WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

08.09.2019 8:20

TERMINAL WIDMO

Politycy mają dziwną skłonność dobierania espertów niekoniecznie takich jak trzeba Proces zatwierdzania inwestycji o dużej skali, niosącej poważne skutki dla lokalnej społeczności, dla środowiska, dla gospodarki państwa, powinien być poprzedzony szczegółową, merytoryczną analizą, konsultacjami, dyskusją w gronie fachowców, spotkaniami z mieszkańcami miejscowości dla których inwestycja może stać się końcem ich spokojnego życia oraz związanych z tym rekompensat. Do tego bezwzględnie rzetelnym zestawieniem wszystkich możliwych do określenia zagrożeń i szans, pewności co do uzasadnienia ekonomicznego przedsięwzięcia, oceną ryzyka niespodziewanych zmian na rynku, itd. itd.

 

Niestety, fakty dotyczące projektu budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu są dowodem na to, że dzisiaj w naszym kraju wystarczy mieć pomysł na projekt uświetniający najwyższego przywódcę. I projekt ten, z mocy swoiście tworzonego na tą okoliczność prawa, staje się strategicznym dla państwa. Bo chyba nikt nie wątpi, że obok Terminala LNG im. Lecha Kaczyńskiego może powstać jedynie równie wielki Terminal im. Jarosława Kaczyńskiego. Dlaczego? Bo to mu się po prostu należy. Tyle polityki.

 

To szansa, bo Gdańsk i Hamburg jest za daleko (grono ministerialnych ekspertów)

Przechodząc do rzeczy. Warto zastanowić się dlaczego nasz zachodni sąsiad, gospodarczo najsilniejsze państwo Europy, mając tak znaczące porty jak Kilonia, Lubeka, Rostock znakomicie skomunikowane z zapleczem lądowym autostradami i siecią szybkich kolei towarowych, nie zdecydował się na budowę wielkiego terminala kontenerowego na Bałtyku. Wystarczyłoby przecież tylko pogłębić tor podejściowy i zbudować port zewnętrzny z terminalem na 1,5 miliona TEU. Jeśli słyszymy, że dla naszego kraju taka inwestycja to żaden problem, jeśli dodatkowo za setki milionów euro od 20 lat modernizujemy (pogłębienie i poszerzenie w dnie) 70 kilometrowy tor wodny do Szczecina, to dla bogatych Niemiec tym bardziej taki projekt byłby do udźwignięcia. A jednak Niemcy doszli do wniosku, że żaden z tych portów nie mógłby w przeładunkach kontenerów konkurować ani z Hamburgiem ani z Gdańskiem. Przeciwnie, byłby skazany na totalną porażkę. Jakże bardzo to stanowisko różni się od głosów ekspertów Zarządu Portów Szczecin i Świnoujście, którzy z wielkim przekonaniem głoszą, że świnoujski terminal kontenerowy będzie miał strategiczne znaczenie nie tylko dla Polski, ale i dla Czech, Słowacji, Węgier i Austrii.

 

Strategiczny terminal dla ...

Jak wynika z „Raportu Korytarza Transportowego Bałtyk- Adriatyk w Polsce 2019” Polska posiada śladowy tranzyt kontenerów do Czech, Słowacji, Węgier, a jeszcze mniejszy do Austrii, czy na Ukrainę. Nie jest tajemnicą, że mimo formalnych spotkań polityków Czechy, Węgry i Austria mają swoją koncepcję rozwoju transportu i nie ma w nich miejsca na Świnoujście.

W latach 1947- 1956 istniał w Szczecinie czechosłowacki obszar portowy oraz działała czechosłowacka odrzańska spółka żeglugowa. Eksploatacja własnego portu przeładunkowego w Szczecinie została zakończona gównie z uwagi na małą głębokość tranzytową odrzańskiego szlaku wodnego, niestabilność warunków nawigacyjnych oraz brak perspektyw na modernizację infrastruktury hydrotechnicznej na Odrze. W efekcie Czechosłowacja skierowała przewozy towarów na Łabę , do Hamburga.

W najbliższych latach Czechy mają zamiar zbudować w Hamburgu nowoczesny port z terminalem kontenerowym z perspektywą funkcjonowania przez 50 lat. Rozmowy w tej sprawie prowadzone od pięciu lat mają zakończyć się jeszcze w tym roku (Traktat Wersalski z 1919 roku na 99 lat gwarantował Czechosłowacji dzierżawę terenów z infrastrukturą portową w Hamburgu. Na ukończeniu są rozmowy dotyczące wymiany obszarów na takie, które umożliwią uruchomienie w porcie czeskiego terminala kontenerowego). Obecnie linię Czechy- Hamburg obsługuje tygodniowo blisko 200 serwisów kolejowych. Trzeba mieć też na uwadze systematycznie modernizowany szlak żeglugi śródlądowej na rzece Łabie, prowadzący wprost do tego portu. Porty w Szczecinie i Świnoujściu mogłyby w przyszłości odgrywać ważną rolę dla czeskiego importu i eksportu pod warunkiem zbudowania kanału Odra-Łaba i dostosowania szlaku żeglownego na Odrze do minimum IV klasy żeglowności, czyli jak dobrze pójdzie - za 30 lat.

Węgry w ramach 60 letniej koncesji zbudują w Trieście (Włochy) na 32 ha swój port morski ( terminal na 80 tys. TEU). Przedmiotową umowę w dniu 5 lipca 2019 podpisali minister spraw zagranicznych Węgier Peter Sijjarto i wicepremier Włoch Mateo Salvini.

Austria dzięki dobrej sieci kolejowej praktycznie cały swój eksport i import wymagający transportu morskiego od dziesięcioleci realizuje poprzez port w Hamburgu. Tygodniowo między Austrią, a Hamburgiem kursuje ok. 150 serwisów kolejowych.

Ważną rolę odgrywają także porty Adriatyku: Koper (Słowenia) i Wenecja, Triest, Ravena (Włochy), które nie tylko rozbudowują swoją infrastrukturę, ale i uzyskują coraz efektywniejsze i szybsze połączenia kolejowe z Europą środkową. Porty północnego Adriatyku dają możliwość obsługi tego rynku z odległości o około 2 tysiące mil morskich krótszej w porównaniu do portów bałtyckich, co skraca czas tranzytu z Dalekiego Wschodu o 5 do 7 dni.

 

Co na to Niemcy?

Realistycznie patrzący Niemcy postawili na transport intermodalny (połączenie co najmniej dwóch rodzajów transportu w celu realizacji jednej operacji przewozowej, przy pomocy jednej i tej samej jednostki transportowej np. naczepy czy kontenera) na linii Adriatyk- Skandynawia. Wysoka sprawność łańcuchów logistyczno- transportowych pozwala na utrzymanie przez Rostock, Lubekę , Kilonię po 40-45 połączeń kolejowych dziennie (!) z portami Triest, Wenecja, Ravena, Koper.

Gdy spojrzymy na mapę, to stwierdzimy, że to Świnoujście , będąc portem na najkrótszej drodze łączącej Adriatyk ze Skandynawią, powinno stać się najważniejszym ogniwem tego łańcucha,. Tak jednak nie jest, bo są przeszkody na których pokonanie potrzeba nie tylko pieniędzy, ale i politycznej woli.

 

TIRY na tory

W Białej Księdze dla Systemu Transportowego Unii Europejskiej założono zastąpienie 30% drogowego przewozu towarów transportem kolejowym lub wodnym (morskim lub śródlądowym) do 2030 roku, a do 2050 roku ma to być już 50%. Obecnie udział przewozów intermodalnych w rynku kolejowym w Polsce wynosi 6%. To bardzo mało w porównaniu do państw Europy zachodniej, gdzie w wielu krajach udział ten przekracza już 30%.

W Polsce transport intermodalny polega głównie na przewozie kontenerów z lub do portów morskich i dalej statkiem. To na dziś zbyt mało, musimy urzeczywistnić hasło „Tiry na tory”, czyli na bardzo proekologiczną współpracę transportu drogowego i kolejowego , której celem jest minimalizacja czasu dostawy i kosztów przewozów.

Przyszłością jest transport kombinowany polegający na tym, że główny przewóz realizowany jest drogą kolejową, żeglugą morską lub śródlądową, a jedynie krótki odcinek początkowy i/lub końcowy wykonywany jest transportem samochodowym. W Świnoujściu mamy w miarę nowoczesny i wciąż rozbudowywany Terminal Promowy. Przymiarki do wprowadzenia go do systemu intermodalnego transportu kombinowanego już były. Pierwszy pociąg załadowany naczepami drogowymi zawitał do terminala w grudniu 2017 roku. Był to przewóz kolejowy naczep drogowych z Wrocławia, zdaniem fachowców wielce obiecujący.

Niestety, mimo obietnic polityków polscy operatorzy promowi wciąż nie dysponują odpowiednio dużymi jednostkami zdolnymi do wykorzystania potencjału portowego terminala i rosnących potrzeb rynku. Na kolei wciąż borykamy się z ogromnymi problemami powodowanymi złym stanem infrastruktury, wysokimi stawkami dostępu do niej, niską przepustowością szlaków i niską prędkością pociągów towarowych (około 25 km/godz, czyli dwukrotnie mniej niż średnia dla UE), brakiem wagonów do transportu naczep, itd. itd. Wszystko to o wiele lat opóźnia wejście Świnoujścia do Korytarza Transportowego Adriatyk-Bałtyk – Skandynawia. Przypomnę, że w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości z 2014 roku jest zobowiązanie:”W dziedzinie kolejowych przewozów towarowych jako cel priorytetowy potraktujemy wdrożenie zasady „tiry na tory” w Polsce”.

W kontekście powyższego wydaje się , że to nie skazany na porażkę wielki terminal kontenerowy ale Terminal Promowy Świnoujście w multimodalnym łańcuchu transportowym wykorzystującym transport kolejowy, wodny i drogowy powinien być tym o co powinni zabiegać zachodniopomorscy politycy, świnoujścianie i władze miasta.

 

18.08.2019 Andrzej Sokołowski

 

PS. Oddany 6,5 roku temu nowoczesny terminal kontenerowy Jade Weser Port (JWP o mocy przeładunkowej 2,7 mln TEU z perspektywą 4,2 mln TEU), jedyny niemiecki głębokowodny port, w którym niezależnie od pływów zawsze jest zagwarantowane bezpieczne wejście i wyjście dla statków o zanurzeniu do 16,5 metra, mający w swoim założeniu odebrać ładunki Gdańskowi, w szóstym roku działalności, czyli w 2018 roku obsłużył 655 tys. TEU, czyli wykorzystał zaledwie nieco ponad 20% swojej mocy, odbierając ładunki jedynie Hamburgowi i Bremerhaven. JWP z uwagi na brak zainteresowania terminalem ze strony aliansów armatorów bardzo szybko dorobił się tytułu „Port Widmo”. Terminal kontenerowy w Świnoujściu, o ile powstanie, ma ogromne szanse stać się drugim portem godnym tej nazwy. „Terminal kontenerowy Świnoujście- PORT WIDMO II” . Też ładnie.

KOMENTARZE
Max - Termninal
2019-09-09 7:51:30  |  IP: 37.8.231.*
Przypomnieć należy, że 20 lat temu w dyskusjach na seminariach i konferencjach portowych w Szczecinie tamtejsi eksperci i profesura twierdzili, że terminal kontenerowy w Świnoujściu na 100 tysięcy TEU nie może powstać z wielu ważnych powodów. Jednym z nich było twierdzenie , że 40 tysięczne miasto nie ma możliwości zapewnić blisko 1000 pracowników dla terminala. Dzisiaj gdy rząd chce budować terminal nie na 100 tysięcy ale na półtora miliona (1,5 mln) TEU eksperci zmienili poglądy (każdego można kupić) i głoszą że miasto da radę. Świnoujskie spółki portowe wciąż ogłaszają zapotrzebowania na pracowników i wciąż z mizernym skutkiem. Zgadzam się, że 300-500 rodzin uchodźców załatwi sprawę, ale o tym władza nie mówi, przemilcza temat a nasi samorządowcy boją się ten temat ruszać. Dzisiaj okaże się, czy rada naszego miasta myśli o mieście, jego rozwoju i przyszłości, czy włączy się w wielce populistyczny projekt nie mający szans na sukces .
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

SPRZEDAM FABRYCZNIE NOWY,

NIEUŻYWANY ELEKTRYCZNY WÓZEK

INWALIDZKI .CENA DO UZGODNIENIA!

TELEFON 609 663 806

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski