WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    4/391
Zdjecie

Zwolnienia w Portowej Służbie Ratowniczej

Kilku świnoujścian straci pracę

W dniu 23 stycznia br. w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA - jak informuje Wojciech Sobecki., rzecznik ZMPSiŚ - odbyło się spotkanie przedstawicieli zarządu Spółki i Komendanta Portowej Służby Ratowniczej z pracownikami Portowej Służby Ratowniczej. Zarząd przedstawił plany restrukturyzacji PSR. Redukcja zatrudnienia w Portowej Służbie Ratowniczej obejmie 28 osób. 5 osób miało podpisane umowy na czas określony, których nie przedłużono, 1 pracownik odszedł na emeryturę, tak więc pracę stracą 22 osoby. W Świnoujściu pracę straci kilka osób z grona tych, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji – jak stwierdził rzecznik W. Sobecki. Zaznaczył przy tym, że konkretna liczba zwolnionych w Świnoujściu nie jest znana z uwagi na trwający jeszcze przegląd dokumentów osobowych. Z tego co nieoficjalnie ustaliliśmy utrata pracy w Świnoujściu może dotyczyć pięciu osób.

 

więcej na str. 3
Zdjecie

Wybuch na Osiedlu "Przylesie"

We wtorek (20 bm.) nad ranem tuż po godzinie 4.00 doszło do wybuchu pod samochodem, który stał przed domem usytuowanym przy ulicy Strzeleckiej na Osiedlu „Przylesie”. O eksplozji poinformował policję jeden z sąsiadów.

Według nieoficjalnych informacji właścicielką mercedesa jest przyszła teściowa, jednego ze znanych braci Cz. Ładunek był podłożony pod podwoziem auta. Nikt nie ucierpiał na skutek eksplozji, a szkody materialne nie były zbyt duże. Uszkodzeniu uległ zderzak,nadkola, listwy i nieco klapa. Nie bardzo było wiadomo, czy w aucie nie ma jeszcze jakiegoś drugiego ładunku stąd też ściągnięto ze Szczecina specjalistyczną ekipę antyterrorystów, którzy otworzyli mercedesa i sprawdzili jego wnętrze. Okolicznych mieszkańców na czas prowadzonej akcji ewakuowano do autokaru podstawionego nieopodal sklepu LIDL .Po godzinie 11.15 zakończyło się otwieranie wszystkich drzwi i klapy auta, które zostało bez przeszkód uruchomione.

 

str. 3
Zdjecie

Budowa galerii - po sezonie?

Handel na wydmach

(MIĘDZYZDROJE). Do kwietnia br. ma być gotowy projekt z pozwoleniem na budowę, po sezonie rozpoczęcie inwestycji. Mowa o galerii handlowej wzdłuż wydmy przy molo, której koncepcja czeka na urzędowej półce już od dwóch lat. Nie wiadomo ile będzie kosztować realizacja tej inwestycji.

- Ciekawostką jest fakt, że budowa galerii będzie realizowana przez spółkę z odroczoną płatnością - informuje Henryk Nogala, sekretarz gminy. - To znaczy, że buduje bank, a miasto po zakończeniu inwestycji spłaca przyszłe raty z czynszów dzierżawnych. Realizacją zajmie się prawdopodobnie gminna spółka „Promenada”.

Według planu na dole obiektu, który stanie po lewej stronie mola (równo z poziomem morza), znajdzie się podziemny parking na 30 miejsc postojowych, toalety i prysznice, punkt medyczny i punkt ratownictwa wodnego oraz magazyn na sprzęt WOPR-u. parter zajmą cztery punkty gastronomiczne z tarasami. Pierwsze piętro to 14 punktów handlowych, w których będą sprzedawane pamiątki, gadżety, odzież i inne. Natomiast drugie piętro to dwie kawiarnie z tarasami widokowymi oraz na rogach dodatkowe cztery punkty handlowe.

 

str. 3

Inwestycje drogowe w mieście

Jakie będzie centrum Świnoujscia?

Rok 2009 będzie rokiem kolejnych inwestycji drogowych w mieście. Największe prace prowadzone będą na ul. Matejki. Rozpoczęte je już pod koniec minionego roku. Przebudowana ma być także na całym odcinku ul. Szkolna. Tutaj też rozpoczęto prace od budowy ciągu pieszo rowerowego przy Zespole Szkół nr 4. Rozpocznie się też budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Krzywej.

- Złożyliśmy wniosek na dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej na ul. Krzywej. Ma być rozpatrzony w lutym. Jest podobno bardzo duża szansa na otrzymanie dofinansowania tej inwestycji – mówi Rafał Łysiak z Wydziału Inżyniera Miast, odpowiedzialny za inwestycje drogowe.

Pozostałe miejskie inwestycje drogowe są uzależnione od środków zewnętrznych, aczkolwiek Miasto nie czekając do czasu ich przyznania, rozpoczęło już niektóre. Jest to między innymi przebudowa centralnego układu komunikacyjnego miasta. Projekt koncepcyjny zlecono projektantom z Greifswaldu (RFN). Zaproponowali oni cztery wersje rozwiązań.

- Przedłożona przez projektantów koncepcja przewiduje cztery warianty. W dwóch wariantach Pl. Wolności wyłączony jest z ruchu samochodowego, jest tam strefa piesza. W kolejnym wariancie jest dopuszczony ruch przez ul. Piłsudskiego, w ostatnim przez ul. Armii Krajowej. Preferowanym wariantem jest wariant z wyłączeniem ruchu samochodowego. Koncepcja zostanie udostępniona mieszkańcom na stronie Internetowej Miasta i będzie można się wypowiedzieć na temat każdego z wariantów – informuje R.Łysiak

 

str. 4
Zdjecie

2009 głównie rokiem projektowania

Harmonogram tegorocznych miejskich inwestycji kubaturowych, zawiera znacznie mniejszą ilość pozycji w stosunku do roku poprzedniego. W ubiegłym roku zakończyła się rozbudowa szpitala miejskiego i budowa centrum uzależnień. W tym roku pozostały do wykonania mniejsze zadania. Ten rok, będzie poświęcony na projektowanie przyszłych inwestycji kubaturowych.

Sztandarową tegoroczną inwestycją jest przebudowa amfiteatru. Przebudowa trybun rozpoczęła się już w ubiegłym roku. W tym roku będzie kontynuowana. Ma być również przebudowana scena i przeprowadzony remont jej zadaszenia.

- To jest cały zakres tegorocznych prac. Na kolejny rok przewidziane jest zadaszenie trybun. Po roku 2012 zaplanowana jest przebudowa zaplecza amfiteatru i połączenie go z budynkiem noclegowym OSiR „Wyspiarz”, w ramach całego zadania budowy Centrum Kultury i Sportu – mówi Mariusz Wieczorek z Wydziału Inżyniera Miasta.

Na tegoroczne zadanie związane z przebudową amfiteatru zaplanowano sumę rzędu 5 mln. zł. Zakończenie przebudowy trybun i zadaszenia sceny przewidywane jest na 20 czerwca tego roku. Natomiast sama przebudowa sceny, z uwagi na to, że jest ograniczona ilość miejsca na placu budowy, rozpocznie się dopiero po zakończeniu sezonu letniego.

Drugą co do wielkości inwestycją kubaturową jest budowa punktu dla ratowników na plaży (na rysunku), na prawo od wejścia na przedłużeniu ul. Powstańców Śląskich. Będzie to stała, docelowa budowla o szkieletowej konstrukcji drewnianej. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 800 tys.zł.

 

str. 5

Rok Świnoujścia w strefie Schengen

W nocy z 20 na 21 grudnia 2007 roku Polska weszła do Strefy Schengen. W Świnoujściu, podobnie jak w wielu innych przygranicznych miastach, odbyły się z tej okazji uroczystości, zorganizowano koncert i pokaz sztucznych ogni. Przy przejściu Świnoujście – Ahlbeck zebrały się tłumy mieszkańców z obu stron granicy , by uczestniczyć w tej jakże ważnej dla chwili. Podniesienie szlabanu i zdjęcie tablic informacyjnych oznaczać miało przecież koniec granicznej kontroli w obie strony. Od tego też dnia wszyscy zmotoryzowani mogli jeździć przez granicę bez posiadania specjalnego pozwolenia. Już następnego dnia na terytorium naszego zachodniego sąsiada wejść można było bez przeszkód idąc plażą, po tym jak polska i niemiecka młodzież symbolicznie przecięła stojący na niej graniczny płot.

Radości z wejścia Polski do strefy Schengen towarzyszyły jednak również obawy związane ze swobodnym przepływem obywateli obu państw. Lękano się wzrostu przestępczości, przemytu na większą niż do tej pory skalę czy, szczególnie patrząc z perspektywy niemieckiej, napływu taniej siły roboczej ze wschodu i kradzieży. Dziś, po ponad roku od zniesienia granicy, mądrzejsi o doświadczenia ostatnich kilkunastu miesięcy, możemy wskazać realne korzyści czy negatywne zjawiska będące następstwem zmian, które zaszły w grudniu 2007 roku.

O ocenę sytuacji w Świnoujściu, po wejściu Polski do strefy Schengen, poprosiliśmy m.in. Małgorzatę Śliwińską, rzeczniczkę Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu.

- Różnicy tak naprawdę nie ma, nie można powiedzieć, że jest więcej stłuczek, wypadków, bądź przestępstw kryminalnych. W kwestii łamania przepisów drogowych dotyczących np. użycia świateł czy zatrzymywaniu pojazdów w miejscach niedozwolonych pomiędzy polskimi i niemieckimi kierowcami postawić można znak równości – powiedziała M. Śliwińska.

Zwiększenie natężenia ruchu na świnoujskich ulicach nie było dla nikogo niespodzianką. Wraz z tym spodziewano się wzrostu liczby gości zza Odry. Wydawało się, że poprawę odczują właściciele i pracownicy sklepów, restauracji, hoteli. Czy tak faktycznie się stało?

 

str. 6
Zdjecie

Jak Kuba Bogu...

Nabrzmiała po śmierci Jana Rosia sytuacja na ul. Hołdu Pruskiego wydaje również inne „owoce” prócz tych jakie tamtejsi zastraszeni mieszkańcy zbierają w związku z patologicznymi zachowaniami członków rodziny K. i działaniami wspierającego ich świnoujskiego radnego Stanisława Huszczy. Teraz następuje etap nasyłania kontroli.

Po tym jak mieszkańcy ul. Hołdu Pruskiego pod wodzą szklarza Andrzeja Garbacza próbowali się jakoś przeciwstawić terrorowi niektórych członków rodziny K. podkreślając przy tym rolę radnego Stanisława Huszczy ten ostatni próbuje się odgryźć. Dzień po zrzuceniu ze schodów Jana Rosia (czyli 31 grudnia 2008 r.) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świnoujściu otrzymał pismo od radnego Stanisława Huszczy. Ów informuje w nim, że do niego jako radnego zgłaszają się mieszkańcy by doprowadził do tego żeby szklarnia Andrzeja Garbacza przy ul. Hołdu Pruskiego spełniła wszystkie normy bezpieczeństwa. Ilu tych mieszkańców było i czy aby nie była to wyłącznie rodzina K. tego radny już nie pisze. Huszcza w tym piśmie prosi nadzór budowlany o przeprowadzenie kontroli martwiąc się m.in. o to czy w zakładzie szklarskim jest zainstalowana klimatyzacja , czy oświetlenie jest zgodne z prawem budowlanym, czy są wydzielone pomieszczenia na magazyn, sanitariaty itd. Kontrola w Zakładzie Szklarskim została już przeprowadzona w dniu 22 stycznia.

Teraz z kolei szklarz Andrzej Garbacz telefonicznie zgłosił do miejscowej i wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej konieczność przeprowadzenia kontroli w pomieszczeniach zajmowanych przez radnego jako magazynowe, gdzie przechowywana jest żywność i odzież rozdawana w ramach darów. A. Garbacz domaga się także w związku ze stałym kontaktem z żywnością radnego Stanisława Huszczy i jego prawej reki Małgorzaty Kruszniak (pełnomocnik d/s społecznych w Wolinie) aby sprawdzono, czy oboje ( na zdjęciu) posiadają aktualne karty zdrowia i wymagane prawem badania. Kontrolę tę jak nas zapewniała rzeczniczka prasowa Sanepidu zaplanowano na pierwsze dni tego tygodnia.

 

str. 7

W górę koszty utrzymania mieszkań

Początek roku kalendarzowego to okres wzrostu cen. Podwyżki dotyczą nie tylko artykułów codziennego użytku. W górę idą ceny wody i odprowadzenia ścieków, wywozu nieczystości. Już pod koniec ubiegłego roku w górę poszły ceny centralnego ogrzewania i podgrzania wody. Wszystkie te czynniki mają wpływ na wysokość utrzymania mieszkania, niezależnie czy mieszkamy w zasobach gminnych, spółdzielczych czy prywatnych.

- Na wysokość czynszu w naszej spółdzielni wpłynęła podwyżka odpisu na fundusz remontowy. Wynika ona ze zwiększonych potrzeb remontowych i wyższych kosztów związanych z remontami, w stosunku do lat poprzednich, a także wyższego oprocentowania kredytów termomodernizacyjnych, co jest wątkiem związanym z kryzysem ekonomicznym państwa. Podwyżki, dla większości mieszkańców nie są zbyt duże - mówi Mariusz Łukaszyk prezes SMLW „Słowianin” - Dla średniej wielkości mieszkania około 4 – 5 zł. Wyższe są w budynkach przewidywanych w tym i następnym roku do procesu termomodernizacji, bądź przeszły ostatnio ten proces. Podwyżki te sięgają od 10 do 20 zł. Drugi czynnik mający wpływ na koszty utrzymania mieszkania to podwyżka ciepłej wody. W momencie, kiedy była podwyżka stawek cen za centralne ogrzewanie nie podnieśliśmy cen zaliczek na podgrzanie wody. Wynika ona ze wzrostu kosztów ciepła w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, a także ceny gazu. Zwyżka cen gazu dotyczy mieszkańców zasobów w Wolinie.

 

więcej na str. 8

Chory sąd

Z powodu choroby sędziów Sądu Rejonowego w Świnoujściu wczoraj, 26 stycznia nie odbyły się m.in. dwie rozprawy, które od dłuższego czasu pilnie śledzą świnoujskie media.

Pierwsza z nich to sprawa przeciwko radnej Katarzynie P. i trzem mężczyznom oskarżonym o kupowanie głosów podczas wyborów samorządowych (2006 r.), jednemu dodatkowo o groźby karalne. Sprawa przed sądem ciągnie się już bez mała półtora roku. Tym razem, podobnie, jak już razy kilka, nie nadeszły dokumenty z przesłuchania ostatniego świadka z Warszawy. Zachorował także sędzia Janusz Marciniak prowadzący sprawę. Ponieważ skład sędziowski w sprawie karnej nie może być zmieniony (w przeciwnym razie proces należałoby zacząć od nowa), sprawa powyższa na wokandzie znajdzie się prawdopodobnie dopiero 23 marca br.

Także z powodu choroby sędziego Zdzisława Skorupy, na 26 lutego br. został przełożony proces przeciwko dwóm mężczyznom oskarżonym o poparzenie uczennicy świnoujskiego gimnazjum, Katarzyny Sz. To tragiczne w skutkach zdarzenie miało miejsce w czerwcu ub. roku, kiedy to na dziewczynę idącą do szkoły spadła z rusztowania remontowanego budynku puszka z palącą się farbą. Podczas cięcia metalowych części jednego z balkonów, prawdopodobnie od iskry zapaliła się farba, a puszkę z palącą się farbą z rusztowania strącił na dół jeden z pracujących tam robotników. Robotnik ten i kierownik budowy zostali postawieni w stan oskarżenia. Odbyła się już co prawda sprawa ugodowa, jako, że obaj oskarżeni dobrowolnie przyznali się do winy, ale zaproponowane kwoty odszkodowania za trwałe kalectwo dziewczyny nie zostały zaakceptowane ani przez prokuratora ani przez oskarżyciela posiłkowego (były to kwoty: pięć, potem dziesięć tysięcy złotych). Katarzyna Sz. w wyniku poparzenia doznała dużego uszczerbku na zdrowiu. Przeszła już kilka operacji przeszczepów, a przed nią następne, tym razem już operacje plastyczne.

 

str. 9

Nie będzie nowych mieszkań komunalnych

Problem braku mieszkań komunalnych istnieje w Świnoujściu nie od dziś. Ilość mieszkań w zasobach gminy nie zaspakaja wszystkich potrzeb, zwłaszcza osób o niskim uposażeniu. Brakuje zarówno lokali mieszkalnych jak zamiennych i socjalnych. Od lat nie wybudowano w Świnoujściu żadnego budynku komunalnego. Wybudowane przed laty na ul. Krzywej, zaadaptowane na ul. Holenderskiej czy Modrzejewskiej, nie zaspokoiły potrzeb. Aktualnie w zasobach gminy znajduje się 4021 lokali, z czego 83 w budynkach przeznaczonych do rozbiórki.

Na ostatniej sesji (15 bm.), Rada Miasta przyjęła wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Świnoujścia na lata 2009-2013. Z zapisów, które znajdują się w tym programie wynika, że 40% zasobów mieszkaniowych znajduje się w budynkach przedwojennych, co rzutuje na charakter problemów technicznych w tych budynkach. Generalnie program określa, że gmina w ramach posiadanego zasobu mieszkaniowego nie może zaspokoić potrzeb osób, które kwalifikują się do najmu lokali mieszkalnych. W tym roku potrzeba 97 lokali dla osób, które kwalifikują się do takich lokali. Liczba ta przybliżona jest do potrzeb planowanych w kolejnych latach.

 

więcej na str. 10
Zdjecie

Tajemnice kościelnej wieży

Odkryte żelazkiem do koronek

Statut fabryki cementu Johannesa Quistropa w Lubinie z 1857 roku, litografia Lilienthala i wiekowe rękopisy ówczesnego miejscowego pastora ujrzały światło dzienne dzięki determinacji Julianny Rogowskiej z Wicka, która miniaturowym, zabytkowym żelazkiem do koronek odkryła tajemnice wcześniej ukryte pod krzyżem z kościelnej wieży. Wkrótce znalezisko trafi w ręce gospodarza parafii w Lubinie. Stanie się cennym eksponatem obrazującym dawne dzieje wyspiarskich okolic.

Kościół neogotycki w Lubinie (gmina Międzyzdroje) powstał w latach 1858-1862. W roku 1860 ustawiano na budowli kościelną wieżę - taka data widnieje na trzpieniu, na którym osadzony został krzyż. 8 lipca 2004 roku podczas wieczornej wichury jeden silny podmuch wiatru strącił XIX-wieczny żeliwny krzyż z kościelnej wieży. Spadając na ziemię przed wejściem do kościoła, roztrzaskał się na trzy części. W miedzianej kuli u podstawy rozbitego krzyża znaleziono miedzianą puszkę, a w niej szczątki ukrytych dokumentów, gazet i zapisków. Z 1857 i 1860 roku.Zawartość puszki była w bardzo złym stanie. Przez uszkodzoną ściankę tuby przedostawały się owady żerujące w drewnie, a wilgoć przez lata doprowadziła jej zawartość do stanu poważnego zniszczenia. Całość zdecydowano przekazać do Archiwum Państwowego w Szczecinie. Tam po wstępnych oględzinach znalezisko dwukrotnie zdezynfekowano, przejrzano, podczyszczono, część wyprostowano, ogólnie opisano i… odstawiono na półki. Stamtąd pod koniec września 2007 roku wydobyła je pani Julianna (na zdjęciu ). Przez ostatnie półtora roku mozolnie składała ocalone strzępy.

- Zaintrygowała mnie zawartość z roztrzaskanej podstawy krzyża, dlatego długo nękałam miejscowego proboszcza lubińskiej parafii ks. Waldemara Michałowskiego, aż otrzymałam jego zgodę i upoważnienie do odbioru szczątków ze szczecińskiego archiwum - przyznaje J. Rogowska, która od dawna z pasją zajmuje się odkrywaniem bogatej historii tutejszych okolic.

Spora część dokumentów została nieodwracalnie zniszczona. Pozostałe, nawet te najmniejsze, skrawki papieru pani Julianna z dużą ostrożnością rozprostowała - głównie za pomocą… zabytkowego miniaturowego żelazka do koronek, które otrzymała od jednej z mieszkanek Wicka, a następnie niczym puzzle poskładała w całość.Odkryte w podstawie krzyża dokumenty to m.in. broszura "Statut Pommerschen Portland Cement Fabrik Lebbin" aus Wollin z 1857 roku - jedyny dokument zachowany w niemal nienaruszonym stanie. - Treść statutu fabryki cementu Johannesa Quistropa z gotyku pomógł mi przetłumaczyć Janusz Brzeski z Berlina. Całość tłumaczenia jest już dostępna na stronach internetowych - mówi pani Julianna.

 

więcej na str. 11
Zdjecie

Wodne tory na cmentarzu

W ubiegłym tygodniu do redakcji Wyspiarza niebieskiego wpłynął list od jednej z mieszkanek naszego miasta dotyczący świnoujskiego cmentarza komunalnego. Jego autorka poruszyła kwestię stanu cmentarnych alei. W liście czytamy m.in.: Aleja główna nie posiada nawierzchni odpornej na roztopy. Każdy deszcz prowadzi do tego, że stojące tam kałuże błotne są rozbryzgiwane przez ciężkie samochody. Pojazdy wywożące śmieci oraz sprzęt kamieniarzy prowadzą do tego, że groby znajdujące się wzdłuż drogi po przejazdach znajdują się w strasznym stanie. Kilkakrotne interwencje u władz cmentarza kończą się tym samym: ,,nie ma pieniędzy na modernizację drogi’’.

Zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Grażyna Melerska nie potrafiła udzielić nam dokładnych informacji na temat ewentualnych inwestycji na świnoujskiej nekropolii. Na pytanie czy jakieś prace w ogóle tam będą odpowiedziała, że prawdopodobnie tak.

 

str. 12
Zdjecie

Geometryczne fantazje Rafaela Barczaka

W sobotę 17 stycznia odbył się w Galerii Biblioteki Głównej wernisaż wystawy ,,Fantazje geometryczne’’ Rafaela Barczaka. Prace młodego artysty, który w Świnoujściu mieszka od niespełna roku, mieszkańcy naszego miasta mają okazję oglądać po raz pierwszy.

Autor wcześniej wystawiał swoją twórczość w Niemczech, w Dortmundzie, gdzie przebywał przed przeprowadzką do Polski. Jak sam mówi, malować zaczął w wieku 10 lat, zachęcił go do tego szkolny nauczyciel. ,,Fantazje geometryczne’’ to zbiór prac powstałych w latach 2003 – 2008. Obrazy utrzymane w jasnej, żywej kolorystyce, jak sam tytuł wystawy wskazuje, są zabawą autora z kształtem i linią. Z nakładających się na siebie figur wyłaniają się najczęściej ludzkie twarze utrzymane w charakterze barwnej mozaiki, a wobec zniekształcenia rozpoznawane dzięki mocno zarysowanym oczom czy ustom.

Oglądanie obrazów Rafaela Barczaka umilała gościom muzyka skomponowana przez jego mamę Marię, która po przemówieniu syna zaprezentowała zebranym napisane przez siebie satyry.

 

str. 18
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski