WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    17 (248)

Absolutorium niewielką większością głosów

Za 9 + 1 + 2

Przedmiotem obrad LX Sesji Rady Miasta Świnoujścia było głównie podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia rocznego sprawozdania z wykonania budżetu Miasta za 2005 r. oraz udzielenie prezydentowi absolutorium. Po blisko pięciogodzinnej debacie radni 12 głosami przyjęli sprawozdanie. W głosowaniu imiennym także dwunastoma (na wymagane minimum 11) udzielili Januszowi Żmurkiewiczowi absolutorium, głosy oddało tu 9 radnych SLD, Alicja Bohdziewicz (Unia Pracv) oraz dwaj radni Grupy Morskiej - Waldemar Boratyński i Andrzej Juszkiewicz.

str. 3
Zdjecie

GALÓWKA W MUZYCZNEJ

Na jubileuszowy Koncert Galowy (27 kwietnia) z okazji XX - lecia Państwowej Szkoly Muzycznej I stopnia przybyło mnóstwo gości. I nic dziwnego, ponieważ zaproszeni zostałi wszyscy PRZYJACIELE PSM. Na uroczystości przyjechał także założyciel szkoły i jej pierwszy dyrektor Zbigniew Goch, dyrektorzy wielu szkół artystycznych z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i opolskiego, st. wizytator C.A. regionu zachodniopomorskiego Waldemar Ogrodniczak, wizytator C.A. Jolanta Bedner i st. wizytator C.A. regionu opolskiego Barbara Pietrakowska - Ołdak. Absolwenci, rodzice... Wszyscy gorącymi oklaskami nagradzali wykonawców I części koncertu zatytułowanej Temat z wariacjami, w której występowali absolwenci wraz z uczniami z klas fortepianu, akordeonu, fletu i skrzypiec. W drugiej części zwanej też oficjałką skladano życzenia, było mnóstwo kwiatów i łzy wzruszenia.

str. 4
Zdjecie

Czesław Krygier na prezydenta

W minioną sobotę (29 kwietnia) odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Grupa Morska-Cała Naprzód. Obok Elżbiety Mitury prezesa stowarzyszenia uczestniczyli w niej także radni Waldemar Boratyński i Sławomir Nowicki, Norbert Romanowski, Ryszard Suwara oraz były dyrektor i prezes PHŚ Czesław Krygier. Podczas spotkania oficjalnie zgłoszono kandydaturę Czesława Krygiera (na zdjęciu) jako przedstawiciela Grupy Morskiej, który ubiegać się będzie o stanowisko prezydenta miasta.

str. 4
Zdjecie

Czas uzdrowić swoje życie

Nałogi w oczach młodzieży

Trzech gimnazjalistów ze Świnoujścia (na zdjęciu) zwyciężyło w konkursie plastycznym pt. “Czas uzdrowić swoje życie”, zorganizowanym przez Bibliotekę Miejska w Międzyzdrojach i Urząd Miasta Międzyzdroje. Zwycięzcy (uczniowie Gimnazjum nr 1) wykonali wspólnie plakat, który ma uświadomić młodym ludziom straty jakie niosą za sobą wszelkie nałogi.

str. 9
Zdjecie

Odkryto forteczną studnię

W Forcie Gerharda dokonano sensacyjnego odkrycia wewnętrznej studni fortecznej. Stanowi to kolejny dowód na to, że nasze fortyfikacje kryją jeszcze wiele tajemnic, które ujrzą światło dzienne w trakcie ich dalszego porządkowania i adaptacji na cele muzealne. Do odkrycia doszło podczas przygotowania do zrekonstruowania ceglanej posadzki w reducie Fortu Gerharda. Wywożono tam wierzchnią warstwę piasku zalegającego w budynku. W trakcie pracy odsłonięto cembrowinę ceglaną studni fortecznej.

str. 8

Taka była jej wola?

W niedzielę 30.04 około godz. 11.45 z balkonu na ósmym piętrze spółdzielczego wieżowca przy ul. Boh. Września wyskoczyła 23 - letnia kobieta. Zdarzenie to widziało sporo osób znajdujących się w pobliskich domach i sklepach. Pogotowie ratunkowe przyjechało w chwilę po tragicznym zdarzeniu. Lekarz przez moment jeszcze odczuwał puls. Kilka sekund potem życie w niej zgasło. Tragedia. Osobisty dramat. Ileż desperacji w takim kroku.

str. 4
Zdjecie

Z dniem 19 kwietnia br. obowiązki Komendanta świnoujskiej policji objął

PODINSPEKTOR WALDEMAR RATAJCZAK

O sobie Jestem rodowitym gostynianinem i jak do tej pory nie zmieniałem miejsca zamieszkania, mimo, że pracowalem w różnych jednostkach na terenie Wielkopolski. Swoje doświadczenie zawodowe rozpocząłem w Zielonej Górze, potem w Gostyniu. W 1991 r. ukończyłem Akademię Spraw Wewnętrznych i rozpocząłem pracę w ówczesnej Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lesznie w wydziale prewencji. Od 1996 roku byłem komendantem komisariatu kolejowego, a z końcem 1998 roku przeszedłem do komendy miejskiej, gdzie w sekcji prewencji pracowałem do 2001 r., skąd zostałem przeniesiony do inspektoratu Komendanta Wojewodzkiego w Poznaniu i kontrolowałem jednostki całego województwa.

str. 9

Granica utknęła na biurku

(MIĘDZYZDROJE). Niemiecki armator Adler - Schiffe zapowiada, że w tym sezonie nie uruchomi z tutejszej przystani regularnych rejsów do niemieckich portów, jeśli w najbliższym czasie nie powstanie morski punkt graniczny. Przedsiębiorca nie może zrozumieć polskich działań, uważa, że cała sytuacja źle rzutuje na stosunki polsko - niemieckie.

str. 5
Zdjecie

ŚMIERĆ W WODZIE

27 kwietnia br. o godz. 17.30 na budowie nabrzeża, które znajduje się na terenie Portu Wojennego Świnoujście doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Stanisław C. (48 lat) kierujący samochodem - wywrotką marki kamaz przewoził kruszywo, które było wysypywane do kanału portowego przy budowie ścianki larsenowej. W trakcie wysypywania ładunku wywrotka nagle straciła stabilność i razem z kierowcą wpadła do wody. Mimo podjętej natychmiast akcji ratowniczej, kierowcy nie zdołano uratować.

str. 21
Zdjecie

Służyłem podczas wojny w Świnoujściu

Kontynuujemy cykl wspomnień byłych żołnierzy niemieckich, którzy służyli podczas ostatniej wojny w świnoujskiej twierdzy. Tym razem swoimi przeżyciami podzielił się z nami Herbert Eckardt, mieszkający obecnie w Bad Salzuflen, wówczas podporucznik Kriegsmarine odbywający od 1940 r. do 1944 r.służbę w Forcie Zachodnim. Herbert Eckardt już dwukrotnie odwiedzał nasze miasto za każdym razem stwierdzając, że prócz grozy wojny spędził tu także miłe chwile swojej młodości. Te wspomnienia zarezerwował jednak dla siebie. Nam opowiedział historię, która dla czytelników okaże się chyba znacznie ciekawsza. Na zdjeciu Herbert Eckardt z “żywymi maskotkami” baterii na galerii Fortu Zachodniego. /fot. archiwum H. Eckardt/

str. 13
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski