WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

19.07.2019 8:36

JUBILEUSZ MARINY

W najbliższą niedzielę, świnoujski port jachtowy obchodzić będzie jubileusz dwudziestolecia inauguracji sezonu żeglarskiego. Na otwarcie, 21 lipca 2000 roku, do Basenu Północnego weszła flota przeszło 60 jachtów uczestniczących w Etapowych Regatach Turystycznych. Na maszcie sygnalizacyjnym przystani w obecności kilkuset świnoujścian i żeglarzy po raz pierwszy w historii podniesiono banderę RP.

 

Po opuszczeniu Świnoujścia przez wojska radzieckie w 1992 roku rejon Basenu Północnego nie był użytkowany. Dopiero wiosną 2000 roku nowo wybrany Zarząd Miasta podjął decyzję o otwarciu w basenie przystani jachtowej. Pomysł zyskał szerokie poparcie społeczne, w tym władz wojewódzkich i Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Dzięki zaangażowaniu dowództwa i marynarzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, pracowników świnoujskich zakładów komunalnych, Morskiej Stoczni Remontowej, licznych osób prywatnych a także pozytywnemu nastawieniu Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Morskiego, po spełnieniu formalnych wymogów, w ciągu zaledwie kilkunastu tygodni uzyskano niezbędne pozwolenia na czasowe użytkowanie przystani. Uporządkowano totalnie zaniedbany teren, podłączono wodę i kanalizację do kontenera sanitarnego, zainstalowano tymczasowe oświetlenie nabrzeży, specjaliści z 8 FOW wykonali sondaż akwenu oraz prace nurkowe i saperskie niezbędne do uzyskania certyfikatów czystości dna akwenu i części lądowej rejonu, wytyczono i oznakowano tor podejściowy do przystani. Na nabrzeżu stanął maszt sygnalizacyjny, ważny i niezbędny element każdej żeglarskiej przystani, wykonany przez pracowników MSR a przetransportowany ze stoczni na pokładzie promu ŻŚ.

Gdy na maszcie sygnalizacyjnym po raz pierwszy podnoszono banderę RP wszyscy byliśmy przekonani, że w tym miejscu, po wejściu Polski do Unii Europejskiej i pozyskaniu przez miasto unijnych funduszy, w ciągu kilku lat powstanie marina z prawdziwego zdarzenia. O tym jak bardzo się myliliśmy możemy przekonać się na co dzień.

Stan obecny

Dzisiaj, mimo upływu 20 lat, port jachtowy zabezpiecza tylko podstawowe potrzeby żeglarzy. Są pomosty pływające, sanitariaty, można zdać ścieki, pobrać wodę i paliwo. Można napić się piwa i zjeść pierogi. Standard przeciętnej polskiej przystani żeglarskiej. W Świnoujściu, jednym z najbogatszych miast w Polsce miało być światowo a jak jest , każdy widzi. Do zakończenia projektu wciąż bardzo daleko.

Rzecz w tym, że wciąż brak podstawowych elementów infrastruktury typowej dla marin; elementów ujętych w miejscowym planie zagospodarowania uchwalonym przez Radę Miasta dnia 19.12.2013 roku.

W skrócie. Na nabrzeżu nr 1, terenie przeznaczonym na obsługę techniczną portu, usługi serwisowe i zimowanie jachtów, zaplanowano lokalizację budynku warsztatowo-magazynowego oraz hangaru (powierzchnia zabudowy 1700 m2 ). Poza infrastrukturą wymienioną w planie teren ten należy doposażyć między innymi w stacjonarne urządzenie dźwigowe do podnoszenia jachtów oraz ze względu na dużą wysokość nabrzeża w odcinkowe, redukcyjne pomosty pływające.

Na sąsiednim terenie przy nabrzeżu nr 2 przewidziano lokalizację usług serwisowych związanych z naprawą jachtów lub lokalizację małego hotelu żeglarskiego z usługami bytowymi, usługami handlu i gastronomią oraz funkcją konferencyjną (obsługa regat). Częściowo podobne przeznaczenie ma teren w sąsiedztwie slipu.

Panuje ogólne przekonanie, że plan tego rejonu został zapomniany przez prezydenta i miejskich radnych, a przecież jest oczywistym, że zrealizowanie jego zapisów znacząco wzbogaciłoby ofertę mariny; możliwa byłaby kompleksowa, całościowa obsługa jachtów, żeglarzy i regat. Może za 10 lat, na kolejny jubileusz, władze miasta zgotują nam niespodziankę i będziemy podziwiać nie tylko marinę, która wreszcie będzie Mariną w pełnym tego słowa znaczeniu , ale i odrestaurowane, zagospodarowane budynki dawnej stoczni a także pięknie utrzymaną zieleń parkową.

Andrzej Sokołowski

 

 

KOMENTARZE
Tolek - Marina
2019-07-19 14:38:59  |  IP: 89.229.239.*
Faktycznie świnoujska marina to przykład jak łatwo można skopać koncepcję zagospodarowania terenu, którą samemu się wymyśliło . Wystarczy zrobić część i zapomnieć. Demencja samorządowca? Ta koncepcja nie powstała wedlug życzeń żeglarzy ale zgodnie z wizją urzędującego prezydenta miasta. Ciekawe, czy w swojej 5 kadencji zechce to dzieło zakończyć, ma na to jeszcze 4 lata.
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja
Skład Węgla

Sprzedam w dobrej cenie znakomite lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana niedawno ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 12:00- 18:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

WYSPIARZ niebieski