WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

14.04.2018 14:14

Daty dają jednoznaczne świadectwo prawdzie

Konferencja prasowa w świnoujskim Urzędzie Miasta w dniu 12 kwietnia poświęcona bulwersującej wycince drzew, którą prezydent miasta nazwał teraz rzezią przyrody dała kolejne świadectwo nieprawidłowości i żonglowania prawdą. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule tuż po zakończonej konferencji, ale warto wypunktować pewien wydźwięk dat, które są nieudolną próbą wymiksowania urzędników i władz miasta z odpowiedzialności za to co czego doszło.

 

Już 16 lutego na naszym portalu pisaliśmy o przeprowadzonej na Promenadzie Zdrowia wycince drzew prezentując na zdjęciach szeroki i długi pas wyciętych drzew na Promenadzie Zdrowia, aż w pobliże nowego hotelu Ewerdin. Po zakończeniu lutowej (27 lutego) sesji Rady Miasta Świnoujście trwało spotkanie radnych na temat wycinki drzew. Na nim właśnie zarówno prezydent, jego zastępczyni, jak i dwie naczelniczki wydziałów Urzędu Miasta uspakajali, że wszystko w sprawie wycinki jest zgodne z prawem , a miasto żeby móc się rozwijać musi niestety wycinać drzewa w zamian za co są prowadzone nasadzenia kompensacyjne. Urzędnicy mówili, że procedury w sprawie wycinki drzew są wymagające i kategoryczne i nikt nie wycina drzew bez potrzeby.

- Przy realizacji inwestycji zastanawiamy się nad każdym drzewem . Nam też żal tej wycinanej zieleni – zapewniała wtedy m.in. zastępca prezydenta Barbara Michalska.

Na konferencji prasowej 12 kwietnia naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Rafał Łysiak informował, że jego wydział kilkukrotnie dokonywał inspekcji wycinki na Promenadzie Zdrowia nie stwierdzając uchybień, a skalą wycinki zostali zaskoczeni. Mówił też o firmie NBQ z którą urząd zawarł umowę 20 lutego „Zatrudniliśmy Inżyniera kontraktu, który też to powinien kontrolować” - podkreślał Łysiak. Po chwili zaś inżynier kontraktu z NBQ mówił, że wycinka była dokonana bardzo szybko w dniach 16-21 lutego.

Gdzie w tym prawda i logika? My robiliśmy 16 lutego zdjęcia wyciętego pasa na Promenadzie Zdrowia, a urząd jak informowano teraz na czwartkowej konferencji umowę z inżynierem kontraktu firmą NBQ podpisał 20 lutego (sic!), a jak mówił przedstawiciel tej firmy wycinkę intensywnie prowadzono w dniach 16-21 luty. To co ta firma NBQ kontrolowała? Wycięty już przed zawarciem umowy z urzędem pas drzew? Przecież to właśnie, że drzewa wycięto już 16 lutego dokumentują nasze zdjęcia zamieszczone tego dnia wraz z tekstem na portalu! Kto tu z kogo stara się zrobić idiotów?

       Druga sprawa to słynna wizja lokalna 16 marca na terenie wyciętych drzew - jak poinformował urząd z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego , wykonawcy, biegłych sądowych, policji oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Świnoujście.  Jak nas wtedy informowano w przesłanym tekście  po dokładnym sprawdzeniu” okazało się, że bez pozwolenia usunięto drzewa z pasa o szerokości od 1  do 4 metrów;  w sumie 53 drzewa,  z powierzchni około 200 metrów kwadratowych.” Prawda zaś okazała się całkiem inna.

- Okazało się, że ilość drzew to nie 53, jak to pierwotnie przekazywano, co zbadano na moje polecenie. Dziś nie wiem jeszcze 100 czy 500 drzew . Wiemy, że wycięto znacznie więcej drzew niż się powinno. - mówił z kolei na konferencji 12 kwietnia prezydent Janusz Żmurkiewicz wspominajac o wycince pasa do 30 metrów

Jak to możliwe, że 16 marca wysoka komisja w takiej znakomitej obsadzie z udziałem wykonawcy, fachowców, biegłych sadowych, urzędników i policjantów po „DOKŁADNYM SPRAWDZENIU” dopatrzyła się tylko części powstałych szkód? Jak to świadczy o rzetelności wysokiej komisji? Czy to aby nie najzwyczajniej kłamczuchy lub przynajmniej ludzie niekompetentni albo w jakiś sposób oszukani podczas tego badania? Mamy nadzieję, że wyjaśni to prokuratura.

I jeszcze jedna kwestia - 16 marca rzecznik prezydenta pisał też, że wykonawca przyznał się do winy. Teraz jak mówili na konferencji urzędnicy zniknął i nie ma z nim kontaktu...Czy na coś takiego może sobie pozwolić ktoś, kto bierze udział w przetargach i musi się wykazywać wcześniejszymi dokonaniami? A może ktoś kazał wykonawcy wyciąć więcej drzew? Zastanawia także i to, że na konferencji 12 kwietnia mówiono jedynie o Promenadzie Zdrowia. Nie odniesiono się do grupy cennych drzew wyciętych nielegalnie na promenadzie historycznej. Pewnie w świnoujskim urzędzie muszą do tego jeszcze dojrzeć...

 

 

zdjecie
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 12:00- 18:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

WYSPIARZ niebieski