WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

10.10.2017 8:45

Jeszcze jedna opinia o przemarzającym zbiorniku w terminalu LNG

W tegorocznych wydaniach gazety Wyspiarz niebieski nr 13 i 14 informowaliśmy o dziwnym, widocznym gołym okiem przemarzaniu jednego ze zbiorników z gazem w terminalu gazowym LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Otrzymaliśmy z Gaz-Systemu S.A. dość pokrętną odpowiedź, która naszym zdaniem niewiele też wyjaśniała. Teraz indagowany na ten temat wypowiedział się także wicepremier Mateusz Morawiecki.

 

Przypomnijmy, że od mieszkańców tej dzielnicy dostaliśmy zdjęcia z widocznym przemarzaniem jednego ze zbiorników, co jak się wydaje wskazuje na jego nieszczelność. Stąd też wysłaliśmy w tej m.in., sprawie pytanie do rzecznika prasowego Gaz – Systemu , właściciela firmy Polskie LNG do którego dołączyliśmy zdjęcia z wyraźnymi zamarzniętymi polami na powłoce zbiornika. Odpowiedź otrzymaliśmy od Tomasza Pietrasieńskigo, rzecznika prasowego GAZ-SYSTEM S.A.

Na pytanie - Czy zbiorniki na gaz w świnoujskim terminalu są w pełni szczelne, a jeśli nie, to jakie prace i kiedy dotąd wykonano i czy gwarantują one szczelność zbiorników? Otrzymana odpowiedź w następującym brzmieniu: „Miejscowe przemarzanie zbiorników LNG nie ma nic wspólnego z problemem szczelności rozumianym jako wydostawanie się LNG na zewnątrz (do atmosfery) oraz wynikającym z tego problemem bezpieczeństwa Terminalu i otoczenia. Jest to problem równowagi termicznej oraz zbilansowania się cieplnego procesów odbywających się w zbiorniku, w wyniku którego następuje kondensacja pary wodnej z otaczającej atmosfery na ścianach zbiornika. Kondensacja pary wodnej z atmosfery odbywa się w podobny sposób, jaki możemy zaobserwować na zawilgoconych zimnych rurach wodociągowych.

W wyniku migracji i przemieszczania się izolacji perlitowej w przestrzeni międzyzbiornikowej, na płaszczu zbiornika pojawiają się miejscowe „mostki termiczne”, które (w wyniku lokalnego zwiększonego ogrzewania) są przyczyną wspomnianej kondensacji pary wodnej na zimnych ścianach betonowych. Należy dodać, że zbiornik betonowy widziany z zewnątrz, pełni rolę jednie osłony termicznej. Właściwy zbiornik przechowujący płynne LNG znajduje się wewnątrz płaszcza betonowego, jest odizolowany pod względem konstrukcyjnym od płaszcza betonowego i wykonany jest ze stali niklowej.

Zbiorniki - przed oddaniem do użytkowania - były poddane wszystkim, wymaganym badaniom (wg najwyższych standardów jakości) oraz testom szczelności, pod nadzorem instytucji nadzorczych (w tym Transportowego Dozoru Technicznego) i uzyskały odpowiednie certyfikaty, w tym decyzję o dopuszczeniu do eksploatacji wydaną przez TDT. Co więcej szczelność zbiorników jest stale kontrolowana poprzez zainstalowany system wykrywania nieszczelności. Nie stwierdzono żadnych symptomów nieszczelności zbiorników.

Zaobserwowane w lutym miejscowe oszronienie zbiornika nie ma żadnego związku ze szczelnością zbiornika a jedynie ze zjawiskiem kondensacji pary wodnej na płaszczu zbiornika. Polskie LNG S.A. systematycznie monitoruje zjawisko kondensacji pary wodnej na płaszczu betonowym zbiorników LNG, poprzez wykonywanie okresowych badań przy pomocy kamer termowizyjnych”

Na temat zaistniałych nieprawidłowości w świnoujskim terminalu LNG zagadnął także wicepremiera Mateusza Morawieckiego prowadzący portal dziennikarz Zenon Nowak. Wysłał też wicepremierowi zdjęcia jakimi my dysponowaliśmy z momentu przemarzania zbiornika i te jakie sam wykonał w listopadzie 2014 r podczas budowy tego samego zbiornika nr 1 terminalu. Jego zdjęcia pokazywały rysę-szczelinę powstałą na tym zbiorniku na skutek przerwy podczas wylewania jego betonowych ścian. O tej sprawie Z. Nowak informował już wcześniej odpowiedzialne osoby wysyłając zdjęcia z 2014 r, a teraz łącznie wszystkie wysłał z pytaniem o opinię w tej sprawie do wicepremiera M. Morawieckiego.

Z. Nowak otrzymał od wicepremiera następującą odpowiedź, którą publikujemy w całości: „W związku z przedstawioną przez Pana sprawą poprosiłem przedstawicieli spółek odpowiedzialnych za terminal gazowy w Świnoujściu o stosowne wyjaśnienia. Z przedstawionych mi odpowiedzi wynika, iż przerwa w wylewaniu betonu przy budowie zbiornika była przeprowadzona pod stałym nadzorem inspektorów dozoru technicznego i zgodna z zastosowaną technologią. Zaobserwowana "szczelina" jest natomiast w rzeczywistości połączeniem warstw betonu wynikającym z zastosowanej technologii wykonania zbiornika. Natomiast w kontekście zaobserwowanych przez Pana przemarzań -- istotnie nie są one zjawiskiem naturalnym i wynikają z występowania tzw. "zimnych punktów" powstałych w wyniku przemieszczania się materiału izolacyjnego oddzielającego zbiornik wewnętrzny od zewnętrznej powłoki betonowej, a ich likwidacja wymaga uzupełnienia izolacji. Zbiorniki są objęte gwarancją wykonawcy,a sprawa uzupełniania izolacji jest obecnie w toku. Dziękuję za obywatelską postawę i zainteresowanie się tym ważnym tematem! Pozdrawiam MM”

Więcej w papierowym wydaniu gazety.

KOMENTARZE
filozof - skroplony azot
2017-10-10 17:54:09  |  IP: 37.47.134.*
zbiorniki w takich instalacjach są chłodzone ciekłym azotem i to wyciek tego czynnika może być odpowiedzialny za przemarzanie, jednak jeżeli nie potrafili zrobić szczelnego płaszcza na azot to co z wewnetrzym zbiornikiem na lng?
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja
Szkola muzyczna

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 12:00- 18:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

PRYWATNY GABINET ORTOPEDYCZNY

lek. med. Mariusz Dydyk

specjalista ortopeda - traumatolog

Poradnia Rodzinna

ul. Dąbrowskiego 4                      Rejestracja

parter                                       tel. 504 288 846

Konsultacja ortopedyczna dorosłych i dzieci

   USG stawów biodrowych niemowląt,

                 USG narządów ruchu

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

WYSPIARZ niebieski