WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

04.10.2019 13:22

Dramatyczne pytania o PŻM – bez odpowiedzi

Jak wygląda sytuacja finansowa PŻM i czy należące do niej statki przejęły banki? Kiedy pracownicy mogą się spodziewać poprawy sytuacji płacowej? Pytań do Zarządcy Komisarycznego Polskiej Żeglugi Morskiej Pawła Brzezickiego oraz Marka Gróbarczyka - Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie brakowało, odpowiedzi już tak. Tematyce funkcjonowania Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w quasi holdingu z Grupą Polskiej Żeglugi Morskiej, oraz działalność PŻM w ostatnim roku obowiązywania porozumienia społecznego poświęcono spotkanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

 

- Pan Paweł Brzezicki miał być rok Zarządcą Komisarycznym PŻM. Dlaczego to się przedłuża, a nie ma konkursu na stanowisko dyrektora? Jaka jest prawdziwa kondycja finansowa firmy? Na zakupy statków są pieniądze, a na przywrócenie przywilejów pracowniczych nie ma. Firma z takimi kłopotami próbuje być łączona z drugą firmą, którą dysponuje Komisarz. Jak firma w trudnościach ma ratować inną? Popłyną obie? – mówił w dramatycznym tonie przewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

- Jest hejt na nas od Komisarza, że to nasza wina, że za wysokie płace… Nie ma ludzi i za te pieniądze, to jest dramat, za te pieniądze nie będzie marynarzy. Średnia wieku jest powyżej chyba 55 lat na statkach. Ja myślałem, że tu będzie z kim porozmawiać… Jest psychiczny terror w firmie. Jeden z kolegów był wzywany na dywanik i ma się wycofać ze wszystkiego, bo jak nie to go pogonią – dodawał Paweł Kowalski były przewodniczący MK NSZZ Solidarność przy PŻM.

Tak dramatycznych głosów płynących od pracowników i związkowców w kierunku dyrekcji Polskiej Żeglugi Morskiej było więcej. Nie brakowało również pytań o kondycję firmy.

- Ile ten stan zarządu komisarycznego ma trwać? Kto jest właścicielem floty statków, zachodnie media pisały, że zostały one przejęte przez banki? Jak wygląda kwestia promu, plan jego budowy? Czy Ministerstwo otrzymywało informacje o stylu działania względem pracowników? – pytał przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zaproszono zarówno Zarządcę Komisarycznego Polskiej Żeglugi Morskiej Pawła Brzezickiego i Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, jak i przedstawicieli Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Nie zjawili się. Obecny na spotkaniu pracownik PŻM-u nie miał pełnomocnictw do prezentowania oficjalnych stanowisk firmy. Odpowiedzi obecnego na spotkaniu przedstawiciela ministerstwa Pawła Figarskiego były w opinii uczestników Rady lakoniczne - Ciągle realizowane są założenia z programu naprawczego. Tego się nie zrobi w rok. Sytuacja finansowa sie poprawiła. Przedsiębiorstwo zaczyna inwestować. Następuje wzrost floty. Pan Minister wielokrotnie podkreślał, że kwestie pracownicze powinny być wypracowane w dialogu. Były i są rozmowy, więc trzeba wypracować porozumienie. PŻM wychodzi z problemów – podkreślał Paweł Figarski z MGMiŻŚ

Pierwsza próba podjęcia dyskusji o PŻM i MSR Gryfia miała miejsce w maju br. Kolejna we wrześniu, ale na prośbę PŻM wyznaczono termin październikowy. Do spotkania nie doszło, choć z informacji prezentowanych na WRDS tego dnia Zarządca Komisaryczny jak i Minister GMiŻŚ byli obecni w Szczecinie.

- Z całym szacunkiem, ale nic nie usłyszeliśmy. Powtórnie spróbujmy zaprosić pana Ministra i Pana Komisarza, żebyśmy usłyszeli odpowiedzi na niektóre kwestie – dlaczego... Mamy taką wątpliwość, czy wy jako Ministerstwo w ogóle panujecie nad tym, co się tutaj dzieje? Czy niektórzy nie urwali się wam już spod kontroli… Będziemy o tę firmę walczyć – mówił Mieczysław Jurek.

Przewodniczący WRDS marszałek Olgierd Geblewicz poprosił przedstawicieli strony społecznej o stworzenie listy pytań dotyczących PŻM, MSR Gryfia, a także działań MGMiŻŚ, a następnie przekazanie ich do adresatów. Październikowe posiedzenie WRDS było również okazją do wręczenia Aktu Powołania dla nowego członka Rady, którym został Pan Edward Osina, Prezes Zarządu firmy P.B. CALBUD Sp. z o.o.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

Sprzedam w dobrej cenie znakomite lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana niedawno ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 11:00- 15:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
WYSPIARZ niebieski