WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    9 (240)
Zdjecie

To pierwsza dziewczyna z naszego miasta, która zdała w Olsztynie egzamin i 25 lutego br. uzyskała w taekwondo stopień mistrzowski: czarny pas - I DAN. "Moim trenerem od czterech lat jest Sławomir Błażejczyk. To super trener, bardzo go lubię. Jest

Agaty Ćwiakowskiej przygoda z Taekwondo

Wyspiarz niebieski: Jesteś tegoroczną maturzystką w Mieszku... Agata Ćwiakowska: Tak właściwie to się cieszę, że w tym roku mam maturę. Oczywiście zamierzam ją zdać. Staram się godzić sport z nauką. Pani dyrektor bardzo mi poszła na rękę. W szkole nikt nie patrzy na moje nieobecności. Kiedy wracam z zawodów, czy ze zgrupowania to wówczas zaliczam zaległy materiał, piszę zaległe sprawdziany. Nauczyciele są wyrozumiali. Potem studia - AWF w Poznaniu. Kierunek? Nie, nie sport. Turystyka. Sport niejako przy okazji. W.n.: Niedawny egzamin na stopień mistrzowski zdała zaledwie połowa zawodników, Tobie poszło świetnie... Na zdjęciu Agata przed pierwszym treningiem z czarnym pasem wraz z trenerem oraz klubowymi zawodniczkami i zawodnikami..

str. 20

UBB

Prezydent Żmurkiewicz w odwrocie

Niezwykle głośna stała się wyrażona w podpisanym liście intencyjnym propozycja sprzedaży inwestorowi niemieckiemu przez prezydenta Janusza Żmurkiewicza terenu miasta pod przedłużenie kolei UBB. Pomysł spotkał się z dość powszechną krytyką zarówno społeczeństwa jak i polityków oraz władz nadrzędnych. Teraz pod taką presją prezydent 1 marca br. zmienił decyzję i wycofał się ze sprzedaży, a świnoujscy radni na najbliższy czwartek (9 bm.) zwołują w sprawie UBB nadzwyczajną sesję Rady Miasta, na której stanowczo sprzeciwią się sprzedaży gruntów.

str. 3
Zdjecie

Wirus ptasiej grypy w Polsce

Nie w sąsiedztwie granicy z Niemcami, jak można się było tego spodziewać, a w Toruniu u padłych łabędzi wykryto niebezpieczny dla ludzi szczep ptasiej grypy H5N1. Zakażenie potwierdziło laboratorium w Puławach. Puławski Instytut od wielu tygodni pracuje w stanie podwyższonej gotowości. Każdego dnia nadchodzi tu od kilkunastu do kilkudziesięciu próbek martwych ptaków z całej Polski. Napływają próbki różnych ptaków, głównie ptactwa wodnego - kaczek, gęsi, łabędzi, kormoranów, mew. Z tymi gatunkami związane jest największe ryzyko przenoszenia wirusa. Próbki z zarażonych łabędzi toruńskich przekazane zostały do laboratorium w Weybridge pod Londynem dla potwierdzenia wyniku. Laboratorium w Weybridge ma bazę danych znanych odmian ptasiej grypy, umożliwiającą prowadzenie badań porównawczych. Procedura unijna wymaga, by próbki pobrane od martwych ptaków w którymś z krajów UE, były zbadane w tym laboratorium, w celu ustalenia, czy powodem śmierci był wirus zdolny do przenoszenia się na ludzi. Puławski instytut jest w kontakcie z angielskim laboratorium. Jak nam powiedział Powiatowy Lekarz Weterynarii Szymon Januszewski w Świnoujściu prowadzony jest cały czas monitoring miejsc przebywania łabędzi i skupisk innych ptaków. Przyjmowane są też sygnały od mieszkańców. Sprawę zasygnalizowaną w dzienniku telewizyjnym, dotyczącą późnej reakcji na informację o martwym łabędziu na plaży, Sz. Januszewski tłumaczy nieporozumieniem. Podobno aparat telefoniczny przy plaży łączy z policją w Kamieniu Pomorskim. Stąd informacja krążyła między Kamieniem a Świnoujściem, zanim dotarła we właściwe miejsce. Na szczęście żaden z dotychczas padłych ptaków na naszym terenie nie był zarażony groźnym wirusem.

str. 3
Zdjecie

Akrobaci

W ŚWIATOWEJ CZOŁÓWCE

W dniach 28 luty - 5 marca br. w WINNICY na Ukrainie odbył się Międzynarodowy Turniej w Akrobatyce Sportowej GWIAZDY NAD BUGIEM. W turnieju tym, po raz pierwszy w seniorach kadry narodowej Polski wystartowała dwójka męska, podopieczni Wacława Rudolfa: Piotr Grzybowski i Michał Kazberuk. W turnieju zmagały się reprezentacje 11 krajów, m.in. zawodnicy najwyższej klasy światowej takich potęg jak: Rosja, Ukraina, Białoruś, Francja, Belgia, Azerbejdżan. Na zdjęciu Piotr Grzybowski i Michał Kazberuk wraz z trenerem Wacławem Rudolfem.

str. 3

Żart czy nieporozumienie?

Analiza sytuacji ekonomicznej Portu Handlowego Świnoujście pod kątem rozdzielności portu została opracowana do 28 lutego br. przez zespół naukowców i ekspertów. Zlecało ją Miasto na wniosek świnoujskich radnych. Umowę w tej materii podpisano 19 grudnia 2005 r. Teraz 2 marca na oficjalnym spotkaniu wieńczącym zakończenie tego dzieła analiza nie została jednak konkretnie omówiona, nie było żadnej dyskusji na jej temat, a jak się okazało z 24 tysięcy jakie Miasto ma za nią finalnie zapłacić aż 20 tysięcy zapłacono już 28 grudnia minionego roku.

str. 5
Zdjecie

Awaria na Grunwaldzkiej

Wczoraj (6.03) nastąpiła kolejna awaria rurociągu (o przekroju 400 mmm) na ul. Grunwaldzkiej doprowadzającego zimną wodę. Zalany był teren na długości kilkudziesięciu metrów. więcej, str. 5

Zdjecie

EURO-TERMINAL z nowym dźwigiem

Po zmontowaniu od wtorku 28 lutego br. na poodrowskim terenie Wolnego Obszaru Celnego firma EURO-TERMINAL prowadzi próby z zakupionym w Austrii dźwigiem (na zdjęciu), trwa także szkolenie dla operatorów. Wysoki na 34 metry i długi na 14,9 m dwukabinowy dźwig samojezdny LHM 150 Litronic jest produkcji niemieckiej. Waży 151,2 t, a maksymalny jego wysięg to 32 m. Może udźwignąć na haku maksymalnie 40 ton, a z wysokości 32 m - 15 t. Dźwig jest wyposażony w hak dwurożny (ważący 1,7 t.) oraz automatyczną ramę kontenerową. Jego koła obracają się o 360 stopni dzięki czemu w połączeniu ze stopami poziomuje się i dostosowuje do każdego terenu. Dźwig może się poruszać z prędkością 90 m/minutę, prędkość podnoszenia to 70 m/minutę.

str. 11
Zdjecie

Dom Rybaka w dobrych rękach

Świnoujski zabytek, jakim jest Dom Rybaka znalazł swojego nabywcę, a jest nim opolska spółka EURO - INVEST S.A. Budynek ten został wybudowany jako hotel w końcu lat osiemdziesiątych XIX wieku i nosił nazwę Drei Kronen (Trzy Korony). Po wojnie przez wiele lat dom należał do PPDiUR "Odra", a po jej likwidacji wielokrotnie był wystawiany na sprzedaż przez syndyka masy upadłościowej.

str. 7

Po raz pierwszy pisaliśmy o tej bulwersującej sprawie w sierpniu ub. roku

Spis majątku zakończony

13 lutego br. po ponad czterech miesiącach pracy został zakończony spis majątku pozostawionego przez zmarłą bezpotomnie sześć lat temu mieszkankę Świnoujścia. Do tej pory jeszcze nie wiadomo, z czyjej winy nastąpiło niedopełnienie obowiązków i dlaczego przez ponad pięć lat po śmierci właścicielki i jej córki kluczami do tego mieszkania dysponował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, a nie ZGM. Ponadto pozostawione mienie było niewłaściwie zabezpieczone. Sąd do wykonania spisu upoważnił Barbarę Adamczewską - dyrektora Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Na szesnastu stronach protokołu ujętych zostało ponad sześćset pozycji.

str. 13

Starosta dyktuje warunki

Burza wokół plaży

Z końcem marca br. wygasa umowa z miastem na wieloletnie użytkowanie plaży w granicach gminy w Międzyzdrojach. Od ponad roku władze czekają na odpowiedź starosty powiatu kamieńskiego: co dalej? Pojawiły się spekulacje, że plaża zostanie podzielona i wydzierżawiona w drodze nieograniczonego przetargu. W efekcie zrodziły się medialne sugestie, że wstęp na plażę może być płatny - bo jedynie w ten sposób przyszłemu dzierżawcy opłacałoby się zarządzać morskim piaskiem.

str. 6
Zdjecie

Piekarnia do rozbiórki. I co dalej?

Prezes zwleka, burmistrz naciska

To, że piekarnia wkrótce zniknie z centrum miasta, jest już przesądzone - rada miejska w lutym br. działkę, na której stoi przekazała aportem pod budownictwo Międzyzdrojskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. Pytanie: czy pieczywo wypiekane w tych piecach na zawsze zniknie z miejscowych sklepów? Na dzień dzisiejszy właściciele piekarni korzystają z pomieszczeń bezumownie. Burmistrz naciska na podpisanie umowy dzierżawy tzw. "trzy siódemki", do końca tego roku. Prezes MTBS zwleka z podpisaniem z dzierżawcami umowy dającej gwarancję kolejnych dwóch lat działalności w tym miejscu, a właściciele drżą o przyszłość. Boją się, że już w sierpniu będą musieli zamknąć piekarnię, zwolnić pracowników i rozpocząć demontaż pieców.

str. 13

Wiater nie odpuszcza

Pod koniec ubiegłego roku miasto wypowiedziało Leszkowi Wiaterowi umowę na prowadzenie targowiska na świnoujskiej promenadzie, zawartą w grudniu 2004 r. W ubiegłym roku targowisko to wzbudziło wiele emocji u mieszkańców Świnoujścia a także dzierżawców poszczególnych stoisk. Forma, jaką zaproponował dzierżawca promenady była nie do przyjęcia. Nawet nieco złagodzona po burzliwych protestach nie dodawała miastu splendoru. Umowa została wypowiedziana a miasto przystąpiło do innego sposobu zagospodarowanie tego miejsca, zgodnie z wymogami ustawy uzdrowiskowej i podjętej przez Radę Miasta uchwały o programie ochrony promenady. Leszek Wiater zapowiedział, że wystąpi do sądu z roszczeniem w wysokości 2,5 mln. zł z tytułu utraty korzyści, jakie mógłby osiągnąć w czasie trzyletniej dzierżawy tego terenu, wskazując jednocześnie, że miasto nie miało prawa zerwać z nim umowy.

str. 7
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski