WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

28.01.2010 8:41

Świnoujście na wystawie PaT

W dniu 25 stycznia, w ramach promocji na wystawie PaT działań profilaktyczno - edukacyjnych Świnoujścia, zaprezentowany został film „Nielat”. Film zrealizowany został w 2009 r. według scenariusza i w reżyserii Martyny Nowak - Lachowskiej – lidera programu PaT w województwie zachodniopomorskim. Zdjęcia są autorstwa Tomasza Pyraka ze Stowarzyszenia Akademia Wilanowska w Warszawie. W „Nielacie” występują: Paweł Sowiński, Paweł Stecki, Tomasz Krupecki, Dagmara Wyrwińska, Miłosz Wieczorek, Piotr Jastrzębski, Sara Hamadyk, Anita Wojtasik, Marta Walczak, Tomasz Śledź, Mateusz Adam Aaron Wopp.

Nielat” zdobył II miejsce na Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Filmowej „Świnokino” w Świnoujściu.

Miasto Świnoujście ponownie pojawi się w Oranżerii Pałacu w Wilanowie w dniu 12 lutego 2010 r. podczas konferencji MSWiA, kiedy to Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz odbierze z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji statuetkę Miasta - Lidera programu PaT.

Poza prezentacją filmową, 25 stycznia młodzież obejrzała również spektakl edukacyjno - profilaktyczny „Błękitne niebo” w wykonaniu teatru FIAKIER.

PaT to skrót od nazwy programu "Profilaktyka a Teatr". Obejmuje on cztery obszary: działanie, informację, edukację oraz akcję o nazwie "Przystanek PaT". W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka.

Autor programu jest insp. Grzegorz Jach. Realizator - Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Podmiot artystyczny - Teatr Impresaryjny SCENA 07

Główni partnerzy: Departament Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA, Zarząd Główny NSZZ Policjantów, Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej PEDAGOGIUM, Uniwersytet Warszawski, Akademia Podlaska, Stowarzyszenie "Akademia Wilanowska".

Cele programu: oddziaływanie na zmniejszanie zjawiska narkomanii wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, inspirowanie rodziców młodzieży szkolnej do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki narkotykowej, Komunikowanie oraz inicjowanie przez Policję wspólnoty działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej.

Obszar pierwszy działanie.

Rolę gospodarza w obszarze DZIAŁANIE programu PaT pełnią komendanci terenowych jednostek Policji w miejscowościach, do których program został zaproszony przez dyrektorów szkół. Program prowadzi zespół realizatorów Gabinetu KGP. Za informacje w mediach odpowiadają rzecznicy prasowi właściwej terytorialnie jednostki Policji. Ponadto bieżące informacje dotyczące przeprowadzonego działania zamieszczane są na stronie internetowej KGP. Niezależnie aktualne działania w programie PaT prezentowane są na stronie internetowej www.pat.policja.gov.pl.

Działanie "PaT" polega na przeprowadzeniu spotkania kierowanego do jednego z wymienionych adresatów: grupa młodzieży - to działanie PaT/M, grupa rodziców - to działanie PaT/R.

Wyraźne zróżnicowanie grup wynika z jednoznacznie odmiennego sposobu komunikowania się z adresatem.

Struktura pierwszego obszaru = działania PaT obejmuje trzy części. Część pierwsza - to przeprowadzenie badania naukowego (ankieta) poświęconego rozpoznawaniu zagrożeń zjawiskiem narkomanii na terenie konkretnej szkoły, z którą związany jest adresat.Część druga - to spektakl edukacyjno – profilaktyczny. Część trzecia - to otwarta dyskusja prowadzona z uczestnikami spotkania przez moderatora.

Dyskusja z rodzicami w grupie PaT/R kończy spotkanie. Poprzedzona jest ona ankietą badawczą oraz spektaklem teatralnym "Dzwonek". Celem dyskusji jest ukazywanie konsekwencji braku czasu, który rodzice powinni poświęcać własnemu dziecku. Pokazanie w spektaklu mechanizmu zachęcania młodzieży przez młodzież do brania narkotyków, winno uczulać rodziców i przekonywać ich do potrzeby stałej i bardziej wnikliwej obserwacji zachowań otoczenia rówieśniczego własnego dziecka.

W grupie PaT/M spotkanie otwiera ankieta badawcza dotycząca zagrożenia narkomanią konkretnej szkoły, w której uczniami są adresaci programu. Kolejną częścią spotkania jest dyskusja z młodzieżą, z udziałem zaproszonych obserwatorów w tym policjantów dzielnicowych i specjalistów ds. profilaktyki. Działanie to kończy spektakl edukacyjno - profilaktyczny "Blackout", którego dramatyczny finał powinien wyzwolić silne emocje wśród młodych widzów pozostawiając ich z obrazem śmierci młodego człowieka zniewolonego przez narkotyki.

Spektakle edukacyjno - profilaktyczne do programu PaT autorstwa Grażyny Małkowskiej - pedagoga szkolnego z Warszawy: "Dzwonek" - prezentowany w programie PaT/R Pokazuje on przeciętną, niepatologiczną rodzinę, w której rodzice uwikłani w swoje problemy nie mogą się porozumieć. W domu przepełnionym konfliktem dorasta syn - uczeń gimnazjum (postać pozytywna), który mimo swoich starań nie radzi sobie z nauką i nie otrzymuje oczekiwanej pomocy ze strony rodziców. Taką pomoc deklarują dilerzy narkotyków jako sposób na łatwą naukę. Spektakl kończy się nadzieją i kolejną szansą na odbudowywanie dobrych relacji w rodzinie.

"Blackout" - prezentowany jest w programie PaT/M Dwa światy, dwóch braci - pokazują drogę prowadzącą do uzależnienia się od narkotyków oraz rozpaczliwą i bezradną chęć pomocy. Spektakl kończy się śmiercią starszego brata i pozostawieniem pytań wobec tych, którzy nie zdołali mu pomóc.

Obszar drugi informacja. Zadaniem programu PaT w tym obszarze, oprócz pokazywania działań bieżących jest przede wszystkim tworzenie BAZY DANYCH na stronie internetowej programu. W bazie danych umieszczane są kontakty do autorów (osób i instytucji) podobnych inicjatyw, które wykorzystują dramę lub teatr w działaniu przeciwko zjawiskom patologii społecznej. Baza uwzględnia także informacje jak i od kogo pozyskać scenariusze do przedstawienia profilaktycznego.

Obszar trzeci edukacja. Program PaT obejmuje DEBATĘ NA RZECZ PROFILAKTYKI. Pierwsza z nich odbyła się w dniach 9-11 października 2007 r. pod hasłem "Nie uprawiajmy fikcji". Gospodarzem konferencji była Szkoła Policji w Katowicach.

Obszar czwarty akcja. Akcja to "Przystanek PaT". Pierwszy przystanek przeprowadzony został w dniach 1-6 sierpnia na terenie miasta i gminy Miłomłyn (pow. Ostróda, woj Warmińsko-Mazurskie), drugi - w dniach 31 lipca - 4 sierpnia w Nidzicy (woj. warmińsko - mazurskie), w dniach 1 - 5 lipca w Płocku (woj. Mazowieckie). IV "Przystanek PaT" odbędzie się w dniach 6 - 10 lipca 2009 r. w Miętnek k. Garwolina (woj. Mazowieckie). Akcja ta ma charakter długofalowego eksperymentu społecznego.

Obszar piąty Certyfikat "Wspiera nas PaT". Program PaT na terenie całego kraju wspiera działania edukacyjno - profilaktyczne, które zawierają w sobie łącznie trzy elementy: cel z obszaru profilaktyki,bezpośredni bądź pośredni udział Policji, użycie narzędzia sztuki (zwłaszcza teatr).

Najcenniejsze inicjatywy otrzymują certyfikat "Wspiera nas PaT".

Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Niedziałkowskiego 6A / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: ul. Konstytucji 3-go Maja 10 (obok apteki)

  poniedziałek 15.00-17.00, czwartek 14.00-16.30

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

 

EWA NIEDZIELCZYK

  INTERNISTA

specjalista chorób płuc

gabinet, ul. Dąbrowskiego 4, pok.128

sobota 10.00 – 12.00

rejestracja telefoniczna

tel. 607 39 48 48 , 91 321 44 55

 

STOMATOLOGIA

NZOZ CHRIS DENT

KRZYSZTOF GMYREK

ul. Małopolska 53

przyjęcia prywatne oraz w ramach

umowy z NFZ (w tym protetyka)

rejestracja telefoniczna

tel.91 321 54 88, + 48 604 577 609

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

Psycholog, psychoterapeuta ze Szczecina

z ponad 20-letnim doświadczeniem.

VANCO DIGALOVSKI

przyjmuje w poniedziałki  w godz. 10.00-19.00

pok. 313 w Pasażu Centrum

przy ul. Armii Krajowej 12

tel. 602 708 883

 

GABINET NEUROLOGICZNY

JACEK KOŁODZIEJ

    NEUROLOG

przyjęcia: Pasaż Centrum od ul. Boh. Września 6

środa 16.00 – 18.00, czwartek 18.00 – 20.00

tel. kontaktowy 502 525 870

    WIZYTY DOMOWE

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Sprzedam w dobrej cenie znakomite lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana niedawno ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski