WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    12 (243)
Zdjecie

Zamglona przyszłość

W przyszłym roku dwa promy typu Karsibór świętować będą swoje trzydziestolecie, w 2008 kolejne dwa. W 1997 roku, ówczesny zarząd miasta kierowany przez prezydenta Krzysztofa Adranowskiego, mając na względzie konieczność zapewnienia w przyszłości właściwego funkcjonowania przepraw promowych, podjął decyzję o modernizacji promów typu Karsibór. Niestety, mimo wykonania projektu do modernizacji nie doszło. Kolejne zarządy miasta też nie podjęły tego tematu. Wszystkim marzył się tunel. Tak jest zresztą do dzisiaj. Prezydent Janusz Żmurkiewicz tak był pewien tunelowego sukcesu, że sprawę modernizacji promów, mimo kierowanych do niego pism przez dyrektora ŻŚ Leszka Paprzyckiego, uznawał za nieistotną. O konieczności modernizacji prezydenta informowali także pracownicy ŻŚ w trakcie spotkań załogowych (np. noworocznych) Natomiast sprawie tunelu nie pomogło dwoje posłów z naszego miasta. Nie pomogło sprawowanie rządów zarówno w Polsce jak i w Świnoujściu przez SLD, ani nawet podejmowanie i wdzięczenie się do potencjalnych decydentów. Poza niezobowiązującymi deklaracjami składanymi w ciągu minionych czterech lat, praktycznie nie uzyskano nic. Sukcesem okazało się być wyłącznie opracowanie za publiczne pieniądze kolejnej wirtualnej dokumentacji o całkowicie wirtualnym tunelu. Stało się dokładnie tak jak w swoich felietonach publikowanych na naszych łamach, przewidywał redaktor Julian Warchołek. Dziś obydwie przeprawy, o czym przekonujemy się zbyt często, są bardzo awaryjne. Przeprawa karsiborska, jako ta obsługująca transport ciężki, czyli zaopatrzenie pilnie wymaga podjęcia odpowiedzialnych decyzji. Niewiele lepiej jest na przeprawie Centrum, gdzie jak wiadomo pływające tu Bieliki i rozwiązania na nich zastosowane są prototypowe i technicznie wyraźnie odstające od sprawdzonych powszechnie zastosowań. Promy te mają co prawda 8 lat, ale włoscy inżynierowi zaangażowani w ten kontrakt w trakcie szkolenia przyszłych załóg Bielików dyskretnie dawali do zrozumienia, że główne hydrauliczne napędy okrętowe, przy tej intensywności wykorzystania jednostek posłużą jedynie10 lat. W związku z tym rodzą się pytania dotyczące przyszłości promów i przepraw, która wydaje się zwyczajnie zamglona. Mimo wszystko większym optymistą w spojrzeniu na perspektywiczne funkcjonowanie przepraw przynajmniej tej w Centrum jest dyrektor ŻŚ Leszek Paprzycki. Czy tego optymizmu aby nie podbudowuje jednak zapowiedź dyrektora o jego tegorocznym przejściu na zasłużoną emeryturę? Zagrożona przeprawa karsiborska

str. 3 i 4

Lekarski protest ...na 7 kwietnia

W minioną sobotę w Szczecinie odbyło się posiedzenie Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej. Lekarze (również świnoujscy) przystąpią 7 kwietnia do protestu w związku ze skandalicznie niskimi płacami pracowników ochrony zdrowia. Domagają się także uporządkowania systemu opieki zdrowotnej i zwiększenia nakładów finansowych na zdrowie - najniższych w Unii Europejskiej. Akcji protestacyjnej mają towarzyszyć plakaty i ulotki wydane przez KRAJOWY KOMITET POROZUMIEWAWCZY NA RZECZ WZROSTU WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA.

str. 3

“Bałtyk” na sprzedaż

Budynek dawnego hotelu “Bałtyk” przy ul. Armii Krajowej oczekuje na kolejnego właściciela. Ten słynny niegdyś w mieście obiekt od kilkunastu lat stoi pusty popadając coraz bardziej w ruinę. Nawet bardzo atrakcyjna lokalizacja nie spowodowała tego, żeby wreszcie ktoś zainwestował w to miejsce. Dziś sam budynek nie przedstawia wielkiej wartości, wzrosła natomiast cena gruntu, na którym jest posadowiony. Budynek miał wielu właścicieli. Ostatnim jest polska spółka Mare Balticum z udziałem niemieckiego kapitału.

str. 6
Zdjecie

Trzeba poczekać do lata

W czterech punktach miasta poruszamy się rozgrzebanymi w ubiegłym roku ulicami. Te miejsca to ul. Konstytucji 3 Maja, ul. Monte Cassino, ul. Boh.Września i Pl. Słowiański. Rozpoczęte przed zimą roboty trzeba było wstrzymać z uwagi na mroźną zimę. Teraz minusowe temperatury w nocy nie pozwalają podobno na kontynuowanie prac pełną parą. Terminy naglą. Roboty powinny być zakończone przed sezonem letnim. Tak, więc wszelkie niedogodności związane z tymi inwestycjami będziemy musieli jeszcze znosić do końca czerwca.

str. 6

Po kontroli w szpitalu

Przez pięć ostatnich miesięcy ubiegłego roku Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego Urzędu Miasta prowadził kontrolę w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski im. Alfreda Sokołowskiego w Świnoujściu, w zakresie gospodarki finansowej za 2003 r. i 2004 r. W szczególności kontrolowano legalność, gospodarność, celowość i rzetelność. Komisja kontrolna interesowała się także realizacją zaleceń pokontrolnych wydanych przez Prezydenta Miasta Świnoujścia w związku z kontrolą przeprowadzoną przez ten wydział w szpitalu w dniach od 6.02.2003 r. do 30.04.2004 r. W swoim protokóle z dnia 20 lutego br. komisja wykazała szereg nieprawidłowości w prowadzeniu rachunkowości, w instrukcji obiegu i kontroli dokumentów finansowych. Stwierdziła również, że instrukcja inwentarzowa nie spełnia wymogów przepisów o rachunkowości. Nieprawidłowości znalazła także w regulaminie kontroli wewnętrznej.

str. 4 i 9
Zdjecie

Coraz bliżej do otwarcia przejścia granicznego

Krystalizuje się szansa na otwarcie w tym roku przejścia granicznego Świnoujście-Garz. Budowa przejścia granicznego to nie tylko obiekty związane z samym przejściem, ale również droga dojazdowa do niego. Pierwsze należy do Wojewody Zachodniopomorskiego, przebudowa ulicy natomiast to zadanie Miasta. W tej chwili ul. Grunwaldzka na odcinku od ul. Krzywej do granicy jest bardzo wąska a jej pofałdowana nawierzchnia pamięta dawne czasy. Ten fragment ul.Grunwaldzkiej jest nieodłącznym elementem infrastruktury przejścia granicznego. Bez jego przebudowy niemożliwe byłoby otwarcie przejścia dla autobusów, a w kolejnych latach dla pozostałego ruchu kołowego. Łączny koszt przebudowy ok. 500 m odcinka drogi, to 5 402 076,15 zł. O fundusze na realizację przedsięwzięcia miasto zwróciło się do Unii Europejskiej.

str. 3

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Świnoujściu liczy sobie dwadzieścia lat. Jest jedyną publiczną szkołą artystyczną na wyspach, jedną z osiemnastu w zachodniopomorskim. Organem prowadzącym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodoweg

ROK JUBILEUSZOWYCH OBCHODÓW

PSM I stopnia w Świnoujściu powstała 1 września 1985 roku, z inicjatywy nauczycieli, którzy wówczas nauczali w Ognisku Muzycznym, a byli to: Zbigniew Goch (pierwszy dyrektor szkoły), Edwarda Dobijańskiego, Zygmunta Rosika, Łucji Statkiewicz, a "dobrym duchem" jej powołania był ówczesny Kierownik Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki UM Krzysztof Nowak...

str. 13
Zdjecie

Legalizacja samowoli budowlanej?

Wiele nieścisłych informacji i domysłów krąży po mieście na temat wznoszonego budynku przy Pl. Słowiańskim 14, posadowionego w miejscu dawnego kina “Rybak”. Do naszej redakcji dotarła informacja, że jest to nie w pełni legalna budowa. Według pierwszej wersji miał tu stanąć budynek usługowo-apartamentowy. W trakcie budowy właściciel zmienił jednak plany i obecnie będzie to budynek mieszkalno-usługowy. O wyjaśnienie tej kwestii zwróciliśmy się do Wydziału Architektury i Budownictwa oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. - Sprawa dokumentów tej budowy jest dość skomplikowana. Swego czasu było wydane pozwolenie na budowę budynku usługowo-apartamentowego. Później właściciel wystąpił o zmianę pozwolenia na budowę ze zmianą na budynek mieszkalno-usługowy, wyższy o ½ kondygnacji. Ponieważ przed tym wystąpieniem wykonana została przez inwestora część robót nie objętych projektem, sprawa trawiła do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Ten wstrzymał roboty. Później było sankcjonowanie tych robót przez Inspektorat.

srt. 8
Zdjecie

Co kraj to obyczaj

Młodzi w Buntestagu

(MIĘDZYZDROJE) Piętnastoosobowa grupa gimnazjalistów oraz 15 uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Uckeritz wzięło udział w polsko - niemieckich pięciodniowych warsztatach zorganizowanych w ramach wspólnego programu "Na śladach historii dla pokojowej przyszłości Europy". Wyjazd został sfinansowany z funduszy pomocowych w ramach Euroregionu Pomerania. Na zdjęciu międzyzdrojscy uczestnicy projektu w schronisku w Kaminnke

str. 18

Nie poczekał na zezwolenie?

Samowola w porcie

Nawet sto dwadzieścia pięć tys. kary może zapłacić inwestor, który na terenie Wolnego Obszaru Celnego rozpoczął bez zezwolenia budowę zakładu, w którym mają być budowane wielkogabarytowe elementy żelbetowe. Samowolę budowlaną odkryli przypadkowo inspektorzy budowlani, którzy przeprowadzali kontrolę na sąsiedniej budowie.

str. 9
Zdjecie

Rozmowa z Andrzejem JUSZKIEWICZEM

Urodził się w Żywcu, wykształcił w Szczecinie, a od 31 lat związany jest z morzem. Początkowo był to Wydział Usług Żeglugowych w Porcie Handlowym Świnoujście. Obecnie jest starszym oficerem mechanikiem na holowniku "Samson" w spółce PORT - HOL. Myśliwy - pasjonat. Radny Grupy Morskiej "Cała Naprzód". Gdyby mu przyszło uszeregować stopień ważności pomiędzy domem, pracą zawodową, społeczną i myślistwem, to odpowiada, że tego się nie da uszeregować, bo każda dziedzina "to jakby małżeństwo, każda ciągnie do siebie".

str. 10
Zdjecie

Kolejna “estetyzacja” przyrody

Zgodnie z tym, co z zadowoleniem podkreślił swojego czasu zastępca prezydenta Andrzej Szczodry, że wreszcie po latach zaniedbań trwa estetyzacja miejskiej zieleni, po licznie już ogołoconych z gałęzi drzewach w Mieście, mamy następny przykład tej akcji. Niezwykle szczodrobliwie zerżnięto tym razem wierzbę rosnącą przy parkingu na tyłach tzw. “zieleniaka” przy ul. Kołłątaja. Dokładnie na przeciw wejścia do klatki nr 20 rosła sobie wierzba, która ku uciesze mieszkańców zasłaniała “powalający” widok garaży porosyjskich przy ul Matejki. Teraz za przyzwoleniem wspólnoty wierzbę ogołocono z gałęzi niemal do cna i został jedynie fragment pnia (na zdjęciu).

str. 5
Zdjecie

SZUKAMY WIOSNY NA WYSPACH

21.bm. uczniowie STSG wraz z kolegami ze szkół w Bansinie i Heringsdorfu uczestniczyli w wyprawie, podczas której szukali wiosny. Spod szkoły na trasę co 10 minut wychodziły poszczególne grupy wiekowe, która to trasa wiodła spod szkoły ulicą Rycerską aż do pasa granicznego. Na całej trasie rozlokowanych było kilka punktów obsługiwanych przez gimnazjalistów STSG, na których wszyscy uczestnicy wykonywali zadania sprawnościowe, a także uczyli się polskich przysłów związanych z wiosną, finalnym zadaniem było ułożenie z puzzli wiosennych obrazków. Na zdjęciu drużyna z II GP 1

W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski