WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    1/388

W końcu doszło do tragedii

Od dawna pisaliśmy na łamach „Wyspiarza niebieskiego” o wybrykach części członków rodziny K. zamieszkałej przy ul. Hołdu Pruskiego 10 b. Powszechnie wiadomo, że rodzina ta stanowi „gwardię przyboczną” radnego Stanisława Huszczy, wspierającego swym głosem obecnego prezydenta miasta. Z udziałem członków tej rodziny niejednokrotnie dochodziło już do awantur, a nawet pobić w tej okolicy. We wtorek, 30 grudnia doszło tam do tragedii. Tego dnia po godzinie 19.00 ze schodów został zrzucony sąsiad rodziny K., 64-letni Jan Roś. Mężczyzna, doznał wielu urazów i nieprzytomny został przewieziony późnym wieczorem do Szczecina. Po operacji jego stan nie uległ poprawie i 2 stycznia pacjenta odłączono od respiratora.

Sprawcę - Stanisława Z. - zatrzymano 31 grudnia o godzinie 20.30, a 2 bm. został mu postawiony zarzut ciężkiego uszkodzenia ciała, którego następstwem była śmierć poszkodowanego. Zgodnie z wnioskiem prokuratury sąd zastosował wobec obwinionego areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

W piątek, 2 bm. wieczorem, pod budynkiem nr 10 na ul. Hołdu Pruskiego zebrała się grupa protestujących internautów. Pojawiła się policja i wyszedł do nich ojciec rodziny K., który zachowywał się agresywnie popijając z butelki alkohol. Ostatecznie policjanci zabrali ze sobą skutego mężczyznę. Radiowóz przyjechał też przed godziną 22 po panią K. Została przewieziona gdzieś z córkami, a w mieszkaniu rodziny K. pozostali tylko mężczyźni. Następnego dnia (sobota 3 bm.) pod budynkiem, w którym doszło do tragedii, od godziny 10.00 trwała manifestacja mieszkańców ul. Hołdu Pruskiego.

 

str. 3

Jedni mają MALINY, inni np. ŚLEDZIE, a my...

ŚWINKS 2008...dla prezydenta Janusza Żmurkiewicza

Redakcja tygodnika „Wyspiarz niebieski” i nasza strona internetowa www.wyspiarzniebieski.pl wychodząc naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu ogłosiły w grudniu 2008 r tym razem internetowy plebiscyt- sondę. Chcieliśmy wyłonić, w drodze głosowania, tę osobę spośród grona świnoujskich samorządowców dla której zdaniem internautów szeroko rozumiana  „PRZYZWOITOŚĆ” jest tylko wyblakłym, niewiele znaczącym słowem. Zwycięzcą zakończonego wczoraj (5 bm) wyboru i zdobywcą tytułu oraz statuetki ŚWINKS 2008 został obecny prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz, uzyskując 37 % głosów z grona 1353 internautów, którzy zagłosowali.

Od samorządowców uwielbiających i wręcz nakręcających się  wszelkiego rodzaju rankingami i konkursami oczekiwaliśmy w czasie głosowania poczucia humoru. Jednocześnie spodziewamy się też, iż wyciągną oni wnioski z wyników tej sondy. Bowiem właśnie to  jest jej głównym celem.
Od 30 listopada do 15 grudnia 2008 r. oczekiwaliśmy zgłoszeń do tytułu. Zgodnie z zapowiedzią, na podstawie głosów jakie napłynęły, wyłonionych zostało pięć najczęściej pojawiających się nazwisk wśród zgłoszonych kandydatur - w porządku alfabetycznym: Joanna Agatowska, Stanisław Huszcza, Katarzyna Pawlicka, Zbigniew Pomieczyński i Janusz Żmurkiewicz. Dodajmy, że głosy oddano również na następujących radnych: Irena Kurszewska, Ryszard Teterycz, Stanisław Możejko, Tadeusz Kaczmarek, Edward Zając oraz zastępcę prezydenta Andrzeja Szczodrego, którzy w tej właśnie kolejności zajęli następne miejsca poniżej piątego.

str. 3

Międzyzdroje chcą przyłączenia

Teraz konsultacje w Wisełce

(MIĘDZYDROJE) Ponad 70 procent mieszkańców biorących udział w gminnej ankiecie opowiedziało się za włączeniem wolińskiego sołectwa Wisełka w granice administracyjne gminy. Konsultacje społeczne przeprowadzili samorządowcy z Międzyzdrojów. Mają one stać się dla nich głównym argumentem do podjęcia działań w kierunku poszerzenia gminnych granic.

- Ankietę wypełniło 1045 osób, czyli około 20 procent uprawnionych do głosowania. Ponad 700 z nich było za przesunięciem granic administracyjnych - informuje Michał Sutyła, przewodniczący Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. - W styczniu przedyskutujemy sprawę z radnymi i opracowujemy dalszą strategię działania.

Zanim jednak rada przygotuje stosowny wniosek do Rady Ministrów, będzie musiała zaczekać na wynik podobnych konsultacji, jakie władze Wolina planują teraz przeprowadzić wśród mieszkańców Wisełki.

A tam powoli rośnie grono przeciwników.

str. 3
Zdjecie

Tragiczny pożar na Warszowie

W dzielnicy Warszów, w poniedziałek 29 grudnia nad ranem - w pobliżu hotelu Milenium na ul. Fińskiej, całkowicie spłonęła drewniana altanka, którą zamieszkiwali bezdomni. Dwie osoby były poszkodowane w tym jedna bardzo ciężko. Ów 25-letni mężczyzna z poparzeniami ciała niemal w 100 %, mimo wysiłków lekarzy gryfickiego szpitala niestety zmarł w piątek , 2 stycznia.

Obie ofiary pożaru zabrano do świnoujskiego szpitala do którego dotarli ok. 4.30. Początkowo młodszy 25-latek z oparzeniami niemal 100 % ciała leżał na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, a później przewieziono go do specjalistycznego szpitala gryfickiego. Drugi, 46-letni mężczyzna, z obrażeniami w granicach 15 % znajduje się nadal pod opieką na oddziale chirurgicznym świnoujskiego szpitala. W chwili przywiezienia obaj byli przytomni, ale też pod wpływem alkoholu. Drewniana altana, którą mężczyźni zamieszkiwali od dawna służyła bezdomnym za miejsce schronienia i często pomieszkiwała tam także kobieta, która w chwili wybuchu pożaru na szczęście przebywała w szpitalu. W trakcie pożaru spłonął również pies, który przebywał tam z bezdomnymi.

Według policji przyczyną pożaru było nieostrożne posługiwanie się ogniem wynikające z użytkowania piecyka tzw. „kozy”, w której bezdomni mężczyźni palili czym popadło. Bezwzględnie duży wpływ na tragedię jaka się tam rozegrała miało spożywanie alkoholu.

str. 4

Wybierzmy "WYSPIARZA ROKU 2008"

W końcu minionego roku tradycyjnie ogłosiliśmy czternastą już akcję wyboru wyjątkowej osoby mieszkającej na polskich wyspach, która z uwagi na swoje szczególne, powszechnie uznane zasługi, czy też dokonania w 2008 r. godna jest zdobycia zaszczytnego tytułu "WYSPIARZ ROKU 2008". W styczniu wyłonimy kolejnego laureata.

W terminie do 12 stycznia 2009 r. czekamy nadal na podanie Waszych, Drodzy Czytelnicy, kandydatur dotego tytułu ze Świnoujścia, Międzyzdrojów, Wolina i mniejszych wyspiarskich miejscowości.

Dotąd zgłoszono sześć kandydatur do tytułu Wyspiarz Roku 2008 : Darię Jagodzińską i Anetę Zdybel - obie panie od lat są intensywnie zaangażowane w działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych; Marka Niewiarowskiego - działacza społecznego zaangażowanego w ruch harcerski, który od kilku lat jest szefem Sztabu WOŚP w Świnoujściu; Waldemara Witkowskiego – 15 lat temu założył Uczniowski Klub Sportowy tenisa stołowego przy Gimnazjum w Międzyzdrojach. Jest jego prezesem i sponsorem. Z dobroci serca sponsoruje także różne imprezy o charakterze sportowym w Międzyzdrojach; Annę Wesołowską – założycielkę i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Kobiet po Chorobie Raka Piersi “Anna”, niezwykle zaangażowaną w niesienie pomocy kobietom; Edytę Tomaszek – dyrektor GP nr 2, która wprowadziła wiele innowacji pedagogicznych w kierowanej przez nią placówce. Skutecznie rozwija współpracę międzynarodową. Placówka jako jedna z czterech w województwie otrzymała tytuł “Szkoła bez przemocy” oraz tytułSzkoła sukcesu” za aktywność na rzecz środowiska lokalnego. Była inicjatorką i organizatorką Ogólnopolskiego Dyktanda.

str. 5
Zdjecie

"Posłuchajcie głosu ludu..."

SONDY, SONDY czyli GŁOS OBYWATELI

Rok temu w naszej pierwszej redakcyjnej sondzie przepytywaliśmy przechodniów o to, jakie w Świnoujściu ich zdaniem inwestycje powinny być wykonane w 2008 roku i co w
kolejności powinno być zrealizowane. Wówczas nasi respondenci odpowiadali, że nie powinno się budować w naszym mieście więcej apartamentowców, ale hoteli, bo to hotele generują coś dla miasta, a apartamenty nie. Stawiano na rozwój turystki, na lepsze drogi, mówiono o dużym centrum kulturalnym, a nie jakichś salach w MDK, w których niewiele się dzieje. Kilka razy dopytywaliśmy o Miejski Dom Kultury. Nasi respondenci działalność tej placówki na lewobrzeżu oceniają bardzo krytycznie. Wszyscy mówią o braku kina, braku dobrych imprez, ciekawych i różnorodnych koncertach.

Przyjezdnych turystów dopytywaliśmy o Wybrzeże Władysława IV. Postrzegają oni to ze stoiskami, może z targiem rybnym, miejscami dla dzieci, wszystkim brakuje statków spacerowych (polskich), zmodernizowanego nabrzeża. Sam widok wody i okrętów to o wiele za mało. Mówili także: macie stosunkowo wysokie ceny w restauracjach, na kwaterach prywatnych. To morskie miasto, smażalnie ryb są tylko w sezonie i tylko na promenadzie, a poza sezonem? Zdecydowanie skrytykowali fakt, że w tak dużym mieście nie ma atrakcyjnych dyskotek (ciekawy wystrój wnętrza, różne rodzaje muzyki), młodzież po prostu nie ma się gdzie bawić.

 

str. 6 i 7

Czas rozliczeń podatkowych

Początek roku kalendarzowego to okres rocznych rozliczeń z fiskusem. Pierwsi chętni do wypełnienia tego obowiązku pojawią się zapewne w Urzędzie Skarbowym w pierwszych dniach stycznia. Przypominamy, więc o możliwości przekazania 1% naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. O tyle mniej oddamy fiskusowi i sami zadecydujemy, kogo wspomożemy naszymi pieniędzmi. Organizacje pożytku publicznego zarejestrowane są także na terenie Świnoujście, Międzyzdrojów i Wolina.

Każdy z nas może sobie wybrać dowolną organizację pożytku publicznego, którą zechce wesprzeć 1% swojego podatku. Adresy takich organizacji można znaleźć w Internecie. Są też one zapisane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

 

 

str. 7

Budżet nadziei... oby nie płonnych

Świnoujski budżet na 2009 r to dość chwiejna konstrukcja, której obciążone ryzykiem elementy składowe zawierają często wirtualne pokłady nadziei, założeń i oczekiwań z domieszką nieuzasadnionej niczym wiary w koniunkturę. Pesymizm nie jest co prawda wskazany, ale przecież nachodzące trudne czasy nie tchną bynajmniej optymizmem. Ten budżet zaś to planowany deficyt na poziomie ponad 21 mln zł, wyemitowanie obligacji na 30 mln zł (które trzeba z oprocentowaniem wykupić), założenie sprzedaży majątku Miasta za blisko 31 mln i nadzieja pozyskania z środków zewnętrznych na dofinansowanie inwestycji 34,5 mln zł. Rozsądek podpowiada, że to niestety pobożne życzenia, a korekty budżetu 2009 r w dół będą jednym z nieodłącznych punktów każdej sesji świnoujskiej Rady Miasta.

 

str. 8 i 9
Zdjecie

Schronisko może być większe

Od jakiegoś czasu krążą w mediach informacje mówiące o tym, że wybudowane stosunkowo niedawno schronisko dla zwierząt jest za małe. Z tego też powodu nie przyjmuje się tu kotów, ogranicza przyjmowanie psów. O wyjaśnienie tych problemów poprosiliśmy Grażynę Melerską zastępcę naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska.

- Schronisko zostało wybudowane dla określonej ilości zwierząt. To, co teraz mamy to jest pierwszy etap budowy. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to może ono być rozbudowane. Można było przyjąć taką metodę, że będzie się brało wszystkie psy do schroniska i czekało aż ktoś je zechce zabrać z niego. Prowadzący schronisko zastosowali wirtualną adopcję. Psy oczekują na kolejnego właściciela w domu poprzedniego. Ta metoda jest mniej stresująca dla zwierzęcia. Oczywiście psy są przyjmowane do schroniska, jeżeli jest wolne miejsce. W schronisku jednocześnie może przebywać dziewięćdziesiąt psów. Nieprawdą jest, że psy nie są wyłapywane w mieście. Jeśli chodzi o psy na działkach, to one mają właścicieli. Jeżeli natomiast ktoś zgłosi, że jakiś pies gania po terenie działek, to schronisko go zabiera – mówi Grażyna Melerska.

 

str. 10

Regulamin pozorów

O śmieciach raz kolejny

Niektórzy mieszkańcy Miasta w dalszym ciągu nie zgadzają się z uchwałą Rady Miasta tyczącą zmiany Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Świnoujścia z dnia 31 lipca 2008 r., która stanowi załącznik do wcześniejszej uchwały z 27 kwietnia 2006 r. Chodzi konkretnie o par.5 pkt 4/lit. "a", w którym zapis brzmi, iż w budynkach jednorodzinnych o ilości mieszkańców 1 - 4 odpady komunalne, nie zbierane w sposób selektywny należy gromadzić w pojemnikach 11- l - 120 l, które odbierane są w cyklu tygodniowym. W załączniku tym mowa jest także o tym, że w przypadku, gdy w budynku takim mieszka 1 - 2 osoby, to dopuszczalna jest możliwość wspólnego korzystania z pojemników w ramach bezpośredniego sąsiedztwa.

Sporo rodzin czy osób mieszkających samotnie z tego zapisu skorzystało, jednak nie wszyscy - z różnych istotnych dla nich powodów.

Pani Zofia F. - samotna, rencistka, dla której ważny jest każdy grosz, pisała i słała pisma wnoszące o rzadsze u niej wywożenie śmieci niż raz w tygodniu w okresie jesienno - zimowo - wiosennym. Za każdym razem otrzymywała odpowiedzi, że jest regulamin i trzeba go przestrzegać i basta. Ponad dwa miesiące temu napisała nawet do wojewody, ale do dzisiaj nie otrzymała odpowiedzi.

 

str. 11
Zdjecie

Losowo i z limitami

29 grudnia 2008 r. w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni, w obecności przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz notariusza odbyło się losowanie (komputerowe) tych łodzi, które będą mogły odławiać dorsza na bałtyckich łowiskach. Rybaków obowiązywać będzie także limit połowu, w zależności od długości kutra. 147 kutrów będzie mogło odłowić łącznie 10. 125 ton dorszy (średnia na jednostkę 68 ton). Kutry nie przekraczające długości 8 metrów mają osobny roczny limit w wysokości 1.129 ton.

Na 2009 rok do połowy dorsza zostały wylosowane następujące kutry z wysp:

o długości całkowitej od 8 – 11,99 m – ŚWI – 12, ŚWI – 14, ŚWI – 18, ŚWI – 21, ŚWI – 53, ŚWI – 77, ŚWI – 8, ŚWI – 81, ŚWI – 82, ŚWI – 94 (w tej grupie wylosowano 68 kutrów spośród 208).

O długości całkowitej od 12 do 14,99 m wylosowano 17 kutrów spośród 53, a ze Świnoujścia ŚWI – 2.

Na kutry o długości w grupach: od 15 do 18,49 m, od 18,50 – 20,49 m i od 20,50 – 25,48 m ze Świnoujścia nie wylosowano żadnej jednostki.

Natomiast kutry o długości powyżej 25,50 m, wylosowano 15 spośród 50, w tym ze Świnoujścia ŚWI – 105 i ŚWI – 7.

 

 

str. 11
Zdjecie

Budżet INTERFERII SA korzystny dla Świnoujścia

Notowana na giełdzie spółka hotelarsko turystyczna INTERFERIE SA ma zatwierdzony budżet na 2009 rok, który został zaakceptowany przez radę nadzorczą. - Przygotowujemy się do dużej inwestycji, jaką będzie rozbudowa „Barbarki II” w Świnoujściu, dlatego też nie rozpoczynamy żadnych innych prac – powiedział Wojciech Kudera, prezes zarządu spółki. Planujemy na początku tego roku uzyskać warunki zabudowy, w trzecim kwartale zakończyć przygotowania dokumentacji projektowej, a do końca 2009 roku wyłonić wykonawcę inwestycji. Wtedy budowa „Barbarki II” ruszyłaby w styczniu 2010 roku i potrwała 18 miesięcy. Przewidujemy, że koszt inwestycji wyniesie 100 mln złotych. Ponieważ cały proces inwestycyjny rozpocznie się tak naprawdę dopiero za rok, dlatego też w budżecie na 2009 r. poniesiemy jedynie koszty opracowania dokumentacji technicznej, niezbędnej do sporządzenia projektu budowlanego.

Koncepcję architektoniczną przygotowała pracownia Techno - Arch z Opola. Planowane nowe centrum w Świnoujściu ma mieć około 600 komfortowych miejsc hotelowych, sale konferencyjne o łącznej powierzchni ok. 1400 m2, przestronną, kilkupoziomową restaurację z kawiarnią i barem. Powierzchnia zabudowy obiektu wynosi 5 tys. m2, a powierzchnia użytkowa liczyć będzie 25 tys. m2.

 

str. 12

Lepszy start w życie zawodowe

Prawobrzeżna część Świnoujścia od lat ma swój specyficzny charakter. Niegdyś bardziej rolnicza, dziś to przeważnie sypialna dla Świnoujścia. Wiele osób pobudowało tam swoje domy i zaczyna utożsamiać się z tą częścią miasta. Prawobrzeże ma też mieszkańców dotkniętych patologią, ubóstwem, zaniedbaniem. Obok młodzieży uczącej się, działającej w placówkach kultury, funkcjonuje grupa nie uczących się, nie pracujących, bez żadnych zainteresowań i szans na lepsze życie. Sytuację tę pogłębił fakt usytuowania na Warszowie lokali socjalnych. Specjalnie dla tej części świnoujskiej społeczności realizowany był w ubiegłym roku projekt systemowy pn. „Stać Mnie na Więcej – przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu młodzieży w wieku 15-25 lat”. Przedsięwzięcie współfinansowane było przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Odpowiedzialnym za ten projekt był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

- Działaniami projektu objęto 21 uczestników zamieszkałych na prawobrzeżu. Młodzi beneficjanci to osoby uczące się oraz osoby nie pracujące będące w wieku aktywności zawodowej, zamieszkujące prawobrzeżną część Świnoujścia, których rodziny od lat korzystają z pomocy społecznej, oraz te, które opuściły rodziny zastępcze lub placówki o charakterze opiekuńczo-wychowawczym. Hasło projektu „Stać Mnie na Więcej” odzwierciedla główne założenia programu. Bardzo ważnym jest uświadomienie młodym ludziom istotności posiadanej wiedzy i podnoszenie własnych kwalifikacji. Poprzez wzrost poczucia własnej wartości i zwiększenie aspiracji związanych z podnoszeniem poziomu wykształcenia, zdecydowanej poprawie ulegnie funkcjonowanie młodych osób w społeczności i ułatwi im w przyszłości start w życiu zawodowym – mówi Dagmara Siedlewska koordynator programu z MOPR.

 

str. 18

Koniec mieszkań za "złotówkę"?

Trybunał Konstytucyjny 17 grudnia 2008 r. wydał wyrok w sprawie przepisów uprawniających do przenoszenia własności lokali. Niektóre przepisy zobowiązujące spółdzielnie mieszkaniowe do przenoszenia własności lokali na swoich członków są niezgodne z Konstytucją. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość nabywania lokali od spółdzielni za minimalną kwotę.

Wyrok został podjęty w związku z pytaniem prawnym postawionym przez Sąd Rejonowy Łódź-Śródmieście, który wyraził wątpliwości, co do legalności przekształceń mieszkań lokatorskich za symboliczne kwoty, zbyt krótkich terminów na rozpatrzenie wniosków o wyodrębnienie lokali i słuszności karania zarządów spółdzielni za opieszałość w realizacji uwłaszczeń. Łódzki sąd wyraził wątpliwości, co do konstytucyjności przepisów obowiązującej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które zobowiązują spółdzielnie do przekształcenia na żądanie członka prawa lokatorskiego lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność, w zamian, za co spółdzielca musi tylko spłacić bieżące zadłużenie i uiścić opłaty równe kosztom budowy lokalu, a w przypadku mieszkań lokatorskich dodatkowo wartość nominalną umorzonego kredytu, który spółdzielnia musi oddać do budżetu państwa. Łódzki sąd był zdania, że to nic innego jak wywłaszczenie spółdzielni na korzyść członków.

 

str. 20
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski