URZĘDNICZA MANIPULACJA
Sprawa wydzierżawienia działek z możliwością ich dalszego zbycia dla firmy Dr Irena Eris z przeznaczeniem na hotel SPA stanęła na sesji Rady Miasta Świnoujścia w dniu 27 września 2007 r. Tam radni dzięki głosom proprezydenckiej koalicji większościowej w Radzie podjęli uchwały o bezprzetargowym wydzierżawieniu z opcją zbycia, do których podłączono projekty umów z firmą inwestora. Później aby zachować niejakie pozory zgodności z prawem zamieszczono na tablicy ogłoszeń wykazy nr 142 i 143 tych samych nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia dla firmy Dr I. Eris (jeden z nich publikujemy obok). Na wykazach zawierających niepełne dane zaznaczono czasokres ich wyłożenia do wglądu od 5 do 25 listopada (czyli po podjęciu już uchwały, z załącznikami umowy na firmę Dr Irena Eris) Kuriozalne jest także zamieszczenie 29 listopada 2007 r. w regionalnym dzienniku (Kurier Szczeciński) mikroskopijnej informacji w sprawie wywieszenia w siedzibie Urzędu Miasta owych wykazów nieruchomości od numeru 135 do 144 (a więc również 142 i 143) przeznaczonych do wydzierżawienia (stronę z dziennika publikujemy obok).
str. 3
PLEBISCYT WYSPIARZA NIEBIESKIEGO - ŚWINKS 2008
Niektórzy świnoujscy urzędnicy i politycy samorządowi, prezydenci i radni, od lat dwoją się i troją by będąc u władzy jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy na przyszłość. Nie jest przy tym ważne, czy swoim działaniem psują sobie opinię. Tę , na którą niekiedy latami pracowali. Tę, dzięki której zostali przez nas wyniesieni do władzy. Jej zdobycie potraktowali jako równoznaczne z zawłaszczeniem miasta, jako swojej własności. Jedyne w czym najczęściej gustują to interesy, socjotechnika i utrzymywanie się na powierzchni władzy. Przez dwa tygodnie przyjmowaliśmy zgłoszenia kandydatur do tego szczególnego, negatywnego tytułu. Od dziś na naszej stronie internetowej www.wyspiarzniebieski.pl , w panelu sondy można już głosować na samorządowca, który otrzyma tytuł ŚWINKS 2008.
str. 3 i 4Upadła sztuka w koszarach
Nic nie wyszło z szumnego zamiaru eksponowania sztuki w dawnych rosyjskich koszarach przy ul. Wojska Polskiego. Na taki cel został zakupiony budynek przy dzisiejszym pl. Mickiewicza, bliźniaczy do tego, w którym mieści się Urząd Miasta. Nawet odbyły się tam bodaj dwie wystawy i na tym się skończyło. Jeden z nabywców zmarł, drugi na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych i nie zamierza inwestować w ten budynek. W ubiegłym roku wystawiono go na sprzedaż za 4 mln.zł
str. 5"Otwieramy okna tam, gdzie zamknięte są drzwi"
Fundacja Centrum Twórczości Narodowej (CTN)
Fundacja ta powstała w marcu 2002 r., a jej misją jest poprzez inicjatywy o charakterze kulturalnym, podejmować ważne zadania społeczne w szczególności dotyczące problemów dzieci i młodzieży znajdujących się w trudnej sytuacji ze względów ekonomicznych, społecznych, zdrowotnych. W ramach nowatorskiego programu Karuzela Cooltury, którego celem jest promocja młodych twórców, fundacja zaprasza zarówno wybitnych profesorów, intelektualistów, sławnych poetów, jak i b-boys czy raperów: sławny poeta Adam Zagajewski w „zderzeniu” z raperem Panem Duże P, dyrygent Jerzy Maksymiuk i Wojciech Suchan – mistrz świata w grze na pile. Malarz Franciszek Starowieyski i grafficiarze, scena z „Jeziora łabędziego” w wykonaniu czołowych tancerzy Opery Narodowej i popis mistrzów break dance. Od momentu inauguracji programu Karuzela Cooltury do 2007 roku Fundacja CTN zorganizowała 11 ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw programu, w których wystąpiło około 600 twórców z całej Polski. W inicjatywach wzięło udział blisko 15 tysięcy osób.
str. 6Monitoring tak, ale nie za taką cenę
System monitorowania miasta był tematem numer jeden listopadowej sesji. Dyskusja na ten temat toczyła się także na seminarium budżetowym. Temat okazał się tak obszerny, że poświęcono mu seminarium, które miało miejsce w miniony piątek (12 bm.). Powodem takiego zainteresowania tematem był wydatny wzrost kosztów realizacji tego przedsięwzięcia. Kiedy temat monitoringu miasta pojawił się w zadaniach inwestycyjnych jego koszt określano na ok.800 tys.zł. Miało to być 6 kamer ustawionych w newralgicznych punktach miasta. Tematem zajmował się specjalny zespół powołany przez prezydenta. Według jego opinii zlecone zostało wykonanie niezbędnej dokumentacji. Ostatecznie, zgodnie z projektem miasto ma być monitorowane przez 11 kamer. System monitorowania to także centrum dyspozytorskie w budynku policji oraz 3 stanowiska podglądowe: w pomieszczeniach komendanta policji, Straży Miejskiej, Centrum Zarządzania Kryzysowego. System ten to także 12,5 km kabli światłowodowych wraz z przejściem przez Świnę. Generalnie zakłada się, że system monitorowania miasta będzie służył identyfikacji popełnionych przestępstw. Nie będzie natomiast służył szybkiemu reagowaniu.
str. 7 i 9Samorządowcy się dopominają
Emerytury po dwóch kadencjach?
Okazuje się, że prezydenci i burmistrzowie polskich miast też chcieliby mieć własne pomostówki oraz specjalne emerytury, o czym poinformował „Dziennik”. Ich zdaniem wystarczy, żeby samorządowcy utrzymali się na stanowisku przez dwie lub trzy kadencje, aby otrzymywać tego typu świadczenia.
Dzięki pomostówkom i emeryturom po kilkunastu latach pracy, zamiast wracać niekiedy do dawno niewykonywanego zawodu, mieliby oni wolne do końca życia. Ideę tę popiera Związek Miast Polskich (ZMP), do którego należy także nasze miasto i w którego władzach zasiada prezydent Janusz Żmurkiewicz. ZMP chce teraz zabezpieczyć finansowo samorządowców. To właśnie ów związek proponuje dwa rozwiązania. Jedno z nich przewiduje utworzenie specjalnego funduszu emerytalnego. Przez pierwszą kadencję składki płaciłby sam zainteresowany, potem ten obowiązek przejęłoby miasto, czyli podatnicy mieliby płacić składki na emeryturę swojego prezydenta, czy burmistrza oderwanego na czas pełnienia funkcji od pracy jaką dotychczas wykonywał. Drugi wariant, to pomostówki. Gminy wypłacałyby je swym byłym szefom do czasu osiągnięcia przez nich wieku emerytalnego także w ramach gratyfikacji za lata poświęceń i „wypruwania sobie żył”, oczywiście ...dla dobra lokalnej społeczności. Warunek jest jeden samorządowcy musieliby utrzymać się na stanowisku przynajmniej przez dwie kadencje, czyli osiem lat.
str. 8Posłowie Platformy w Centrali
W czwartek 11 bm. w Jazz Clubie Centrala (sala za ogrodem), odbyło się otwarte spotkanie z posłami na Sejm RP Magdaleną Kochan, Renatą Zarembą i Arkadiuszem Litwińskim (wszyscy z Platformy Obywatelskiej). W spotkaniu obok trojga świnoujskich radnych PO brało udział kilkudziesięciu mieszkańców miasta.
Po wprowadzeniu poseł Barbary Kochan na temat realizacji programu PO oraz omówieniu spraw bieżących, czyli politycznych kompromisów, ustawy kompetencyjnej, reformie ustawy podatkowej, prezydenckich wetach, podwyżkach płac i Służbie Zdrowia posłowie odpowiadali na pytania. Większość czasu w dyskusji była poświęcona praworządności i utracie wiary w autorytet instytucji państwowych, a w szczególności funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Szeroko mówiono o działce wydzierżawionej firmie Dr Ireny Eris i konsekwencjach umorzenia prokuratorskiego postępowania w tej sprawie.
str. 9Dobry uczynek radnego
Rozstrzygnięty został przetarg na 30 letnią dzierżawę działki położonej przy ul. Wojska Polskiego, pomiędzy osiedlem „Platan” a terenem szkoły społecznej STSG. Miasto ustaliło cenę wywoławczą za teren o powierzchni 5,38 tys.m2 w wysokości 2,5 zł/m2 netto rocznie. Do przetargu stanęły dwie firmy – poznańska i szczecińska. Wygrała go firma szczecińska oferując 31 zł netto rocznie z m2 gruntu. Pierwotnie mówiło się, że dzierżawca, który wygra przetarg będzie zobowiązany do wybudowania budynku usług sportu i rekreacji z towarzyszącą funkcją hotelową. Będzie też zobowiązany do eksploatowania tego obiektu. Teraz mają tam być usługi gastronomiczne. W ramach przyszłej umowy dzierżawy inwestor zobowiązany będzie także do zagospodarowania przyległego terenu, pomiędzy dzierżawioną działką a granicą Osiedla „Tęcza”. Ma to być teren zielony. Ponadto będzie musiał wybudować pas drogi publicznej, czyli ul. Malczewskiego, łączącą ul. Wojska Polskiego z tym osiedlem. Jak wynika z wywiadu udzielonego Telewizji Świnoujście przez radnego Zbigniewa Pomieczyńskiego to spółka szczecińska reprezentowana przez jego syna „uratowała” działkę przed wydzierżawieniem jej poznańskiemu deweloperowi budującemu osiedle „Platan”, która do dnia przetargu była jedynym kontrahentem.
str. 10Państwo w państwie... czyli ogrody działkowe
Zakaz zamieszkiwania i meldowania
Problem zamieszkiwania na terenie rodzinnych ogrodów działkowych nie jest tylko problemem Świnoujścia. Dotyczy on wielu rejonów Polski i w wielu miejscach stanowi zagrożenie dla środowiska. Gros działek nie posiada kanalizacji ani instalacji wodociągowych. Poprzez budowanie nielegalnych ujęć wodnych narusza się system wód podziemnych. Brak kanalizacji powoduje zanieczyszczanie środowiska. Mając to na względzie Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców podjęła 26 listopada br. uchwałę w sprawie zakazu zamieszkiwania i meldowania na terenach działek w rodzinnych ogrodach działkowych.
- Polski Związek Działkowców został ustawowo powołany do zakładania i prowadzenia rodzinnych ogrodów działkowych, którym ustawodawca nadał szczególny status urządzeń użyteczności publicznej. Oznacza to, że ogrody zaspokajają wypoczynkowe, rekreacyjne i inne potrzeby socjalne członków społeczności lokalnych. Ogrody działkowe mają, więc walor socjalny, dając korzyści nie tylko bezpośrednim użytkownikom działek, ale i innym osobom, np. jako tereny zielone w miastach. W kontekście powyższych funkcji zrozumiałym jest, że niedopuszczalne jest zamieszkiwanie na terenie działek rodzinnych, co w sposób zasadniczy kłóci się z istotą i rolą ogrodów działkowych. Z tego względu zakaz zamieszkiwania jest szczególnie mocno eksponowany zarówno w ustawie o ROD, jak i w statucie PZD oraz regulaminie ROD. Praktyka jednak dowodzi, że w wielu przypadkach zakaz ten nie jest respektowany, a zjawisko zamieszkiwania w ogrodach nasila się w ostatnim czasie, stając się coraz to poważniejszym problemem dla prawidłowego funkcjonowania ROD – czytamy w uchwale.
str. 11Międzyzdrojski półmetek
Właśnie minęła połowa kadencji funkcjonowania władz samorządowych wybranych 2006 roku. Co się udało zrealizować z programu wyborczego, a czego nie w Międzyzdrojach. Mówią: Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Sutyła i Burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz.
W.n.: Przeszłość i obecnie…
M.S.: Przez poprzednich dziesięć lat sprawowania władzy w Międzyzdrojach tak naprawdę nic się nie działo. Odbywało się jedynie administrowanie gminą, a nie rozwijanie potencjału Międzyzdrojów. Nie było żadnych środków finansowych zewnętrznych, żadnych unijnych, a te są dla nas niezbędne. Kulała promocja miasta, a jego wizerunek na zewnątrz był – powiedzmy – średni. My uważamy, że musimy promować miasto jako nowoczesne, trzeba je modernizować jednym słowem potrzebujemy tzw. ucieczki do przodu. Jesteśmy otwarci na przyszłość, na nowoczesność i udowadniamy to na każdym kroku. Nowych inwestorów witamy serdecznie, ale jesteśmy jednocześnie twardymi negocjatorami.
W.n.: Braki w mieście…
M.S.: Jak w każdym mieście do zrobienia jest dużo: niedoinwestowanie ulice, chodniki, brak ścieżek rowerowych. Międzyzdroje to takie miasteczko, w którym wydaje się, że chyba każdy widzi co trzeba zrobić tylko przez wiele lat nikomu nie udało się za dużo wykonać. Jednocześnie brakuje nam przestrzeni inwestycyjnej – otoczeni morzem, zalewem i parkiem narodowym nie mamy zbyt wielu terenów inwestycyjnych dlatego mają one bardzo dużą wartość rynkową. Stąd też co raz więcej tzw. wysokiej zabudowy. Dużo ludzi czeka w kolejce na mieszkania komunalne. Oddaliśmy niedawno pierwszy z budynków komunalnych, gdzie zamieszkało blisko 50 rodzin, ale to nie rozwiązało problemów mieszkaniowych w naszym mieście. No i nie jest to nasze ostatnie słowo w tym temacie.
str. 12 i 13Mikołajkowy turniej talentów
W filii MDK Warszów odbyła się nietypowa „mikołajkowa” impreza, a mianowicie był dwudniowy turniej talentów w kategoriach: muzyka, wokaliści, plastyka, taniec, recytacje. Na zakończenie zmagań odbył się koncert laureatów połączony z otwarciem wystawy prac konkursowych, a także ozdób i stroików świątecznych. Nagrody ufundowane przez Polskie LNG otrzymało 30 dzieci, a wszystkie obecne na imprezie otrzymały mikołajowe ((jednakowe) podarunki. Laureaci konkursów na zaproszenie Młodzieżowego Domu Kultury w Wolgaście i TIERPARK Wolgast Tannenkamp zwiedzali małe zoo (na obszarze 10 hektarów zgromadzono 400 zwierząt). Gospodarze imprezy zapewnili wszystkim ciepły poczęstunek. Były także różne zabawy i dyskoteka.
str. 18wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl