WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

11.10.2017 22:51

Przerwa w obradach do 25 października

Sesja w atmosferze skandalu

W związku z trwającym w świnoujskim porcie składowaniem i planowanym przeładunkiem granulatu siarki na wniosek radnych SLD zwołano na środę 11 października nadzwyczajną sesję Rady Miasta Świnoujście. W jej trakcie wypowiedziało się wielu gości jednak nie wszyscy mieli taką możliwość bowiem przewodniczący Rady Dariusz Śliwiński nie dopuścił do dyskusji, nie pozwolił zabrać głosu mieszkańcom Warszowa i sam przerwał obrady do 25 października. Radni SLD, Zarząd Osiedla Warszów i przedstawiciele OPZZ nazwali to bezprecedensowe zdarzenie „skandalicznym przerwaniem sesji”.

 

Nic nie wskazywało, że może dojść do takiej sytuacji, która na historii świnoujskiego samorządu kładzie się teraz głębokim cieniem jako przejaw despotyzmu, niestety daleki od swobód obywatelskich. Przewodniczący Rady nie pozwolił bowiem zgodnie z zasadami demokracji na wypowiedzenie się wszystkich, którzy chcieli wyrazić swoje zdanie dotyczące przeładunku siarki, nie przesądzając bynajmniej o decyzji jaka w tej sprawie zapadnie. Radni SLD przygotowali projekt uchwały w sprawie wyrażenia stanowiska, w którym proponowali aby nie dopuszczono w perspektywie do kolejnego przeładunku siarki granulowanej. Jednak w efekcie nie dyskutowano nad tym projektem uchwały, a jedynie wysłuchano kilku wypowiedzi i sesję przerwał przewodniczący Dariusz Śliwiński orzekając przerwę i przekrzykując się z przedstawicielem wnioskodawców - radnym Ryszardem Teteryczem.

W trakcie tej części sesji wypowiadał się przede wszystkim prezes OT PORT Ludwik Henisch. Prezes powtórzył niemal to samo co na wczorajszej konferencji prasowej o której obszernie informowaliśmy. Zaznaczył, że to próba z przeładunkiem 27.600 ton siarki granulowanej, która jest towarem bezpiecznym. Żadna bowiem klasyfikacja nie określa granulatu siarki jako towaru niebezpiecznego. Natomiast na powstałe odpady granulatu siarki OT PORT otrzymał pozwolenie z Urzędu Marszałkowskiego. Wcześniej jak mówił prezes rozeznali wszelkie problemy związane z granulatem siarki i przygotowali się właściwie do przyjęcia tego towaru.

- Proszę nie mieć mi tego za złe tylko proszę żebyście nie traktowali , że ta nasza obecność na sesji jest tłumaczeniem się z czegoś. Wykonujemy to co do nas należy w oparciu o standardy w tym także prawne – podkreślał prezes Heinsch.

W tonie uspokajającym wypowiadała się też min. przedstawicielka Grupy Azoty Małgorzata Salomon.

- Podstawowy składnik nawozów to siarka rodzima, minerał. Wydobywamy siarkę płynna i zamieniamy na granulat żeby była całkowicie bezpieczna w transporcie. Produkujemy tez siarkę pastylkowaną, która ma w sobie jeszcze mniej wody. Siarka granulowana nie jest w transporcie niebezpieczna – podkreślała M. Salomon . Także Elżbieta Motas z Grupy Azoty mówiła, że ta siarka nie ma zadnego niebezpiecznego wpływu na środowisko. W kolejności wystąpił przedstawiciel ZMPSiŚ Marek Trojnar wygłaszając oświadczenie i podkreślając, że Zarząd jako właściciel terenu będzie wymagał żeby OT PORT zapewniło w pełni bezpieczne warunki składowania i przeładunku siarki granulowanej.

Następnie wypowiadał się przedstawiciel Urzędu Morskiego, który dwukrotnie kontrolował składowisko siarki granulowanej na którym nie stwierdzono naruszenia przepisów. Mówił, że jeśli dojdzie do pylenia granulatu to inspektorzy UM nakażą natychmiast wstrzymać przeładunek. Jeśli towar dostanie się do wody to istnieje powód do ukarania organizatora przeładunku. Swoje mało znaczące 5 minut mieli także przedstawiciele WIOŚ i pracownicy Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Głos zabrał tez prezydent Janusz Żmurkiewicz, który już nie mówił jak przed kilkoma dniami o przeładunku w porcie na poziomie krajów trzeciego świata. Podkreślał jedynie, że samorządy nie opiniują decyzji w sprawie przeładunku i nie wydają żadnych decyzji, a także nie mają roli kontrolnej. Prezydent uznał jednak, ze monitoring tego przeładunku przez służby wojewódzkie powinien być prowadzony w sposób ciągły.

Z kolei przewodniczący Komisji Gospodarki Morskiej Rady Miasta Andrzej Mrozek (z wykształcenia geograf) stwierdził, ze aby wyrazić opinie to są potrzebne specjalistyczne ekspertyzy środowiskowe odpowiednich służb marszałka i wojewody. Wniósł o przerwanie sesji i jej wznowienie po otrzymaniu wyniku ekspertyz. Radny nie wiedzieć czemu obnosił później po sali granulat siarki w słoiku zachęcając zebranych do jego oglądania. Wtedy też przewodniczący Śliwiński jak mówił w celu dopracowania stanowisk wszystkich komisji i samej uchwały zarządził przerwę w obradach do 25.10. Radny Teterycz zaś oponował mówiąc, ze porządek obrad może być zmieniony na podstawie zgody wnioskodawców prosił o przeprowadzenie dyskusji i wysłuchanie Zarządu Osiedla Warszów. Doszło do awantury, a przewodniczący Śliwiński orzekła, że „nie ma już sesji możemy rozmawiać na sali sesyjnej” ...po czym wyszedł. Nastąpiła na sali konsternacja, a część zgromadzonych była zbulwersowana i zdruzgotana postawą przewodniczącego. Słowo skandal robiło furorę. Ostatecznie kilkoro radnych SLD , przedstawiciele OPZZ i Zarząd Osiedla Warszów w ad hoc zwołanym briefingu wyraziła swoją dezaprobatę dla fatalnego styl zakończenia tej części obrad nie mieszczącego się w ramach demokracji. Przewodniczący Zarządu Osiedla Warszów mówił, ze dysponuje nagraniami, gdzie widać pylenie i uznał za niedopuszczalne żeby nie pozwolić wypowiedzieć się na sesji mieszkańcom Warszowa .

Więcej w papierowym wydaniu gazety.

zdjeciezdjeciezdjecie
KOMENTARZE
Oburzony mieszkaniec - PO i PiS to dno!
2017-10-13 12:11:13  |  IP: 37.47.135.*
Przewodniczący z PO wykonuje polecenia Mrożka z PiS i obrońcy portu Zmurkiewicza Prezes Uzdrowiska dał się rozegrać jak dziecko. To skandal żeby nie dopuścić ludzi do głosu, ale widać taki standard obowiązuje u tej władzy. Jak przewodnicząca rady była Agatowska to nigdy by do takiej sytuacji nie doszło bo ona nie daje sobą manipulować jakim burkom. dlatego ja ta banda odwołała i mamy to co teraz.
𝓐𝓾𝓽𝓸𝓰𝓻𝓪𝓯 - ␚𝐙𝐞𝐫𝐨
2017-10-12 18:07:32  |  IP: 78.10.206.*
Zwykły 𝚙𝚎𝚘𝚠𝚜𝚔𝚒 klasyczny burak.
Obserwatorka - Łamanie praw konstytucyjnych
2017-10-12 8:42:16  |  IP: 195.205.242.*
Jestem oburzona procedowaniem przez Przewodniczącego Rady Miasta Świnoujścia Nadzwyczajnej Sesji Rady w dniu 11.10.2017r. Wczoraj byliśmy świadkami łamania najważniejszej polskiej Ustawy jakim jest Konstytucja RP – Art. 54 „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”. Po pierwsze: Pan Przewodniczący nakazał zdjąć plakaty protestacyjne przeciwko siarce. Po drugie: nie dał możliwości wypowiedzenia się mieszkańcom tego miasta w przedmiocie siarki. Przerwanie obrad nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Szanowny Panie Przewodniczący, Pana zachowanie godzi w ten Urząd. Odmówił Pan mojej osobie - mieszkańcowi tego miasta, wyborcy Rzeczpospolitej Polskiej prawa wysłuchania drugiej strony – co najważniejsze mieszkańców i zaznaczam „NIEZALEŻNYM” od portu organizacjom związkowym. To, gdyby nie Ci właśnie mieszkańcy, którzy ujawnili te urągające godności warunki przeładunku i „trzeci świat”, dzisiaj wszyscy ponosilibyśmy tego skutki. Możecie sobie nazywać to granulatem – ale nic nie zmieni faktu, że to nadal siarka. Media pokazały urągające warunki postępowania przy tym rozładunku. Wczoraj zobaczyliśmy pomalowaną na „zielono trawę” i upudrowane twarze klakierów tego procederu. GDZIE WOLNOŚĆ SŁOWA I PRAWO WYPOWIEDZI??? A wy Szanowni Członkowie Rady Miasta znacie to konstytucyjne prawo? Nie widziałam żadnego słowa sprzeciwu, żadnej obrony WOLNOŚCI SŁOWA - ze strony PIS, Grupa Morska, PO
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja
Szkola muzyczna

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 12:00- 18:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

PRYWATNY GABINET ORTOPEDYCZNY

lek. med. Mariusz Dydyk

specjalista ortopeda - traumatolog

Poradnia Rodzinna

ul. Dąbrowskiego 4                      Rejestracja

parter                                       tel. 504 288 846

Konsultacja ortopedyczna dorosłych i dzieci

   USG stawów biodrowych niemowląt,

                 USG narządów ruchu

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

WYSPIARZ niebieski