WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

21.07.2019 6:53

Jak pomóc starszym mieszkańcom

Wyspiarskie społeczeństwo się wyraźnie starzeje i będzie wymagało coraz większego zakresu pomocy. Dla osób potrzebujących całodobowej formy pomocy takowa właściwie jest realizowana w oparciu o istniejące placówki (choć z miejscami w nich bywa już niekiedy poważny problem) oraz opiekunki MOPR, Jest jednak też szeroka grupa osób starszych, którzy nadal muszą lub chcą sobie sami dawać w życiu radę. O nich też trzeba pamiętać i wyciągać w miarę potrzeb pomocną dłoń.

 Jak ostatnio pisal w interpelacji do świnoujskiego prezydenta jeden z radnych -" przybywa ludzi starszych , często samotnych , praktycznie zamkniętych w swoich mieszkaniach, czy domach. Osoby te nie spelniają warunków aby mogły uzyskać miejsce w Zakladzie Opieki Długoterminowej, czy pomocy MOPR, a nawet by tego nie chcialy. Oczekują raczej na zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia, choroby itp. albo chociaż towarzystwa ludzi z którymi można porozmawiać", 

Radny znając rozwiązania w innych krajach proponuje dostosowanie istniejących mieszkań komunalnych lub takim ich celowym urządzeniu w nowych budynkach komunalnych z przeznaczeniem dla ludzi starych, osamotnionych  lub nawet starszych małżeństw, którzy zachowują możliwości samodzielnego bytu, nie stanowiąc obciążenia dla pozostałej społeczności. Zdaniem radnego idealnym rozwiązaniem byłaby lokalizacja obok planowanego Zakładu Opieki  Długoterminowej (ZOD) przy ul. Bydgoskiej tego właśnie typu budownictwa mieszkaniowego.Miała by to być forma mieszkań chronionych dla seniorów połączonych systemem alarmowym z ZOD oraz z możliwością dojścia i korzystania z pomieszczeń i ewentualnej pomocy tej placówkimi jej pracowników, Byłby to zatem taki rodzaj wentyla bezpieczeństwa.

Na Interpelację świnoujski prezydent odpowiedział, że miasto podejmuje tego typu działania i w tym roku ZGM wyremontuje i przystosuje...dwa lokale mieszkalne na prawobrzeżu z przeznaczeniam na mieszkania chronione dla osób starszych. Brany też jest pod uwagę pomysł wybudowania budynku komunalnego z lokalami dla seniorów umożliwiających ich samodzielne funkcjonowanie pod okiem wyznaczonych opiekunów.

 

 

KOMENTARZE
ZW - pomoc starszym osobom
2019-07-24 19:31:21  |  IP: 77.88.191.*
Uważam, że opieka osobom starszym jest jak najbardziej potrzebna, ale muszą być w centrum miesta a nie na opłotkach. Muszą czuć się potrzebni i w miarę samodzielnie załatwiać swoje sprawy, a w razie niemożliwości by mogli liczyć na pomoc. Nie można wynosić ich poza centrum miasta, gdzieś doaleko od sklepów, banków, aptek, ośrodków kultury.
Seniorka in spe - dom senioralny
2019-07-23 2:22:57  |  IP: 185.210.38.*
Nawiązując do propozycji radnego odnośnie mieszkań chronionych, wszystko to piękne poza jednym - lokalizacją. Ze wzlędów praktycznych wydawałoby się, że bliskość do ZOD przy Bydgoskiej ułatwiałaby ewentualną pomoc, z drugiej jednak strony powodowałaby izolację ludzi starszych. Nie powinni oni być rugowani z centrów miast, wręcz przeciwnie powinno się im pomagać w pozostaniu jak najdlużej w znajomym środowisku. I dopóki są mobilni lokalizacja takich mieszkań chronionych powinna umożliwiać im uczestniczenie w życiu miasta i lokalnej społeczności na dotychczasowych warunkach i jak najdłużej. Powinna ona spełniać podstawowy warunek tj "walking distance" a więc możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych samodzielnie czyli dojścia do lekarza/szpitala, banku, apteki, kina czy sklepu... Człowiek starszy niekoniecznie potrzebuje jedynie, spokoju i bliskości kościoła by sie czuć dobrze. Przede wszystkim potrzebuje też towarzystwa innych ludzi; i to nie tylko rówieśników. A więc integracja a nie izolacja powinna być podstawowym warunkiem w tym okresie życia.
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja
Skład Węgla

Sprzedam w dobrej cenie znakomite lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana niedawno ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 12:00- 18:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

WYSPIARZ niebieski