowniczych.
str. 3Płatne parkingi w dzielnicy nadmorskiej
W kwietniu ubiegłego roku Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie płatnego parkowania w dzielnicy nadmorskiej, rezygnując jednocześnie z płatnych parkingów w centrum miasta. Jednak z przyczyn formalnych nie wprowadzono uchwały w życie. Na przeszkodzie stanął termin przetargu, jaki miasto musiałoby ogłosić w celu wyłonienia firmy, która zajęłaby się pobieraniem opłat od osób parkujących w strefie płatnego parkowania. Dlatego zdecydowano, że uchwała realizowana będzie od 2006 r. Aktualnie trwają procedury przetargowe. Do miasta wpłynęły dwie oferty - jedna z Poznania, druga z Grudziądza. Jeżeli nie pojawią się przeszkody związane z przetargiem, strefa parkowania ma być uruchomiona pod koniec maja br. Zgodnie z podjętą w ubiegłym roku uchwałą obejmować będzie pas drogowy w górę od ul. Słowackiego, ograniczony ulicami Małachowskiego i Chrobrego. Opłata ma być pobierana od 1 maja (w tym roku od momentu uruchomienia strefy) do 30 września, od poniedziałku do soboty.
str. 5Wytańczyli puchar Burmistrza
Około 150 par z całej Polski wzięło udział w I Ogólnopolskim Turnieju Sportowego Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Miasta Międzyzdroje, który odbył się w sobotę (13 bm.) w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzydrojach. W klasie A amatorskich par sportowych powyżej 15 lat mistrzami Polski została para: Ewelina Fura i Marcin Wojtkowiak z Klubu Tańca Sportowego "Jantar" Międzyzdroje. Drugie miejsce zdobyła para z Klubu "Perfect" Gdańsk: Joanna Rolecka i Arkadiusz Sosnowski, trzecie - Dominika Klupś i Piotr Borus z AKTT Politechnika Szczecińska. W tej najwyższej klasie do finałowej szóstki zakwalifikowały się również dwie wyspiarskie pary: Radosław Rzezak i Karolina Kowalska (KTS "Jantar" Wolin - Świnoujście) oraz Paweł Woźny i Hanna Garboś (KTS "Jantar" Świnoujście).
str. 3Mieszkańcy zasobów gminy są w szoku. Niektórzy niedawno otrzymali ze świnoujskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej "rozliczenia indywidualne użytkownika za rok 2004" (!), dotyczące zimnej wody, kanalizacji i wywozu nieczystości stałych. Co b
ZBÓJECKA PŁATNOŚĆ ZA WODĘ
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody ustala wielkości dla poszczególnych odbiorców usług, stanowiące podstawę ustalania ilości pobranej wody w razie braku wodomierza głównego. Tam dla gospodarstw domowych miesięcznie na jednego mieszkańca najwyższa wartość jest ustalona w wysokości 5,4 m3 miesięcznie (i to w przypadku gdzie jest ujęta łącznie z dostawą ciepłej wody). Natomiast tam, gdzie ciepłej wody nie ma średnia norma zakłada zużycie do 3 m3. Tyle rozporządzenie. I to tylko w wypadku braku wodomierza głównego.
str. 8Ofiary obcych bander szukają pomocy
Ostatni rejs po roku
Minął przeszło rok od chwili założenia przez Sylwię Borkowską z Wolina i jej syna Andrzeja (oboje na zdjęciu) fundacji “Ostatni rejs”. Fundacja ustanowiona została w lutym br. w celu niesienia wszechstronnej pomocy społecznej marynarzom kontraktowym i ich rodzinom dotkniętym wypadkami losowymi, z którymi sami nie mogą sobie poradzić. Nie mogą liczyć również na pomoc ze strony instytucji państwowych. W tym czasie do fundacji zgłosiło się kilkadziesiąt rodzin - ofiar armatorów obcych bander - z całej Polski. Pomocy szukają marynarze, którzy ulegli wypadkom podczas pracy oraz rodziny, których bliscy nie powrócili z morza. Niektóre przypadki mają już kilkunastoletnią historię prawną - finału nie ma do dziś... Osoby szukające kontaktu z wolińską Fundacją "Ostatni Rejs" więcej informacji mogą znaleźć na stronach internetowych www.ostatnirejs.pl. Mogą również dzwonić na nr tel. 0 603 289 371, fax. 326 07 04, adres mail: ostatni.rejs@wp.pl Na zdjeciu Sylwia Borkowska
str. 13GRUNWALD NIE POSZEDŁ
Wielu mieszkańców miasta z różnych przyczyn interesują dalsze losy byłego ORP Grunwald. Zainteresowane przekazaniem okrętu było także Miasto, który miał być u nas okrętem - muzeum. Wśród świnoujskiej społeczności było na ten temat wiele spekulacji. Niektóre z nich dotyczyły faktu, że z okrętu po zdjęciu bandery zostały zdemontowane wszystkie elementy uzbrojenia, a jakiś czas temu niektóre z nich zmontowano ponownie. Niestety Minister Obrony Narodowej nie podpisał zgody na nieodpłatne przekazanie okrętu na świnoujską placówkę muzealną. Agencja Mienia Wojskowego w Warszawie, zgodnie z przepisami ogłosiła przetarg na zbycie tej jednostki.
str. 12Malowanie z artystami
Plener na początek sezonu
(MIĘDZYZDROJE). We wtorek (9 bm.) rozpoczął się pierwszy Plener Malarstwa Współczesnego “Open Sea - Otwarte Morze”, z udziałem uznanych malarzy reprezentujący główne ośrodki twórcze z całej Polski. Organizatorzy liczą, że to spotkanie zapoczątkuje w Międzyzdrojach nowy rodzaj kulturalnych wydarzeń i i w pewnym stopniu wypełni lukę powstałą po Wakacyjnym Festiwalu Gwiazd, który po 10 latach przeniósł się do Gdańska. - Chcielibyśmy, aby ten plener stał się początkiem dyskusji nad stworzeniem, wspólnie z władzami gminy, artystycznej imprezy, która w przyszłości będzie otwierała sezon w Międzyzdrojach, tak jak do niedawna robił to Wakacyjny Festiwal Gwiazd - zakłada Monika Krupowicz z agencji Open Mind, współorganizatorka pleneru.
tsr. 12Trwa matura 2006
Maj jest tradycyjnie miesiącem matur. Miesiąc ten zapisze się w pamięci 465 świnoujskich uczniów, którzy przystąpili w tym roku do matury w systemie dziennym. Największą ilością zdających, bo aż 226 może się pochwalić Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I. W Zespole Szkół Morski maturę zdaje 99 uczniów. W Zespole Szkół na ul. Gdyńskiej do matury przystąpiło 88 uczniów. W najstarszym prywatnym liceum Fundacji LOGOS przed egzaminatorami stanie 23 abiturientów. W liceum STSG przy ul. Matejki do egzaminu przystąpiło 15 uczniów. Najmniejszą ilość zdających, bo tylko 14 ma Liceum Katolickie. W tym roku nie było maturalnej klasy w liceum Fundacji Talent Promocja Postęp przy ul. Kasprowicza.
str. 7Nielegalna wycinka na miejskim terenie
10 lutego ubiegłego roku Miasto wydzierżawiło Portowi Handlowemu Świnoujście na okres 10 lat tzw. “Nabrzeże 87”. Teren usytuowany tuż za Porta-Petrol w kierunku Mulnika porastały częściowo drzewa i krzaki. Teraz jest tam pustynia. Dokładnie wycięto (na zdjęciach) wszystko co można odsłaniając widok na drugi brzeg kanału i Morską Stocznię Remontową. Po otrzymaniu w redakcji informacji o braku legalności tej wycinki interweniowaliśmy w Urzędzie Miasta. W piątek 12 bm. Krzysztof Szpytko, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM był zaskoczony naszą wiadomością o wycince i natychmiast po sprawdzeniu, że teren należy do Miasta wysłał tam kontrolę.
str. 4SEJMIK MORSKI
Dzisiaj 16 maja 2006 w Świnoujściu rozpoczyna się XXII Ogólnopolski Sejmik Morski. Jego organizatorem są: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Ośrodek Myśli Morskiej Gdańsk- Szczecin, Związek Miast i Gmin Morskich, Wydział Zarządzania i Ekonomiki Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Urząd Miasta Świnoujścia. Uczestnicy sejmiku zajmą się dwoma tematami. Pierwszy z nich to: „ DWA LATA POLSKI MORSKIEJ W UNII EUROPEJSKIEJ”, drugi „MORSKI POTENCJAŁ ŚWINOUJŚCIA”. Czy z faktu, że obrady odbywają się w naszym mieście wynika, że w wygłaszanych referatach i głosach w dyskusji można się spodziewać zmiany postrzegania świnoujskiego portu jako przystawki portu w Szczecinie? Obawiam się, że wzorem wszystkich poprzednich morskich konferencji będziemy świadkami przeprowadzania dowodów na to, że to Szczecin leży nad morzem i dlatego tylko ten port, zgodnie z przyjętą przez ZMPSiŚ strategią rozwoju na lata 2000- 2015, należy wzbogacać o nową infrastrukturę portową. Nie wierzę, by fakty przekonały głoszących „oczywistą prawdę” naukowców i polityków. A fakty nastrajają wybitnie pesymistycznie.
str. 9Świnoujścianie drużynowo najlepsi
II MIĘDZYNARODOWY O PUCHAR PREZYDENTA
Z udziałem reprezentacji dziewięciu krajów odbył się 13 maja br. w Świnoujściu II Międzynarodowy Turniej Karate Kyokushin o Puchar Prezydenta Miasta, w którym udział wzięło łącznie 253 zawodników z dwudziestu ośrodków. Startujący rywalizowali w konkurencjach kata, kata synchroniczne, kumie light contact, kumie full contact powyżej 18 roku życia, oraz najbardziej widowiskowych - walkach reżyserowanych. Drużynowo zwyciężyła Świnoujska Akademia Karate Kyokushin przed Koszalńskim Klubem Karate Kyokushin i Klubem KK Solec Kujawski. W klasyfikacji międzynarodowej I miejsce - Polska, II - Czechy, III - Niemcy.
str. 21wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl