WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

15.05.2018 5:23

SIELSKI BEZRUCH ?

Szkolny Ośrodek Żeglarski w Przytorze działający przy Szkole Podstawowej nr 9 odebrano od wykonawcy 13 kwietnia 2015 r. Na tę inwestycję (nie licząc sprzętu żeglarskiego) wydano blisko 2 mln zł z tego1,13 mln zł pieniędzy unijnych z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Obiekt wspaniały, huczne otwarcie i prężne działanie Ośrodka i UKS KEJA pod rządami świętej pamięci Jerzego Millera, a teraz jakby panował tam jakiś sielski bezruch.

 

Byliśmy tam dwa razy w różne dni i o różnych porach. Niestety Szkolny Ośrodek Żeglarski (SOŻ) w Przytorze był zamknięty na głucho pomimo znakomitej pogody zachęcającej wręcz do prowadzenia zajęć, czy prac przy sprzęcie żeglarskim. Pytaliśmy o działanie Ośrodka napotkanych w okolicy ludzi. Nikt nic nie wiedział. Można odnieść wrażenie, że póki nie chorował i żył Jerzy Miller, nieodżałowany pasjonat, dusza i serce tego przedsięwzięcia SOŻ działał i efekty tego były widoczne. Teraz po śmierci J. Millera w ubiegłym roku zbyt wiele się zmieniło. Życie jednak nie znosi próżni i choćby dla utrwalenia pamięci o działaczu, który stworzył w Przytorze z prawdziwego zdarzenia żeglarstwo trzeba to dzieło kontynuować. Na stronie internetowej szkoły w zakładce Szkolny Ośrodek Żeglarski widniała 7 maja jedynie informacja, że odbywają się tam co drugi wtorek w godzinach 15-16 tańce integracyjne, które prowadzi dyrektor szkoły Katarzyna Hamadyk i siostra Franciszka, a w czwartek w godzinach 15-16 zajęcia plastyczne prowadzone przez Teresę Kobiś. Ostatnia informacja żeglarska informowała o regatach w Przytorze w klasach Optimist i ISA 407 w dniu 2 września 2017 r.

 

Pytaliśmy 7 maja dyrektor szkoły Katarzynę Hamadyk co się dzieje w Szkolnym Ośrodku Żeglarskim mówiąc o informacjach wyczytanych na ich stronie internetowej, gdzie o żeglarstwie nie ma praktycznie nic.

- Żeglarstwo będzie. Zajęcia odbywają się w wakacje dla uczniów wszystkich świnoujskich szkół. Teraz tam odbywają się także zajęcia z języka niemieckiego – mówiła dyrektorka K. Hamadyk , która jednak nie potrafiła poinformować kiedy odbywają się jakieś zajęcia żeglarskie – W Ośrodku pracuje na pół etatu Artur Miller i w sprawach żeglarskich proszę do niego – dodała dyrektor.

Skontaktowaliśmy się z synem Pana Jerzego - Arturem Millerem, który pracuje w Ośrodku na 1/2 etatu jako bosman, a pracuje zawodowo w Żegludze Świnoujskiej.

- Społecznie działam też jako prezes UKS Keja. W tej chwili prowadzimy zajęcia indywidualne dla grupy regatowców reprezentujących klub. To społeczne działanie. Współpracujemy ze szkołą, która daje nam autonomię. Wiadomo, że w okresie zimowym zajęć jest mniej. Od początku wakacji zajęcia w szkolnym Ośrodku Żeglarskim w Przytorze będą przez 5. dni w tygodniu i to dwa razy w ciągu dnia. Prowadzić je będzie 2-3 instruktorów. Zgłoszonych jest 60 regularnie uczęszczających młodych żeglarzy. W 2018 roku mamy nadzieję, że przybędzie 15-20 kolejnych. Nie jest to stała liczba, bo wiadomo, że ktoś się zawsze wykruszy – mówił Artur Miller uspakajając, że ośrodek funkcjonuje i zapewniając, że teraz działania będą zintensyfikowane.

W rozmowach z nami niektórzy mieszkańcy Przytoru są mniej optymistyczni. Uważają, że Ośrodek powinien być szerzej otwarty dla tamtejszych mieszkańców. Pojawia się też pomysł godny rozważenia, żeby w przytorskiej szkole stworzyć szeroko pojęty profil żeglarski poprzez utworzenie klas żeglarskich tak jak to bywa w niektórych nadbałtyckich miastach. Można wtedy wykształcić żeglarzy, którzy w oparciu o szkołę i Ośrodek zdobyliby pełne uprawnienia.

 

zdjecie
KOMENTARZE
gambit - marina międzyzdroje
2018-05-16 7:50:20  |  IP: 37.47.164.*
O wszystkim decydują ludzie, Jurek przekazał swoją pasję dzieciom, którzy teraz społecznie kontynuują jego pasję, tutaj mamy społeczników a po drugiej stronie jeziora w marinie wapnica sztab ludzi na garnuszku gminy za 400 tyś rocznie na koszt podatnika i ani jednego żeglarza, taki parking z parkingowymi na etacie za kilka tysięcy, łaskawie przychodzącymi do pracy, sorry obrażam teraz teraz ludzi pracujących oni tam przychodzą a nie pracują, najlepszy przykład, w nocy ukradziono silnik z jednych jednostek pilnowanych przez parkingowych o zdarzeniu powiadomili ok 8 rano a kradzież zgodnie z zapisem manitoringu nastąpiła ok. 3 w nocy co robił parkingowy przez ten czas?
majtek - skandaliczne decyzje
2018-05-15 22:16:49  |  IP: 95.129.225.*
Zgadzam się z Andy. Mariny po Straży nie mogło być bo śmierdzi od ZWiK a mieszkania mogą byc i już nikomu nic nie śmierdzi. Pytanie kto robi takie interesy? Odpowiedź chyba oczywista.
andy - żagle
2018-05-15 9:53:38  |  IP: 178.235.176.*
To, że tak będzie mówiono i pisano przez ostatnie lata także w Wyspiarzu, lokalnych TV i na portalach. Za nic miano głosy o potrzebie powstania miejskiego ośrodka żeglarskiego w Basenie Zimowym, na terenie po Morskiej Straży Granicznej. Miejsce idealne, budynki w dobrym stanie , wyremontowane nabrzeże, utwardzone place, idealny akwen do nauki żeglarstwa ( w tym basenie, poza jachtami, nie ma praktycznie żadnego ruchu jednostek pływających) . To było wspaniałe miejsce na powstanie dużej, zapewniającej potrzeby wszystkich zainteresowanych, żeglarskiej szkółki. Blisko osiedli mieszkaniowych, blisko szkół, itd.a ze względu na sąsiedztwo stacji filtrów kanalizy i okresowy smród wydawało się, że ten teren jest bezpieczny, że po odejściu Żmurkiewicza projekt ośrodka byłby zrealizowany.Niestety znów zwyciężyli ci, którzy w naszym mieście mają najwięcej do powiedzenia, czyli deweloperzy. Miasto nie chciało przejąć tego terenu od skarbu państwa, czy w formie zakupu (gmina ma prawo pierwokupu i negocjacji ceny), czy zamiany działek. Dlaczego? Bo wszystko co w naszym mieście ma związek z żeglarstwem jest porzucane. Przykład Basenu Północnego jest tu doskonałym przykładem. 20 lat i wciąż to tylko duża przystań a do mariny nadal daleko. Zaglądając do planu zagospodarowania zrobiono dopiero około 50% . To wstyd.
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 12:00- 18:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

WYSPIARZ niebieski