Trytony 2008 wręczone
Trytony są przyznawane przez Kapitułę Tytułu za szczególne osiągnięcia wpływające na społeczno-kulturalną i gospodarczą aktywizację Miasta Świnoujścia, poprawę jego wizerunku i promocję. W skład kapituły wchodzą przedstawiciele lokalnych mediów, prezydent i jego zastępcy, przewodniczący Rady Miasta i sekretarz Miasta. Łącznie przyznano już dotąd 134 nominacje oraz uhonorowano statuetkami TRYTONÓW 22 laureatów., a prezydent przyznał także pięć specjalnych. Za rok 2008 nominacje i nagrody przyznane zostały w czterech kategoriach, a dwa Trytony specjalne przydzielił prezydent.
Trytony są przyznawane przez Kapitułę Tytułu za szczególne osiągnięcia wpływające na społeczno-kulturalną i gospodarczą aktywizację Miasta Świnoujścia, poprawę jego wizerunku i promocję. W skład kapituły wchodzą przedstawiciele lokalnych mediów, prezydent i jego zastępcy, przewodniczący Rady Miasta i sekretarz Miasta. Łącznie przyznano już dotąd 134 nominacje oraz uhonorowano statuetkami TRYTONÓW 22 laureatów., a prezydent przyznał także pięć specjalnych. Za rok 2008 nominacje i nagrody przyznane zostały w czterech kategoriach, a dwa Trytony specjalne przydzielił prezydent.
Statuetkę TRYTONA 2008 w kategorii Gospodarka i przedsiębiorczość otrzymała firma Marinus, a odebrał ją prezes zarządu Jacek Brzdęk.
W kategorii Edukacja, kultura, turystyka i sport Trytona za 2008 rok otrzymał klub „FLOTA”, a statuetkę odebrał trener piłkarzy Petr Nemec wraz z trzema pierwszoligowymi piłkarzami.
W kategorii Działalność społeczna i charytatywna statuetkę przyznano Hospicjum Domowemu Przystań. Odebrała ją kierownik placówki Anna Junak.
Obiektem roku został Szpital Miejski , a statuetka przypadła w udziale jego wykonawcom: Konsorcjum AMP i Fazbud. Odebrał ją prezes spółki Franciszek Więcławski.
Specjalne TRYTONY 2008 przyznane przez prezydenta Świnoujścia otrzymały wyróżniające się jego zdaniem media TVP Szczecin i Radio Szczecin. Nagrody odebrał Krzysztof Soska, prezes zarządu Polskiego Radia Szczecin i Waldemar Stankiewicz, telewizyjny dziennikarz pochodzący ze Świnoujścia.
Po części oficjalnej odbyło się przyjęcie na początku którego Anna Wesołowska prezes Stowarzyszenia Kobiet po Chorobie Raka Piersi „ANNA” i jej koleżanki wręczyły nagrodę Bursztynowego Łuku za szczególną pomoc w ich działalności zastępcy prezydenta Leonowi R. Kowalskiemu. Nagrodę tę przyznano także Monice Lech dyrektorce SOS-W., gdzie stowarzyszenie ma swoją siedzibę.
więcej str. 3
Sesja bez burmistrzów
Kawcza Góra na sprzedaż?
W efekcie na sesji zabrakło zwyczajowego sprawozdania z działalności burmistrza, informacji dotyczących kąpieliska oraz stanu bieżącego gminy w zakresie dofinansowania projektów z funduszy zewnętrznych. Zdjęto z porządku obrad również cały pakiet uchwał budżetowych i majątkowych, między innymi tę dotyczącą wyrażenia zgody na sprzedaż terenu położonego we wschodniej części promenady przy Kawczej Górze. Burmistrz Międzyzdrojów zakłada, że działkę o powierzchni blisko 23 tys. metrów kw. sprzeda w drodze nieograniczonego przetargu za co najmniej 30 milionów złotych. Na tej sprzedaży oparto połowę tegorocznego budżetu miasta. Jeśli nie dojdzie do skutku wiele planowanych na ten rok gminnych inwestycji stanie pod znakiem zapytania. Sprawę sprzedaży działki odłożono do następnej sesji RM, która prawdopodobnie zostanie zwołana w tym tygodniu w trybie nadzwyczajnym.
str. 3
Dynamit przeładowywany w świnoujskim porcie
Dotychczas takie ładunki przeładowywano w porcie szczecińskim, ale teraz dynamit trafił do Świnoujścia. Nie wiadomo jeszcze, czy doszło do tego incydentalnie, czy też będzie to już stała praktyka. Ten niebezpieczny ładunek trafiał do ładowni statku „KROKUS” z Nabrzeża Górników, gdzie są obok składowane hałdy miału węglowego, który ma przecież wyraźne tendencje do samozapłonu. Stosunkowo niedawno doszło tam (mimo tej zimowej pory roku) do kolejnego samozapłonu. Kojarzenie tych dwóch sytuacji być może jest daleko idącą obawą, ale w przypadku zewnętrznego przeładunku dynamitu niebezpieczeństwo jednak rośnie. Czy aby tego typu, pewnie intratne w zapłacie za przeładunek towary nie są zbyt niebezpieczne dla miasta? A może powinny być tylko jakoś szczególnie zabezpieczone?
Sprawdzaliśmy czy ewentualnie takie ładunki są przeładowywane np. na terminalu promowym. Dowiedzieliśmy się, że taka sytuacja nie może mieć miejsca. Owszem PRZEWOŻĄ niekiedy zgodnie z procedurami specjalnie zabezpieczone niebezpieczne ładunki, ale nigdy nie są one tam PRZEŁADOWYWANE, tak jak to miało miejsce w PHŚ.
str. 3
Radni zdecydowali
Wisełka do Rady Ministrów
W tym celu zobowiązali burmistrza do przygotowania niezbędnej dokumentacji. Chodzi między innymi opinie zainteresowanych jednostek organizacyjnych wraz z wynikami konsultacji społecznych, mapę topograficzną z aktualnymi granicami gmin, dane statystyczne dotyczące liczby mieszkańców i powierzchni gruntu tego terenu oraz inne.
Z propozycją przyłączenia wolińskiego sołectwa do Międzyzdrojów zwróciła się grupa mieszkańców Wisełki. Wiosną ubiegłego roku pod wnioskiem o przyłączenie do Międzyzdrojów podpisało się ponad 180, czyli większość dorosłych mieszkańców Wisełki. Czują się lekceważeni przez włodarzy Wolina, którzy ich zdaniem zaniedbują potrzeby inwestycyjne tej turystycznej, nadmorskiej miejscowości.
Przed podjęciem decyzji o wystąpieniu z wnioskiem do ministerstwa, w grudniu ub.r. samorządowcy z Międzyzdrojów przeprowadzili w tej sprawie konsultacje wśród mieszkańców nadmorskiej gminy. Spośród tysiąca osób biorących udział w głosowaniu blisko 70 procent pozytywnie odniosło się do sprawy. Podobne konsultacje władze Wolina planowały przeprowadzić wśród mieszkańców Wisełki. Do dziś się jednak nie odbyły i nadal nic nie wiadomo o ich ewentualnym terminie.
więcej str. 4
Co z budynkiem na krzyżówce?
Park szuka gospodarza
Pierwsze zapiski o tym charakterystycznym budynku pojawiły się już w roku 1878, kiedy planowano wybudować w tym miejscu pocztę. Jako poczta widnieje jeszcze na mapach z 1930 roku. W latach sześćdziesiątych trafił w granice WPN. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy nowego węzła pełnił funkcję mieszkaniową. Znajdowały się tam cztery służbowe mieszkania dla rodzin pracowników parku. Dziś budynek stoi pusty. Mieszkań ze względu na bliską odległość od trasy, tam być już nie może. Dyrekcja szuka nowego gospodarza.
- Szukamy jakiejś funkcji dla tego budynku - mówi Ireneusz Lewicki, dyrektor WPN. - Być może znajdzie się ktoś, kto będzie chciał prowadzić tam działalność, najlepiej o charakterze turystycznym. Proponowałem, aby umieścić tam bazę dla studentów przyjeżdżających tu na badania terenowe, jednak uczelnie, z którymi współpracujemy, nie są zainteresowane taką formą.
Jest pomysł, aby w budynku umieścić regionalne muzeum dokumentujące bogatą historię tych okolic. Z taką inicjatywą zgłosiła się do burmistrza pani Julianna Rogowska, pasjonatka historii z Wicka. - To dobry pomysł. Czekam na konkretne propozycje - zaprasza I. Lewicki.
str. 5
Sprawdzajmy tego, którego chcemy wspomóc
Pozwolenie na każdą zbiórkę
Wszelkie publiczne zbieranie datków w gotówce lub darów w naturze na pewien z góry określony cel wymaga uprzedniego pozwolenia władz. Stanowi o tym ustawa o zbiórkach publicznych. Pozwolenia takie wydawane są w drodze decyzji administracyjnej. Tak, więc każdy, kto podejmuje się jakiejkolwiek zbiórki publicznej na terenie Świnoujścia musi otrzymać na to zgodę prezydenta miasta. O tym warto pamiętać, zanim wrzucimy jakieś pieniądze do puszki kwestarskiej lub przekażemy jakiekolwiek produkty, przedmioty czy rzeczy. Pytajmy prowadzących zbiórki czy takie pozwolenie mają. Pozwolenia na zbiórki wydają też marszałkowie województwa, jeżeli zbiórka ma być prowadzona na obszarze danego województwa, czyli u nas zachodniopomorskiego. Zbierający nie mogą, więc powoływać się na zgodę marszałka innego województwa, co też często ma miejsce. Natomiast na zbiórki prowadzone na obszarze obejmującym więcej niż jedno województwo zgodę musi wydać minister właściwy do spraw wewnętrznych.
Uprawnione formy zbiórek publicznych
Zbiórki publiczne można przeprowadzać w formie wpłat na konto, osobno założone dla każdej zbiórki. Ofiary pieniężne można zbierać tylko do puszek kwestarskich, oraz skarbon stacjonarnych, umieszczonych w obiektach, za zgodą ich właścicieli lub użytkowników. Puszki i skarbony muszą być w odpowiedni sposób oznakowane i opieczętowane. Można też sprzedawać cegiełki, przedmioty i usługi. Bardzo ważnym jest także to, że darów pieniężnych nie można zbierać „do ręki”. Warto też wiedzieć, zanim coś kupimy, że na każdym przedmiocie sprzedawanym w ramach zbiórki publicznej wyraźnie i w sposób trwały podana musi być nazwa przeprowadzającego zbiórkę oraz cena przedmiotu.
więcej na str. 6
Świnoujście w R-XXI
Zaprogramowana infrastruktura przyszłego zakładu pozwoli kompleksowo uregulować całość gospodarki odpadowej na terenie CZG R-XXI. Projektowany zakład utylizować ma odpady z grupy odpadów komunalnych. Docelowy program związku obejmuje zarówno zamknięcie, jak również rekultywację, nieczynnych już składowisk na terenie związku. Zakładano, że czas na utworzenie nowego zakładu utylizacji odpadów to lata 2008-2014. Budowa miała się rozpocząć już w 2008 r. Pomysłodawcy liczyli, że w 2008 r. otrzymają część pieniędzy na planowane zadanie z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (7 mln.euro). Niestety, pomimo udzielonych związkowi gwarancji, fundusze te zostały przez ministerstwo obcięte. Związek szuka innych możliwości finansowania budowy Regionalnego Zakładu Gospodarki Odpadami. Z tego też powodu może się przesunąć realizacja tego przedsięwzięcia. Jednym z ostatnich członków, którzy przystąpili do R-XXI było Świnoujście. Co więc z odpadami gromadzonymi w Świnoujściu, które miały być po wstępnej segregacji przewożone do Słajsina?
- W Świnoujściu mamy wzorowe składowisko, które uzyskało tzw. pozwolenie zintegrowane. Składowisko ma kwatery spełniające normy europejskie, jest zabezpieczone przed oddziaływaniem na środowisko w zakresie odpływu wód opadowych, w zakresie spalania gazu, który się tam wydobywa. Pod tym względem składowisko jest wzorowe. Możemy czekać na Regionalny Zakład Gospodarki Odpadami, ale też nie do końca. Możliwości składowania odpadów w Przytorze są już ograniczone. Jest to maksimum dwa lata, przy tym tempie wypełniania kwater. Tak się, więc dobrze składa, że w tym czasie zafunkcjonuje Słajsino – uważa Andrzej Szczodry zastępca prezydenta miasta - Powiedziałem, że składowisko jest wzorowe, ale dotyczy to tylko kwater. Natomiast my nie mamy urządzeń do segregacji, do kompostowania. Są to niezbędne, bardzo kosztowne instalacje. Sens ich budowanie jest wtedy, kiedy dotyczy dużych ilości odpadów z obszarów zamieszkałych przez 150-200 tys. ludzi. Dlatego jest konieczność budowania wspólnie z innymi gminami.
więcej na str. 7
Dla Świnoujścia będą dwie flagi?
Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela Jury krajowe, które składa się z przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Polskiego Związku Żeglarskiego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Klubu Ekologicznego, Związku Miast i Gmin Polskich. Natomiast ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje Jury międzynarodowe, które składa się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej, Programu Ochrony Środowiska ONZ, Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego, Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego, Światowej Unii Ochrony Przyrody, Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego, Europejskiej Unii na rzecz Ochrony Wybrzeży oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej. Procedura przyznania Błękitnej Flagi trwa w sumie około pół roku, a jej wręczenie następuje w miesiącu czerwcu danego roku.
Przypomnijmy, że w 2008 roku bardzo zaostrzono kryteria przyznawania flagi. Polska zgłosiła 11 kąpielisk i cztery mariny, z czego flagi przyznano tylko trzem kąpieliskom: w Pogorzelicy, Pobierowie i Świnoujście – Uznam.
-Doszliśmy do wniosku, że w tym roku etap jakościowy, inwestycyjny i przyszłościowy dużych inwestycji na Basenie Północnym, gwarantują, że w tym programie możemy wystartować - mówi menedżer ds. technicznych OSiR, wiceprzewodniczący Rady Miasta Świnoujścia, Ryszard Teterycz - Jest to program pilotażowy. Start nasz polega na tym, że w roku bieżącym zgłaszamy swój akces do uczestniczenia w programie i może on przebiegać następująco: marina zostanie sprawdzona przed sezonem przez krajowe Jury (maj, czerwiec) i jeżeli będzie spełniać określone kryteria, to być może dostaniemy Błękitną Flagę od razu dla mariny. Jeśli nie – Jury wskaże nam, co jeszcze należy na marinie wykonać tak, aby po ten tytuł sięgnąć w roku 2010.
więcej na str. 8
Pola refulacyjne - lokalny autokross?
Póki co obszarów położonych z dala od zabudowań miasta nawet w polskiej części wyspy Uznam nadal nie brakuje. Są przecież liczne obszary leśne lub choćby rozległe pola refulacyjne na których od lat wysypuje się urobek z pogłębiania toru wodnego. Najczęściej właśnie na takich położonych na uboczu polach widać wyraźne ślady pozostawione przez miłośników terenowego szaleństwa (na zdjęciu). Mając na uwadze fakt, iż terenowych aut jest już sporo, a i zamiłowania do trudnej jazdy rosną, czego dowodem są coraz liczniejsze imprezy offroadowe (w których uczestniczą także świnoujścianie) warto może oficjalnie wyznaczyć taki teren do treningów? Lepiej bowiem żeby kierowcy jeździli na polach refulacyjnych niż w lesie, czy też po wydmach czego ślady są niekiedy także widoczne.
str. 9
Tylko inwestycje komercyjne
Aqua park, molo czy kino?
Pływalnia z Aqua parkiem?
- Ludzie przyjeżdżający do Świnoujścia oczekują, że będzie tu porządna pływalnia, mały aqua park. Miasto opracuje taką koncepcję budowy basenu w oparciu o tereny zajmowane przez aktualną pływalnię i nowe możliwości terenowe, jakie daje opracowywany plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy nadmorskiej. Koncepcja pokaże jak mogłoby to wyglądać i odpowie bardziej precyzyjnie, jaki to byłby rząd wielkości nakładów. Są jeszcze inne ścieżki postępowania, żeby ten temat zrealizować. Jedna opierająca się na założeniu, że jednak uda nam się pozyskać inwestorów na zrealizowanie takich przedsięwzięć w ramach obiektów hotelowych, nastawionych na klienta zewnętrznego, w rejonie Fortu Zachodniego. Tam w tej chwili kończymy plan zagospodarowania przestrzennego, obejmujący również teren Basenu Północnego.
Szansa na molo
Pod koniec ubiegłego roku komisja urbanistyczno architektoniczna, działająca przy prezydencie Miasta, opiniowała koncepcję budowy mola w okolicy przejścia na plażę, będącego przedłużeniem ul. Nowowiejskiego. - Wydaje się, że inwestor, który zgłosił koncepcję, myśli poważnie o tym przedsięwzięciu. Poczynił już pewne przygotowania i wydatki do realizacji przedsięwzięcia. Uzyskał z naszej strony opinię. Nie wiem tylko na ile wziął pod uwagę proponowane zmiany, aby uzyskać niezbędne zgody na realizację, bo to nie tylko Miasto będzie wydawało zgodę. W zdecydowanej części tego przedsięwzięcia stroną będzie Urząd Morski. Ma być to krótkie molo z pałacem na wodzie, ale głębiej wchodzący w morze niż to przedwojenne molo. Jest to inwestycja całkowicie prywatna.
Komercyjne kino w centrum miasta
W prezentowanych w styczniu koncepcjach przebudowy układu komunikacyjnego centrum Świnoujścia, niemieccy projektanci podkreślali, że na przestrzeni centrum mogłoby, np. funkcjonować kino. - Projektanci przede wszystkim mieli za zadanie opracować układ komunikacyjny. Wspominali, że w tym rejonie miasta, jeśli ten układ zostałby stworzony, który zakłada wyłączenie pewnej części śródmieścia z ruchu samochodowego, i jeżeli część ulic miałaby ograniczony ruch samochodowy, to wówczas byłyby przesłanki do tego ażeby w tym miejscu, nie przesądzając gdzie, powstały tego typu obiekty jak kino. Byłoby to kameralne miejsce do robienia zakupów, do pójścia do restauracji, do skorzystania z pewnego rodzaju usług itd. Jednak to nie Miasto ma być inwestorem. Jeżeli kino miałoby być w jakimś obiekcie miejskim, to może ono stworzyć dogodne warunki do realizacji takiego przedsięwzięcia, np. oferując korzystne dzierżawy lokalu. Samo kino nie powinno być inwestycją miejską.
więcej na str. 10
Budowano 10 lat, finał po 16 latach!
Po naszych publikacjach Miasto wzięło się za rozliczanie z firmą. A to trwało w czasie. Wydział Inżyniera Miasta prowadził postępowanie wyjaśniające, analizował umowy, liczne aneksy. Finalnie Miasto założyło firmie „Ciroko” sprawę w sądzie gospodarczym. A w sądzie, jak to w sądzie. Sprawy nie są rozpatrywane szybko. Tak tedy, po kolejnych kilku latach i odwoływaniu się od wyroku do wyższych instancji sądowych: na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie, w dniu 6 lutego 2009 r. nastąpi komisyjne przejęcie nieruchomości przy ul. Siemiradzkiego w zasób komunalny Gminy – poinformował nas 30 stycznia br. rzecznik prasowy prezydenta Robert Karelus.
A w Karsiborze? Stoi sobie (na zdjęciu) budyneczek niemieszkalny, ale za to komunalny.
str. 11
Nasza okładka
Jak w bajce...
Betonowy zamek został wybudowany z dala od siedzib ludzkich tuż nad brzegiem zalewu, na pniu powalonego przez wiatr drzewa. Obszar ten w zasadzie jest przez większość roku niedostępny z uwagi na grząski, bagnisty teren porośnięty trzcinami. O tej porze roku można tam było nieco łatwiej dotrzeć tylko dzięki temu, że ziemia była zamarznięta. Nieznany budowniczy tego obiektu musiał tam włożyć sporo wysiłku, aby na tym odludziu wybudować obiekt swoich marzeń. Kto wybudował ów zamek dotąd nie wiadomo. W tej okolicy parokrotnie widziano natomiast młodego człowieka wyglądającego jak jeden z licznych obecnie w Świnoujściu pracowników różnych budów. Nosił on ze sobą plastikowe butle wypełnione prawdopodobnie rozrobionym cementem, gotowym do wykorzystania przy tworzeniu niecodziennej budowy. U podnóży zamczyska jego budowniczy postawił kościół do którego z wyżej usytuowanego zamku wiodła betonowa droga. Niestety tę drogę, od czasu powstania obiektu zniszczyła już sztormowa fala. Na szczęście jednak zasadnicza budowla oraz kościół póki co jeszcze, w niebywały sposób zdobią, tę na wskroś dziką okolicę.
Więcej zdjęć tego obiektu można obejrzeć w fotoreportażu zamieszczonym na naszej stronie internetowej www.wyspiarzniebieski.pl
str. 12
Rzecz o upowszechnianiu kultury
Upowszechnianie plastyki
Jest projekt dotyczący zmian w Galerii ART ( po sezonie) – powstanie komitet, który będzie zarządzał galerią. Będzie się on składał z artystów plastyków i będzie wpływał na kształt programów. Chcemy połączyć obie galerie: ART i PODDASZE po to, aby wystawy się nawzajem uzupełniały i żeby promowały nie tylko lokalnych artystów, ale żeby dwa razy w roku działy się „wydarzenia artystyczne”. Jacek Walczak – otwiera pracownię grafiki. Właśnie trwa nabór.
Upowszechnianie muzyki
To przede wszystkim 80 – cio osobowy miejski chór „Logos”, na który Miasto przeznacza pewne środki. Kwoty potrzebne do utrzymania chóru rozkładają się częściowo na nas, a w część na Miasto (stroje, wyjazdy, partytury i inne). Praktycznie ten rodzaj sztuki scenicznej staje się coraz rzadszy, więc należy się zatroszczyć o jego istnienie i jego działalność.
Upowszechnianie tańca
Tutaj wspaniale się rozwijają zespoły prowadzone przez Annę Dziuba. Zespoły wielokrotnie nagradzane na rożnego rodzaju przeglądach.
W naszych obiektach istnieje i działa wiele różnych zespołów, którym udostępniamy pomieszczenia do prób. Obciążenie tych sal jest tak duże, że praktycznie wszystkie godziny są zajęte, np. pomieszczenia do ćwiczeń od nas wynajmuje Klub Tańca „Jantar”.
Upowszechnianie teatru
Tu na razie jako MDK nie prowadzimy zajęć, ponieważ nasza instruktorka jest obecnie na urlopie macierzyńskim. Natomiast w tym temacie współpracujemy z młodzieżą z gimnazjum. Właśnie w przygotowaniu jest spektakl pt. „Krzyk”, który młodzi przygotowują w oparciu o naszą bazę.
Imprezy letnie
Podobnie jak w latach poprzednich odbędzie się przegląd zespołów folklorystycznych „Lato nad Świną” 6 – 12 lipca. Tu odchodzimy od formuły festiwalowej, która przekracza nasze możliwości finansowe, ale to jest problem nie tylko naszego miasta czy województwa.
Dużo zależy od tego, w jakim terminie zostanie zakończony pierwszy etap remontu amfiteatru. Liczymy na to, że uruchomimy go w pierwszych dniach lipca br., wówczas zrobimy przegląd kabaretów. Po koniec lipca będzie „Spotkanie orkiestr dętych”.
W początkach sierpnia mamy „Karuzelę cooltury”, zaraz potem - „Tydzień kultury morskiej” i 25. - jubileuszowy festiwal „Wiatrak”. Oczywiście w międzyczasie cały czas gramy w muszli koncertowej. Chcemy przygotować także prezentacje teatrów ulicznych. Trzeba będzie o kilka dni przełożyć „Tydzień kultury chrześcijańskiej” (termin jeszcze do uzgodnienia). „Fama” w tym roku będzie dopiero w drugiej połowie sierpnia. Sezon zamkniemy w końcu września „Światowym Dniem Morza”.
więcej na str. 13
Boje o Radę Nadzorczą
W komisji rewizyjnej pracować będą Kazimierz Rejmus – przewodniczący komisji, Waldemar Buczyński oraz Ryszard Gozdek. W komisji technicznej Józef Białecki – przewodniczący komisji, Tadeusz Kwiatkowski, Andrzej Chojnowski. W komisji społeczno samorządowej Alina Serokos – przewodnicząca komisji (Wolin), Zygmunt Korcz (Międzyzdroje), Andrzej Niezgodzki. Z tego składu w Radzie Nadzorczej drugą kadencję pracować będą: Waldemar Buczyński, Andrzej Chojnowski, Alina Serokos i Zygmunt Korcz.
Tegoroczne wybory w „Słowianinie” nie odbyły się bez akcentów niezadowolenia z wyborów w poszczególnych okręgach wyborczych. W czterech złożonych pismach do spółdzielni kwestionowano m.in. to, że jeden ze zgłoszonych kandydatów, prowadzi działalność, zdaniem skarżącego, konkurencyjną w stosunku do spółdzielni (osoba ta była członkiem Rady Nadzorczej w poprzedniej kadencji i kwestia konkurencyjności została ostatecznie wyjaśniona na korzyść członka rady), obecność na Walnym Zgromadzeniu z prawem głosowania członka spółdzielni bez tytułu prawnego do mieszkania a także umieszczenie na listach wyborczych kandydatów nie uwzględniając porządku alfabetycznego. W jednym z pism jako zarzut postawiono fakt, że prowadzący wybory udzielił głosu zastępcy dyrektora spółdzielni w celu wyjaśnienia kwestii dotyczących spółdzielni, a podnoszonych przez jednego ze zgłoszonych kandydatów. Między innymi z tych powodów część niezadowolonych domagała się unieważnienia wyborów.
więcej na str. 18
Kary cielesne prawnie zabronione
Nowelizacja tworzona była przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, między innymi Fundacją „Dzieci Niczyje”, Komitetem Ochrony Praw Dziecka, Fundacją Mederi, Stowarzyszeniem "Damy Radę". Zgodnie z nowelizacją, możliwe będzie uzyskanie bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego, np. od lekarza pierwszego kontaktu, czy lekarza pełniącego ostry dyżur w szpitalu. Do tej pory bezpłatną obdukcję wykonuje się na wniosek prokuratora. Dzięki nowym zapisom ustawy właściwie przeszkoleni pracownicy socjalni będą mogli natychmiast zabrać dziecko z domu, w którym w wyniku przemocy jest zagrożone jego życie lub zdrowie. Rozwiązanie takie będzie stosowane zwłaszcza w sytuacjach, gdy opiekun dziecka znajduje się w stanie nietrzeźwymi lub pod wpływem środka odurzającego. Odebranie dziecka z rodziny pracownik socjalny będzie mógł wykonać tylko przy udziale policji lub pracowników służby zdrowia. W ciągu 24 godzin o odebraniu dziecka musi zostać powiadomiony sąd rodzinny. Nowelizacja spowodowała także wprowadzenie w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przepisu dotyczącego zakazu kar cielesnych. Nowym rozwiązaniem jest również możliwość wydania sprawcy nakazu opuszczenia lokalu oraz powstrzymywania się od kontaktów z osobami pokrzywdzonymi, np. matką, już na etapie postępowania prokuratorskiego. Obecnie nakaz taki mógł być wydawany jedynie przez sąd. Ta zmiana pociągnęła za sobą zmianę w Kodeksie karnym. Ponadto zaproponowano, aby sprawca przemocy w rodzinie musiał obowiązkowo uczestniczyć w programach korekcyjno-edukacyjnych, nawet bez konieczności wyrażania swojej zgody.
więcej na str. 19
Koncert integracyjny dla okolicy
Właścicielami kawiarni w „Anielskim Młynie” jest Izabela Juszkiewicz i Jarosław Jakubowski. Zamierzają oni częściej organizować tego typu imprezy ożywiając wyraźnie leniwie (szczególnie po sezonie) toczące się tam życie małych miasteczek.
str. 20
wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl