WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

07.10.2021 6:19

Konsultacje, a raczej rodzaj przykrywki

We wtorek 5 października odbył się zorganizowany przez Urząd Miasta Świnoujście ponad dwugodzinny webinar, czyli seminarium internetowe pod tytułem „Twój Ruch”, w ramach konsultacji społecznych na temat koncepcji systemu zarządzania ruchem w mieście. W tym nad wyraz skromnie i w ostatniej chwili nieco nagłośnionym seminarium aktywnie mogli uczestniczyć jedynie eksperci, urzędnicy i radni, czyli szczęśliwi posiadacze linku do webinaru. Reszta pospólstwa - jeśli w ogóle wiedziała - to mogła całość obejrzeć w telewizji kablowej z możliwością zgłoszenia swoich pytań telefonicznie w redakcji Telewizji Słowianin, na większość których i tak nie padła odpowiedź. Trudno to uznać za konsultacje społeczne. Była to raczej przykrywka dla władz miasta służąca umocowaniu decyzji, które podejmują. A konsultacje? Ano przecież właśnie się tego dnia odbyły....

 

Tego samego dnia, kilka godzin przed webinarem sygnalizowano, że tematem spotkania będzie zrównoważony transport w XXI wieku oraz komunikacyjna przyszłość Świnoujścia. Była faktycznie mowa o zrównoważonym transporcie, ograniczeniu ruchu w centrum miasta, szykanach zmniejszających prędkość przejazdu i znakach spowalniających ruch, obwodnicach, parkingach buforowych których nie ma, roli komunikacji autobusowej bezpłatnej bądź też płatnej i niewiele o tunelu oraz konsekwencjach jego budowy. Właściwie można na tym skończyć ten tekst korzystając w tych niby konsultacjach społecznych z podsumowania zastępcy prezydenta Barbary Michalskiej.

- Musimy się opierać na ekspertach, bo przecież radni ani mieszkańcy nie rozwiążą tych problemów komunikacyjnych – orzekła bowiem na koniec B. Michalska, co w zasadzie stanowiło clou tego seminarium. Po co i dla kogo zatem jakiekolwiek konsultacje wypada zapytać, bo z pewnością nie dla mieszkańców? Jak się okazuje dla radnych też nie, choć to oni będą musieli formalnie przyjąć organizację ruchu w Świnoujściu.

Mimo wszystko może jednak warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. W seminarium uczestniczyli czterej zewnętrzni eksperci, którzy przedstawili swoje prezentacje. Byli to : Marcin Gromadzki z Marcin Gromadzki Public Transport Consulting, ekspert ds. komunikacji miejskiej i zrównoważonej mobilności miejskiej; Piotr Rachwalski, ekspert ds. transportu publicznego i ekonomista transportu, od 2020 r. prezes PKS Słupsk oraz były prezes Kolei Dolnośląskich ; Marcin Żebrowski, mieszkający w Kopenhadze urbanista, designer, miłośnik miast oraz Per Eneroth, Strateg ruchu drogowego w Urzędzie Budownictwa Miejskiego w Lund. Właściwie prezentacje były dość ogólnikowe, po części nawiązujące do koncepcji ruchu opracowanej z 2018 r, , którą swojego czasu mocno krytykowano. Odnosiły się też do latami wypracowanych rozwiązań ruchu w innych miastach, które trudno przenieść do Świnoujścia (np. tramwaje w Lund, czy tunele bez przewyższeń pod jezdniami na bezkolizyjnych skrzyżowaniach).

Eksperci mówili m.in. również o pełnej integracji systemów komunikacyjnych lewobrzeża i prawobrzeża, zwiększeniu częstotliwości ruchu autobusów (także MIDIBUSÓW), wahadłowych i być może bezpłatnych liniach przez tunel, konieczności budowy parkingów buforowych z dala od centrum miasta i ograniczeniu dojazdu aut do centrum, przy preferowaniu jazdy rowerami (także rowerem miejskim, w tym elektrycznym) i hulajnogami z uporządkowaniem ich parkowania.

Bezpłatną komunikację autobusową uznali za dobre rozwiązanie, a decyzja o jej wprowadzeniu zależy od radnych i spinana się budżetu miasta. Pojawiła się też sugestia, że krótkie przeloty autobusami na lewobrzeżu mogłyby być bezpłatne, a kosztowniejsze połączenia z uwagi na odległości przy ekstensywnej zabudowie prawobrzeża odpłatne z preferencjami dla mieszkańców. Także korzystanie z parkingów i stref parkingowych dla mieszkańców powinno być na preferencyjnych warunkach, a koszty przeniesione na przyjezdnych. Generalna sugestia dotyczyła uspokojenia ruchu samochodów w mieście z zastosowaniem wysepek, odcięć i spowolnień.

W ocenie ekspertów Świnoujście z uwagi na swoją specyfikę powinno korzystać wybiórczo z rozwiązań ruchu w innych miastach. Natomiast nie powinno ich kopiować. Tunel ich zdaniem spowoduje znaczny wzrost ruchu aut do centrum miasta, co może przerodzić się w piekło. Stąd konieczność budowy parkingów buforowych, z dala od centrum, z dobrymi połączeniami autobusowymi oraz nie budowanie bezpłatnych parkingów w centrum miasta. Sugerowali rozszerzenie strefy płatnego parkowania na całe lewobrzeże z preferencjami cenowymi dla mieszkańców. Natomiast naczelnik inż, Rafał Łysiak mówił z kolei o budowie parkingu buforowego...ale przy ul. Rybaki (nie wspomniał też o rezygnacji władz miasta z planów budowy buforowego parkingu wielopoziomowego na Warszowie , obok dworca PKP). Uznał, że buforowe parkingi powinny powstać na lewobrzeżu.

Co do obciążenia ruchem aut w tunelu eksperci wspomnieli, że na etapie planów tunelu gdańskiego spodziewano się 15 tysięcy aut dziennie , a stan faktyczny jest taki, że przejeżdża tam 30 tys aut. Inżynier Łysiak natomiast stwierdził, iż ma jednak inne informacje, że na poziomie planowania było w Gdańsku już zakładane 30 tys aut. W jego ocenie nie będzie zbyt dużego obciążenia ruchem w świnoujskim tunelu. Stwierdził, że za 20 lat tunelem będzie dziennie przejeżdżać 20 tysięcy pojazdów,

- Zatory w sezonie nam w tunelu nie grożą. U nas nie ma takiego ruchu tranzytowego – uważa też inż Łysiak. Warto przy tym wspomnieć, że już jakiś czas temu Niemcy spodziewali się w związku z tunelem wzrostu ruchu aut z ich strony o 40% .

W końcowej fazie seminarium niektórzy radni podkreślali brak alternatywy przy zamknięciu tunelu. Zauważali, że promy to obowiązkowy bajpas miasta. Zamknięcie tunelu ( w Świnoujściu jednorurowego z dwoma pasami ruchu po jednym w każdym kierunku jazdy!) bagatelizował zaś zastępca prezydenta B. Michalska mówiąc , że przetrwamy jakieś tam godzinne niekiedy zamknięcie tunelu. Cóż, taka opinia może tylko szokować i odzwierciedla pewien brak wyobraźni. Przykłady zdarzeń wywołujących perturbacje w ruchu tunelowym w Gdańsku podałem kilka dni temu i wcale nie należą one do rzadkości. Tam są zaś dwie rury tunelowe z czterema pasami ruchu po dwa w każdym kierunku jazdy, co daje zupełnie inne możliwości manewru w przypadku konieczności zamknięcia części tunelu.

***

Niestety to seminarium wcale nie przybliżyło nas do podjęcia rozstrzygnięć w zakresie ruchu w mieście a wręcz może jeszcze bardzie skomplikowało tę materię. Eksperci pomimo tego, że B. Michalska jakby na nich cedowała podpowiedź jak ten ruch w perspektywie mamy rozwiązać wcale nie byli do tego skłonni. Mówili wręcz, że wybór należy do radnych i władz miasta, a oni tylko nieco życzliwie podpowiadali. Te podpowiedzi jednak jak wynikało z przebiegu seminarium trafiały w mur. Przykładem choćby sugestia ekspertów żeby koniecznie budować parkingi buforowe (których nie ma ) poza centrum, a inż Łysiak będzie budował na ul. Rybaki...czyli praktycznie w centrum. Przez co zwiększy przecież poziom zanieczyszczenia powietrza. Eksperci mówili o zagrożeniu zalewem aut i koniecznością rozwiązania tego problemu, a inż Łysiak nie widzi tego problemu. Zatory zdaniem B. Michalskiej to też nie u nas... Wypada pogratulować hurra optymizmu tyle tylko, że wyjdziemy na tym jak przysłowiowy „Zabłocki na mydle”.

KMN

zdjeciezdjeciezdjecie
KOMENTARZE
mieszkaniec - będzie masakra drogowa
2021-10-07 19:16:01  |  IP: 31.11.129.*
Święta racja panie redaktorze. Biedni my mieszkańcy bo nie wiemy jaki jaki nam podły los gotuje ta władza.
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

SPRZEDAM FABRYCZNIE NOWY,

NIEUŻYWANY ELEKTRYCZNY WÓZEK

INWALIDZKI .CENA DO UZGODNIENIA!

TELEFON 609 663 806

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski