WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    7 (238)
Zdjecie

część I

ŚMIERĆ W SCHRONISKU

Zanim opowiem jak doszło do zdarzeń w schronisku chcę wyjaśnić, że zamiarem moim i celem nie było uruchomienie polowania na czarownice, ale zwrócenie uwagi na problem społeczny jaki się wytworzył. Ten proces tworzyły różne decyzje, przez wiele lat. Brali w nim udział różni ludzie - świadomie czy nie. Inna sprawa to, że o tym sygnalizowałem, ale nie było nikogo, kto by odpowiedział na mój apel - mówi Roman Oczoś - Kierownik Schroniska im. Brata Alberta w Świnoujściu W moim rozumieniu umowa podpisana z miastem mówiła o tym, że schronisko ma spełniać trzy funkcje: udzielać noclegów, wyżywić i utrzymać higienę wśród pensjonariuszy. Ale czas pokazał, że świadomie czy nie, schronisko zostało przekształcone w hospicjum albo w pokoje opieki paliatywnej. A do tego nie byliśmy przygotowani. Nie mamy tutaj opieki medycznej, nie mamy pielęgniarek, chociaż są wolontariusze, którzy podają leki chorym kolegom i opiekują się nimi jak umieją. Jakieś pół roku temu do schroniska zaczęły napływać osoby w ciężkim stanie fizycznym i psychicznym, po prostu chore, których miejsce nie powinno być w schronisku. Najczęściej byli do nas przywożeni karetkami pogotowia albo przez policję, niekiedy docierali sami po wyjściu ze szpitala. Zdarzało się, że odbierałem pacjentów ze szpitala po jakimś tam okresie leczenia szpitalnego i na prośbę szpitala. Było to dla nas uciążliwe. Byli to pacjenci, których trzeba było pampersować, karmić, zmieniać cewniki, pielęgnować. Myśmy nie byli do tego przygotowani. Oswoiliśmy się już z tym, że takich ludzi mamy, ale to przybrało już zastraszające rozmiary. Ponieważ na moje apele nikt nie reagował, to postanowiłem spowodować aby czynniki decyzyjne coś z tym problemem zrobiły. Okazało się, że odniosło to absolutnie inny skutek. Ludzie, którzy powinni się poczuwać do odpowiedzialności za zaistnialy stan rzeczy nie zaczęli szukać sposobu rozwiązania problemu, tylko oskarżać mnie o to, że taki problem zaistniał, że ja wszystko wyolbrzymiam. Ja tego nie wyolbrzymiałem. Apogeum nastąpiło w styczniu. Zaczęli umierać ludzie. Foto. A. Kubasik

str. 3 i 4
Zdjecie

Biednym jest się dopiero wtedy, kiedy już się niczego nie chce

KTO IM POMOŻE?!

W całej sytuacji zaistniałej w blokach przy ul. Barlickiego jedynym hasłem jakie dawało się usłyszeć to “walczyć, walczyć o swoje!”. Szarpanina pomiędzy spółdzielnią a dostawcą ciepła nie doprowadziła do żadnego consensusu. Mieszkańcy walczyli… Ale niestety, walka przerodziła się w bezradność, bezradność w bierność. W końcu większość się poddała. Zamknięci we własnych (zimnych) mieszkaniach, dogrzewając się “czym się da”, “machnęli ręką” na kotłownię i czekają co się wydarzy. Prokurator nie zareagował.

str. 6
Zdjecie

Złoty “Black Dragon”

18 lutego 2006 zawodnicy ULKS Black Dragon - Świnoujście wzięli udział w międzynarodowych zawodach w Niemczech “International Taekwondo hampionship 2006”. W mistrzostwach brało udział prawie 400 zawodników z różnych krajów i narodowości m.in. Niemiec, Polski i Szwecji, w tym 10 zawodników ze Świnoujścia. Wszyscy zawodnicy “Black Dragona” zajęli miejsca medalowe.

str. 21

Ptasia grypa

Groźba ptasiej grypy zatacza coraz ciaśniejsze kręgi nad Polską. Przypadki znalezienia padłych łabędzi znowu postawiły odpowiednie służby na nogi. Martwe ptaki znaleziono w Krynicy Morskiej, pod Darłowem, w centrum Wrocławia, w Rybniku. 12 padłych łabędzi znaleziono również w Skawinie i w centrum Krakowa. Wszystkie z padłych ptaków zostały poddane badaniom na obecność wirusa H5N1. Powodem zaniepokojenia były fakt, że wirus H5N1 został potwierdzony u martwych łabędzi znalezionych na terenie zachodnich Niemiec - na Rugii. Zdaniem weterynarzy nie można wykluczyć, że zarażone ptaki są już w Polsce.

str. 19
Zdjecie

Wiat(e)r na promenadzie?

Sprawa handlu na promenadzie bulwersowała w ubiegłym sezonie letnim świnoujścian i turystów. Ustawione w pasie promenady namioty przeznaczone dla handlujących całkowicie przesłaniały widok na odrestaurowane kamienice przy ul. Żeromskiego. Wypoczywający przy promenadzie z wysokości ustawionych tam ławek mogli oglądać jedynie towary oferowane do sprzedaży. Po protestach mieszkańców część namiotów wycofano, ale te pozostałe nie przydawały blasku reprezentacyjnej części miasta. Umowę z dzierżawcą promenady Leszkiem Wiaterem miasto podpisało 30 grudnia 2004. Zawarto ją na okres trzech lat. W maju 2005 r. obie strony podpisały aneks do umowy pozwalający na jej rozwiązania “na podstawie porozumienia stron w każdym terminie, oraz z zachowaniem 3 miesięcznego terminu wypowiedzenia najpóźniej na koniec roku kalendarzowego ze skutkiem najpóźniej na 31 marca roku następnego, przez każdą ze stron bez podania przyczyn”. Korzystając z tej możliwości miasto wypowiedziało umowę Leszkowi Wiaterowi ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2005r. Wiater się nie zgadza (...)W piśmie informuje także, że wystąpi na drogę sądową dochodząc roszczeń w przybliżonej kwocie 2,5 mln. zł. Jednocześnie informuje, że w przypadku przegranej przez miasto sprawy z kasy miejskiej trzeba będzie mu zwrócić wpis sądowy w wysokości 100 tys. zł. Na zdjęciu: Po rozstawieniu namotów przed ubiegłorocznym sezonem okazało się, że część z nich trzeba przenieść w inne, mniej atrakcyjne miejsca przy promenadzie.

str. 13

W szoku przedporodowym?

W kapciach z... porodówki

W piżamie i kapciach zszokowana młoda kobieta uciekła... z sali porodowej. Do tego niecodziennego zdarzenia doszło w niedzielę po godzinie 20 na oddziale ginekologiczno - położniczym świnoujskiego szpitala. Sytuacja była poważna - pacjentka mogła w każdej chwili urodzić. Do interwencji wezwano ochroniarzy, którzy odnaleźli uciekinierkę 150 - metrów od szpitala, w chwili gdy próbowała wsiąść do przypadkowego samochodu. Zdenerwowana ciężarna zgodziła się przesiąść do służbowego samochodu ochroniarzy. Po przewiezieniu na miejsce nie zgodziła się jednak opuścić pojazdu. Próbowano przeprowadzić negocjacje. Bez skutku. Kobieta stanowczo stwierdziła, że nie będzie rodziła w tym szpitalu, bo jej się tam nie podoba.

str. 4

Osoba ubiegająca się o ustanowienie drogi koniecznej przede wszystkim wykorzystać powinna istniejące możliwości dojazdu do drogi publicznej przez własne grunty.

Sporom czas powiedzieć basta!

Kwartał ulic pomiędzy pl. Słowiańskim, pl. Wolności, a ul. Boh. Września to jedno z centralnych miejsc w Świnoujściu. Do dziś nie doczekało się ono jednak uzupełnienia zabudowy. Oczodołami świecą puste miejsca po wyburzonych niegdyś i obecnie budynkach. Dzieje się tak, ponieważ od kilku lat toczą się postępowania sądowe pomiędzy właścicielami niektórych nieruchomości a miastem, dotyczące wyjaśnienia prawnych aspektów związanych z ustanowieniem drogi koniecznej do wnętrza tego kwartału. Żaden z właścicieli nieruchomości nie chce mieć takiej drogi na swoim terenie. Usiłują udowodnić m.in. to, że drogi takie nie są potrzebne, ponieważ wszystkie budynki mają bezpośredni dojazd do drogi publicznej. Skarżą miasto również o to, że oszukało ich w chwili przetargu, wskazując w warunkach przetargowych konieczność obciążenia nieruchomości drogami koniecznymi, mimo, że plan zagospodarowania przestrzennego, w chwili zakupu mówił inaczej, a księgi wieczyste nie były nimi obciążone, czym poświadczyło nieprawdę. Każda ze stron dowodzi swoich racji. Sprawa goni sprawę. Końca sporu nie widać, co wstrzymuje inwestowanie w tym rejonie.

str. 3 i 9

Autobusy pod specjalnym nadzorem

Konflikt między prywatnym przewoźnikiem z Międzyzdrojów a Spółką “Komunikacja Autobusowa” ze Świnoujścia trwa nadal. Jak już pisaliśmy wielokrotnie rozpoczął się z chwili wprowadzenia przez Komunikację Autobusową linii autobusowej nr 10 ze Świnoujścia do Międzyzdrojów. Prywatny przewoźnik Jan Karapulka zarzucał między innymi to, że jeden ze świnoujskich autobusów obsługujących linię jeździ z tablicami niemieckiej rejestracji.

str. 12
Zdjecie

Szachowe mistrzostwa

We wtorek finał

W piątek (17 bm.) w Miedzyzdrojach odbyły się eliminacje I Turnieju Szachowego o Mistrzostwo Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach. W konkursie wystartowało 32 zawodników. Każdy z uczestników rozgrywał 3 partie z przeciwnikiem.

str. 21

Co przystoi przybytkowi

Wiele negatywnych opinii padło na temat funkcjonowania Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach, podczas podsumowania ubiegłorocznej działalności placówki na ostatniej sesji Rady Miejskiej. W tym roku kończy się kadencja obecnego dyrektora. Czy władze miasta ponownie powierzą mu pod opiekę przybytek kultury? - o tym zadecydują samorządowcy nowej kadencji. Obecni nie są zadowoleni z dotychczasowego sposobu funkcjonowania MDK. - Organizowane w nim imprezy nie zawsze są adekwatne do poziomu, jaki prezentuje wyremontowany budynek domu kultury. A niektóre wręcz mu nie przystoją - podkreśla z naciskiem radny Paweł Drzewiecki.

str. 6
Zdjecie

Trójząb Neptuna

W niedzielę (19 bm.) w Golczewie odbył się pierwszy maraton MTB z cyklu maratonów “Trójząb Neptuna". W “Zimowym Maratonie MTB” wystartowało 46 zawodników w tym 2 kobiety. Organizatorzy przygotowali trasę długości 30 i 60 km. Zawodnicy mieli do przejechania jedną lub dwie pętle każda o długości 30 km. Większość trasy maratonu została wyznaczona po pieszych szlakach turystycznych w okolicznych lasach. Pogoda tym razem była przeszkodą. Trasa była pełna kałuż brudnej wody i błota.

str. 21
Zdjecie

UROCZYSTA ODPRAWA

14 lutego w “Swarożycu” odbyła się uroczysta odprawa służbowa funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu w której udział wzięli: pierwszy zastępca KWP w Szczecinie podinsp. Lech Biernat, zastępca KWP w Szczecinie insp. Roman Stachurski oraz Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz, Przewodniczący RM Stanisław Bartkowiak, Prezes Sądu Rejonowego w Świnoujściu i zastępca Prokuratora Rejonowego. Odprawę prowadził Komendant Miejski Policji w Świnoujściu mł. insp. Bogusław Brzezowski, który przedstawił wyniki pracy policjantów świnoujskiej komendy w roku 2005, a także przedstawił efekty pracy prewencyjnej i wykrywczej za lata 2003 - 2005. Podkreślił, że świnoujska komenda jest w czołówce najlepszych jednostek województwa zachodniopomorskiego. Ocena ta dotyczyła wykrywalności ogólnej, kryminalnej, ścigania sprawców przestępstw gospodarczych, korupcyjnych i narkotykowych. Foto. A. Kubasik

str. 8
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski