WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    14 (245)

Kolorowych pisanek w Wielkanocny ranek. Mokrych ubranek w lany poniedziałek. Domu ciepłego i serca szczerego. Baranka czekoladowego i zdrówka niezawodnego. Wiosennych bazi, narcyzów, żonkili, w każdej świątecznej chwili. Rozkicanych zajączków na wiosennej łączce. Pyszności w koszyku i prezentów bez liku. życzy najserdeczniej Redakcja “Wyspiarza niebieskiego”

Zdjecie

Pisankowy konkurs zakończony

W Niedzielę Palmową (9 bm.) w Galerii Poddasze podczas wystawy połączonej z aukcją został podsumowany tradycyjny ogólnopolski konkurs na "PISANKĘ WIELKANOCNĄ" organizowany przez Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. Kilka dni wcześniej jury oceniło 311 prac jakie napłynęły na tegoroczny konkurs. Wśród nich były prace wykonane w technikach tradycyjnych takie jak drapanki, kraszanki, oklejanki , batik, a także w technikach niekonwecjonalnych. Grand Prix jurorzy przyznali Jadwidze Zienkiewicz ze Świnoujścia (kilka prac tegorocznej zwyciężczyni uwieczniono na naszej okładce). W kategorii dorosłych I miejsce zdobyła Bogumiła Procek z Łukowa Śląskiego. Drugie miejsce przyznano Gertrudzie Kleman z Opola, której tradycyjne bogato zdobione pisanki opolskie od lat corocznie trafiają na świnoujski konkurs, a trzecie zajął Krystian Tatul z Gorzowa Wielkopolskiego.

str. 13
Zdjecie

Kwietniowy protest pracowników Ochrony Zdrowia

7 kwietnia, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia zaprotestowali w Polsce, także w Świnoujściu pracownicy Ochrony Zdrowia. Zgodnie z tym o czym informowaliśmy w wydaniu 12 protest został podjęty w związku ze skandalicznie niskimi płacami w tym resorcie. Protestujący dopominają się o 30% podwyżkę, domagali się również uporządkowania systemu opieki zdrowotnej i zwiększenia nakładów finansowych na zdrowie - najniższych w Unii Europejskiej. Akcji protestacyjnej towarzyszyły plakaty i ulotki.

str. 3

Agata i Marta Mistrzyniami Polski

W miniony weekend 07-09 marca br. Uczniowski Ludowy Klub Sportów Walki “Pomorze” brał udział w Szczecinku w Mistrzostwach Polski Juniorów. Prawo startu w tych zawodach mieli zawodnicy w wieku 18-20 lat - kategoria junior starszy. W zawodach wzięło udział ok. 200 zawodników z 43 klubów z całej Polski. Turniej ten jest obecnie najsilniej obsadzoną imprezą w Polsce. Nasz klub reprezentowało czternaścioro zawodników. Agata Ćwiakowska, Karolina Szekalska i Agnieszka Sokolińska startowały w kategorii do 59 kg , w której bezkonkurencyjna była Agata Ćwiakowska zdobywając po raz kolejny tytuł Mistrza Polski, a miłą niespodziankę sprawiła nam Karolina Szekalska zajmując III miejsce.

str. 3

Bezrobocie. To już nie zjawisko, to spustoszenie w polskim społeczeństwie, w gospodarce. Obecnie oblicza się, że poza granicami kraju oficjalnie pracuje 2 mln Polaków. Co najmniej trzeci milion na czarno. Dramat bezrobocia dotyczy coraz częściej l

Świnoujścianie szukają pracy za granicą

Na koniec marca br. w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 3 tys. osób bezrobotnych. Stanowi to niecałe 20% wszystkich mieszkańców Świnoujścia (wliczając w to niemowlęta i emerytów). Taki stan (przy niewielkich wahaniach w sezonie) utrzymuje się przez ostatnie trzy lata. Poziom ten byłby zapewne wyższy, gdyby nie to, że część świnoujścian znalazła pracę za granicą. Niektórzy pracują legalnie inni na czarno. Nie wiadomo ile dokładnie osób ze Świnoujścia pracuje za granicą, bo takiej statystyki nikt nie prowadzi.

str. 6

Od kilku lat, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu żeglarskiego jak bumerang wraca temat:

BASEN PÓŁNOCNY

Z satysfakcją onegdaj i wedle wielu zapewnień Władz Miasta odnotowywaliśmy fakt, że zabytkowy świnoujski Basen Północny stanie się mariną miejską. Tyle tylko, że to "niebawem" i "stawanie się" baaardzo przeciągało się w czasie. W porównaniu z innymi, dużo mniejszymi polskimi miastami i miasteczkami nadmorskimi w tej kwestii występujemy zdecydowanie jak ubodzy krewni. A jak będzie w tym roku? Realnie. O to zapytaliśmy administratora obiektu - dyrektora OSiR-u Mariusza Fryskę.

str. 4

Świnoujska szkoła dla rodziców?

Czy można przezwyciężyć konflikt pokoleń, nauczyć się rozmawiać z dziećmi tak, aby słuchały i chciały mówić? Fachowcy twierdzą, że tak. Traktuje o tym wiele książek i poradników. Pracę w tym zakresie prowadzą doświadczeni pedagodzy, psychologowie. W wielu miastach powstały Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, mające na celu pomaganie ludziom w uczeniu się sposobów porozumiewania, opartych na dialogu. Powstanie pierwszych szkół wiąże się z osobą Zofii Śpiewak z Gdańska. W 1991 roku jako doświadczony psycholog i psychoterapeuta została zaproszona do współpracy przy polskich wydaniach książek: Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły i Rodzeństwo bez rywalizacji autorstwa A. Faber i E. Mazlish. Jej zadaniem było opracowanie suplementu pt. Doświadczenia rodziców polskich. Powstał on w wyniku pracy warsztatowej z grupami rodziców. Warsztaty takie - z czasem rozwijane i modyfikowane również przez innych - spopularyzowały się pod nazwą “Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”. Taka szkoła ma szansę powstać również w Świnoujściu.

str. II
Zdjecie

Bez fazy i włodarzy

Eurotour 2006

(MIĘDZYZDROJE) Blisko 60 wystawców z całego kraju (m.in. z Bydgoszczy, Olsztyna, Wrocławia, Poznania, Warszawy, Szczecina) zaprezentowało swoje produkty i usługi podczas trzydniowych XIV Targów Turystyki, Wyposażenia Hoteli i Restauracji "Eurotour 2006", zorganizowanych w miniony weekend w hotelu "Slavia". Otwarciu towarzyszyły "efekty specjalne", które - choć nie przewidziane przez organizatorów - na dłużej zapadną w pamięci uczestników. Kameralnie zrobiło się już na wstępie, kiedy po podłączeniu wielu urządzeń wysiadła jedna faza i wiele stoisk podczas otwarcia przedstawiało swoją ofertę w blasku świec.

str. I

11 kwietnia 1976 r. jest dniem powołania do życia Sekcji Jacht Klubu Morskiego "Kotwica" w Świnoujściu. W pierwszym walnym zebraniu uczestniczyło 65 osób...

O XXX-LECIU JK MW KOTWICA pogwarki z Karolem GRYCEM Komandorem Klubu przez sześć z dziewięciu kadencji Zarządów (część I)

Pierwsze lata - pierwsze sukcesy Dokonując prób oceny minionych lat najczęściej mówi się o trudnych początkach. U nas było nieco inaczej. Pamiętam, że idei utworzenia klubu żeglarskiego towarzyszyła pasja tworzenia. Znalazła się spora grupa entuzjastów zafascynowanych światem żagli i ta grupa zawiązała się już w 1974 roku. Kmdr Kazimierz Bossy, kmdr Franciszek Dwórzniak, kmdr por. Janusz Rutkowski, kmdr ppor. Stanisław Jamborski, kmdr ppor. Stanisław Chudziak, kpt.mar. Karol Gryc, por. mar. Ryszard Makiewicz i st. bosm. szt. Tadeusz Durczak.

str. 10
Zdjecie

Popękana promenada

W 2004 roku lokalna władza chlubiła się wykonaniem nowego odcinka świnoujskiej promenady. W części nieopodal muszli koncertowej położono nowe płytki, które miały znacznie poprawić estetykę tego miejsca. Już wówczas nieco krytycznym okiem patrzyliśmy na tę inwestycję informując o nienajlepszej jakości płytek, ich mocno brudzącym kolorze i tym, że są one bardzo śliskie. Nasza ocena się niestety potwierdziła i przed tegorocznym sezonem już blisko 100 jasnych płytek na tym odcinku jest mocno popękanych.

str. 5

Policja pomoże?

Złap złodzieja za rękę

Niecodzienne zderzenie z miejscową policją miała jedna z mieszkanek Świnoujścia, która próbowała zgłosić... kradzież okien sprzed drzwi swojego mieszkania. Policja w pierwszym odruchu odmówiła przyjęcia zgłoszenia. Sprawą na komendzie zainteresowano się dopiero po interwencji dziennikarzy z naszej redakcji.

str. 9

Każdego roku z kasy Miasta asygnowana jest duża kwota pieniędzy zasilająca ZGM. Nie tak dawno władza zarzekała się, że będzie inaczej. A jak jest?

PODOBNO W ZGM IDZIE NA LEPSZE

Pieniądze, którymi dysponuje ZGM pochodzą z kilku źródeł: od najemców mieszkań komunalnych, od najemców i dzierżawców lokali użytkowych i z dotacji z Urzędu Miasta. Ta ostatnia to kwota rzędu 500 tys. złotych rocznie. W bieżącym roku ma być większa. Dlaczego?

str. 7
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski