WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

Prezes Ludwik Heinsch

10.10.2017 23:15

Robimy to na próbę..., a próbę robi się w jakimś celu

Po doniesieniach medialnych, społecznej dyskusji na Warszowie, kontrolach, konferencjach radnych i wizytacji świnoujskich radnych dwóch komisji na terenie portu, sprawa składowania i przeładunku granulowanej siarki w Świnoujściu, w końcu widać dojrzała do omówienia jej na konferencji prasowej zorganizowanej przez OT PORT Świnoujście. Doszło do niej we wtorek 10 października. Prezes firmy Ludwik Heinsch uspokajał, że towar jakim się na próbę zajmują nie jest szkodliwy.

 

-To rzecz inna niż sypka siarka. Towar, który możemy przeładowywać zgodnie z paszportem jaki posiadamy dla nabrzeży. Granulat siarki w żadnych klasyfikacjach nie jest zaznaczony jako towar niebezpieczny – mówił już na wstępie konferencji prezes OT PORT Świnoujście L. Heinsch. Podkreślał, iż na próbę przyjęte zostało zlecenie na przeładunek w Świnoujściu 27.260 ton granulatu siarki z Siarkopolu wedle schematu wagon – plac- statek. Problemem była tylko bliskość placu składowego węgla i koksu i związane z tym obawy o zanieczyszczenie granulowanej siarki. Prezes informował, że zlecenie obejmuje 12 składów kolejowych, a przeładunkiem zajmuje się specjalistyczna firma zatrudniona też w Siarkopolu.

- Robimy to na próbę. Nie ma kontraktu wieloletniego na duże ilości siarki granulowanej – zapewniał prezes wymieniając pięć zasadniczych punktów, które zdecydowały o zajęciu się tym towarem - Pierwszy to fakt, że nie chodzi o siarkę tylko granulat, drugi, że siarka granulowana nie jest towarem niebezpiecznym, trzeci, ze to tylko na próbę, czwarty że przeładunek nastąpi pod szczególnym nadzorem aby dochować wszelkim przepisom i piąty aby tej staranności dochować do wypłynięcia statku w terminie pomiedzy 22 a 27 października. Mam nadzieje, ze termin będzie dotrzymany, gdyż w dostawach kolejowych odnotowujemy opóźnienie. Później w tym samym miejscu będzie koks z Jastrzębskiej spółki, więc termin musi być dotrzymany – informował L. Heinsch.

Prezes zapewniał,ze plac składowy dla siarki granulowanej został właściwie przygotowany, a przerwy dylatacyjne pomiędzy płytami betonowymi odpowiednio zabezpieczono. Granulat siarkowy jet też w miare potrzeb zraszany żeby zapobiegać jakiemukolwiek pyleniu. Woda ze zraszania jest później odpompowywana i ponownie stosowana do zraszania.

- Gdybym powiedział, że gram pyłu nie powstanie to bym nie mówił prawdy. Minimalne ilości pyłu są nieporównywalnie mniejsze od tego który powstaje przy koksie i węglu. Zraszanie granulatu siarki prawie do końca eliminuje powstawanie pyłu – dodał prezes – proszę przekazać moje zapewnienie, że nie było dotąd pylenia i przy załadunku statku też nie będzie pylenia - podkreślił Heinsch.

Pytany jak ocenia wypowiedź świnoujskiego prezydenta określający metody pracy w porcie na poziomie trzeciego świata mówił, że dla niego takie słowa dotyczące stylu pracy są problemem odrębnym, już nie związanym z problemem granulatu siarki. Natomiast metody przeładunków stosowane obecnie w XXI wieku są często podobne do tych z wieku XIX i to w najnowocześniejszych portach.

- Zapewniam, że port w Świnoujściu nie przeładowuje szkodliwych towarów – z mocą zaznaczał Heinsch. Wyraził też oczekiwanie żeby prezydent Żmurkiewicz był prezydentem wszystkich mieszkańców i spółek, a także portowców. Pytany, czy po tym zleceniu port przyjmie kolejne na przeładunek siarki granulowanej prezes mówił – Próbę robi się w jakimś celu. Nie będę ukrywał, że Siarkopol widziałby dalszą współpracę. Na dzień dzisiejszy raczej kolejne próby wykluczam. Moja idea fix to działanie portu zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Jeśli cokolwiek byłoby szkodliwego w tym przeładunku granulatu to zrezygnujemy z dalszych prób. W rozmowach z Siarkopolem żadna ze stron nie zająknęła się w sprawie dalszej współpracy.

Po konferencji dziennikarze mieli okazje obejrzeć składowisko siarki. Robiło wrażenie zabezpieczonego. Na miejscu podkreślano, że wiejący ostatnio wiatr o sile 8 stopni w skali Beauforta przy padającym deszczu nie powodował pylenia granulatu siarki.

Wydaje się, że póki co zadbano o zapewnienie bezpieczeństwa składowania. Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądał załadunek granulatu na statek. Tego chyba nikt nie jest teraz w stanie ocenić. Musi to przebiec empirycznie. Oglądając kartę charakterystyki towaru jakim jest siarka granulowana mimowolnie zapala się czerwona lampka. Zastosowanie zidentyfikowane : surowiec w przemyśle chemicznym do produkcji kwasu siarkowego, środków ochrony roślin, wulkanizacji kauczuku. Przy identyfikacji zagrożeń dla człowieka zaznacza się działania drażniące na skórę. Inne skutki może jednak spowodować niewłaściwe składowanie i pylenie. Jak się zaznacza pyły i pary z powietrzem tworzą nawet mieszaniny wybuchowe. Podstawa zatem to dbałość o właściwe przechowywanie, zraszanie i odpowiedni przeładunek, a o to prezes Henisch obiecuje w pełni zadbać.

zdjeciezdjeciezdjecie
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja
Szkola muzyczna

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 12:00- 18:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

PRYWATNY GABINET ORTOPEDYCZNY

lek. med. Mariusz Dydyk

specjalista ortopeda - traumatolog

Poradnia Rodzinna

ul. Dąbrowskiego 4                      Rejestracja

parter                                       tel. 504 288 846

Konsultacja ortopedyczna dorosłych i dzieci

   USG stawów biodrowych niemowląt,

                 USG narządów ruchu

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

WYSPIARZ niebieski