WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

11.09.2019 6:38

Środowiskowy przekręt zyskuje status legalności?

Pisaliśmy niedawno o posadowionych w Świnoujściu przez szczecińską firmę Baltchem dwóch zewnętrznych paliwowych zbiornikach, na terenie dawnej firmy Porta Petrol, które wybudowano niezgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i obowiazującymi przepisami. Nie tylko naszym zdaniem takim środowiskowym przekrętem powinna się zdecydowanie zająć prokuratura. Teraz jednak po kuriozalnej decyzji większości, czyli 12 świnoujskich radnych podjętej na sesji nadzwyczajnej 9 września br. w sprawie rozszerzenia granic świnoujskiego portu traci to w znacznej mierze sens, bowiem także ten teren ze zbiornikami został po wniosku ministra ujety w nowych granicach świnoujskiego portu.

 Poniedziałkowa kuriozalna  decyzja 12 świnoujskich radnych nazywana przez jej autorów "salomonową", a polegajaca na niewydawaniu opinii w sprawie rozszerzenia granic świnoujskiego portu po wniosku w tej sprawie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródladowej ma daleko idące skutki. Ci  ludzie być może o konsekwencjach nie myśleli, bowiem niektórzy wydawali się zagubieni, a może jednak mieli pełną świadomości  i zagłosowali z pełną premedytacją. Takie nie podjęcie opinii w świetle  przepisów Rady Ministrów oznacza ni mniej ni wiecej tyle, że po upływie oznaczonego przez ministra czasu (w tym przypadku 14 dni, czyli do 10 września br.) takie stanowisko jest traktowane jako cicha zgoda, czyli pozytywne zaopiniowanie ministerialnego wniosku. Granice świnoujskiego portu po takiej decyzji większości 12 radnych można już zatem uznać za rozszerzone. To zaś m.in. oznacza, że zgodnie z wnioskiem ministra Marka Gróbarczyka w granicach portu teraz znalazła się także działka o której pisaliśmy w art. pt. Środowiskowy przekręt", czyli zbiorniki Baltchemu.

 Przypomnijmy, że rzecz dotyczy działki nr 209/2 przy ul, Karsiborskiej 35, obok nabrzeża 87 i nieopodal świnoujskiej oczyszczalni ścieków. Przed laty funkcjonowała tam firma Porta Petrol z 11 zbiornikami podziemnymi na olej napędowy (o łącznej pojemności 72.960 m3), Po zmianach właścicielem jest Baltchem S.A Zakłady Chemiczne w Szczecinie. Właśnie ta firma po uzyskaniu w świnoujskim Urzędzie Miasta niezgodnej z przepisami  decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, orzekającej brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i otrzymaniu pozwolenia na budowę od wojewody szczecińskiego wybudowała dodatkowo na tej działce w 2019 r  dwa naziemne zbiorniki na 36 tys m3 (jeden na 22 tys m3, a drugi na 14 tys m3). O zdanie na ten temat bynajmniej nie zapytano świnoujskich radnych, choć budowa była niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Po decyzji radnych dotyczącej granic portu sprawa ta wydaje się już być klarowna, bo teren będzie definitywnie wyłączony z jurysdykcji miasta i podlega już innym przepisom. Zatem także złożona  w tej sprawie interpelacja radnego Stanisława Bartkowiaka opierająca się o nasz artykuł i wynikające z niego wywody w zasadzie obecnie traci głębszy sens.

Dodajmy jeszcze, że z tego co nam nieoficjalnie wiadomo współwłaścicielem firmy Baltchem jest członek rodziny prominentnego polityka PiS.

 Więcej w papierowym wydaniu gazety.

 

 

Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja
Skład Węgla

Sprzedam w dobrej cenie znakomite lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana niedawno ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 12:00- 18:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

WYSPIARZ niebieski