WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    16 (247)
Zdjecie

SREBRO I TYTUŁ WICEMISTRZÓW POLSKI

Wywalczyła dwójka męska: Piotr Grzybowski i Michał Kazberuk na 52. Mistrzostwach Polski Seniorów, które odbyły się 22 - 23 kwietnia w Zielonej Górze. W układzie dynamicznym - srebrny medal, w układzie statycznym - IV miejsce, w wieloboju - medal srebrny, co w łącznej punktacji dało ogółem 85,151 pkt. - minimalnie, bo zaledwie o 5,5 pkt. za mistrzowską dwójką z DKS Targówek Warszawa. Poziom mistrzostw był w tym roku bardzo wysoki - mówi trener Wacław Rudolf (na zdjęciu z wicemistrzami) - była to ostra walka o paszporty na tegoroczne Mistrzostwa Świata w Portugalii.

str. 3
Zdjecie

OGNIŚCIE W FORCIE ANIOŁA

Dzierżawca Fortu Anioła Piotr Kuśmider, Teatr Ognia "AUBRIETA" Małgorzaty Reliszko (na zdjęciu) i Vislav czyli Wiesław Mileńko są organizatorami drugiej już ogólnopolskiej imprezy historycznej. W dniach od 30 kwietnia do 1 maja w Forcie Anioła odbędzie się ŚWIĘTO OGNIA "BELTAN 2006". Swój przyjazd na tę imprezę zapowiedziało około 100 osób z całego kraju, które zaprezentują się w strojach różnych epok począwszy od neolitu, a skończywszy na XVII wieku.

str. 3

Wiosenne przełaje

Po raz dziesiąty

(WAPNICA). W pełnym słońcu rywalizowano w sobotę na boiskach szkolnych przy Szkole Podstawowej nr 2 podczas X Wiosennych Biegów Przełajowych, zorganizowanych pod patronatem burmistrza Międzyzdrojów. Na starcie stanęło ponad 300 zawodników z całego województwa zachodniopomorskiego. Rywalizowano w 20 biegach. Jako pierwsze wystartowały przedszkolaki (na fot. 1 i 2). W tej kategorii najszybszymi biegaczami okazali się Bagrowska Dominika z Międzyzdrojów i Patryk Janowski z Troszyna. W kategorii kl. I i II szkół podstawowych zwyciężyli: Aleksandra Kecler z Płot i Krystian Krzoska z Wapnicy.

str. 21
Zdjecie

"W każdej wiedzy jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki"

VII MARATON MATEMATYCZNY W MIESZKU

20 kwietnia o godz. 10.00 w sali gimnastycznej nastąpiło uroczyste rozpoczęcie 24- godzinnego siódmego już Maratonu Matematycznego, w którym wzięło udział 36 uczniów ze szkół świnoujskich a także (już tradycyjnie) z Heringsdorfu i Anklam. Maraton ten odbywa się z inspiracji i "pod dowództwem" Lidii Sokołowskiej. Wśród maratończyków zasiedli m.in.: po raz trzeci Ewa Sulowska (w r.ub. zdobywczyni II miejsca), po raz drugi Paula Bieganowska z klasy biologiczno - chemicznej i Beata Polak z humanistycznej, a po raz pierwszy Marcelina Burdziak z II H, Łukasz Szpanko z I F, tegoroczny maturzysta Krzysztof Dawid (który nam powiedział, że poprzednie maratony "przegapił"), a także Ania Macyszyn z II klasy GP 1.

str. 19
Zdjecie

Kłopot ubył, czy też przybył?

Schronisko dla zwierząt prawie gotowe

Zakończone zostały prace związane z budową schroniska dla zwierząt przy ul. Karsiborskiej. Rozstrzygnięty został również konkurs na prowadzenie schroniska, na który wpłynęły trzy oferty. Jedna z nich została odrzucona z uwagi na źle podaną cenę. Z dwu pozostałych, komisja przetargowa wybrała ofertę Zachodniopomorskiego Towarzystwa Praw Zwierząt ze Stargardu Szczecińskiego. Zdaniem komisji ta oferta była najkorzystniejsza cenowo. - Wybór oferty został zatwierdzony decyzją Prezydenta Miasta z dnia 20 kwietnia br. Oferta ta spełniła wszystkie warunki formalno prawne i była najkorzystniejsza cenowo. Firma zaproponowała żeby miasto zapłaciło za trzyletni okres prowadzenia schroniska 840 tys.zł. Ponadto przedstawiła ciekawą ofertę, jeśli chodzi o działalność edukacyjną i opiekę nad zwierzętami. Podobnego typu imprezy firma organizowała w Stargardzie, gdzie członkowie tego Towarzystwa prowadzili lub prowadzą schronisko dla zwierząt. Pan prezydent kontaktował się w sprawie tego Towarzystwa z prezydentem Stargardu. Opinia była pozytywna - mówi Robert Karelus rzecznik prasowy prezydenta.

str. 7

Pozostanie Aleja Gwiazd, i wspomnienia...

Gwiazdy spotkają się w Gdańsku

(MIĘDZYZROJE) Do Urzędu Miasta wpłynęło pismo od organizatorów Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd wyjaśniające motywy przeniesienia imprezy do Gdańska. Tymczasem burmistrz Henryk Jabłoński określił sposób rozstania się organizatorów z Międzyzdrojami za nieelegancki i pozbawiony kultury - o zmianie planów gospodarze kurortu dowiedzieli się... z prasy. - Takie działanie jest dla nas niezrozumiałe. Dwa tygodnie wcześniej rozmawialiśmy z organizatorami m.in. o uhonorowaniu podczas tegorocznej edycji twórcy imprezy Waldemara Dąbrowskiego pamiątkową płytką z odlewem jego dłoni - twierdzi H. Jabłoński. - A teraz okazuje się, że w tym czasie poza naszymi plecami organizatorzy prowadzili rozmowy z innymi ośrodkami zainteresowanymi międzyzdrojskim festiwalem.

str. 6

TVP3 zaprezentuje

“Zakręcone wakacje” w kurorcie

(MIĘDZYZDROJE) Podobnie jak w ubiegłym roku, w okresie letnim TVP3 Szczecin realizuje projekt "Zakręcone Wakacje". Tym razem ekipa regionalnej “trójki” zagości również w Międzyzdrojach. "Zakręcone Wakacje" to cykl letnich programów o tematyce turystycznej prowadzonych w lekkiej i przyjaznej dla widza formule. Celem telewizyjnej zabawy jest między innymi przedstawienie widzom walorów turystycznych poszczególnych regionów województwa Każdy z odcinków porusza inne zagadnienie: historia, regionalna kuchnia, sport, rekreacja, wypoczynek etc.

str. 8

GRUNWALD NIE DLA NAS

Jak się dowiedzieliśmy w Biurze ds. Kontaktów z Mediami Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie były ORP Grunwald, zasłużony okręt dla historii 8 FOW i Świnoujścia nie zostanie przekazany naszemu miastu z przeznaczeniem na placówkę muzealną . Podpisać zgodę na to mógł tylko Minister Obrony Narodowej, który jednak tego nie zrobił, pozostawiając automatycznie okręt do dyspozycji AMW. Ta decyzja była jednoznaczna z ogłoszeniem przetargu na zbycie jednostki. Przetarg taki ogłoszono, a otwarcie ofert nastąpiło wczoraj (24.04).

str. 3
Zdjecie

Pedagog, nauczyciel gry na akordeonie, instrumentalista, kompozytor

KRZYSZTOF NAKLICKI

Najkrótszy "muzyczny" życiorys... W mojej rodzinie wszyscy lubili muzykę, niektórzy amatorsko pogrywali na różnych instrumentach, znali literaturę muzyczną. Któregoś dnia rodzice poszli do miasta po normalne zakupy i wrócili z... akordeonem. W tamtych latach był to bardzo popularny instrument, którego obecnie popularność także wzrasta. Potem zrobiła się w domu kolejka do akordeonu, kto kiedy ma grać. Była rywalizacja pomiędzy mną a tatą. A kiedy poszedłem na pierwszą lekcję okazało się, że pierwsze piosenki nauczyłem się grać trzymając akordeon... odwrotnie. Tak było. Potem ukończyłem Ognisko Muzyczne w Szczecinie, następnie średnią szkołę muzyczną i studia w Gdańsku - wydział instrumentalny i wychowania muzycznego. Tam też poznaliśmy się z moją małżonką, która studiowała wychowanie muzyczne czyli wszystko, co jest związane z chórami i kształceniem słuchu. Złożyliśmy swoje oferty pracy i otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź ze Świnoujścia.

str. 12

Służyłem podczas wojny w Świnoujściu

Rozpoczynamy kontynuację wcześniejszego cyklu wspomnień byłych żołnierzy niemieckich, którzy służyli podczas ostatniej wojny w świnoujskiej twierdzy. Tym razem swoimi przeżyciami podzielił się z nami Herbert Eckardt, mieszkający obecnie w Bad Salzuflen, wówczas podporucznik Kriegsmarine odbywający od 1940 r do 1944 r służbę w Forcie Zachodnim. Herbert Eckardt już dwukrotnie odwiedzał nasze miasto za każdym razem stwierdzając, że prócz grozy wojny spędził tu także miłe chwile swojej młodości. Te wspomnienia zarezerwował jednak dla siebie. Nam opowiedział historię, która dla czytelników okaże się chyba znacznie ciekawsza. Przedstawimy ja w trzech odcinkach.

str

Spałowana etyka do lamusa historii

Nastąpiła zapowiadana przez nas kilka tygodni temu zmiana kadrowa w policji mł. inspektor Bogusław Brzezowki przestał być komendantem Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Zmienił go na tym stanowisku podinsp. Waldemar Ratajczak , który dotychczas pełnił w Jarocinie obowiązki zastępcy komendanta tamtejszej komendy powiatowej. Mamy więc kolejnego komendanta z zewnątrz dla którego można by teraz przekazać służbowe mieszkanko, którego niestety już nie ma, gdyż jego poprzednik po prostu je sprzedał. Przypomnijmy, że Brzezowski praktycznie otrzymał w 1999r., w podarunku od prezydenta Stanisława Możejko 4-pokojowe mieszkanie komunalne o powierzchni 63,14 m2.

str. 9

Prezydent nie pamięta tego co mówił jako biznesmen?

Pamięć zależy także od miejsca siedzenia

Trwa już intensywna kampania do zbliżających się jesiennych wyborów samorządowych. Nie inaczej jest i w Świnoujściu. Część partii i ugrupowań społeczno-politycznych intensyfikuje swoje działania reklamowe na przeróżne sposoby. Jedni czynią to w ramach publikowanych, opłacanych przez siebie materiałów prasowych, inni organizują różne akcje i podejmują chwytliwe społecznie inicjatywy licząc na zainteresowanie mediów, które o tym napiszą za darmo. Jeszcze inni organizują konferencje i spotkania, rozsyłają do redakcji swoje pisma licząc na ich publikacje. Metody są różne, a każda dobra, byle była skuteczna i przyniosła pozytywny rozgłos przekładający się później na liczbę otrzymanych w wyborach głosów.

str. 4
Zdjecie

Karsiborski pomnik po renowacji

W ubiegłym roku informowaliśmy o zdewastowanym karsiborskim Pomniku Lotników RAF ( na zdjęciu) upamiętniającym tragiczny bojowy lot siedmiu lotników Lancastera Mk.I, z legendarnego 617 szwadronu RAF “Dambusters” (przydomek nadany po udanym bombardowaniu potężnych tam w Zagłębiu Ruhry). Samolot został zestrzelony 16 kwietnia 1945 roku, w trakcie udanego bombardowania pięciotonowymi bombami “Tallboy” pancernika “Lutzow”. Pisaliśmy również o obszernie o historii związanej z zestrzelonym samolotem. Przypomnijmy, że według przekazów zwłoki lotników miał pochować w tym miejscu Polak przebywający w Karsiborze na robotach.

str. 6
Zdjecie

Pełną parą na przejściu

Piesze przejście graniczne pomiędzy Świnoujściem a Garz weszło w etap realizacji. Zakończenie budowy przewidziane jest na 30 września tego roku. Prace realizowane są po obu stronach granicy. Niemcy są w trakcie odbudowy mostu granicznego nad kanałem torfowym. Prace przy odbudowie mostu rozpoczęły się w ubiegłym roku. Planowane ich zakończenie to koniec II kwartału 2006 r. Niemcy mają też zmodernizować drogę federalną nr 110. Część tego zadania została już wykonana w 2004 r. W tym roku ma być wykonany ostatni odcinek drogi od miejscowości Garz do przejścia granicznego. Całość infrastruktury związanej z samym przejściem granicznym leży po stronie Polski.

str. 5
Zdjecie

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W czwartek. 20 kwietnia policjanci z Komendy Miejskiej w Świnoujściu z ogniwa ruchu drogowego przeprowadzili powiatowe eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej ten jest organizowany co roku, a zwycięzcy eliminacji powiatowych reprezentują Świnoujście w konkursie wojewódzkim. Organizatorami tego turnieju była Komenda Miejska Policji w Świnoujściu, wraz z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Świnoujścia i Gimnazjum Publicznym nr 2. (foto: KMP)

str. 8
Zdjecie

W 1966 roku ukończył w Szczecinie Pomaturalną Szkołę Rybołówstwa Morskiego. Potem pływał dwa lata na statkach PPDiUR"Odra", a za specjalnym zezwoleniem ministra i zdaniu specjalnych egzaminów przeszedł do floty handlowej. Do dzisiaj najbardziej ceni sobie zawód rybaka. Na morzu spędził 27 lat od praktykanta do kapitana. Dzisiaj jest właścicielem spółki CZAJKA I SYN czyli kpt. ANDRZEJ CZAJKA

str. 10
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski