WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    11 (242)
Zdjecie

Tato nauczył ją wędkowania, to jej hobby. Teraz czeka aż się ociepli, żeby można na szczupaki... W Przytorze czeka łódka, "śpią" wędki... Kiedy o tym opowiada w jej oczach zapalają się jakieś ogniki...

WIOSENNA IZA

Wszystko zaczęło się... Moja przygoda ze sceną zaczęła się wczesną wiosną, kiedy miałam siedem lat. Najpierw był to zespół wokalno - taneczny. Potem Studium Piosenki, które prowadziła pani Ina Porębska. Nie skończyłam żadnej szkoły muzycznej. Powiem tak - gdyby mi przyszło śpiewać z nut, to pewno miałabym jakieś problemy. Linia melodyczna - owszem, ale gdyby ktoś postawiłby przede mną nuty i z nich kazał śpiewać, to niestety... Ja po prostu mam pamięć muzyczną. Potrafię w bardzo krótkim czasie nauczyć się dowolnego utworu. Wracając do tamtych dawnych lat, to kiedy zaczęłam naukę w szkole średniej doszłam do wniosku, że mi już nie wypada śpiewać dziecięcych piosenek. Po dwóch latach przerwy w śpiewaniu w czasie wakacji otrzymałam propozycję występów z zespołem. I właściwie od wtedy się zaczęło moje zawodowe śpiewanie. Wówczas, jak pamiętam, zarabiałam spore pieniądze. Ale one nie przewróciły mi w głowie. Z zawodu jestem technologiem żywienia, ale ten zawód wybrał mi tato. Ja chciałam uczyć się hotelarstwa, turystyki, chciałam w swojej pracy mieć kontakt z ludźmi. I ten kontakt mi się udał, tylko zupełnie w inny sposób. Kiedy wybrałam scenę, zawsze tato mnie bardzo wspierał i dbał o mnie, zresztą tak jest do dzisiaj. Za to jestem mu tak wdzięczna. Bardzo.

str. 13
Zdjecie

Akcja GREENPEACE w Świnoujściu

DWUGODZINNA BLOKADA "CARMEN"

Osiemnastu działaczy Greenpeace blokowało w Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu dalekomorski trawler "Carmen" pływający pod banderą gruzińską z rosyjską załogą. Akcja protestacyjna pod hasłem "STOP KŁUSOWNICTWU" rozpoczęła się w środę 16 marca około godziny 7.00. Wtedy to od strony Ognicy do doku stoczniowego ze stojącym tam od 11 marca trawlerem "Carmen" podpłynęły trzy pontony z działaczami Greenpeace z Polski, Austrii i Niemiec. Według nich statek znajdował się na czarnej liście Unii Europejskiej wraz z kilkoma innymi jednostkami ze względu na prowadzenie połowów bez przyznanych kwot połowowych. W ten sposób poprzez nielegalne połowy niszczone są zasoby naturalne, w tym przypadku na akwenie wschodniego Atlantyku.

str. 3

Kąpielisko Świnoujście w światowym Programie Błękitna Flaga

Kąpielisko “Świnoujście - Uznam” otrzymało od Jury Krajowego Programu Błękitna Flaga w Polsce rekomendację, do przyznania w sezonie 2006 znaku Błękitnej Flagi. Rekomendacja udzielona przez Jury Krajowe stanowi warunek podjęcia ostatecznej decyzji o przyznaniu Błękitnej Flagi przez Jury Międzynarodowe na posiedzeniu, które odbędzie się w Kopenhadze w dniu 28 kwietnia br. Lista obiektów uhonorowanych Błękitną Flagą zostanie ogłoszona 15 maja br. na stronie Międzynarodowej Kampanii Błękitna Flaga (www.blueflag.org).

str. 3

Z WOPR do prokuratury - ciąg dalszy

Argumenty prezesa

(MIĘDZYZDROJE) Rada Miejska zawiadomiła świnoujską prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie niewłaściwego gospodarowania mieniem gminy i środkami publicznymi poprzez niewłaściwe realizowanie umowy zawartej pomiędzy gminą reprezentowaną przez Zakład Ochrony Środowiska, a Zachodniopomorskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym Zarząd w Szczecinie. Doniesienie do prokuratury jest konsekwencją kontroli, jaką przeprowadziła komisja rewizyjna w zakresie wydatkowania środków publicznych - raczej próbowała przeprowadzić, bowiem nie otrzymała od WOPR źródłowych dokumentów finansowych. Prezes ZWOPR utrzymuje, że nie ma prawa udostępnić radnym i burmistrzowi dokumentów, gdyż... miasto nie jest stroną umowy.

str. 3 i 4
Zdjecie

Świnoujście na targach ITB

W dniach 08 - 12 marca 2006 r. w Berlinie odbyły się jedne z największych targów turystycznych na świecie - ITB. Swoją ofertę prezentowało tam ok. 10 tysięcy wystawców ze 180 krajów świata. Cała ekspozycja objęła aż 26 pawilonów Centrum Targowego. W pawilonie polskim, na stoisku Województwa Zachodniopomorskiego zwiedzający mieli także możliwość zapoznania się z ofertą turystyczną Świnoujścia. Urząd Miasta umożliwił również lokalnej branży turystycznej prezentację ofert na stoisku o powierzchni 10m2. Bardzo atrakcyjnie prezentowała się ekspozycja miasta z modelem wiatraka i przykuwającym uwagę jego zdjęciem. (foto: Wydział Rozwoju Miasta)

str. 12

MECENASI KULTURY

17 bm. w sali teatralnej MDK odbył się Wiosenny koncert w wykonaniu Orkiestry Garnizonowej 8 FOW, w trakcie którego wręczone zostały doroczne tytuły Mecenasa Kultury, które są przyznawany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia. Uroczystość celebrowali: Tomasz Woźniak - prezes Towarzystwa i Maja Piórska - wiceprezes.

str. 4
Zdjecie

Karkołomny poślizg

W dniu 19 marca br ok. godz. 15.45 oficer dyżurny KMP w Świnoujściu został powiadomiony o zdarzeniu drogowym jakie miało miejsce w rejonie skrzyżowania ul. Wojska Polskiego z ul. Siemiradzkiego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, ze kierujący Fiatem 126 p - 25-letni Paweł S. jadący ul. W. Polskiego od granicy, wyprzedzał jadący przed nim samochód m-ki Audi, wpadł w poślizg i uderzył w jadącego z przeciwnego kierunku ruchu VW Sharana.

str. 3

Dwa razy usiłował zabić

MORDERCZE INSTYNKTY

W środę 15 marca policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zatrzymali 54-letniego Jana W. podejrzanego o usiłowanie zabójstwa dwóch mężczyzn. Decyzją prokuratora trafił do aresztu tymczasowego.

str. 4
Zdjecie

Martwy dzik na nabrzeżu

W piątek 17 marca w godzinach przedpołudniowych świnoujscy strażacy wyłowili z kanału na wysokości dawnego Domu Rybaka nieżywego dzika. Młoda sztuka pływała martwa pomiędzy krami. Natychmiast wezwany został także lekarz weterynarz z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii (PIW). Na miejscu dokonano wstępnych oględzin, po czym padłe zwierzę poddano sekcji.

str. 5
Zdjecie

WIEDZA PREWENCYJNA OCENIONA

16 bm. odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarnictwa zorganizowany i przeprowadzony przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu z udziałem uczniów świnoujskich szkół.

str. 9

Dane z przeprowadzonych dwa lata temu badań mówią, że 77 % sprzedawców pozwalało zakupić alkohol osobom nieletnim i tylko 4 % świadków sprzedaży reagowało, widząc taką sytuację. Większość nastolatków próbę picia alkoholu ma za sobą,

Podkładka pod kufel z piwem

Wczesny zimowy wieczór, delikatesy w centrum miasta, a przed sklepem grupka nieletnich. Chłopcy i dziewczęta hałaśliwie i z całą powagą rozprawiają o rodzajach i jakości wysokoprocentowych trunków. Koneserzy! Z delikatesów wychodzi nastolatek. Z tryumfem znacząco klepie się po wypukłej butelce ukrytej niedyskretnie za pazuchą. Udało się! Towarzystwo oddala się radośnie planując "dobrą" zabawę na wieczór. Na bardzo młodych twarzach maluje się "ważność" źle pojętej dorosłości. Obojętni przechodnie "niczego nie widzą". A ekspedientka? Dyskretnie ukryta za zamalowaną szybą, pewnie nie zdaje sobie sprawy co zrobiła? Nieletni z alkoholem za pazuchą jest już za progiem - więc odtąd to problem... rodziców.

str. 6
Zdjecie

W lutym bieżącego roku bez rozgłosu, fanfar i wiwatów, tak jakoś niepostrzeżenie minęła piąta rocznica powołania do życia nowej portowej spółki jaką jest PORT - HOL Świnoujście.

W PIĄTĄ ROCZNICĘ rozmowa z WŁODZIMIERZEM JURCZYKIEM - Prezesem Zarządu i Dyrektorem Naczelnym

Istotne zmiany W ostatnim tygodniu dokonaliśmy zakupu od Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście dotychczas dzierżawionych jednostek pływających. Są to holowniki pełnomorskie Atlant i Argus oraz dwa dźwigi pływające z własnym napędem. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy decyzję Izby Morskiej, iż zostały one przerejestrowane i można powiedzieć, że świnoujska flota powiększyła się. Z dniem dzisiejszym ich portem macierzystym jest Świnoujście.

str. 11
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski